Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Telefoane mobile
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250
AR-18-MOS
QUOTE(DragosP @ 24 Sep 2018, 10:35)
Îhî, factură pe numele meu, de la ăla care vinde. Daaa.
*


Nu, factura de achiziție de la operator. wink.gif
DragosP
Mda.
AR-18-MOS
god_hand.gif
mircea_aq
Nu-s toate furaciuni, sunt si destule replacement unit-uri.

Oricum emag-ul nu e vreo referinta a preturilor.
Poti sa prinzi si oferte bune, dar mai rar.

Banuiesc ca azi e ziua preturilor de lista la ei:

[attachmentid=1628093623]
ursul_bipolar
QUOTE(2dor @ 24 Sep 2018, 11:33)
Nu apar vanzatorii dar la Apple ai garantie internationala pe baza de IMEI. Si la ESD te poti duce cu un Samsung cumparat din UE si beneficiezi de garantie. Deci vorbim de cutii sigilate. A si am un prieten care si-a luat un Huawei P10 Plus, anul trecut, de pe olx, era sigilat cu sigla de TIM Mobile. Si avea la el garantie oferita de ESD. Culmea tipul care il vindea, lucra la Huawei pe Barbu Vacarescu...
*



De acord, asa e si la huawei. Dar ma intreb, de unde vin acele telefoane? Din cate inteleg la un rulaj cat de cat maricel oamenii aia care vand asa ceva trebuie sa plateasca niste taxe, impozite etc...

Ori sunt furate, ori lucreaza in domeniu si sunt furate de acolo cumva, ca altfel nu vad cum ar intra in tara si pe piata astfel de echipamente destul de scumpe.
Aerius
QUOTE(2dor @ 24 Sep 2018, 10:33)
Nu apar vanzatorii dar la Apple ai garantie internationala pe baza de IMEI. Si la ESD te poti duce cu un Samsung cumparat din UE si beneficiezi de garantie. Deci vorbim de cutii sigilate. A si am un prieten care si-a luat un Huawei P10 Plus, anul trecut, de pe olx, era sigilat cu sigla de TIM Mobile. Si avea la el garantie oferita de ESD. Culmea tipul care il vindea, lucra la Huawei pe Barbu Vacarescu...
*



In legatura cu Samsung, am fost cu un S7 luat de nou de la MediaGalaxy, cu factura si tot ce trebuie, la serviceul ala jmecher din Militari si am fost trimis la plimbare pe motiv ca telefonul ar fi destinat nu stiu carei piete.
Pana la urma am beneficiat de garantia oferita de magazin, cu inventiile de rigoare si platit costul reparatiei.
AR-18-MOS
QUOTE(ursul_bipolar @ 24 Sep 2018, 10:42)
Ori sunt furate, ori lucreaza in domeniu si sunt furate de acolo cumva
*


Deci ori sunt furate, ori sunt furate. Dar primești factura de achiziție de la operator. Bună logică! wacko.gif
@Aerius, țeapă. Și la preț, și la garanție. De asta nu cumpăr din astfel de magazine. Prefer să știu că telefonul e de la operator.
ursul_bipolar
Care operator??? Arata-mi si mie cum arata un altfel de certificat de garantie.
Vreau sa vad si eu factura de achizite pt acel telefon, cine l-a cumparat si de unde si daca ala care il vinde este platitor de taxe sau nu.

Daca mi se ofera toate astea ma bag si eu, jur.
meganus_bicorpus

Eu cand am cumparat de pe OLX am luat telefon de la cineva care si-a facut prelungire de abonament si a primit telefonul gratis.
O alta retea pe OLX e achizitia unor telefoane la prelungire de abonament, dar asta o fac cei de prin magazine fara sa anunte proprietarul abonamentului.De ex, noi in firma avem peste 50 de telefoane la Orange, contract din 2007, si patronul doar suna dealerul si cere ce telefon vrea si cate vrea, cam o data la 6 luni.E foarte usor pentru dealer sa mai ia pe acest abonament si un telefon pentru el, asta nu o stie decat el.
AR-18-MOS
QUOTE(ursul_bipolar @ 24 Sep 2018, 10:48)
Care operator??? Arata-mi si mie cum arata un altfel de certificat de garantie.
Vreau sa vad si eu factura de achizite pt acel telefon, cine l-a cumparat si de unde si daca ala care este este platitor de taxe sau nu.

Daca mi se ofera toate astea ma bag si eu, jur.
*


Realizezi că pe aceea factura sunt date cu caracter personal? De altfel, cum verifici tu dacă o persoană fizică își plătește taxele sau nu? Calm your tits, dacă tu nu înțelegi, nu înseamnă că nu se poate.
dizzy
Am mai rationat si am ajuns la concluzia ca nu ar fi absolut necesara gaura de mufa de casti.
SIngurul moment cand chiar imi trebui e in avion, unde nu ai voie cu casti Dintealbastru.
In rest, am luat oricum un handsfree cu Dintealbastru si e ok.

Inseamna ca eu am fost singurul bou care am dat odata cu o tableta si factura de achizitie veche de 3-4 ani.
Se cam uita ala ciudat la mine, probabil era convins ca e ciordita
ursul_bipolar
QUOTE(AR-18-MOS @ 24 Sep 2018, 11:50)
Realizezi că pe aceea factura sunt date cu caracter personal? De altfel, cum verifici tu dacă o persoană fizică își plătește taxele sau nu? Calm your tits, dacă tu nu înțelegi, nu înseamnă că nu se poate.
*



Deci nu poti explica, am inteles.

Long story short:

Hai sa iti explic cum sta treaba. Cand mergi la cineva care are pfa sau firma iti da o factura pe numele lui ca ti-a vazndut acel telefon. Apoi cand iti inmaneaza telefonul trebuie sa iti dea factura, garantia si actele de provinienta ale acelui telefon si sa iti confirme ca IMEI-ul lui nu este in nicio baza de date de telefoane furate. Daca nu se intampla asta, telefonul are provenienta obscura iar cel care il vinde este se poate trezi cu alte probleme. Ar trebui sa stii mai bine lucrurile astea.
R19/16v
Asa mi s-a intamplat si mie. Cand am luat telefonul de la Orange mi l-a dat in sacosa si pe coreanu' care a sigilat cutia.
AR-18-MOS
QUOTE(ursul_bipolar @ 24 Sep 2018, 10:55)
Long story short:
*


Nu se aplică aici. Tot n-ai înțeles. Toate telefoanele sigilate sunt luate de la operator prin diverse promoții/prelungiri de către diverse persoane, apoi vândute unuia care ți-l cumpără pe loc (ca exemplu cei doi din pozele puse de mine), care evident le revinde, sigilate și cu factură. Dar ca deobicei, lucrul cel mai simplu, e cel mai greu de gândit.
ursul_bipolar
Serios? Ai naibii operatori ce promotii fac ei de stocurile baietilor se reinnoiesc permanent.
Eu nu am vazut asa promotii oricand si la orice ora de la operatori. A daca esti IBM, ORACLE, Petrom si ai niste contracte cu unul din operatori da, poate sa iti faca niste dicount-uri mari la telefoane dar acele telefoane ajung direct la angajati cate unul la 2 ani, nu asa sa imi refaca si mie stocul.

Intelegi acum? Cam asa sta treaba. Nu face nimeni pomeni gratis.
Deci tot obscura ramane provenienta lor. Voiam sa te intreb, de parfumuri luate tot de pe forumuri, aceeasi logica se aplica?
2dor
QUOTE(Aerius @ 24 Sep 2018, 11:42)
In legatura cu Samsung, am fost cu un S7 luat de nou de la MediaGalaxy, cu factura si tot ce trebuie, la serviceul ala jmecher din Militari si am fost trimis la plimbare pe motiv ca telefonul ar fi destinat nu stiu carei piete.
Pana la urma am beneficiat de garantia oferita de magazin, cu inventiile de rigoare si platit costul reparatiei.
*




Ai vazut ca am mentionat in post ca la ESD se acorda garantie la telefoane Samsung destinate pietei UE. Sunt magazine care vand modele de Samsung din pietele asiatice si acelea nu sunt acoperite de garantia ESD.
AR-18-MOS
QUOTE(ursul_bipolar @ 24 Sep 2018, 11:07)
Intelegi acum?
*


radmasa.gif
Singurul care nu intelege esti tu. Ia vezi cam cand poti sa iti faci abonament cu 50Eur? Doar o data pe an? god_hand.gif
Ce-mi place cum știe el atât de bine, când eu cumpăr telefone așa de aproape 10 ani.

24 Sep 2018, 11:11:
QUOTE(ursul_bipolar @ 24 Sep 2018, 11:07)
Voiam sa te intreb, de parfumuri luate tot de pe forumuri, aceeasi logica se aplica?
*


Nu știu, dar spor la cumpărături. Se vede omul cu experiență, aici... rolleyes.gif
2dor
QUOTE(ursul_bipolar @ 24 Sep 2018, 12:07)
Serios? Ai naibii operatori ce promotii fac ei de stocurile baietilor se reinnoiesc permanent.
Eu nu am vazut asa promotii oricand si la orice ora de la operatori. A daca esti IBM, ORACLE, Petrom si ai niste contracte cu unul din operatori da, poate sa iti faca niste dicount-uri mari la telefoane dar acele telefoane ajung direct la angajati cate unul la 2 ani, nu asa sa imi refaca si mie stocul.

Intelegi acum? Cam asa sta treaba. Nu face nimeni pomeni gratis.
Deci tot obscura ramane provenienta lor. Voiam sa te intreb, de parfumuri luate tot de pe forumuri aceeasi logica se aplica?
*



Uite sa iti dau un exemplu de "combinatie ciudata". O colega a gasit pe olx un iPod pentru fetita ei, la 800 lei, nou si sigilat. Am sunat, am fost sa il iau si am primit si chitanta de la mediagalaxy. Omul a luat nu stiu cum, mai multe iPod-uri(nu mai stiu cate luase), parca 500-600 de lei era bucata, si le-a vandut pe olx.

A si cand mi-am luat S4 nou de pe okazii, omul luase 2 bucati de la Vodafone, cu 1500 lei parca bucata si eu m-am facut si cu factura de achizitie.
ursul_bipolar
QUOTE
Singurul care nu intelege esti tu. Ia vezi cam cand poti sa iti faci abonament cu 50Eur? Doar o data pe an? god_hand.gif
Ce-mi place cum știe el atât de bine, când eu cumpăr telefone așa de aproape 10 ani.


Pai nu poti explica, nu iti poti sustine punctul de vedere, si de aceea nu esti credibil.
La abonament de 50 de euro nu iti da nimeni 10 aifoane x pe care tu sa le vinzi la jumate de pret si sa faci si profit. De mai bine de 10 ani ai sustinut si probabil o sa sustii in continuare jmecheria si pe unii care nu pot garanta cu nimic produsul pe care ti-l vand.

Referitor la parfumuri, era retorica, nu sunt fan parfumuri si parfumurile pe care le am sunt din magazin de specialitate. Mi-au trecut pe la urechi si am vazut niste cazuri in care oamenii erau f incantati de achizitiile obscure.

<span class='edit'>24 Sep 2018, 12:17:</span>
QUOTE(2dor @ 24 Sep 2018, 12:11)
Uite sa iti dau un exemplu de "combinatie ciudata". O colega a gasit pe olx un iPod pentru fetita ei, la 800 lei, nou si sigilat. Am sunat, am fost sa il iau si am primit si chitanta de la mediagalaxy. Omul a luat nu stiu cum, mai multe iPod-uri(nu mai stiu cate luase), parca 500-600 de lei era bucata, si le-a vandut pe olx.
*



Daca ai primit chitanta de provenienta este ok. Exista un "dar" totusi aici, daca va aduceti aminte acum ceva timp olx-ul s-a autosesizat cand un vanzator vindea o cantitate f mare fara sa se decalare ca firma. Daca vinzi 5 10 ipduri nu e o problema dar daca vinzi 300 si tu esti persoana fizica este o problema.
AR-18-MOS
QUOTE(ursul_bipolar @ 24 Sep 2018, 11:14)
Pai nu poti explica, nu iti poti sustine punctul de vedere, si de aceea nu esti credibil.
La abonament de 50 de euro nu iti da nimeni 10 aifoane x
*


Oh ba da, cate abonamente de 50Eur faci, atatea telefoane primesti. O iei tot mai in jos...
ursul_bipolar
Ok, go for it. Sustine "industria" in continuare. Provenienta tot obscura e si aia tot evaziune fac ca s-o spunem sa intealaga toata lumea.
Habba
QUOTE(dizzy @ 24 Sep 2018, 09:50)
Am mai rationat si am ajuns la concluzia ca nu ar fi absolut necesara gaura de mufa de casti.
SIngurul moment cand chiar imi trebui e in avion, unde nu ai voie cu casti Dintealbastru.
In rest, am luat oricum un handsfree cu Dintealbastru si e ok.
*


La liniile aeriene mai spalate se poate cu Dintealbastru fara problema. Cel putin la alea din Star Alliance. Si asta de cativa ani deja. wink.gif
Nu stiu cum e la LCC.

Pe mine la castile cu Dintealbastru ma enerveaza ca uit de multe ori sa le incarc, si dupa 4-5 ore decedeaza. Si nu am tot timpul powerbank la mine sau priza prin apropiere. Si ma intorc la fire. Avantaje si avantaje.
GBX
Pe Wizz și Tarom nu sunt probleme cu bluetooth-ul. Ba pe Tarom te încurajează să te conectezi la WiFi-ul din avion, pentru a avea acces la portalul lor multimedia.
AR-18-MOS
QUOTE(ursul_bipolar @ 24 Sep 2018, 11:33)
Ok, go for it. Sustine "industria" in continuare. Provenienta tot obscura e si aia tot evaziune fac ca s-o spunem sa intealaga toata lumea.
*


Da, da. Că știi tu, ești și organ fiscal, și procuror și judecător... Ah da, și în picaj.
ursul_bipolar
Si ca sa inchei pledoaria mea cu inca un argument: https://www.zf.ro/zf-24/fiscul-incepe-sa-ii...produs-15125415

Q.E.D

Pana acum nu ai adus niciun argument in favoarea afirmatiilor tale, doar vorbe si idei care iti plac, nimic concret si care sa sustina ceva. Trage tu concluzia cine este in picaj. smile.gif
AR-18-MOS
QUOTE(ursul_bipolar @ 24 Sep 2018, 11:42)
Si ca sa inchei pledoaria mea cu inca un argument: https://www.zf.ro/zf-24/fiscul-incepe-sa-ii...produs-15125415
*


Argument invalid:
QUOTE
„Pe lângă telefoane furate mai sunt cele care sunt cumpărate intracomunitar cu facturarea pe o firmă din altă țară decât a furnizorului - caz în care nu se plătește TVA către furnizor, sau cumpărate (…) și vândute fără acte în țară iar firma pe care s-au cumparat produsele este închisă sau vândută după câteva luni.“

După cum ți-am explicat deja, aici e vorba de operatori din RO. Din păcate desene nu știu să fac, astfel că nu o să ințelegi și nici nu o să ai nimic de colorat astazi. sad.gif
meganus_bicorpus
Ca de obicei, discutia este suficient de complexa astfel incat sa existe bucati din adevar la fiecare in parte.
Din punctul meu de vedere nu mi se pare o ilegalitate sa cumpar un telefon sigilat de la care am toate documentele si stiu provenienta (clar nu e furat) si daca e sa vb de moralitate..sa se gandeasca la acest punct mai bine cei care cer 1200 de euro in mod total nejustificat!
DragosP
E mai puțin imoral să cer cât nu face pe un produs.
ursul_bipolar
QUOTE
Ca de obicei, discutia este suficient de complexa astfel incat sa existe bucati din adevar la fiecare in parte.
Din punctul meu de vedere nu mi se pare o ilegalitate sa cumpar un telefon sigilat de la care am toate documentele si stiu provenienta (clar nu e furat) si daca e sa vb de moralitate..sa se gandeasca la acest punct mai bine cei care cer 1200 de euro in mod total nejustificat!


Cu siguranta este ok ce spui tu, sa cumperi un telefon cu toate actele ok. Cate poti vinde asa 1-2 10 maxim. Dar sa faci din asta un business este cale lunga. Pe cazul asta am batut moneda.

Caz concret: huawei mate 10 pro, cumparat de pe olx, persoana fizica, pus la dispozitie: factura de achizitie de la orange, garantia, cutia sigilata. Omul avea unu singur telefon pe care si-l luase la o prelungire de abonament dupa ce a stat in retea 5 ani. Cred ca e de bun simt sa vinzi un telefon.
cj98czh
adica este de bun simt sa iti iei de la o persoana fizica pe olx un telefon cu acte ... dar este de porc sa cumperi un telefon cu acte de la o persoana fizica care traieste din asta ..... ?!?

Daca are acte si pret bun ... mi se rupe ca ala din asta traieste ... sa fie garantia valida si telefonul exact cum scrie ..... ca face ala evaziune ... iar mi se rupe ... statul oricum nu face nimic ... decat pentru ei ..
ursul_bipolar
Daca traieste din asta si nu plateste taxe este o problema. Se numeste evaziune fiscala si in orice tara cu apa calda se pedepsetse cu parnaie.

Stiu ca tie ti se rupe de tot, nu e o noutate asta, de la poluare pana la evaziune.

FYI: este ok ca persoana fizica sa iti vinzi un produs de carfe nu ai nevoie pe site-urile de specialitate atata timp cat nu faci bani din chestia asta. Nu este ok daca din asta traiesti fara sa respecti legea.
cj98czh
eu telefoanele nu le-am luat decat noi, fie din magazin fie de la operator ... asta ca sa vezi ca personal nu incurajez asa ceva ... dar eu tot nu vad problema ... tu esti cumparator de buna credinta ... cumperi ceva si primesti produsul + acte ... nu este treaba ta sa il controlezi pe ala cat de legal vinde .... si pe stat in doare la patina dupa cum vezi ...
ursul_bipolar
Tocmai asta este ca actele nu sunt ok, nu exista factura ca acel om iti vinde ceva si ca nu ai nicio garantie ca peste cateva zile nu te trezesti cu politia la usa ca ai cumparat un produs care se poate dovedi a fi furat.

Am spus mai sus conditiile care ar trebui sa fie respectate de o asemenea persoana care traieste din comertul cu telefoane.

Apropo, acea evaziune pe care ei o fac, chiar daca nu te intereseaza, tot tu o platesti sub o alta forma. Deci altii iau si tu platesti. Stii cum e, ala vinde 100 de telefoane fara acte si fara sa plateasca taxe, ala vinde porci, ala vinde tablete, ala vinde ce dreaq o mai vinde si uite asa alti fraieri platesc pagubele. Orizontul este mult mai larg...
cj98czh
Cum zici tu ...
R19/16v
Dupa mintea ta, olx nu ar trebui sa existe, right?
ursul_bipolar
Citeste cu atentie wink.gif
dizzy
Dintr-o intamplare am comandat 4 adaptoare de la ceva la altceva in loc de 2 din Ceaina.
Am platit pentru ele, daca acumpun 2 la vanzare, se cheama ca fac evaziune?
Daca faceam asta cu 100 de bucati, mai intelegeam, dar la 2 bucati nu prea e evaziune

"Cazul persoanei fizice care a vândut, în mai puțin de doi ani, sub numele „Itmedia­ga­laxy“ telefoane, tablete și televizoare în valoare de peste 1,1 mil. lei fără a plăti niciun fel de taxe cu ajutorul unor anunțuri promo­vate pe rețeaua so­cială Facebook și pe site-uri precum Olx.ro și Okazii.ro nu este unul singular, astfel că auto­rită­ți­le ar trebui să verifice utilizatorii care au pu­bli­cat multe anun­țuri de vânzare pentru echi­pa­men­te IT&C - în con­dițiile în care în multe dintre aces­te cazuri este vorba de eva­ziu­ne fiscală, con­si­deră Tiberiu Pop, director ge­ne­ral și acționar al Cor­sar Online, compania ca­re ad­ministrează Cel.ro, unul dintre cele mai mari magazine online locale."
Adica nah, la 1,1 milioane, e clar ca imul are o afacere, pana la urma nu te iei de baba cu 3 legaturi de patrunjel

Mie imi place mufa celor de la Apple - ai o solutie de a baga casti in ea, ai un singur port si gata.
meganus_bicorpus
Eu, de ex, am schimbat in familie in ultimul an vreo 5 telefoane.MAi mereu am cumparat de pe OLX telefoane sigilate, cu factura de achzitie de la Orange (asa s-a nimerit cam la toate) iar pe cele vechi le-am pus la vanzare inapoi, pe OLX.
Nu traiesc din asta, pur si simplu am luat ceva nou si am vandut ceva vechi mai departe, in unele cazuri telefoanele mai aveau inca garantie...unde e greseala?
ady77
Cred ca ursul_bipolar a fost destul de clar. Baiul nu-i la tine, baiul e la ala de vinde zilnic telefoane fara sa plateasca taxe.

DragosP
QUOTE(meganus_bicorpus @ 24 Sep 2018, 13:56)
unde e greseala?
*


În cazul tău nu e nicio greșeală, nu cred că trăiești din asta.
În cazul în care este o rețea de "producere" a terminalelor pe cârca/în cârdășia clienților barosani de la operatorii de telefonie, e o greșeală. Și se numește evaziune. Cel puțin, dacă nu și fals cu diferite arome (asta la operator).
ursul_bipolar
Post #8129 raspunde la ce spuneti voi.

Repet, ca persoana fizica iti poti vinde ce ai prin casa, ce nu iti foloseste, televizor, telefon, masina de spalat etc, masina personala, vata pe bat etc fara sa fie vorba de nicio evaziune, ca nu scoti profit din asta, adica nu ai cumparat vata pe bat la 5 lei si o dai pe 7. Asta este scopul site-urilor gen olx.

Daca vrei sa vinzi mai mult, cantitate, volum, etc trebuie sa te inresgistrezi ca firma sau pfa si sa oferi o factura pe numele tau ca pfa sau firma un urma vanzarii unui bun. O poti face pe olx sau pe alt site de gen.

Cand ai un post permanent ca vinzi telefoane flagship iar acest post se actualizeaza permanent inseamna ca obtii profit si in urma profitului tre sa platesti taxe, asa fucntioneaza lumea moderna. Dar lumea asta moderna e cu 150 inaintea noastra. Acum sper ca s-a inteles, sper.

Simple as that...
DragosP
Adică, pe înțelesul unora de aici care se fac că ploo: samsăreală de telefoane.
meganus_bicorpus
Si aici trebuie sa intre statul pe fir si sa ii ia de urechi pe cei vinovati...dar pentru cumparator nu cred ca e ceva ilegal.
ursul_bipolar
Corect!
meganus_bicorpus
Și atunci revenim la discuție...de ce să cumpăr de pe eMag cu 30% mai mult?
ursul_bipolar
Tu poti cumpara de unde vrei. Doar sa iei in calcul ca daca acel produs e mai ieftin si nu s-au platit taxele tot noi le vom plati mai devreme sau mai tarziu. Se numeste economie subterana.
meganus_bicorpus
Cand a fost adus in tara si vandut de orange sau emag, etc catre client, s-au platit toate taxele si TVA-ul.Vanzatorul final, daca este tot cel care a cumparat prima data telefonul, nu mai are ce sa plateasca iar daca este altcineva, deja lantul este prea incalcit...
ursul_bipolar
Ne intoarcem iar la Post #8141
DragosP
Unele persoane pricep mai greu.
argon
Dar ce ziceți de 90% din telefoanele si electronicele luate de români de pe AliExpress, pe care e trecut cado /sume sub 10$ . Hai să băgăm chinezii la pușcărie pt declarații mincinoase. Hai sa zicem că aia ce iau cate o bucata pentru ei...myself included...dar exista persoane ce iau zeci de telefoane fara a plati vama și TVA, și le vând pe rețelele sociale/olx, fara sa le facă nimeni nimic cachinezu scrie 5$ pe colet.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.