Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Telefoane mobile
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250
cj98czh
orice versiune noia vine cu lucruri noi ... este mult spus ca versiunea X este definitorie ..
AR-18-MOS
Clar, când vorbim de Android nu putem zice nimic de evoluție. Aceleași praștii cu lag au rămas.
cj98czh
hai pedaleaza cu viteza .. sunt peste de la design pana la cum merg fara de orice mar ... si eceanele de 120 hz, le dau avans mai mare ... ma rog a vrut si marul dar le-a dat cu virgula si le-au lansat fara ... deci nu ai nevoie ..🤣
2dor
Am avut Mi 10 acum am 12 Pro Max si nu e nici o diferenta de fluiditate la OS.
marksman
Apple face 3 chestii bine: management de RAM, management de baterie, si poze. In schimb ecosistemul lor e "comunist" de-a binelea, esti ori cu ei ori cu ceilalti.
Dincolo de poze, doamna marskman nu vede de ce-ar fi mai bun iPhone-ul decat un SGS 20, ca macar pe Android stie unde-s fisierele si le poate sincroniza cu alea de pe laptop.
2dor
Cu bateria au fost probleme pana la iOS 14.3. Se pierdea peste noapte. Dar acum e ok.
mircea_aq
Eu n-am avut drain nici la 11 pro, nici la x, dar surpriza la 8 plus, ori asta e un telefon de back-up care-si petrece majoritatea timpului in standby... le-am actualizat si eu aseara la 14.3, om vedea.
aqua
cum ziceam acum 2 saptamani, mini 12 era telefonul pe care il asteptam de la piata, indiferent ca venea de la apple sau nu, am arestat si eu unul, la 4 mii de lei cat e ar trebui sa simt fiecare banut biggrin.gif
avand in vedere ca am avut vreo 3 ani SE vechi si nu am vrut un upgrade decat dpdv ecran, ceva mai mare, dar in niciun caz telefon mai mare de 14/15 cm, evident ca nu pot fi decat multumit
daca gaseam ceva similar dar mai ieftin il luam, asa o fi cererea, doar telefoane pentru 2 maini
momentan bateria pare a tine mai bine decat SE, camerele foto sunt marele plus care imi place desi nu cautam in mod special asta, ma imprietenesc cu faceID, amprenta parca era mai usor de utilizat la plati si la deblocare telefon
uneori si asta mi se pare o idee cam mare, dupa primele ore de butonat cu o singura mana ma durea antebratul, semn ca in zonele de margine ecran ajung dar cu ceva efort, si nu am maini mici
acu stau cu stress, ca SE ala nu mai valora mare lucru in bani pe cand asta ma cam zgaraie cand stiu cat am dat pe el


Andy_ACS
Sa il stapanesti sanatos!
Cu FaceID e trist acum in perioada cu mastile, dar bagi in pin ca alternativa...
Intr-adevar de la SE-ul ala antic e un salt imens si ar trebui sa se simta diferenta.
aqua
pana la urma nu e asa rau cu faceID, l am folosit de cateva ori pentru plati, trebuie doar un moment sa dai masca la o parte, te vede, si apoi te asteapta secunde bune sa pui langa cititor
un easybox mi-a luat vreo 30 de sec sa citeasca cardul ca nu stiu ce nu-i convenea, fara sa ma sacaie telefonul cu alta identificare in timpul asta
de deblocat telefonul e super fluent, nici nu apuc sa il ridic spre fata si e deja deblocat,initial ma gandeam ca accepta prea usor, se debloca cam in toate pozitiile, dar din anumite unghiuri nu mai mergea, deci cred ca e safe
in rest, cand am masca, incearca o data apoi mai dau eu o data un swipe si apare de introdus PIN ul


dizzy
Xiaomi Mi 11 nu vine cu încărcător în cutie! Culorile sunt confirmate și vine cu protecție Corning Gorilla Glass Victus
https://www.mobilissimo.ro/stiri-telefoane/...0Odwky9SjwQRAr8

Ce repede au adoptat-o pe asta!
psychoo
Cat timp lumea cumpara, de ce sa nu profite?
Daca ar ramane cu ele pe raft ar intelege si ei mesajul, pana atunci piata dicteaza.
Deja lumea e dependenta de nou, indiferent ce inseamna acel nou.
AR-18-MOS
Mai foloseste cineva cablul și încărcătorul din pachetul device-urilor? huh.gif
De vreo 3-4 ani încoace nici nu le-am mai desigilat. Am cabluri doar Baseus, de la 25cm până la 3 metri. Și încărcătoare cu minim 3 porturi, tot de la Baseus. Nu înțeleg de ce ai ocupa priza cu un încărcător cu un singur port.
cj98czh
ce zici tu folosesc cand mergem in concediu de exemplu .. in rest fara fir ... sunt in toate camerele .. de ce sa ma mai chinui cu fire ?
Habba
Pai poate omul mai folosește telefonul cat e la încărcat. Nu stă să se uite ce frumos stă si se încarcă pe pad.
Cam de asta am și io cabluri de 2m+ disponibile, pe lângă pad-uri la birou și prin casă.
AR-18-MOS
Foloseam destul de des wireless charging, dar până la urmă prefer să îl mai și folosesc în timpul încărcării. Mai ales că nu-l las peste noapte la încărcat. Cablul de 2m pentru încărcare e sfânt.
psychoo
Dar bateria de ce nu o refolosesc daca sunt asa ingrijorati de mediu?
Ia vezi poluarea cu bateriile comparativ cu incarcatoarele, ai sa ai o surpriza mare.
Eu folosesc incarcatorul cu care a venit telefonul. Cand schimb telefonul nu pastrez incarcatorul vechi 1 data pt ca nu era compatibil fast charge si 2 pentru ca ala vechi merge in cutie cu toate accesoriile sale ca backup sau cadou/vanzare
Apoi, mai sunt cazuri in care nu ai mai avut telefon inainte, deci daca ii cumperi la un copil nu o sa aiba cu ce sa il incarce.
Din cate imi amintesc pe la ifon nu era acceptat incarcator decat apple (ifon 4 sau 6?)
Deci si daca schimbi brandul esti nevoit sa cumperi incarcator.
Iar la ultimul am citit ca nu este compatibil incarcatorul anteriorului fara un adaptor.
Dupa cum ziceam, cat timp oamenii cumpara inseamna ca marketingul lor e de succes
r_vlad
QUOTE(dizzy @ 28 Dec 2020, 10:57)
Xiaomi Mi 11 nu vine cu încărcător în cutie! Culorile sunt confirmate și vine cu protecție Corning Gorilla Glass Victus

Ce repede au adoptat-o pe asta!
*


Din ce am vazut vor sa vanda doua versiuni, cu si fara incarcator in cutie, la acelasi pret. Vorbim despre un incarcator de 65W cu tehnologie GaN. Il poti folosi pentru incarcarea multor lucruri prin casa. Inclusiv laptop. E totusi o diferenta fata de ce pune Samsung in cutie iar despre Apple nici nu are rost sa vorbim pe subiectul asta.
cj98czh
S20+ a venit cu incarcator de 25w .. dar avea incarcator 😀
sb-55-dan
Mate 20Pro a venit cu incarcator de 40W tongue.gif
Luna aceasta a implinit venerabila varsta de 2 ani. Am tot incercat sa-i gasesc o buba ca sa-l schimb dar nu am reusit. Functioneaza impecabil. rolleyes.gif
mars
Cand dai mai mult de 5.000 lei pe un iPhone, banuiesc ca nu te mai uiti la 150 lei pentru adaptorul de 20W USB-C (cablul e in cutie). Parca vad ca nu numai Xiaomi, ci si alti papagali vor face la fel.
aqua
tocmai ce am luat eu un Quick Charge de 20W cu tot cu cablu USB-C la lightning, 80 lei, de pe emag, pare bine facut si solid
https://www.emag.ro/incarcator-retea-quick-...8/pd/DK8N17MBM/
meganus_bicorpus
La Mate 10 pro si Mate 20 Pro am tot fast charging la 40 W si chiar si incarcarea wireless o fac la 15 W si merge de rupe!
GBX
QUOTE(dizzy @ 28 Dec 2020, 10:57)
Xiaomi Mi 11 nu vine cu încărcător în cutie!
*



Păcăleala asta, eco-friendly, prinde nesperat de bine. Așa că în viitorul apropiat nu vom mai primi încărcător la niciun produs pentru că, evident, "este în avantajul nostru", acceptând asta contribuim activ la salvarea unui copac de pe calota glaciară. smile.gif
MoneyTalks
Nu salvezi nici un copac. Incarcatorul il cumeri in cutia lui, deci un copac e taiat ca sa devina cutie.

In loc de o cutie vei avea 2 (de telefon si cu incarcator). In loc de o factura tiparita vei avea 2 (pentru telefon si pentru incarcator).
DragosP
Măi, da' chitros mai ești: măcar cumpără-le de la același furnizor, să ai o singură factură!
MoneyTalks
Dragos >> Asta daca stii ca telefonu nu are incarcator si daca furnizorul are si incarcator in momentul cind cumperi telefonul. Da copacu tot a fost taiat pentru a-l face cutii de incarcatoare.
Habba
Plastic blister, tati!
Ce copaci? Niste petrol procesat care ajunge înapoi în ocean. sad.gif

Piece of cake.
MoneyTalks
Nu stiam ca cutiile din carton se fac din petrol.
GBX
Eu glumisem cu copacii de pe ghețari.
Habba
QUOTE(MoneyTalks @ 31 Dec 2020, 13:44)
Nu stiam ca cutiile din carton se fac din petrol.
*


Multe încărcătoare, alea de masă, care se vor cumpăra vin bulk in blistere de plastic.
Cate 100 pe cutie de carton.

Ce este de la dealer, alea in carton sunt pepsi, in economia generală a pieței.
AR-18-MOS
Și-n 2021, tot la spartfoane cu Android s-a rămas? Mai există chestia aia?
vallixx
Pai na....daca-s mai bune decat la concurenta....
Andy_ACS
https://www.youtube.com/watch?v=AaFtsW1Ceg8

tongue.gif
mircea_aq
QUOTE(AR-18-MOS @ 11 Jan 2021, 11:22)
Și-n 2021, tot la spartfoane cu Android s-a rămas? Mai există chestia aia?
*



Fizic, in magazinele din Romania, numai astea exista.

Baietii cu marul au dat-o in bara rau de tot anul asta. E 11 ianuarie si nu e nicio urma de pro sau pro max in vreun magazin din Romania. Gasesti mini si non-pro, dar la 9xx Euro, pe care nu le vrea nimeni, si pe buna dreptate.

Daca as fi fost nevoit sa astept atat pentru un aifon, le-as fi cancelat demult comanda si luam linistit Galaxy.
Habba
QUOTE(AR-18-MOS @ 11 Jan 2021, 10:22)
Și-n 2021, tot la spartfoane cu Android s-a rămas? Mai există chestia aia?
*


Mno, e sarakie, ce sa faci boss? sad.gif

Io tot de s10+ trag de mai bine de un an, e schnurrr, dual SIM, work profile, secure folder, etc.
Bănui că mai duce vreo doi ani...

Why bother?
bion
Go.
meganus_bicorpus
Daca nu intervin baietii in soft, flagsipurile de 2017 ar mai merge si la anul f bine, dar cred ca reusesc sa le incetineasca voit ca sa iti dai seama ca de fapt tu vrei noul model, mult mai rapid dry.gif
psychoo
Confirm pozitiv. S8-ul meu fara nici un update zboara ca in prima zi. Al nevestei cu update.urile la zi, not so much.
Habba
Cine își permite...
Pe mine nu mă lasă plantația să nu am update-urile de SO si securitate la zi. La toate device-urile păstorite, fără excepție.
Deh, amatori... dry.gif
Avani
Pe de altă parte, bănuiesc că și regimul de exploatare e un pic diferit. Aplicații diferite și tot așa. Poate de aici și diferența.
Prin presupunerea mea, nu înseamnă că nu cred într-un proces controlat de "damage" pe care îl fac producătorii propriilor telefoane, numai ca să oblige consumatorii să facă o nouă achiziție. Până și Apple a recunoscut comportamentul ăsta.

Eu pe al meu S9+ cu toate update-urile la zi, merge ca în prima zi. Eu chiar așteptam anumite fix-uri, de exemplu aveam probleme cu pairing pe smartwatch. S-a rezolvat după update, de unde clar a fost o problemă de soft și optimizare Bluetooth.

Zilele astea mă gândeam dacă să îl schimb, pentru că pe partea foto e cam depășit raportat la P30 pro-ul soției, în rest nu am ce îi reproșa. Pot însă să îi fac un ușor update, să îmi schimb cardul, în loc de 128gb să pun unul de 256gb. Mi-ar oferi un confort mai mare din punct de vedere stocare. Bine, ce zic eu, pentru ifoniști e un vis umed.
psychoo
Ce treaba are plantatia cu device.urile personale?
Sau folosesti device.urile plantatiei in scopuri personale?
Ce lipsa de profesionalism!
AR-18-MOS
QUOTE(Habba @ 11 Jan 2021, 21:55)
Cine își permite...
Pe mine nu mă lasă plantația să nu am update-urile de SO si securitate la zi. La toate device-urile păstorite, fără excepție.
Deh, amatori... dry.gif
*


La "plantațiile" unde într-adevăr se vehiculează informații clasificate, singurele deviceuri acceptate sunt cele cu iOS. Iar înainte de iOS, erau doar Blackberry. Dar deh, vorbim de alea cu MVNO de STS. La civili, că oricum ei nu știu nimic, merge și-un Android cu updates la zi. Îi face să se simtă în siguranță că administrator de dispozitiv e de la plantație. Cu așa norme de securitate, nimeni nu le va accesa mailul să citească cum îi ceartă șeful că nu s-au produs suficiente volane sau centuri. wub.gif
Habba
QUOTE(psychoo @ 11 Jan 2021, 23:30)
Ce treaba are plantatia cu device.urile personale?
Sau folosesti device.urile plantatiei in scopuri personale?
Ce lipsa de profesionalism!
*


Nope, e perfect aprobat de plantație folosirea device-ului in scop personal, prin profilul personal din telefon. Avem și procedură interna și costuri aprobate.
Profilul work e gestionat de companie.

Si ca sa-i raspund si MOS-ului, la plantația mea se acceptă ambele IOS și Android după colapsul RIM. Chestiune de preferinta utilizatorului, dacă vrea unul sau altul.
Același nivel de securitate se obține pe ambele platforme.
R19/16v
QUOTE(AR-18-MOS @ 12 Jan 2021, 08:31)
La "plantațiile" unde într-adevăr se vehiculează informații clasificate, singurele deviceuri acceptate sunt cele cu iOS. Iar înainte de iOS, erau doar Blackberry. Dar deh, vorbim de alea cu MVNO de STS. La civili, că oricum ei nu știu nimic, merge și-un Android cu updates la zi. Îi face să se simtă în siguranță că administrator de dispozitiv e de la plantație. Cu așa norme de securitate, nimeni nu le va accesa mailul să citească cum îi ceartă șeful că nu s-au produs suficiente volane sau centuri. wub.gif
*




In ce calitate sustii tu afirmatiile astea?
AR-18-MOS
De membru al forumului, că fără cont nu se poate scrie aici. wink.gif
Și înainte de Blackberry, MODU erau cele folosite. Deh, firmă israeliană...
GBX
Și cam la ce ar folosi MVNO la securitatea unui device "civil", fie el și măr, dacă posesorul deschide WiFi în aeroport și se dă pe feisbuc de pe hotspoturi free?
AR-18-MOS
Să-ți spun ce-ai scris:
"Și cam la ce ar folosi 2K Telecom* la securitatea unui device "civil", fie el și măr, dacă posesorul deschide WiFi în aeroport și se dă pe feisbuc de pe hotspoturi free?"
*înlocuiește 2K Telecom cu orice alt MVNO - Lycamobile, de ex.
Eu ziceam total altceva, referitor la securitatea pe Android vs iOS.
GBX
Iar eu spuneam că securitatea unui device este dependentă de modul în care este utilizat. Degeaba ai canale de comunicație securizate când ești tentat să folosești orice e gratis, prin hoteluri, aeroporturi ori birturi.
dizzy
MOS-ule te tenteaza masina Apple?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.