Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: coca-cola solutie degripanta?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
tatuci
Salut!

am vazu de curad un maaare mester mecanic demn de spatele blocului punand piesele scoase dupa masina (in special elemente din fier cu rugina si mizerie) intr-o oala cu coca-cola (nu fac reclama si nici nu consum) pentru a curata rugina.

culmea este ca dupa o jumatate de ora si 2-3 beri consumate fiarele aratau vizibil mai bine....acum vine intrebarea: eram eu ametit sau chiar e pe bune treaba?

dupa 5 minute de teorie despre coca-cola cu mosu am inteles ca e buna la nenumarate aplicatii mai putin la baut smile.gif)
Alexu7
e la fel de buna ca berea data pe bord pentru aspect radmasa.gif


mai degraba le consumi, decat sa le irosesti !
bylexus
QUOTE(tatuci @ 13 Jan 2009, 21:06)
Salut!

am vazu de curad un maaare mester mecanic demn de spatele blocului punand piesele scoase dupa masina (in special elemente din fier cu rugina si mizerie) intr-o oala cu coca-cola (nu fac reclama si nici nu consum) pentru a curata rugina.

culmea este ca dupa o jumatate de ora si 2-3 beri consumate fiarele aratau vizibil mai bine....acum vine intrebarea: eram eu ametit sau chiar e pe bune treaba?

dupa 5 minute de teorie despre coca-cola cu mosu am inteles ca e buna la nenumarate aplicatii mai putin la baut smile.gif)
*



Sper sa confirme cineva teoria asta.M-as bucura mult.
AR-18-MOS
In afara ca lustruieste destul de bine Crom-ul, s-a dovedit(ce-i drept, la MythBusters) ca nu sunt adevarate multe teorii despre Cola.
tzepesch
mah, eu am facut cauciucele cu cola. am bagat in sticla de ligid de geamuri, spreiat la greu si frecat cu carpa/burete.

au iesit taciune!!!! biggrin.gif
AR-18-MOS
Asta merge! Dar, inainte sa dai cu cola, spala-le cu detergent, clateste, si apoi da cu cola, fara sa dai si pe janta sau capac, si numai putin le stergi. Sa vezi ce efect fain da!
Metallbyker
am testat eu cola , dizolva sangele de pe jos biggrin.gif , aia cu cromul nu stiu ce sa zic , nu am vazut mare diferenta intre cola si apa smile.gif
baranga
am vazut mecanic ce desfunda radiatoare cu cola si metoda are succes(24 de ore sta plin cu cola radiatorul si e ok dupa);mereu imi face teoria radiatorului cand ma vede ca beau cola...... radmasa.gif
tzepesch
buna treaba....

decat sa dau banii pe detartrant si sa-l fac solutie cu apa, cola e mai 'eftina. si mai multa. macar stiu ca nu-l fac sita

bujiile or merge "decapate" de depuneri cu cola? ca, cu solutie de detartrant cu apa le face ca noi!

o sa incerc si eu cu radiatorul.! radmasa.gif
ydaniel
in loc de coke mai bine wd40.
tzepesch
si te si vad, mergi la magazin, dati-mi si mie 3-4L de WD40. varsat aveti?
ydaniel
exista si la 5l:)
da nu ma duc la magazin:)
ZTV
QUOTE(tatuci @ 13 Jan 2009, 20:06)
Salut!

am vazu de curad un maaare mester mecanic demn de spatele blocului punand piesele scoase dupa masina (in special elemente din fier cu rugina si mizerie) intr-o oala cu coca-cola (nu fac reclama si nici nu consum) pentru a curata rugina.

culmea este ca dupa o jumatate de ora si 2-3 beri consumate fiarele aratau vizibil mai bine....acum vine intrebarea: eram eu ametit sau chiar e pe bune treaba?

dupa 5 minute de teorie despre coca-cola cu mosu am inteles ca e buna la nenumarate aplicatii mai putin la baut smile.gif)
*




culmnatul meu a fost asta vara in SUA ( new york ), a lucrat la un hotel si zicea ca se curata budele cu coca cola
CriSTI68
daca aveti boala pe cineva, se aplica, coca-cola pe toatea geamurile si se freaca usor, or sa luceasca.... o zi apoi va umple frigiderul icon_mrgreen.gif TESTAT ! radmasa.gif
ZTV
QUOTE(CriSTI68 @ 13 Jan 2009, 23:03)
daca aveti boala pe cineva, se aplica, coca-cola pe toatea geamurile si se freaca usor, or sa luceasca.... o zi apoi va umple frigiderul icon_mrgreen.gif TESTAT ! radmasa.gif
*







radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif esti tare
C@talin
pai saracu cola curata rugina deci noua ce ne face in stomac 04.gif ?
tzepesch
ne curata organismu, de stomac!
roland
Eu am bagat o moneda de 50 bani in Cola, am tinut-o doua zile. Nimica. A ramas la fel de murdara si penala ca la inceput.
Eh... teste...
baranga
QUOTE(CriSTI68 @ 13 Jan 2009, 23:03)
daca aveti boala pe cineva, se aplica, coca-cola pe toatea geamurile si se freaca usor, or sa luceasca.... o zi apoi va umple frigiderul icon_mrgreen.gif TESTAT ! radmasa.gif
*



am patit-o fara sa vreau asta vara;o sticla de 2 litrii de cola pe scaunul din dreapta;pun frana sa stau la semafor,sticla cade;ma uit la semafor:44 de secunde pana da verde;zic sa beau si eu putin cola,desfac ....si....SURPRIZA!!! fac bordul,volanul,parbrizul si pantalonii mei plini de cola,cu toate astea il scot si pe geam ca aveam geamul deschis si ii murdaresc si masina unuia(audi ultimul racnet) radmasa.gif ; sa vezi dupa aia crescatorie de muste la mine in masina radmasa.gif
faza buna a fost ca nu s-a suparat proprietarul la audi biggrin.gif
treaba asta se intampla vara la 40 de grade;sa vezi distractie sa sterg cola de pe parbriz si bord....
diaconuliviu
Printre alte ingrediente, Coca Cola contine cantitati mici de acid fosforic (H3PO4), recomandat de multi ca decapant la lipituri pe fier.
Ov
decapant - acid acetilsalicilic - beton si e si usor de procurat 04.gif
coca-cola pe roti -> cel putin in cazul meu n-a functionat, ba chiar dupa o zi s-au umplut de un mega praf de nu mai stiam cum sa scap de el.
coca-cola ca degripant -> a functionat la fel de bine ca si apa / sifon / scuipat / orice lichid -> adica e taman bun sa intre intre filete si sa inmoaie nitel jegul. Bineinteles merge doar in anumite cazuri, nu zic ca desfaci orice cu solutia asta.
liviu2004
Aspirina aia e bun decapant. Cu o singura conditie, sa nu inspiri fumul ca e criminal. Te lasa fara suflare.
Alexu7
QUOTE(Ov @ 14 Jan 2009, 19:12)
decapant - acid acetilsalicilic - beton si e si usor de procurat 04.gif
coca-cola pe roti -> cel putin in cazul meu n-a functionat, ba chiar dupa o zi s-au umplut de un mega praf de nu mai stiam cum sa scap de el.
coca-cola ca degripant -> a functionat la fel de bine ca si apa / sifon / scuipat / orice lichid -> adica e taman bun sa intre intre filete si sa inmoaie nitel jegul. Bineinteles merge doar in anumite cazuri, nu zic ca desfaci orice cu solutia asta.
*



radmasa.gif

vazusem pe tube niste filmulete cu unii care-si spalau closetul cu cola.
am mai vazut cola turnata pe carnea de porc care avea un efect, ciudat.
nu stiu daca e adevarat, dar mi-e frica sa-l incerc, pentru ca beau prea mult cola si consum carne de porc, fara retinere ph34r.gif
&feature=related
EvilOne
Daca lasi carnea de porc afara se va strica aproximativ la fel de repede. Nu s-a gindit nimeni ca una e un organism mort comparat cu unul viu la care functioneaza mecanismele de aparare/regenerare?

Referitor la cola, am incercat la 2 bujii mai incapatinate, la celelalte 2 am dat cu WD40. Cola a functionat rezonabil.
diaconuliviu
Incercati orice decapant pt a lipi cu fludor/cositor cu un pistol de lipit pe blocul motor. Se va raci pistolul imediat, decaparea nu se va face, lipitura nici atit. Incercati ca decapant in aceleasi conditii H3PO4, lipitura se realizeaza imediat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.