Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Telefoane mobile
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250
vallixx
Vezi ca de obicei redirectionarea e free in retea..
In afara retelei e pe bani, deci daca ramai cu ideea cu redirectionarea trebuie sa iti faci abonament tot la VF, ca sa il redirectionezi catre cel de la job care e tot VF.

Sau un telefon dual sim..... tongue.gif
Gill_ro
QUOTE(St @ 22 Aug 2016, 12:48)
Vreau sa renunt la a mai plimba dupa mine telefonul de serviciu si cel personal. Tel personal are pre-paid vodafone, cel de la job are contract vodafone. Am incercat sa redirectionez apelurile de pe cel personal pe cel de la job insa vodafone nu ma lasa decat cu abonament.
Sunt dispus sa fac abonament/schimb operatorul. Care e cea mai ieftina solutie? Din cate vad cel mai ieftin abonament de la vodafone este 9 eur (cred ca fara tva) iar la Orange este 10 eur cu tva.
Alte idei in afara de redirectionare?
*



Poti sa incerci asta https://www.vodafone.ro/personal/servicii-s...aoptiuni/#tab-1 sau https://www.vodafone.ro/business/firme-mici...aoptiuni/#tab-1
argon
QUOTE(St @ 22 Aug 2016, 16:06)
Merg cartelele de digi pe S3? Stiam ca astia folosesc alte benzi.
*



Binenteles ca merge, dar nu tine de telefon, S3-ul nu are 4G, care nu-ti merge nici pe Vodafone, dar digi-ul iti merge in 3g, ca pe orice telefon de 5 ani incoace.
cj98czh
QUOTE(vallixx @ 22 Aug 2016, 17:10)
In afara retelei e pe bani, deci daca ramai cu ideea cu redirectionarea trebuie sa iti faci abonament tot la VF, ca sa il redirectionezi catre cel de la job care e tot VF.

Sau un telefon dual sim..... tongue.gif
*




Si daca faci cum am zis un abonament de 5 euro la Digi cu totul gratis ... cam ce costuri poti sa ai daca il redirectionez? repet exista 0 taxe pe orice apeluri in retea, in afara retelei sau orice telefon din UE ..

Inca nu am trecut la ei ca au probleme de semnal in unele zone .. dar dupa ce mai remediaza sigur ma duc la ei ..
vallixx
Eu zic sa faca o intrebare inainte.

Ca si eu am la Orange abonament cu nelimitat national, insa redirectionarea si conferinta se taxeaza chiar daca ai nelimitat. Sa nu fie la fel si la Digi.

Bine, personal Digi poate sa imi dea si bani lunari, renta viagera, un telefon nou de top.in fiecare luna, net garantat.......ca sa ma duc la ei ca tot n-as face-o, dar asta e deja alta poveste.
icon_mrgreen.gif
St
QUOTE(Gill_ro @ 22 Aug 2016, 17:56)



In primul link este o lista de telefoane compatibile. E un Iphone 6 cel pe care as vrea sa fac asta, vad ca nu apare acolo. Oricum o sa intreb la serviciu clienti sau un magazin, pare cea mai simpla varianta.
DrV
Schimb de cartele intre tel de job si cel personal si apoi forward de pe cel de job pe cel personal? Atentie la termenii contractuali, daca redirectioneaza din alta retea, se aplica acel tarif.
Acum 1 an jumate si eu voiam forward intre o cartela si un abonament - nu exista posibilitatea - doar intre doua abonamente, eu gasisem varianta - optiune numar dual - e in jur de 2.5 euro daca nu au scumpit-o - dar nu m-a incantat idea de a avea un al doilea abonament - in acest caz ar trebui ca jobul sa preia nr de cartela, sa il transforme in abonament si abia atunci se poate activa optiunea)
IRONICK
QUOTE(vallixx @ 22 Aug 2016, 22:18)
Bine, personal Digi poate sa imi dea si bani lunari, renta viagera, un telefon nou de top.in fiecare luna, net garantat.......ca sa ma duc la ei ca tot n-as face-o, dar asta e deja alta poveste.
icon_mrgreen.gif
*

Normal, o personalitate ca tine nu poate sa existe la Digi.
RZV
QUOTE(St @ 23 Aug 2016, 01:01)
In primul link este o lista de telefoane compatibile. E un Iphone 6 cel pe care as vrea sa fac asta, vad ca nu apare acolo. Oricum o sa intreb la serviciu clienti sau un magazin, pare cea mai simpla varianta.
*


Ai vreo restrictie pe tel. de job (respectiv e-mailuri, sincronizari, etc.)?
Daca nu, poti incerca cu succes, fara bataie de cap, un dual sim performant gen One plus 3.
St
Am o multime de restrictii + safety features...
RZV
Mda...nasol atunci. Dual-SIM iese din discutie. sad.gif
vallixx
QUOTE(IRONICK @ 23 Aug 2016, 09:41)
Normal, o personalitate ca tine nu poate sa existe la Digi.
*


E doar o preferinta personala. Probleme? tongue.gif
bion
Intrebare. Am un p8lite care fct. ok. Singura chestie e aparitia a doua pete galbene pe diplay ( oricum mai mici decat pe aifon 5)care se pot rezolva cu schimbare displei pe garantie. Mi se arata posibiiltatea de dotare cu un P9 single sim 3 g de ram 32 giga, cu ceva modificari la abonament.Sunt in negocieri ca suma totala de plata pentru 4 abonamente; sa ramana aceeasi.Merita P9 sau nu. As prefera sa-mi raspunda cei care au in dotare chinezaria respectiva. Restul cancanurilo cu samisugi lgmeizuaifon sunt neproductive in cazul de fata( adica nu le fac eu). biggrin.gif
vallixx
Merita P9 -le
klaus
merita P9.
Ala single sim are si NFC si e plin de benzi. Cred ca merge cam oriunde pe planeta.
Si-i tine si bateria decent.
Iar displayul e de mare angajament.
Bonus vine absolut fabuloasa parte de telefonie, ai semnal si in closetul din pestera ursilor (ca sa zic asa)
corbex
Auzi, Bioane! Nu mai ai probleme pe buda!
vallixx
Pe buda trebe wifi nu semnal! radmasa.gif

Nu vorbesti la tel pe buda.
Ca poate mai scapi un gaz de sonda si dupa aia pute la interlocutor!
bion
S-a batut palma cu vomafone( aka am ramas tot fraierul lor dupa 18 ani icon_mrgreen.gif ) si voi capata in curand noua jucarie.Deocamdata am cetit review-uril rele si problems ohmy.gif Ale bune sper sa le descopar io.
Multam
meganus_bicorpus
S-a votat telefonul anului si avem o surpriza placuta...P9 iese castigator!
http://www.yoda.ro/mobile/soc-pentru-samsu...n-din-lume.html
St
Cine-s aia de au decis asta?

In legatura cu problema cu redirectionarea: optiunea de la vodafone cu 2 nr de telefon pe aceeasi cartela merge doar daca ambele sunt abonamente si se plateste pentru optiune pe ambele abonamente.

La Digi se poate redirectionare la abonament si nu costa in plus.
l@u
Vorbeste unii ca, digi e pentru saraci si prosti.
St
E ok, ma incadrez perfect in ambele categorii biggrin.gif
Manuel
Te alinti. Ai trotineta, deci nu esti sarac. 04.gif
p.s.Si eu tot pe Digi. smile.gif

29 Aug 2016, 08:48:
Te alinti. Ai trotineta, deci nu esti sarac. 04.gif
p.s.Si eu tot pe Digi. smile.gif
corbex
Te alinti, Manuele! Ai trotineta, deci nu esti sarac.
bion
Nimeni nu-i perfect biggrin.gif
Asa la prima intalnire P9 e un P8 S klasse.
MoneyTalks
QUOTE(corbex @ 13 Jul 2016, 20:08)
Marul se strica repede, se stie, tocmai d-aia MOS-ul il face cidru.

Exact asta zice vulpea care nu poate ajunge la struguri...
b76bgaarh
Cu sau fără navigație vag?
MoneyTalks
Care vag, ca am uitat de cind am scapat de ea...
b76bgaarh
se scumpesc merele.

http://www.bbc.com/news/business-37216176
bion
Obrazu subtire cu cheltuiala se tine. Snobismu costa.
MoneyTalks
Deocamdata guvernul irlandez nu vrea sa ia bani de la Apple, ca totul a fost conform cu legile irlandeze, dar cei de la Bruxel nu si nu, ca trebuie sa le ia banii...
Avani
Ma intereseaza o recomandare de telefon clasic, cat mai bun. Conditia fundamentala, sa fie cu butoane. Sa aiba camera foto buna. Sa fie cat mai user friendly si deloc smart.
Mai exista pe piata telefoane clasice bune? Vreau sa cumpar din RO, deci nu vreau ceva de pe afara. Exclus blackberry.

Telefonul va fi folosit de o persoana mai in varsta care a avut numai nokia in viata ei, toate cu butoane.
VladSoare
Nokia 515. E superb, lucrat cu multă atenție la detalii, materiale bune, se mișcă bine... Iar bateria ține trei săptămîni în condiții de utilizare normală, sau două dacă vorbești foarte mult.
Însă de la cameră să nu te aștepți la minuni. E departe de cea a smartfoanelor actuale. Și neavînd ecran tactil, nu-i așa ușor de utilizat ca la altele.
La urma urmei, e un telefon care chiar se vrea telefon, nu pretinde că ar fi smart. Iar ca telefon e beton.
Avani
Arata fain 515 ala, dar la o prima gugalire, nu prea il mai gasesc pe undeva.
Legat de gsmarena, nu stiu daca telefoanele alea le pot gasi pe la noi, sunt unele de care nu am auzit in viata mea.
corbex
Sint telefoane cu butoane mari, facute anume pentru batrini. Are Bion.
VladSoare
Într-adevăr, văd că nu se mai găsește pe nicăieri. Eu l-am luat pe al meu anul trecut. Nu știam că l-au scos din fabricație între timp. Păcat, că era tare mișto.
klaus
Acuma sincer, costa 500 de lei, cine naiba sa mai cumpere asa ceva la pretul ala?
Avani
Păi eu, dar eu nu reprezint piața, doar o nișă. Bugetul pentru achiziție e cam 400 ron. Ținând cont că actualul terminal îl are de vreo 4 ani și deci, prin urmare și următorul telefon am pretenția să țină cam tot atât.
VladSoare
Era scump pentru că era și foarte bun. Calitatea costă. E lucrat cu foarte multă atenție la detalii, carcasă din aluminiu anodizat, foarte plăcută la atingere, care nu scîrțîie ca plasticul cînd strîngi telefonul în mînă... Ecranul plăcut, cu culori aprinse... Calitatea emisiei, a recepției, a sunetului, care-s toate la nivel de vîrf... Bateria pe care uiți s-o încarci, tre' să-ți aduci aminte pe unde naiba ai pus încărcătorul luna trecută... E normal ca toate astea să coste. Drept să spun, mie la 500 de lei mi se pare un chilipir pentru ceea ce oferă.
Din păcate însă piața se ghidează azi după alte criterii, iar un produs de nișă perceput ca "scump" nu prea are șanse să supraviețuiască.
vallixx
In plina era a smartfoanelor si tabletelor, sa te apuci sa creezi cel mai smecher si.mai bine lucrat telefon "de acum 10 ani" mi se pare o alta mostra de eroare din seria consacrata a erorilor "made by Nokia", cei mai rasunator exemplu fiind Symbian.

Samsung a inteles ca cu Bada nu avea sa faca multi pui pe piata, iar acum detroneaza merele la vanzari. Nokia s-a incapatanat cu inversunare cu Symbian iar acum creaza un exceptional telefon a carui vreme era trecuta inca inainte de creatie. Genial!

Stiti cum se zice, ca daca nu inveti din prima greseala....e una, dar cand nu inveti nici din urmatoarele atunci ori esti prost, ori a inceput sa-ti placa.
klaus
Si echivalentul de la Samsung, respectiv S5611 e destul de scump, dar tot mai ieftin decat Nokia.
Probabil ca sunt ceva clienti si pentru astfel de telefoane.
Insa cat de bun e raportul calitate/pret la fiecare telefon se poate observa dupa numarul de unitati vandute.
Chiar daca numar oficial nu prea exista, e relevant numarul de oferte la SH. Unde Samsung conduce detasat.
vallixx
Cand esti Samsung, care vinde in draci varful de gama, atunci mi se pare ok sa creezi si modele de nisa si sa mai iei un banut de la cei care nu vor smart-uri, indiferent din ce motiv: ca sunt firme si iau telefoane fara pretentii pentru angajati, ca sunt batrani care nu se descurca cu smart-uri, ca sunt oameni care nu sunt dispusi sa il incarce zilnic, etc etc

Cand esti Nokia, care esti intr-un rahat maxim si n-ai un model de vanzari, sa mergi pe nise, iar acolo sa fii scump ...... e cam sinucidere. Ca din nise nu iti ajunge sa traiesti.
Bicicleta galbena
QUOTE(Avani @ 1 Sep 2016, 09:43)
Ma intereseaza o recomandare de telefon clasic, cat mai bun. Conditia fundamentala, sa fie cu butoane. Sa aiba camera foto buna. Sa fie cat mai user friendly si deloc smart.
Mai exista pe piata telefoane clasice bune?
*



Samsung S5610: butoane, ecran suficient de mare, camera foto 5mp, slot card sd, foarte user-friendly, scapat de multe ori din mana (aluneca), si mai arata si foarte bine!

http://www.gsmarena.com/samsung_s5610-4191.php

Nu stiu insa daca il mai gasesti pe undeva pe stoc, telefoanele cu butoane au cam disparut din oferte.

LE A recomandat Klaus S5611, cam tot pe-acolo e, numai ca e mai nou, poate pe asta chiar il gasesti.

meganus_bicorpus
Samsung-ul ala am vrut eu sa il iau toamna trecuta, se gasea inca pe la Arsis la vreo 400 de lei.L-am butonat un pic, camera e ok si e construit bine, metalic, simti greutate in mana
dizzy
Intrebare:
As dori sa imi iau o tableta noua, cea veche o las la Pic si Poc.
Cerinte:
Ram mult
pret ~1000 RON,
preferabil sa aiba si GSM,
preferabil de vreo 8 inch,
preferabil cu Androbitoc.
Eu m-am gandit la astea:
https://www.evomag.ro/PORTABILE-Tablete/Len...ru-1516451.html

http://www.emag.ro/tableta-huawei-mediapad...w/pd/DKT243BBM/

http://www.emag.ro/tableta-huawei-mediapad...b/pd/D3D3H2BBM/

http://www.emag.ro/tableta-lenovo-tab-yoga...0/pd/D69RBMBBM/

Sugestii, idei, pareri ??
klaus
Eu am constatat cam asa, la tablete:
- e bine sa fie cu un procesor cat mai puternic. Daca procesorul e slab are lag, ce devine deranjant in utilizare (browsing, updateuri, video etc).
- e bine sa aiba slot de card SD
- e bine sa aiba cat mai multa memorie proprie (la alea cu card nu e chiar asa de deranjant)
- nu strica o baterie care sa tina destul de mult.
din ce ai pus tu pe acolo eu as alege MediaPad M2 cu 3GB RAM si 32GB fara regrete
IRONICK
QUOTE(VladSoare @ 3 Sep 2016, 09:03)
Calitatea emisiei, a recepției, [...], care-s toate la nivel de vîrf...
*
In ce mama erlangului masori tu calitatea asta? Ai numarat clear codes, ce ai facut? RSCP? TEMS pocket?

QUOTE(Avani @ 1 Sep 2016, 08:43)
Telefonul va fi folosit de o persoana mai in varsta care a avut numai nokia in viata ei, toate cu butoane.
*

Nokia 301 - camera nu-i fantastica, dar ca telefon pentru o persoana in varsta este foarte bun.
Nu stiu insa daca il mai gasesti la vanzare.
Uita de Samsung, versiunile enumerate mai sus sunt supt Nokia.
vallixx
QUOTE(IRONICK @ 5 Sep 2016, 21:02)
In ce mama erlangului masori tu calitatea asta? Ai numarat clear codes, ce ai facut? RSCP? TEMS pocket ?
*


Poate ca se referea ca se aude bine, este auzit bine, nu pierde semnalul ori este stabil si nu fluctueaza, sau poate are semnal full in locuri in care alte telefoane stau cu semnalul pe la juma.....

Nu trebuie sa ne exprimam toti in termeni super tehnici absolut de fiecare data.
Pentru un user obisnuit al unui telefon e destul de irelevant RSCP si TEMS.
Cine naiba isi cumpara un telefon bazat pe scorul din anumite teste?
Si-l cumpara pentru ca "sta bine cu semnalul".

Poti compara doua sau mai multe device-uri intre ele si iti dai seama care sta mai bine sau mai prost la semnal fara sa faci analize specializate. Pur si simplu unul sta bine pe semnal, e stabil si full, altul fluctueaza si nu depaseste jumatatea, pe romaneste "are doua bete din patru".
E clar care e mai bun fara super echipamente si metode de test.
Sigur ca nu-i un test "profi", dar nu asta e ideea.

Plus ca de multe ori, spec sheet-ul poate spunde doar "half the story".
Pe hartie un telefon poate avea specificatii de top dar sa ai surpriza sa se miste prost.
Sau un far led, pe hartie sa fie plin de candele si lumeni si totusi sa lumineze slab.
AR-18-MOS
QUOTE(IRONICK @ 5 Sep 2016, 22:02)
In ce mama erlangului masori tu calitatea asta? Ai numarat clear codes, ce ai facut? RSCP? TEMS pocket?
*


Calitatea se masoara in numarul de mere muscate din logo. tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.