Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Telefoane mobile
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250
ursul_bipolar
Iti dai seama?!
AR-18-MOS
Ce vorbesti, la soare te poti uita...
RZV
QUOTE(mircea_aq @ 30 Jul 2017, 02:03)
Corect, ce te faci daca telefoanele respective sunt in lista de terminale compatibile.
Daca android-ul nu e de vina, oare de ce pe site-ul IT-ului sunt tutoriale diferite de configurare pentru Sony, Huawei, HTC si nu unul singur pentru Android.
De ce la mar se configureaza in 6-7 pasi, iar pentru androide instructiunile au de la 20 pasi in sus.
De ce, odata instalat tot circul, androidele consuma sensibil mai multa baterie decat inainte.
Hai sa fim corecti, se poate trai si cu android bine merci, dar e ca si cum ai avea dacia 1310. Mai sufli in jicler, mai reglezi avansul, unora le place si mirosul de benzina nearsa, de fapt paradigma e mai simpa de atat. Unii vor sa-si petreaca timpul mesterind si carpind chestii, pe cand altii vor ceva care sa functioneze din prima si sa nu le faca surprize cand le e lumea mai draga.
Sigur trade-off-ul e un pic mai complicat de-atat, ca la apple conectivitatea, de orice natura costa in plus si e limitata, iar customizarea aproape ca nu exista. Iti cumperi 2TB de cloud, dar poti sa storezi doar un tip limitat de fisiere, iar lista cu nemultumiri nici n-a inceput bine.
Nu sunt de acord cu multe din chestiile pe care le face apple, ca brand marul mi-e mai degraba antipatic, dar unele din produsele lor sunt cu generatii bune inaintea concurentei. O sa ma intrebi care, incearca ipad-ul pro 10.5, am o vaga banuiala ca o sa-ti placa, produsul, nu neaparat pretul. Si pentru ca veni vorba de pret, pixel-ul si s-series au prins din urma iphone-ul, o fi bine, n-o fi bine, vom vedea...

PS: politica firmei e ca angajatul e suficient de skilled ca sa poata urma un tutorial in engleza, IT-ul fiind o optiune doar in cazul in care chiar nu reusesti de unul singur. Acum s-ar putea ca in functie de domeniul de activitate al diferitelor firme lucrurile sa varieze. Ma gandesc ca daca vinzi masini agricole de exemplu, compania se multumeste cu un skillset mai redus pe partea asta si lasa in seama IT-ul toate configurarile de terminale, fixe sau mobile. Asta pentru moment, ca on-site IT-ul se va subtia bine de tot in viitor, la fel si suportul in sine, iar o partea din treaba asta non-critical pe care o identificam ca fiind in curtea IT-ului, o sa se mute usor-usor in curtea utilizatorului de rand. Eu nu sunt foarte fericit cu treaba, dar nu ma intreaba nimeni smile.gif
*




QUOTE(mars @ 30 Jul 2017, 06:59)
Tata are un Samsung, o data pe luna imi tocesc nervii sa ii fac/refac diverse setari. Dar hai sa zicem ca nu se pricepe, poate umbla el aiurea pe acolo, si nici eu n-oi fi mult mai breaz.

HTC-ul sotiei (626G) trage sa moara, adica bateria nu mai tine nici macar o zi in standby, si n-are decat un an, utilizat destul de putin. Dupa ce IT-ul i-a configurat e-mail-ul (prin Gmail), a tras peste 3 GB intr-o noapte pe 4G, desi folderele de e-mail erau goale si avea limite de trafic activate. Nicio explicatie... Din cand in cand se "muta" pentru cateva zile in Vietnam (Ho Chi Minh), deci ramane fara Waze si alte servicii. Orice i-as face (location etc.), nu isi revine pana nu are el chef. IT-ul da din umeri, nicio explicatie... Altul!

Acest HTC a inlocuit un Microsoft (dezastrul absolut) care a rezistat un an, in care a stat mai mult prin service (se bloca definitiv si irevocabil). Saptamana viitoare va fi inlocuit de un Samsung, nu stiu ce model (cred ca J), mi-e groaza de ce o sa mai faca si ala. Una peste alta, firma a cheltuit undeva pe la vreo 3.500 - 4.000 de lei in doi ani.

Eu am primit marul acum doi ani si cateva luni, gata configurat (e-mail, securitate etc.) si de atunci nu am mai dat pe la IT. Si cred ca a costat mai putin.

Repet, nu am nicio inclinatie catre Apple, nu am cumparat niciun produs de al lor si nici nu am de gand. Dar, cand ceva e bine gandit, user friendly, ergonomic, bine finisat etc., de ce sa n-o recunoastem? Doar pentru ca e ceva considerat "trendy" iar noi suntem "altfel"?
*



Atat am de zis...la noi la plantatie, Android se rezuma la seria S de la Samsung.
Deci, e de ales intre iteratia curenta de mar sau ultimul model din gama S (acum e 8).
Eu, de peste 2 ani trag de un 6. Far stress, nervi, probleme de conectivitate sau sinronizari.
Universul meu se reduce la Windows (5 device-uri mobile cu Windows 7 sau 10), si Android (4 device-uri), atat personale cat si de lucru.
Atata vreme cat "ecosistemul" configurat actual imi aduce libertate, beneficii si Iimi asigura o lejeritate in utilizare, nu vad de ce ar trebui sa introduc o a treia platforma (limitata dpmdv) in ecuatie.

Cum s-a mai zis, comparati flagship cu flagship.
Nu Apple de 600 de euro, cu device Android de 200-300. wink.gif
mircea_aq
Daca tot au trecut doi ani, poate incerci un mar, ai putea sa ramai suprins, nu numai de calitatea asamblarii, ci si de modul in care se comporta de-alungul timpului.

@cj, la ce sa-l bata... Android e limitat hardware de Qualcomm care de la 805 incoace, adica de cand au trecut pe 64 biti o incaseaza pe an ce trece din ce in ce mai rau.
A10, adica procesorul de anul trecut e cu 60-70% mai rapid in single core decat SD835/E8895.
In doua luni A11 va fi probabil de >2x mai rapid decat cel mai bun procesor al celor de la qualcomm.
Ce sa mai bati, de fapt ce sa mai compari, ca nu ai ce, diferenta e ridicola, competitia e pur formala.

Ce ma mira foarte tare e ca oamenii se auto-indoctrineaza din diverse motive ajungand sa refuze pana si ideea de a incerca altceva. De-aia ma si bucura faptul ca au saltat preturile la flagship-urile android, mai elimina din dileme si complexe, se mai duc si niste mituri, se mai faciliteaza niste schimbari.

ursul_bipolar
Sau poate cel indoctrinat esti tu, ce zici?
mars
Eu bag seama ca voi sunteti IT-sti, cam de la team leader in sus, pe la niste multinationale, deci nici parerea voastra nu e relevanta. Nici baietii de la noi de la IT nu au Apple. Asta spune multe, dar nu ca n-ar fi OK telefoanele (pentru utilizatorul obisnuit, desigur), ci ca sunteti voi niste ciudati tongue.gif.
RZV
QUOTE(mircea_aq @ 30 Jul 2017, 20:16)
Daca tot au trecut doi ani, poate incerci un mar, ai putea sa ramai suprins, nu numai de calitatea asamblarii, ci si de modul in care se comporta de-alungul timpului.

@cj, la ce sa-l bata... Android e limitat hardware de Qualcomm care de la 805 incoace, adica de cand au trecut pe 64 biti o incaseaza pe an ce trece din ce in ce mai rau.
A10, adica procesorul de anul trecut e cu 60-70% mai rapid in single core decat SD835/E8895.
In doua luni A11 va fi probabil de >2x mai rapid decat cel mai bun procesor al celor de la qualcomm.
Ce sa mai bati, de fapt ce sa mai compari, ca nu ai ce, diferenta e ridicola, competitia e pur formala.

Ce ma mira foarte tare e ca oamenii se auto-indoctrineaza din diverse motive ajungand sa refuze pana si ideea de a incerca altceva. De-aia ma si bucura faptul ca au saltat preturile la flagship-urile android, mai elimina din dileme si complexe, se mai duc si niste mituri, se mai faciliteaza niste schimbari.
*



Precum spuneam, nu am nevoie de o a treia platforma. Sunt foarte multumit cu Windows si Android.
Foarte probabil, cand nevoia schimbarii ma va ajunge din urma, va fi tot flagship actual Samsung. Ca a fi 8, 9 sau 10, e irelevant.
6-ele actual Inca o duce bine.

30 Jul 2017, 20:36:
QUOTE(mars @ 30 Jul 2017, 20:32)
Eu bag seama ca voi sunteti IT-sti, cam de la team leader in sus, pe la niste multinationale, deci nici parerea voastra nu e relevanta. Nici baietii de la noi de la IT nu au Apple. Asta spune multe, dar nu ca n-ar fi OK telefoanele (pentru utilizatorul obisnuit, desigur), ci ca sunteti voi niste ciudati tongue.gif.
*



Eu sigur nu. De ceilalti nu bag mana in foc. sleep.gif
AR-18-MOS
QUOTE(mars @ 30 Jul 2017, 19:32)
Nici baietii de la noi de la IT nu au Apple.
*


Sunt gaymeri si virgini inseamna. Eu n-am prieteni IT-isti decat cu iPhone, cu restu-s nu-s prieten, ca au Android si stiu sa vorbeasca doar despre jocuri.
R19/16v
ITstii-s de multe feluri.
ITstii care se considera si artisti, au, intradevar, iPhoneuri.
Pentru restul exista Android.
bion
Ioa nu le am cu IT. Am utilizat si aifon si handroid. Personal mult mai iuzerfrendli mi se pare handroidul.Fii-me barbacsu si beizadeaua au sarit de la nokia la si jafuri de BB la aifoane si au orgasme 25% tongue.gif . Au prie3teni deja la srvice la mere. Drepte e ca la joburile lor da mai bine sa pui pe masa un aifon. icon_mrgreen.gif
Eu iubesc huawei dar oftez dupa nokia. Alea nu prea au vazut sevice.
ursul_bipolar
Apare acum Nokia 8, asteptarea a luat sfarsit biggrin.gif. Cred ca o sa dea clasa la multe telefoane.
R19/16v
Competitia e S8. Ce clasa sa-i dea?! radmasa.gif
ursul_bipolar
Nu doar la performanta cat si la calitatea si robustetea constructiei, fiabilitate etc...
R19/16v
radmasa.gif
* IPS
* Ecran mai mic
* Materiale mai proste
* Android tanar
Si asta numai din specificatiile preliminare...

CLA-SA!
DragosP
Stai bre, că nu la ăla țintește, deocamdată, Nokia.
ursul_bipolar
QUOTE(R19/16v @ 31 Jul 2017, 11:32)
radmasa.gif
* IPS
* Ecran mai mic
* Materiale mai proste
* Android tanar
Si asta numai din specificatiile preliminare...

CLA-SA!
*



Vom ve-dea!
R19/16v
Bipolaru' asa-si închipuie...
Si pretul tot asa vrea sa spuna...
dizzy
Eu am trecut la sfarsitul anului trecut de la Samsung Galaxy S5 la Huawei P9.
Si soc... e un telefon ok, cu urme de mediocritate dar functioneaza, suna, face poze, navigheaza, mailuieste, tot ce-i cer.
Da, stiu, nu-i mar. De restul de bani prefer sa fac alte chestii, mai importante pentru mine.
AR-18-MOS
Sunt curios ce alte chestii, mai importante pentru tine, poti sa faci cu restul ala mare de bani, de 2000 de lei.
dizzy
De exemplu o excursie la munte de cateva zile cu fiu-meu.
Asta am si facut in iarna cu vreo 2000+ lei.
AR-18-MOS
Fair enough, iPhone se adreseaza altei categorii de oameni.
MuciX
Fara familie?
Amatori de mare?
nedumerire.gif
Avani
Care-s oamenii aia pe care-i vezi tu cu iphone in mana? Nu pe care ii vedem noi, pe care-i vezi tu. Incearca pe cat posibil sa nu faci auto-portret.
ursul_bipolar
QUOTE(AR-18-MOS @ 31 Jul 2017, 16:19)
Fair enough, iPhone se adreseaza altei categorii de oameni.
*




Yeah right! Si care e categoria aia daca nu sunt prea indiscret? Ca tare m-ai facut curios.
Nu-mi spune... sunt aia pt care banii "e doar niste hartii si nu ii face pe ei' sau alta?
AR-18-MOS
QUOTE(MuciX @ 31 Jul 2017, 15:44)
Fara familie?
Amatori de mare?
nedumerire.gif
*


Daca-s avea de ales intre iPhone si excursie cu familia, atunci m-as alege si eu cel mult un OP3, dar altfel banii de gadgets nu-mi impacteaza restul bugetului destinat casei.
MuciX
QUOTE(AR-18-MOS @ 31 Jul 2017, 16:57)
banii de gadgets nu-mi impacteaza restul bugetului destinat casei.
*


corporatistu-le rolleyes.gif
AR-18-MOS
M-au pus de la sectie sa fac follow up la assessment. tongue.gif
Avani
In concediul asta, sotia a regretat ca nu si-a luat anul trecut s7 si a ales 6s-ul. Fac o poza cu telefonul meu, sa i-o dau si ei pe telefon, nema compatibilitate bluetooth, pe whatsapp calitate scazuta, deci nu mergea. Ca sa asculti un mp3 trebuie sa-ti dai masterul in conturi de cloud si alte alea. Daca nu e cumparat din aplicatie, degeaba incarci mp3-ul de pe hdd-ul laptopului, e sub demnitatea iphonului sa redea un rahat de mp3.
M-a terminat cu intrebari "da de ce nu merge, ca acum tspe ani mergeaa pe telefoane cu ecrane monocrome. Asta nu trebuia sa fie telefon destept?".
I-am zis, asta e telefon de puturosi care nu trebuie sa-si puna niciodata intrebarea "da de ce?"
Iphone-ul e telefon stabil ca nu face nimic mai destept. Chestii relativ elementare controlate foarte bine de ecosistem. In rest, suge la greu bani de la toti indoctrinatii.

Nici primit gratis nu l-as pastra. Am avut ocazia sa aleg 6s plus sau s7 edge. Desi nu sunt fan Samsugi, l-am luat pe asta ca sa nu ma doara capul pe Android.
AR-18-MOS
QUOTE(Avani @ 31 Jul 2017, 16:29)
Fac o poza cu telefonul meu, sa i-o dau si ei pe telefon, nema compatibilitate bluetooth
*


Really? Poze prin bluetooth in 2017? De cloud storage comun nu s-a auzit?
Avani
Eram sigur că dai o soluție scoasă din bălării. Ia fă tu sincronizare date unde nici nu ai semnal voce, pe o insulă.
marksman
Daca esti la Cuca Macaii, unde sula semnal 2G/3G (ca sa nu mai zic 4G), te picuri pe el cloud. Sau cazul de acu' doi ani, cand nevasta-mea n-avea roaming, eu n-aveam date in roaming, si trebuia sa iau poze din telefonul ei.

LE: si Micro$oft le-a calcat pe urme celor de la Apple. Cand aveam Lumia 820 mi-a trebuit sa copiez niste poze de pe un laptop. N-aveam cablu de date, leptocul n-avea Blushtutz, asa c-am zis ca le copiez pe card (aveam adaptor de la microSD). Le-am copiat, dar apareau pe telefon din parti. Dup-aia am citit pe net: vrei sa copiezi fisiere pe cardul telefonului sau in telefon? Cablu de date si copiate de sub Windows sau transferate prin BT. Pai asa mai bine ma lipsesc si imi bat capul cu hAndroidul.
AR-18-MOS
QUOTE(Avani @ 31 Jul 2017, 16:45)
Eram sigur că dai o soluție scoasă din bălării. Ia fă tu sincronizare date unde nici nu ai semnal voce, pe o insulă.
*


Si cum functiona Whatsapp atunci? Doar ai zis ca le-ai trimis, dar calitatea nu a fost conform asteptarilor tale.
Avani
Da, așa e, m-ai prins. 20kb pe whatsapp vs 7mb poza originală pentru cloud. Ia vezi tu unde dă cu virgulă.

Le: tocmai că nici pe whatsapp nu era ok, comprima destul de mult poza eliminând mult din calitate.
mircea_aq
QUOTE
Iphone-ul e telefon stabil ca nu face nimic mai destept. Chestii relativ elementare controlate foarte bine de ecosistem. In rest, suge la greu bani de la toti indoctrinatii.


Banuiesc ca s-a informat si ea la ce se inhama inainte de a cumpara, ca fara cloud, tv sau music care necesita subscriptie si taxa lunara nu faci mare lucru si ramai cu un terminal destul de limitat.
Pe de alta parte, nu vad cine isi mai pierde timpul sa dea jos mp3-uri ca apoi sa le incarce pe telefon sau player ca acum 15 ani. Pana si operatorii de telefonie iti ofera deezer sau zonga inclus la abonamente cat de cat serioase, despre traficul pe care il faci cu streaming-ul audio, n-are rost sa discutam, singura problema reala e la cel video, si-acolo daca n-ai altceva de facut decat sa te uiti la seriale toata ziua.
Blustutzul merge brici la iphone, ascult muzica de pe telefon pe sistemul audio din masina in fiecare zi.
In fine, tine si de gusturi, si de obiceiuri si de multe altele.

Neajunsul cel mai mare e ca e intr-adevar scump raportat la veniturile de la noi si la obiceiurile ce deriva de aici. Inca mai vezi oameni cautand cu disperare un hot-spot wifi ca li s-a terminat traficul, inca auzi oameni care se lauda ca au "negociat" abonamente de 5 euro pe luna, altii umbla disperati sa-si dublu-triplu infolieze telefonul si sa-si cumpere carcasa cand ei fac munca de birou, dar n-ar da 3-4-5 euro pe luna pe asigurare. Normal ca n-ar da, atat dau pe tot abonamentul, ce-am innebunit.... Similar nu vor sa plateasca pentru servicii de streaming audio, preferand sa piarda timpul chinuindu-se pentru a economisi inca 4-5 euro. Apple tv merge, spre deosebire de mirrorview care sughita da-i gratis. Asta-i societatea, oamenii au fost dresati ca n-au si va dura pana vom scapa de mentalitatea asta de NAM.



Avani
Legat de streaming de pe telefon pe tv. Am un telefon, cumpăr un tv smart, de ce mai am nevoie de încă un device ca să pot face streamimg direct? Deh, deși există tehnologie, Apple nu mânca o pâine.
Legat de metehne vechi. Asta e problema, credem cu tărie în ce promovează marketingul agresiv și uităm cum ne era noua mai bine. Subit avem nevoie de altceva deși ce făceam înainte era același lucru, doar că acum e altfel împachetat și pe bani. Acum că arată mai pompos e mai bine.
bion
Vad ca treaba a ajuns unde trebuia. Corporatistu cu veo2000 de ieuro pe luna plin de el si fudul nevoie mare vs. muritorii de rand( plebeii) cu abonamente ieftine si telefoane care nu costa cat o masina la mana a treia.
Impactatu ala e praisles. Definitoriu. In cazul consateanului generatii s-au chinuit sa invete ungureste si romaneste si beizadeaua da dilit in cativa ani. biggrin.gif
..."42% dintre smartphone-urile americane sunt iPhone, iar 28% dintre accestea Samsung". Moda americana : corporatistii absolventi de colege ( in intelesul american)cu venituri ceva mai rasarite considera o emblema a statutului lor un divais de la mar.E o axioma in USA ca utilizatorii de mere sunt mai inteligenti, chestie promovata intens(MARKETING) de tot soiul de statistici.
Pana la urma fiecare e liber sa cumpere ceva dar agresivitatea si tonul jignitor al aifonistilor e cam deranjant si arata de fapt cam ce hram poarta posesorii.
PS Am aifon ak sunt bazat si dashtept. biggrin.gif biggrin.gif
mars
Pentru muzica exista Apple Music, costa cat doua cafele. Sau Deezer, cam acelasi lucru.

Daca e asa varza iPhone asta, de ce o gramada de corporatii le cumpara? Eu nu am cerut, eram foarte multumit de BB pentru ce imi trebuie mie, dar n-a fost dupa mine. Si, daca maine as ramane fara el, nici ca as da banii pe unul. Am un E72 in casa, inca mai tine bateria o saptamana.

Dar la ce scriu unii pe aici, bag seama ca iPhone asta e ca bemveu'. Daca n-ai, sigur e prost wink.gif.
bion
Am aifon ak sunt bazat si dashtept
Asta e principiul. Au facut un marketing ovreiesc destept prin care au creat un mit de exclusivism.E fiabil tocmai pentru ca e f. restrictiv in folosire.Dar nu extraordinar de fiabil. biggrin.gif
Principiul ovreiului cu dugheana. Daca e asa de scump sigur e si foarte bun. E haiend dar nu gaura la macaroana.
Nokia rulz. biggrin.gif tongue.gif
ursul_bipolar
Trebuie sa intelegi dragi colegi cu android ca cei care folosesc apple incearca sa gaseasca cate o explicatie pentru fiecare parte lipsa a ifonului. Atunci cand costa cat un flagship android dar face jumate din cat poate adroidul intervine indoctrinarea care spune: nu au nevoie de BT ca ai cloud, nu ai nevoie de casti ca nu se mai poarta, nu ai nevoie de sync cu alte terminale ca apple a apple si merge doar cu apple si alte bazaconii din astea. Dupa cum ati auzit aceste device-uri au ca target o alta categorie de persoane, nu categoria muritorilor.

Am mai spus si o repet, am avut ocazia sa aleg de la firma ipphone sau android, am mers pe android si nu regret. In schimb colegul meu care a ales ifone cam regreta...
Avani
QUOTE(mars @ 31 Jul 2017, 19:59)
Daca n-ai, sigur e prost wink.gif.
*


Am, și tot prost e. Norocul lor cu RoseGolden wink.gif

Ps: nu vă mai plictisiți cu strugurii ăia, serios.
vallixx
Bipolaru' a pus punctul pe Ü.
De fapt se stie de cand lumea, daca n-are Androidul, atunci Androidul e de kkt, dar daca n-are iphone-ul, atunci de fapt nici n-aveai nevoie. Eu ma mir ca va mai surprinde.....io "decat" rad.

Unu' n-ar zice, "da frate e de kkt ca n-are, da' plm, imi place din alte motive asa ca p'asta (sau "astea") le trec cu vederea." Bah, unu' n-am auzit. Niciodata! De fapt totul e perfect iar de "aia" n-ai nevoie. De aia rad. Ca sunt dresati bine.
xcss
Las și eu asta aici...

https://petapixel.com/2017/07/31/ex-google-...-ahead-android/
ursul_bipolar
Adica opinia unuia dat afara de la google care pupa si el ca sa mai obtina ceva. Mda...buna opinie ce sa zic! E buna buna camera de ifone dar sub orice flagship android din zilele noastre.

Ca info, ori de cate ori pleci dintr-o companie care te-a platit, moral nu ai voie sa arunci cu fecale in ea, de acolo ai mancat, ai avut colegi cu care ti-ai petrecut ore, zile, ati lucrat impreuna pe proiecte. Personajul este de calitate slaba, niciun manager adavarat sau simplu muncitor cu caracter nu are voie sa declare mizerii din astea.
mircea_aq
Apropo de nokia 8.
Ideea nu e sa-i dea clasa s8-ului, momentan nici n-ar avea cum, ci sa gaseasca o nisa de pret pe care sa performeze.

http://www.gsmarena.com/pricing_leaks_for_...-news-26481.php
vallixx
Si chiar de era pe bune si camera de mar mai buna decât aia de Android, foarte frumos, meritul lor, felicitări Apple!

Dar cand tragi doua 'ghioarle", n-ai cum.sa fii luat in serios.

1. "Daca vrei camera cea mai "izda" ia-ți iPhone 7, daca vrei sa fii cativa ani in urma ia-ți Andoid", fara sa specifici si modelul de Android, ca sunt cam multisoare. Unele ieșite in diverse teste mai bine decât camera de mar. Dar el stie mai bine......

Si poate as fi acceptat și asta, ca na, se pare ca omul nu e chiar neica nimeni, dar dupa aia vine si o baga p'aia cu "end of DSLR". Atunci m-am cam lamurit ca e bagata asa ca sa se auda vorbind ...... niciodată o fotografie facuta cu telefonul, oricat de bun ar fi, nu se va putea apropia macar de ce poate scoate un DSLR.

Ca poate dpdv portabilitate e mai comod sa iei cu tine in vacanta telefonul in detrimentul unui aparat foto mare si greu mai inteleg, insa de la asta pana la " the end of DSLR "....lasa-ne Gogule....ca macane.

Ca nea ala de la cronica cârcotașilor de acum ceva ani: mai taie din ele da-le dracu"!
VladSoare
QUOTE(mars @ 31 Jul 2017, 19:59)
Daca e asa varza iPhone asta, de ce o gramada de corporatii le cumpara?
*

Pentru că sînt stabile și sigure în mîinile atehnicilor. Cum merg în prima zi, așa merg și după cinci ani, și asta fără să le faci nimic. Și pentru că-s toate la fel, deci pentru IT e mai simplu să le configureze pe toate. Aifonul înseamnă aifon, pe cînd Androidul înseamnă sute de varietăți, deci ore în plus de bătaie de cap pentru IT.

QUOTE(vallixx @ 31 Jul 2017, 21:29)
Bipolaru' a pus punctul pe Ü.
De fapt se stie de cand lumea, daca n-are Androidul, atunci Androidul e de kkt, dar daca n-are iphone-ul, atunci de fapt nici n-aveai nevoie. Eu ma mir ca va mai surprinde.....io "decat" rad.

Unu' n-ar zice, "da frate e de kkt ca n-are, da' plm, imi place din alte motive asa ca p'asta (sau "astea") le trec cu vederea." Bah, unu' n-am auzit. Niciodata! De fapt totul e perfect iar de "aia" n-ai nevoie. De aia rad. Ca sunt dresati bine.
*

up.gif
bion
up.gif
Dap . Cand il arati arati ca ai 1000 de iepuroi desi l-ai luat de pe net cu 500.
mircea_aq
Are dreptate Vlad, nu neaparat ca IT-istii ar iubi mac-urile, dar adoptia lor la scara larga intr-o companie are beneficiile ei. IBM-ul a trecut pe mac-uri
De ce? Tot ei ne lamuresc:

Just 5 percent of IBM’s Mac using employees need to call the help desk; In contrast an astonishing 40 percent of PC using staff call the help desk.

First time call resolutions hit 98.7 percent and customer satisfaction scores reached 85 percent.

During its October earnings call Apple CFO Luca Maestri claimed IBM has been saving roughly $270 on each MacBook its employees use instead of a traditional PC, largely due to lower IT support costs and better residual value

Sursa mai jos:
http://www.computerworld.com/article/29983...-money-ibm.html

In ceea ce priveste aifonul, cred ca discutia a depasit de ani buni stadiul de a arata ca ai dat pe el 740-980 euro cat costa. La 500 euro buget iti poti lua un iphone6 sau un 6s refurbished, toate pe canale gri, nu pe cele oficiale. La mana a doua nu prea inteleg de ce ti-ai lua, ca durata de viata la un mobil e de 2-4 ani nu 8-10 ca la o masina.

In privinta dslr-ului, pentru 80-90% din oamenii de rand e un moft. Ca telefonul elimina nevoia de dslr, e iar o afirmatie aiuritoare, ce vroia sa spuna de fapt e ca elimina nevoia de camera foto dedicata, daca ar fi zis asa nu era departe de adevar.

AndreiMR
Apple vs Android e ca diesel vs benzina. Niciodata nu se va lamuri discuta asta smile.gif

Eu am folosit in paralel ambele sisteme multa vreme, am ramas pe IPhone pentru ca se potriveste foarte bine la felul in care folosesc eu telefonul, si pentru ca niciodata, dar niciodata, nu am avut vreo problema tehnica cu un Iphone. Nu s-a blocat, nu s-a restartat, bateria a tinut la fel (de putin tongue.gif ) din prima zi de folosinta pana in ultima, nu au facut figuri niciun ecran, niciun buton, niciun incarcator...deci niciuna din problemele care au mai aparut pe la ele. Asta din 2010 si pana in prezent.

Nu am avut in schimb niciun Android (am folosit Samsung, HTC, Huawei, Acer, de la produse low-cost la mid-range la flagshipuri) care sa functioneze fara rateuri. Ba se blocau, ba se mai restartau, ba era cate un rahat de aplicatie care rula in fundal si incetinea totul. Sigur, dupa ce apelam la vreun IT-st sau vreun maniac in ale Androidului, sau dupa ce ma apucam sa scormornesc forumurile, le configuram cumva sa fie decente. Dar e ca si cum mi-as lua o masina si ar trebui sa ma ocup eu de optimizarea softului pentru motor, altfel ar merge prost...asta mi se pare o porcarie. Cand cumpar un produs vreau sa fie gata, sa il pot folosi direct...nu vreau sa ma apuc sa ii fac modificari in soft.

Cu toate astea, si eu sunt de parere ca la Apple anumite lucruri sunt absurde, camera foto e mult sub cea de la Samsung S7, si ultimele modele, in speta 6S si 7, nu au mai venit chiar cu nimic interesant. Eu am un 6S, functioneaza impecabil, si probabil ca il voi tine pana cand crapa sau pana cand nu mai face fata..adica inca vreo 2 ani. Sub nicio forma nu l-as fi schimbat pentru un 7, si daca se mentine ritmul de "inovatie" al Apple, e posibil sa nici nu mai fiu tentat sa raman la ei.
DragosP
Trebuia să-ți iei Nexus sau, amai nou, Pixel.
Asta ca să nu compari mere cu pere.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.