Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: reparare bord crapat
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3
torvalds
azi m-am urcat in masina doar asha sa check... teoretic nu e masina mea ( a lu tata) ractic da shi ce sa vad mi-a crapat bordu de la frig ( -30 C ) sad.gif
E o crapatura d-aia frumoasa cu doua ramificatii pe mijlocu bordului
masina e o Dacie din 96 cu bord normal
Traiasca materialele de calitate folosite de dacia ....
Ce ma sfatuitzi sa fac ??? ( exclus skimbat bordu ... nu da bani ministeru de finante pt asta ) smile.gif)))
Slider
Nasol. Crapa si de la caldura si de la ger. Ori il schimbi, ceea ce ai spus ca nu ii rost....am citit odata aici pe forum citeva idei de reparare a bordului.
adostar
si mie mi-a crapat bordul pe mijloc. am vrut sa-l schimb cu unul nou..dar costa 3 mil. si m-am lasat pagubas. asa ca am dat bordul jos si l-am reconditionat. am acoperit toate crapaturile cu cauciuc crud dupa care am dat pe tot bordul cu bitum, apoi l-am imbracat intr-un vnilin cauciucat si a esit marfa! o sa atasez poze daca doreste cineva.
Ov
subiectul asta merge la tuning, cu toate ca din pacate cam este problema tehnica ....
torvalds
adostar ,daca ai pitea sa imi arati si niste poze, ar fi ok shi eventual la cat te-a ajuns toata reconditionarea asta ( ma refer la bani, ca timp imi cumpar : ) ) oricum pana una alta aplic metoda cea mai simpla shi necostisitoare adica aplicat banda izolatoare , nu rezolva problema dar macar nu ma mai roade sa il vad asha .... plin de plagi smile.gif
torvalds
aaa si scuze de postarea mea la sect " Probleme tehnice" desi tuning d' asta "de nevoie" mad.gif nu prea face nimeni smile.gif
o zi buna
adostar
1. am dat bordul jos de pe masina
2. am scos tot ce era de scos de pe el
3. am cumparat cauciu crud un tub = 60.000 lei si am astupat toate crapaturile.
4. am dat cu bitum tot bordul (bitum am luat de la unii care puneau izolatie pe bloc) smile.gif (am dat si eu o bere) , am lasat bordul la uscat o zii.
5. am cumparat vinilin cauciucat (am vrut negru dar nu era cauciucat) si alte culori nu am gasit. - se vinde la kg - am luat de 310.000 lei (mi-a ajuns si pentru fetele de pe portiere).
6. prenandez un pet de 0.5 litri - 40.000 lei
7. m-am apucat de modelat smile.gif si cam asta e tot.
total - 410.000 lei + o munca de 2 zile (o zii pentru uscat bitum)
si uite ce a iesit !!!
Ov
arta, meserie (nu-mi place textura dar asta e degustibus)
bravo!
AC
QUOTE(adostar @ 11 Feb 2005, 16:48)
...
3. am cumparat cauciu crud un tub = 60.000 lei si am astupat toate crapaturile.
...
*


Unde se gaseste cauciuc crud? Am si eu nevoie de asa ceva!
adostar
cauta pe la mag. de menaj se gasete la tub. (gen tub silicon)
adostar
Am pus o poza cu fata de portiera, dupa cum am spus am imbracat si fetele de portiera. Asa cum am mai spus nu am gasit alt model si culoare de vinilin cauciucat (as fi preferat negru).
torvalds
hmm ,am inteles .... o sa ma apuc io de munca pe la (prima)vara (cand am timp shi nu e asa frig) .A iesit meserie ceea ce ai facut tu , iar in legatura cu textura vinilinului cauciucat ... macar e original smile.gif oricum presupun ca arata bine pe langa fetele de usi de acelasi fel BRAVO !!
Multumesc pt detalii.
disaster
daca asta nu e tuning(de voie ,de nevoie)eu nu stiu ce poate fi.bravo.imi place cum a iesit.

ps. dau o bere daca imi pui si mie biggrin.gif
Tokai
Adostar, felicitari!!!
Cand ai dat cu bitum (presupun ca topit), nu a ars imbracamintea pe care ai dat?
Dupa aia ai dat cu prenandez sio pe o fata si pe alta, nu?
Vinilinul era destul de lat pentru tot bordul (adica sa-l pui dintr-o bucata)?
Cauciucul crud, l-ai nivelat si s-a uscat, cam in cat timp?
adostar
1. Bitumul era cald dar nu incins! nu a ars nimic
2. Cauciucul crud l-am folosit pentru a astupa crapaturile mai mari(nu am asteptat sa se usuce pt. ca am dat peste el cu bitum)
3. Vinilinul era destul de lat pentru tot bordul dar am preferat sa-l pun din 2 bucati pentru a se intinde mai bine.
4. Cu prenandez ma dat numai pe bord. (cu o pensula).
5. 2 zile au fost necesare pentru intreaga operatiune.
bogdan3l
eu nu inteleg ceva .
de ce ai dat cu bitum pe bord ? huh.gif
marius-gabriel
frumos.
mult de munca dar a iesit
adostar
QUOTE(bogdan3l @ 14 Feb 2005, 19:40)
eu nu inteleg ceva .
de ce ai dat cu bitum pe bord ?  huh.gif
*



Pentru ca avea multe crapaturi mici si nu stiam daca o sa pot lipi peste ele vinilinul, asa ca am omogenizat bordul.
emircea
Foarte interesant, o idee grozava! Mai ales ca bordul de la Manta mea e si el crapat, iar unul nou chiar ca ma usuca la buzunare!

Am totusi cateva intrebari pe baza carora sper sa-ti imbunatatesc solutia:

1) nu crezi ca bitumul, expus la soare, incepe sa curga? Sau ai dat un strat subtire?

2) nu obtineai acelasi efect daca astupai toate crapaturile cu cauciuc crud, intins cu o scula gen spaclu? Banui ca, lasat sa se usuce, ai priza mai buna cu prenadezul (adezivul)...
adostar
QUOTE(emircea @ 15 Feb 2005, 08:54)
Foarte interesant, o idee grozava! Mai ales ca bordul de la Manta mea e si el crapat, iar unul nou chiar ca ma usuca la buzunare!

Am totusi cateva intrebari pe baza carora sper sa-ti imbunatatesc solutia:

1) nu crezi ca bitumul, expus la soare, incepe sa curga? Sau ai dat un strat subtire?

2) nu obtineai acelasi efect daca astupai toate crapaturile cu cauciuc crud, intins cu o scula gen spaclu? Banui ca, lasat sa se usuce, ai priza mai buna cu prenadezul (adezivul)...
*



1. Nu se topeste ca altfel nu se mai punea izolatie pe blocuri biggrin.gif (am dat doar un singur strat foarte subtire cat sa acopere crapaturile)
2. Te apuca damblaua ca sa intinzi cauciuc crud ! si nu se muleaza ca bitum-ul !
ydaniel
zic si eu ca in loc de cauciuc crud ar fi mers matic de etansare !bordul arata imbracat meserie dar nu prea imi place capitonajul!
romulus
Superb. Felicitari! Cat e de gros vinilinul? Se muleaza usor? Textura e chiar interesanta. Ramane de vazut cat de usor e de intretinut si cum se manifesta cand va bate soarele pe bord mai mult timp. Oricum, cred ca am sa iau un bord de la dezmembrari si o sa incerc si eu. Ma intreb cum ar arata daca s-ar continua cu o consola capitonata asa... Bordul CN poate fi montat pe orice model de dacie? Ma refer la o masina din 94. Implica ceva modificari? Mai ca nu-mi mai vine sa-mi vand masina...
adostar
QUOTE(romulus @ 15 Feb 2005, 11:08)
Superb. Felicitari! Cat e de gros vinilinul? Se muleaza usor? Textura e chiar interesanta. Ramane de vazut cat de usor e de intretinut si cum se manifesta cand va bate soarele pe bord mai mult timp. Oricum, cred ca am sa iau un bord de la dezmembrari si o sa incerc si eu. Ma intreb cum ar arata daca s-ar continua cu o consola capitonata asa... Bordul CN  poate fi montat pe orice model de dacie? Ma refer la o masina din 94. Implica ceva modificari?  Mai ca nu-mi mai vine sa-mi vand masina...
*



Bordul CN merge montat pe orice model de dacie cu unele mici modificari. Am pus poze cu materialul folosit (vnilin). Se muleaza super pentru ca este cauciucat. Eu l-am pus inainte de a incepe iarna prin luna octombrie.
vierme_ha
arata de parca ai fi jupuit un crocodil machiat prost LolLolLo.gif ...sper ca tii la glume wink.gif oricum...bravo tie ca ai avut rabdare si l-ai facut.
al meu are doar o crapatura deasupra kilometrajului pe care am rezolvat-o cu o fasie din banda izolatoare.
adostar
QUOTE(vierme_ha @ 15 Feb 2005, 20:31)
arata de parca ai fi jupuit un crocodil machiat prost LolLolLo.gif ...sper ca tii la glume  wink.gif  oricum...bravo tie ca ai avut rabdare si l-ai facut.
al meu are doar o crapatura deasupra kilometrajului pe care am rezolvat-o cu o fasie din banda izolatoare.
*



biggrin.gif nu am gasit alt fel de material. Singurul cauciucat era asta. As fi vrut negru! asta e... (daca nu e cauciucat materialul nu se poate intinde si mula cum vrea muschiul tau)
romulus
QUOTE(adostar @ 15 Feb 2005, 21:40)
biggrin.gif nu am gasit alt fel de material. Singurul cauciucat era asta. As fi vrut negru! asta e... (daca nu e cauciucat materialul nu se poate intinde si mula cum vrea muschiul tau)
*


E mai interesant asa. Negru are toata lumea. Tocmai aici e farmecul si ceea ce mi-a placut. Total neconformist si sigur, unicat. Asta e ceea ce creste valoarea unei dacii. I-am aratat pozele lu nevasta-mea si i-a placut la nebunie. Inca odata sa nu-ti para rau ca nu ai gasit negru. Nu ar fi fost asa frumos. Parerea mea...
Din ce magazin ai luat vinilinul? Ma intereseaza genul de magazin ca pe la noi, sincer nu am vazut asa ceva si ma intereseaza si pe mine.
adostar
QUOTE(romulus @ 16 Feb 2005, 08:02)
E mai interesant asa. Negru are toata lumea. Tocmai aici e farmecul si ceea ce mi-a placut. Total neconformist si sigur, unicat. Asta e ceea ce creste valoarea unei dacii. I-am aratat pozele lu nevasta-mea si i-a placut la nebunie. Inca odata sa nu-ti para rau ca nu ai gasit negru. Nu ar fi fost asa frumos. Parerea mea...
Din ce magazin ai luat vinilinul? Ma intereseaza genul de magazin ca pe la noi, sincer nu am vazut asa ceva si ma intereseaza si pe mine.
*


Multumesc pentru apreciere.
Vinilinul l-am luat de la un magazin unde se gasec tot felul de materiale la kg. (panzeturi, vinlilin, etc.).
oxy
A iesit misto dar cred ca iti dai seama ( fereasc d-zeu) cam in ce fel arde daca ia foc. Ar fi preferabil ceva ignifug pentru (fibra de sticla, chituri pt craopaturi ) .Parerea mea ,care este ! smile.gif
Tokai
Cand spui bitum, te referi la smoala aia de-o topesc oamenii pe blocuri?
adostar
QUOTE(oxy @ 16 Feb 2005, 10:18)
A iesit misto dar cred ca iti dai seama ( fereasc d-zeu) cam in ce  fel arde daca ia foc. Ar fi preferabil ceva ignifug pentru (fibra de sticla, chituri pt craopaturi ) .Parerea mea ,care este ! smile.gif
*



LolLolLo.gif orice masina arde daca ai dai foc!!!
adostar
QUOTE(oxy @ 16 Feb 2005, 10:18)
A iesit misto dar cred ca iti dai seama ( fereasc d-zeu) cam in ce  fel arde daca ia foc. Ar fi preferabil ceva ignifug pentru (fibra de sticla, chituri pt craopaturi ) .Parerea mea ,care este ! smile.gif
*



Ai vazut vreodata cand se asfalta o strada? inainte de a coperta drumul aia dau cu un fel de bitum pentru a acoperii mai intai crapaturile din vechiul asfalt.
Cu ceva asemenator am dat si eu bordul, nu era incins materialul ci doar cald.
oxy
CREZI CA TOATE MASINILE CARE AU ARS AU FOST INCENDIATE DE PROPRIETARI? blink.gif
adostar
QUOTE(oxy @ 16 Feb 2005, 10:30)
CREZI CA TOATE MASINILE CARE AU ARS AU FOST INCENDIATE DE PROPRIETARI? blink.gif
*



Nu la asta m-am referit! Am zis ca orice masina daca ai dai foc (in general) arde. smile.gif

Pai de la ce crezi ca poate lua foc o masina? iti raspund tot eu. NEGLIJENTA excl.gif
emircea
adostar, de unde zici ca ai luat vinilinul cauiucat? Sunt cam neclare pozele, e si panzat?

Lasa-i in pace pe incendiatori, deja deviaza de la topic. Inca o data, ideea e cat se poate de grozava, iar materialele se gasesc mai mult sau mai putin in diverse parti componente ale masinii, deci nu e nici un pericol sa le folosesti.
adostar
QUOTE(emircea @ 16 Feb 2005, 14:59)
adostar, de unde zici ca ai luat vinilinul cauiucat? Sunt cam neclare pozele, e si panzat?

Lasa-i in pace pe incendiatori, deja deviaza de la topic. Inca o data, ideea e cat se poate de grozava, iar materialele se gasesc mai mult sau mai putin in diverse parti componente ale masinii, deci nu e nici un pericol sa le folosesti.
*



Vinilinul l-am luat de la un magazin unde se gasec tot felul de materiale la kg. (panzeturi, vinlilin, etc.). din Galati.
Pare a fi putin panzat. Poze mai clare nu am! doar sa-i fac disectie sau sa-l pozez la microscop. smile.gif
emircea
Multam fain. Zici ca l-ai gasit la magazine obisnuite...Eu am dat o tura prin Practiker si am vazut ceva pe la linoleum-uri, dar toate au aspect de lemn... Prefer ceva mai apropiat de culoarea originala (negru).

Nu era nevoie de poze la microscop, panza e pe dosul materialului de obicei, nu intre straturi... smile.gif Era suficient sa fie un pic mai clare, de ce esti rautacios? Oricum merci, nu mai pune altele...
danu
si vinilinul ala nu o sa se decoloreze + deformeze de la soare ?
romulus
Asta ma intrebam si eu. De decolorat, nu cred da ma tem da o eventuala deformare. Acum, ce e interesant de aflat, la caldura, stratul de bitum cum se va comporta...
adostar, de cat timp ai facut bordul? A stat in caldura de atunci? Dar la frigul care a fost cum a reactionat?
romulus
Nu poti sa ne pui o poza cu bordul montat pe masina? Eu unul sunt tare curios cum arata bordul in masina
bitterman
salutare....

am si io pe bord vre-o 2 crapaturi si vroiam sa mai intreb... ce pot sa fac ?

Nu vreau sa schimb bordul si nici nu vreau sa pun bitum pe el blush.gif cel putin nu are rost pentru 2 crapaturi.... zic eu.

Chiar n-o mai patit nimeni asa ceva ? Nu o rezolvat nimeni nimica ?

M-as duce la vulcanizare sa bage un petic... smile.gif glumesc... nu cred ca ar merge...

Help me excl.gif


AC
Eu unul am dat cu pasta siliconica neagra si am nivelat cu grija, cat mai aproape de ninelul bordului. Nu e cine stie ce dar e mai bun dechid ditamai despicatura!
dadoshel
stie cineva daca se pot da jos partile metalice la bordurile mai vechi(inainte de cel tip scoica) huh.gif ?
bitterman
AC - asa m-am gandit si eu... niste silicon fie negru sau transparent bagat in despicatura si apoi presat cu ceva peste margini sa se "inchida" si lasat pana la uscare...

Daca ai incercat si o mers... o sa incerc si eu... Iti multumesc pentru raspuns !
wolfpack
QUOTE(dadoshel @ 21 Apr 2005, 21:29)
stie cineva daca se pot da jos partile metalice la bordurile mai vechi(inainte de cel tip scoica) huh.gif ?
*



daca te referi la bordul de 1310 da se dau jos!au in spate niste craci pe care trebuie doar sa ii indrepti si gata biggrin.gif
dadoshel
Wolfpack mersi mult...acuma sa vad cum rezolv cu cracii aia biggrin.gif
AC
QUOTE(bitterman @ 21 Apr 2005, 22:28)
AC - asa m-am gandit si eu... niste silicon fie negru sau transparent bagat in despicatura si apoi presat cu ceva peste margini sa se "inchida" si lasat pana la uscare...

Daca ai incercat si o mers... o sa incerc si eu... Iti multumesc pentru raspuns !
*


Sa nu ma intelegi gresit, siliconul nu poate aduce marginile sa le tina lipite. Dupa ce umpli cu silicon negru despicatura, tai cu o lama foarte usor marginile alea ridicate in sus.
dadoshel
trebuie neaparat taiate, eu inainte sa pun silicon am pus sub buza crapaturii picatura si am presat....rezultat:0
serj
Ce parere aveti cauciuc crud sau silicon (negru)?
Eu am doar o crepatura micutaza facuta de 2 zile si caut ceva finutz ca sa o acopar...
dadoshel
silicon...cand il finisezi sa dai cu degetul sau ce oi vrea tu, inmuiat in putina apa cu sapun(ceva alunecos sa fie biggrin.gif )
mircea-daniel
Mey baieti, pe mine ideea cu vinilin cauciucat m-a vrajit de tot...Acum, sa nu ma ia nimeni drept un kitsch-master, dar asa uitandu-ma eu la partea de sus a tapiseriei si gandind cum sa o refac fara sa mai bag o gramada de bani in ea, mi-am adus aminte de faza cu bordul; asa ca nu se poate face aceeasi chestie, adica lipire de material(inca nu am procesat cam ce fel de material ar trebui pentru ca deasupra e o imitatie de piele) peste ce este deja?La usi, bord si toate celelalte piese imbracate in materialul acela aiurea m-am hotarat sa fac operatia asta(dar fara bitum-nu imi inspira incredere); la partea de sus sunt in dilema huh.gif huh.gif huh.gif
Probleme nu par a putea apare; doar acolo unde materialul trebuie trecut pe sub etansarile de cauciuc ale usilor/ferestrelor, dar se rezolva daca prind un material mai subtire.Voi ce parere aveti?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.