Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Romania - Spania
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Overclocker
Buna...
M-am gandit ca aici as putea gasi niste sfaturi relevante pt. o excursie din Romania (Cluj-Napoca) pana in Spania (Almeria)... am facut niste trasee cu Michelin dar nu stiu care este cel mai indicat de urmat... din cele care le genereaza. Voi pe unde imi indicati sa ma duc pentru a scapa cat mai ieftin... si sa nu fie chiar cel mai lung drum...

...
P.S. Masina este o SLZ 1,4 MPI cu 7k kilometri la bord....
Tudor B
Am facut eu Cluj-Madrid, traseul de plecare: ungaria, austria, italia, franta, spania. La intoarcere spania, franta-paris, germania, austria, ungaria. Mai ieftin a fost primul traseu cu vreo 50 euro, cel de intoarcere a fost mai lung dar nu am platit vigneta in germania. Traseul sa-l faci pe autostrada, odata intrat in austria nu te mai dai jos de pe autostrada pana la destinatie.
Overclocker
Cam la cat s-ar ridica costurile pt. vignete si cam cat costa benzina afara?
Tudor B
Masina a fost dsn cu 20 k km
Costurile au fost asa:
dus: Austria: 7,6 vigneta, 41,6 benzina
Italia: 42,1 autostrada, 53 benzina
Franta: 25 autostrada, nu am alimentat in fr
Spania: 42,3 autostrada (se plateste de la granita pana la aprox 200 km de madrid) 46 benzina. In total 257.6 eur, cu plinul facut in oradea + 4 litri in sticle bagati in ungaria.
Intors: spania: 23.85 autostrada (am mers spre paris pe la san sebastian), benzina 39.4
franta: 50 autostrada, 28,4 benzina pana la paris, 13,3 autostrada, 38.5 benzina pana la germania
germania: 35 benzina
austria: 7.6 vigneta, 65, 4 benzina
Total intors: 301.5 eur.
Hint: incearca sa nu ajungi cu rezervorul plin in spania ca acolo e mai ieftina.
Tudor B
Traseul folosit la dus (il folosesc si cei cu autocarele) a fost: Cluj - Budapest - Viena - Trieste - Venetia - Milano - Genova - Monaco - Marsilia - Perpignan. De aici trebuie sa mergi in spania asa: Barcelona - Valencia - Almeria.
AL
Intr-adevar, Traseul prin sud (Italia, coasta de azur) este cel mai scurt si cel mai ieftin.... as adauga ceva... drumul il poti face in 3 etape (3 zile)...1. Cluj-Budapesta-Viena-Italia cu oprire undeva intre Venetia si Milano... 2. Italia-Franta pana la Perpignan (sau cat mai aproape)... 3. Franta-destinatia din Spania.... nu te inhama la etape mai mari de 1000 km ca va deveni foarte obositor si, in consecinta, periculos!

Cea mai grea portiune va fi prin RO, pana la granita... smile.gif

P.S. mai sapa pe forum ca vei mai gasi informatii interesante!!!... vezi ca exista functie de "search"
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.