Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Telefoane mobile
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250
vallixx
Mda, de incins se incing, cu toate am sesizat asta, insa nu mi-au aparut probleme dupa.
MuciX
M-am gandit si eu la ipoteza "incins si dezlipit piese", dar chiar si dupa o zi de repaos, tot nu a mai luat-o acum.
Daca stau sa gandesc si mai in urma, procul incinge ecranul, deci posibil asta sa fie sursa problemei de la inceput.

Sa-l mut, decat sa dau 3k pe un flagship, mai bine iau 3 flagshipuri chinezesti, oricum nu ma intereseaza asa mult telefoanele.
vallixx
Pe niciunul dintre LG-urile de mai sus nu am dat mai mult de 1600-1700 RON.
Cel mai scump a fost 5X -ul pentru ca l-am luat cand era nou aparut, acum nu e mai mult de 1000 de lei.
ursul_bipolar
Boot loop-ul a fost recunoscut si se schimba piesele uzate, a fost o serie de g4 cu aceasta problema.
La ale mele desi sunt folosite mediu spre maxim se simte ca se incalzesc, nu si-a dat niciunul restart si nu au facut freeze niciodata.
Daca ar fi sa il schimb acum, desi nu am de gand as merge tot pe lg dar g6 care mi se pare fff misto din toate punctele de vedere.
ncristi
G6 am azut ca are sistem de racire al procesorului. Eu cred ca G6 este un telefon foarte bun....am vazut ca au cam invatat din greseli.

Mie personal G5 mi se pare un telefon exceptional. Faptul ca-i poti schimba bateria cu una deja incarcata mi se pare fenomenal. Camera foto mi se pare iarasi exceptionala...ambele adica smile.gif . Este greu de inteles de ce nu s-a bucurat macar de un succes mediu...sa spunem
ursul_bipolar
G5 e superb, l-am butonat, are o gramada de functii si este construit dintr-un material f rezistent din ce am vazut.
cnada
Trebuie sa fac prelungire de abonament si la sotie, iar ca oferte m-am oprit la huawei Y6 2, pe care il detin si de care ma declar multumit si samsung j5 2016. Este Samsung-ul peste Huawei?
Un sfat mi-ar prinde bine! smile.gif
DragosP
Ca marketing, da.
cnada
Sa inteleg ca ii cam tot o marie da cu alta palarie...
Pe unde merg vad la purtator doar samsung si de aici si dilema mea. Eu tot huawei si lumia am avut in materie de smartphone dar m-am gandit ca o fi ceva superior j5-le
..eu de obicei ma uit doar la device-uri ce costa intre 1-99 ron la prelungire abonament deoarece am copil mic si inevitabil sufera destule traume (telefonul) tongue.gif
Victorine
Apropos de ce zicea cineva mai sus legat de racirea LG, am eu G6 si se incalzeste BINE. Am avut inainte un Samsung A7 prima generatie si nu am avut probleme de felul asta decat cand functiona ca GPS, era montat in suport pe parbriz si statea la incarcat. G6-le se incalzeste tare si daca stau mai mult pe net, pe forum de exemplu. Nu joc jocuri, uneori mai caut chestii pe Youtube. Dupa 10 minute arde la mana, nu mai vorbim de ureche. Am fost putin dezamagit, mai ales ca stiam de sistemul de racire... Ciudat ca acum cand scriu e rece!... Dar sunt 29 de grade afara, zilele trecute am avut cu 10 grade in plus. Se mai plang si altii pe forumuri. Poate se rezolva cu vreun update, desi cred ca nu prea il ajuta spatele din sticla in directia asta. A7 era din aluminiu si foarte subtire. In rest e un telefon foarte bun. Acum e rece, ciudat... Nu are husa sau carcasa. Ma gandeam sa iau una, dar mi-e teama sa nu se incinga si mai rau.
MuciX
QUOTE(MuciX @ 27 Jun 2017, 10:35)
LG G3:
*


Abdeit. Era dezlipit procul, exact asa cum ma asteptam. Lipit la loc, merge fara probleme. L-am donat, eu nu vreau sa mai aud de el.
ursul_bipolar
Revin cu un update, azi dimineata unul dintre cele 2 lg g4 a cedat, problema boot loop. Va beneficia de garantie.
Din pacate a fost cel al sotiei nu al meu. M-am uitat si al meu a fost fabricat pe 26 Iunie 2015 iar al sotiei pe 23 Sept 2015. Intre Iulie 2015 si Ian 2016 au fost raportate cele mai multe cu acest defect. Din pacate la data achizitionarii nu stiam aceasta informatie. Nenorocul a facut sa se afle in lotul cu aceasta problema.
ncristi
Ținut în n soare?...sau căldura...mai am pe cineva căruia i-a crăpat zilele astea după ce l-am ținut în mașină la soare.

Sincer regret mult problemele de fiabilitate ale ultimelor (peultimelor ?) telefoane LG.
După 3-4 luni de utilizare xiaomi constat că ăștia au acordat o atenție mult mai mare supraincalzirii spre exemplu....
ursul_bipolar
A crapat la utilizare normala. Nu a fost tinut in soare sau in conditii inumane.
La orice producator pot fi probleme cu anumite loturi, nu o consider o problema de fiabilitate ci un lot cu defecte. Al meu merge f bine si e mult mai intens folosit.
MuciX
up.gif

Ce sa zic, daca e o marca - careia ii esti fidel e lot cu probleme. Daca e honda e doar interesanta, nu neaparat urata. Bine ca nu face VAG telefoane, ca sarea forumul in aer. laugh.gif

G3, G4 si probabil si G5. Cel putin 2 generatii in care au avut aceeasi problema. Parca ar fi guvernul romaniei incercand sa construiasca autostrada pana la BV.
cj98czh
Dracu din 2015 pana acum am schimbat 3, nu le tin mai mult de 1 an ..
ursul_bipolar
QUOTE(MuciX @ 23 Jul 2017, 20:57)
up.gif

Ce sa zic, daca e o marca - careia ii esti fidel e lot cu probleme. Daca e honda e doar interesanta, nu neaparat urata. Bine ca nu face VAG telefoane, ca sarea forumul in aer. laugh.gif

G3, G4 si probabil si G5. Cel putin 2 generatii in care au avut aceeasi problema. Parca ar fi guvernul romaniei incercand sa construiasca autostrada pana la BV.
*



Fie vorba intre noi ma gandeam ca te sesizezi din oficiu. Acum ce sa fac si eu, cu ce pot. Altii sunt pemfe addicted. Da e ok fiecare cu pasarele lui.

Ca idee, nu sunt fan LG ci doar am spus mai sus experienta mea cu aceste telefoane. Daca se rezolva pe garantie ma declar multumit. Nu exista marca fara probleme, sau cel putin eu nu cunosc una. Altii au avut probleme mult mai mari decat un amarat de boot loop.
Cu siguranta daca noul Nokia 8 sau 9 va avea specifiicatii decente urmatorul telefon stiu care va fi. Doar dupa ce actualul g4 va crapa, sper sa nu o faca in urmatorii 2 ani.
Da, sunt fan Nokia, am fost de la primul 3310 wink.gif nu m-ai nimerit aici.

Revenind la honda, este superba din toate punctele de vedere, asa am spus postul 170, nu interesanta. Am spus interesant la opel-ul gsi postul 7816wink.gif
cj98czh
radmasa.gif radmasa.gif ai tu niste suferinte si pitici ..
ursul_bipolar
Tu vb?? biggrin.gif biggrin.gif
VladSoare
QUOTE(ursul_bipolar @ 23 Jul 2017, 21:39)
Nu exista marca fara probleme
*

Așa-i. Dar mai contează și cît de dese sau de grave sînt problemele. happy.gif
ursul_bipolar
Asa e, la altii explodeaza.
AR-18-MOS
Si eu am un iPhone 3GS care functioneaza ireprosabil inca. Bune-s "smart"phone's astea cu Android.
ursul_bipolar
Mai cauta sa vezi mere picate oe capete.
AR-18-MOS
Din copac poate, ca cele fabricate de Apple, rar auzi. Pe de alta parte, sunt utilizator numai de iPhone incepand cu 3G, si n-am avut nici cea mai mica problema. Asta sa nu mai spun ca Apple sunt cei care, pentru orice problema in perioada de garantie, iti inlocuiesc telefonul cu unul nou fara nici cea mai mica problema.
darksleep
QUOTE(AR-18-MOS @ 23 Jul 2017, 22:40)
Din copac poate, ca cele fabricate de Apple, rar auzi. Pe de alta parte, sunt utilizator numai de iPhone incepand cu 3G, si n-am avut nici cea mai mica problema. Asta sa nu mai spun ca Apple sunt cei care, pentru orice problema in perioada de garantie, iti inlocuiesc telefonul cu unul nou fara nici cea mai mica problema.
*



Pai folosesti telefonul doar pentru functiile de baza, nu ? Vorbit / SMS, browse. Trust me, Apple e cancer cand vine vorba de development / security pe partea de Corporate. La fel si Windows Phone care efectiv nu se pupa cu propriul lor ecosistem. Android e mult mai versatil pe partea de development DAR nu prea se folosesc in corporatii mari, eventual in unele care lucreaza sub principiul "Bring your own phone".

In concluzie, tot Apple se foloseste, nu am avut in viata mea unul dar am umblat si am vazut internals pe el, software in principiu si sunt foarte OK.


Referitor la colegul de mai sus cu probleme de boot loop pe LG, am patit si eu pe un G3. E in sertar, nici nu m-am chinuit sa il mai duc la reparat ca deja ma saturasem de el.
ursul_bipolar
QUOTE(AR-18-MOS @ 23 Jul 2017, 23:40)
Din copac poate, ca cele fabricate de Apple, rar auzi. Pe de alta parte, sunt utilizator numai de iPhone incepand cu 3G, si n-am avut nici cea mai mica problema. Asta sa nu mai spun ca Apple sunt cei care, pentru orice problema in perioada de garantie, iti inlocuiesc telefonul cu unul nou fara nici cea mai mica problema.
*



Daca rar ai auzit nu inseamna ca asta este adevarul.
Folosind motoarele de cautare existente: google, duck duck, bing, dogpile, yippy, yahoo etc poti gasi informatii utile despre cat de multe probleme are si apple atat pe partea hw cat si sw. Si sa nu uitam totusi ca apple se bazeaza pe platforme Samsung, asa ca de ce sa iti iei un Samsung sub un alt nume cand poti direct sa iti iei un Samsung, este mai eficient. wink.gif biggrin.gif
MuciX
QUOTE(ursul_bipolar @ 23 Jul 2017, 21:39)
Altii sunt pemfe addicted. Da e ok fiecare cu pasarele lui.
*


Presupun ca nu la mine te referi, ca nu ai cum.
Arata-mi te rog UN post in care am zis bemve uber alles. Iti spun eu, vei gasi 3 directii mari si late:
1. Imi amintesc cum ii spuneam cuiva ca au ambreiaj cu actionare hidraulica inca din anii 70 fata de alte marci ieftine care inca mai aveau pe cablu in anii 2000.
2. Au avut ceva succes in anumite sporturi cu motor in anii 80-90.
3. Eu nu am pemfeu. Eu am urs, ii explicam mai ales lui mars asta.
Adrian Frigo
QUOTE(MuciX @ 24 Jul 2017, 10:22)
Eu nu am pemfeu. Eu am urs....

blink.gif radmasa.gif Asta e de bulă...
ursul_bipolar
QUOTE(MuciX @ 24 Jul 2017, 10:22)
Presupun ca nu la mine te referi, ca nu ai cum.
Arata-mi te rog UN post in care am zis bemve uber alles. Iti spun eu, vei gasi 3 directii mari si late:
1. Imi amintesc cum ii spuneam cuiva ca au ambreiaj cu actionare hidraulica inca din anii 70 fata de alte marci ieftine care inca mai aveau pe cablu in anii 2000.
2. Au avut ceva succes in anumite sporturi cu motor in anii 80-90.
3. Eu nu am pemfeu. Eu am urs, ii explicam mai ales lui mars asta.
*



Unul din ele care nu se incadreaza in cele 3 directii: postul 941.

Chiar nu are importanta asta acum, important este ca a crapat si sper sa se rezolve pe garantie astfel incat sa nu fiu nevoit sa apelez la ANPC sau alte chestii de genul.
Nu imi convine dar asta e, la data respectiva nu stiam de problema asta.
MuciX
Nu cumva intra in prima categorie? C@caturi pe care le aveau acum secole?
Ala e doar un "design feature". Era ceva nou la vremea lui, dar nu ceva revolutionar, cum a fost airbag pe sklass, sau mai stiu eu ce.
RZV
QUOTE(AR-18-MOS @ 23 Jul 2017, 23:40)
Asta sa nu mai spun ca Apple sunt cei care, pentru orice problema in perioada de garantie, iti inlocuiesc telefonul cu unul nou fara nici cea mai mica problema.
*


Bla-bla-bla...

Mai trage o fisa si vezi garantiile Apple si experientele utilizatorilor care au intrat in contact cu asa ceva. Pe langa sistemul cretin de evaluare a problemelor de garantie, in marea majoritate a cazurilor, se primeste un telefon re-furbished si re-certificat de ei. Nu unul nou.

Nu repara terminalul tau cu probleme in service local sa ti-l returneze ulterior tot tie. Il repara, ii fac refurbish (carcasa), si il dau la schimb unui alt utilizator cu probleme de garantie.

QUOTE(darksleep @ 24 Jul 2017, 06:59)
Pai folosesti telefonul doar pentru functiile de baza, nu ? Vorbit / SMS, browse. Trust me, Apple e cancer cand vine vorba de development / security pe partea de Corporate. La fel si Windows Phone care efectiv nu se pupa cu propriul lor ecosistem. Android e mult mai versatil pe partea de development DAR nu prea se folosesc in corporatii mari, eventual in unele care lucreaza sub principiul "Bring your own phone".

*



Wrong. Se folosesc si terminale cu Android in corporatii mari.
La noi la plantatie exista posibilitatea de a alege intre platforme (Apple/Android), in functie de preferinte (dupa ce s-a renuntat la platforma unica BB, de vreo 2 ani jumate), avand ecosistem securizat pentru ambele (corporate e-mail, productivity tools, etc). Tu, ca utilizator, trebuie doar sa specific ce fel de terminal doresti.
ursul_bipolar
Si la noi se folosesc terminale Android sau Apple, depinde ce vrea sa isi comande omul.
cj98czh
Nu zice nimeni nimic de acelasi look al ecranului de vreo 7 ani incoace .... pana si nevasta-mea zice ca nu mai aduc nimic nou ... si asta este lucru mare ... ca si ea era din aia cu cel mai bun si cel mai cel ... s-a jucat intr-o seara cu un S8 al unei amice ... si a zis ca no ... parca ar schimba un pic si ea ... iar lucru mare ..
cnada
Imi expira abonamentul sotiei si trebuie sa aleg intre Samsung J5 (2016) si Moto G5
Despre Samsung gasesti o droaie de comentarii dar despre Moto mai nimic.
Inclin spre Moto...poate este vreun utilizator care ma poate lumina. Multumesc!
bion
https://www.android-hilfe.de/forum/motorola...o-g5-plus.3020/
Daca te descurci cu limba lui Ghete si Haine. biggrin.gif
RZV
De la Samsung doar A (modele 2017) sau S (de la 6, in sus). Nu J.
Moto G e decent, are Android stock. M-am jucat putin cu iteratiile anterioare (3 si 4), iar senzatia e de telefon fluid (adica bun).
Eu as alege clar Moto (chiar daca e facut de Lenovo). Samsung J cu TouchWiz risca sa devina foarte neplacut dupa cateva update-uri de sistem. Parerea mea ™.
mars
Cel mai bun telefon e ala de serviciu. De la Bosch 608 "Alo, Maria?" pana azi nu am dat bani pe telefoane si nici nu mi-a crapat vreunul. Dupa cateva Nokia (6110, 6310, 6680, E72), BlackBerry a fost de departe cel mai tare pentru ce imi trebuie mie. Acum vreo doi ani intreprinderea a trecut pe iPhone, care merge absolut OK, nu am nimic de reprosat.

In schimb, am tot butonat HTC si LG (Android) si Microsoft (Windows) si le consider foarte slabe, mai ales ca sisteme de operare. Inutil de complicate pentru gusturile mele, se blocheaza, o iau razna etc. Despre iPhone se zice ca e pentru blonde wink.gif. Minunat!

Urasc sincer si dezinteresat tot ce vine de la orezari, inclusiv masinile, parca nu isi gasesc o identitate a lor, copiaza la infinit sau o dau grav in bara cu designul.

Off topic: BMW cica ar face masini proaste. Si putin acrisoare.
RZV
De aord total. smile.gif
Dintre terminalele de serviciu, am avut si apreciat 6310i vreme de aproape 3 ani, si BB Bold 9900 tot cam asa.
Restul, la categoria consumabile. Momentan ma dau cu Android dintr-un motiv simplu, si anume am deja mai multe dispozitive care impart doua platforme (Windows si Android), si nu mai am nevoie si de o a treia platforma. Mi-s de ajuns doua. laugh.gif
R19/16v
Treceți peste. Lumea a evoluat!
Daca 6310i a fost telefonul telefoanelor, de ce nu îl folosiți în continuare? Încă de găsesc noi, daca nu vreți noi, toată lumea are cate unul pe acasă...
Despre Blackberry nici nu deschid discuția, a fost un fail de la bun început.
cnada
Va multumesc domnilor!
Despre moto g5 nu prea am gasit multe pareri asa ca am intrebat si aici. Am sa aleg acest device pana la urma. Am sa revin cu detalii dupa ce-l voi primi!
RZV
@r19 radmasa.gif
Lasa sa fim nostalgici. Niciunul dintre cele amintite mai mai sus nu face fata cerintelor actuale.
BB a fost una dintre cele mai stabile platforme pe care le-am folosit, dmpdv.
mars
Am uitat sa spun ca eu sunt certat cu Google, adresa personala de e-mail e pe Yahoo! si nu am Facebook. Deci, dupa standardele actuale, nu exist rolleyes.gif, asadar parerea mea nu conteaza.
RZV
Google da, Yahoo doar pentru spam, Facebook NU.
Deci da. laugh.gif
cj98czh
QUOTE(RZV @ 24 Jul 2017, 21:59)
Google da, Yahoo doar pentru spam, Facebook NU.
Deci da. laugh.gif
*



up.gif up.gif
mars
Rectificare: sunt certat cu Google Account, sa nu creada careva ca folosesc Bing pentru cautari biggrin.gif.
AR-18-MOS
QUOTE(RZV @ 24 Jul 2017, 11:14)
Mai trage o fisa si vezi garantiile Apple si experientele utilizatorilor care au intrat in contact cu asa ceva. Pe langa sistemul cretin de evaluare a problemelor de garantie, in marea majoritate a cazurilor, se primeste un telefon re-furbished si re-certificat de ei.
*


Bla-bla-bla
Folosesc Apple (nu doar iPhone) din 2009 incoace, si nu am avut nici macar o singura interventie in service la nici un device, cum poate cineva sa vina sa-mi spuna de "experientele utilizatorilor Apple" cand aici, lunar posteaza cineva cu cate-un crap-phone obscur care, ce sa vezi, a crapat.
R19/16v
Câte deviceuri au avut din 2009?
AR-18-MOS
Suficiente.
MuciX
QUOTE(mars @ 24 Jul 2017, 22:09)
sa nu creada careva ca folosesc Bing pentru cautari biggrin.gif.
*


ce este acela un Bing? rolleyes.gif
mars
Dășchide Internet Explorer și o să vezi smile.gif.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.