Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: TAXA RADIO, UN JAF !
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
dragos_alx
ca sa ma fac mai pe inteles...am o firma ( nu ma laud, merge cat de cat )

De 3 saptamani firmele din Romania sunt bombardate de catre Societatea Nationala de Radiodifuziune cu somatii de plata a unei taxe radio pentru perioada 2005 -2008(s-au trezit dupa 3 ani!!! – de ce?? Pentru ca debitele se prescriu dupa 3 ani…).
In lege (Lg. 41/1994) NU este prevazut ca cei care nu folosesc - nu platesc, asa ca toata lumea plateste !!!

In august, SRR a incheiat cu BPO Solutions SRL, o firma privata, un contract prin care, timp de 6 luni, aceeasta decide cine trebuie sa plateasca aceasta taxa si someaza firmele (o intrebare ar fi: de ce se platesc din banii publici comisioane – si la cat se ridica aceste comisioane - unui SRL??)
In Bucuresti sunt 60.000 de firme carora li se trimit aceste „somatii de plata”. Sunt simple hartii tiparite, nedatate, nesemnate si nestampilate in original, netrimise cu confirmare de primire, si care nu contin termen de plata. Sunt pur si simplu lasate in cutiile postale.
N-au valoare de document fiscal si in baza lor nu se pot face plati, pentru ca si cei care ar vrea sa plateasca aceasta taxa nu o pot inregistra in contabilitate. Daca suni la numerele de telefon din „Instiintarea de plata”, ti se spune: „Platiti Dvs. mai intai, si apoi va trimitem noi factura.”
Situatia este la fel in intreaga tara. In total, sunt 2 milioane de firme notificate. Diferenta fata de Bucuresti este ca, in provincie, somatiile de plata sunt trimise de diferite firme de recuperari contractate la nivel local de birourile teritoriale ale SRR.

In „Instiintarea de plata”, firmele sunt anuntate ca:"potrivit art. 8 alin. 2 din HG 977/22.08.2003, fapta persoanei juridice prevăzute la art. 3 alin. 1 sau fapta persoanei juridice prevăzute la art. 3 alin. 2, inclusiv a filialelor, a sucursalelor sa a altor subunități ale acesteia, de a nu plăti taxa lunară pentru serviciul public de radiodifuziune constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 100 la 500 lei (RON) plus plata unor despăgubiri civile la nivelul dublului taxei prevăzute mai sus pe o perioadă de 1 an“. Insa, pentru stabilirea amenzii este nevoie de un control care readuce în atenție deținerea de aparate radio sau tv : „Pocedura privind efectuarea controlului, constatarea contravențiilor, aplicarea sancțiunilor și penalităților de întârziere în cazul sustragerii de la plata taxelor prevăzute la alin. (1) lit. a) și de către deținătorii de receptoare radio și/sau receptoare TV se stabilește prin hotărâre a Guvernului". Aceasta hotarare nu a fost data niciodata...

Mai mult, firmelor li se cere sa platasca aberant un cuantum incorect al taxei si pe intreg anul, desi nu s-au infiintat toate la 01.01.2005 si intra in categorii diferite.
De exemplu, firmei X din Bucuresti, infiintate in oct. 2006, i se cere sa plateasca 1080 RON (cate 360 RON pentru 2006, 2007 si 2008, respectiv cate 30RON lunar), cu mentiunea ca „incadrarea in cei 30 de RON lunar s-a facut potrivit informatiilor publice furnizate de Mininisterul Economiei si ONRC”.

Insa, nivelul taxei este stabilit de HG 977/2003. Potrivit art.4, de fapt Anexa, cuantumul lunar este:
1. Pers juridice care nu au salariati: 2,5 RON
2. Pers juridice care intra sub incidenta OG24/2001 (microintreprinderi) 10 RON
3. Pers juridice, altele decat cele de mai sus 30 RON

Asadar, o taxa lunara, NU POATE FI CALCULATA anual!

Administratorul firmei X a sunat la BPO Solutions sa le spuna ca societatea s-a infiintat in octombrie 2006 si ca nu are salariati, asa incat are de platit doar 7,5lei pentru 2006, 30 lei pentru 2007 si tot atat pentru 2008. Total, 67,5 lei, nu 1080, cat scria in instiintarea de plata. Si a cerut sa ii trimita factura, ca sa plateasca.
I s-a raspuns: “veniti la sediul nostru cu actele, e treaba Dvs. sa dovediti unde va incadrati, daca ne convingeti, vom vedea, si, oricum, mai intai platiti si apoi primiti factura” . Omul s-a lasat pagubas. Asteapta sa fie dat in judecata.

Cateva firme au fost deja date in judecata, fie de BPO Solutions, fie de SRR. Procesele sunt in curs.

CE SPUN AVOCATII?

Nici BPO, nici SRR, nu pot fi insa parte in aceste procese, intrucat nu au calitate procesuala activa. Asta pentru ca nu exista nici un contract privind prestarea serviciului de radio intre firmele respective si BPO sau SRR.
Mai mult, desi Taxa Radio-TV este stabilita prin lege, are un cadru legal depasit pentru ca, ea a fost adoptata atunci cand ELECTRICA SA nu era privatizata, astfel incat a fost posibil sa se instituie aceasta obligativitate de incasare a taxei radio-tv prin intermediul facturii emise de ELECTRICA SA. Intre timp, mare parte a ELECTRICA SA a fost privatizata, iar noile societati comerciale ENEL, CEZ sau EON nu au nici un cadru legal sa incaseze aceasta taxa, intrucat ele sunt entitati private carora nu le este opozabila legea care a stabilit in sarcina consumatorilor romani, obligativitatea platii acestei taxe Radio-TV.
In nota de fundamentare a normelor legale care au dus la instituirea taxei TV, se spune ca:
[1] serviciul public de televiziune are rol educativ si formator al culturii poporului roman
[2] serviciul public de televiziune este cel care are cea mai larga acoperire la nivel national
[3] serviciul public de televiziune este indispensabil mentinerii si promovarii valorilor cinematografice romanesti.

In raport de cele de mai sus, avocatii propun sesizarea Curtii Constitutionale pentru a se constata faptul ca, taxa TV nu mai indeplineste nici una din conditiile existente in notele de fundamentare a normelor legale care au reglementat-o, fiind, asadar neconstitutionala.
[1] emisiunile de cultura si destinate educatiei cetatenilor lipsesc aproape cu desavarsire din organigrama TVR intrucat aceasta este nevoita sa abordeze teme care sa o mentina in cursa pentru audienta purtata cu celelalte televiziuni.
[2] TVR are doar in teorie cea mai mare acoperire la nivel national pentru ca in fapt, nici 2 % din populatia tarii nu se mai uita la programele TVR desi bugetul constituit la nivelul acestei institutii din incasarea taxei TV este urias raportat la realizarile acesteia;
[3] filmele din cinematografia romaneasca pot fi vizionate mai degraba la Pro Cinema sau B1tv...

LA PROCES,

Sunt patroni care incearca sa se apere aratand ca, in baza ctr. de inchiriere sau comodat pentru spatiile unde isi desfasoara activitatea, ei platesc taxa radio odata cu facturile de electricitate si ca plata este inregistrata in contabilitatea firmei. Legea spune insa ca aceasta plata se considera in seama proprietarului spatiului, si ca, daca la o adresa sunt inregistrate 20 de firme, 20 de firme trebuie sa plateasca taxa !!!, plus, bineinteles, proprietarul spatiului, de regula o persoana fizica, cea care detine apartamentul.

REGLEMENTARE JURIDICA:
Conform legii 41/1994 art 40 (3) " Persoanele juridice cu sediul in Romania, inclusiv filialele, sucursalele, agentiile si reprezentantele acestora, precum si reprezentantele din Romania ale persoanelor juridice straine, au obligatia sa plateasca o taxa pentru serviciul public de radiodifuziune si o taxa pentru serviciul public de televiziune, in calitate de beneficiari ai acestor servicii."
Acest "in calitate de beneficiari" a fost "suprimat" de HG 978/2003 si 977/2003 .

Chiar si Curtea Constitutionala in decizia 297 din 6 iulie 2004 precizeaza, ca " obligatia prevazuta de text (de lege) este doar in sarcina pers. jurid. care beneficiaza, in diferite modalitati, de serviciile publice respective".

Legea a fost insa modificata din nou!!! si, conform HG 1292 din 2007, publicata pe site-ul SRR, (http://www.srr.ro/despre/legi/taxaradio.htm),

Art.11 Persoanele juridice cu sediul în România, inclusiv filialele, sucursalele, agențiile și reprezentanțele acestora, precum și reprezentanțele din România ale persoanelor juridice străine, au obligația să plătească o taxă pentru serviciul public de radiodifuziune.
Art.12 Obligația de plată a taxei radio pentru toate persoanele juridice NU ESTE CONDIȚIONATĂ DE DEȚINEREA RECEPTOARELOR RADIO !!!

Asadar…. vrei, nu vrei, bea, Grigore, agheasma!

TENTATIVA DE MODIFICARE A ACESTEI LEGI ABERANTE:

La doar o saptamana de la inceputul campaniei SRR de trimitere prin posta a “Instiintarilor de plata”, pe 5 octombrie 2006, deputatul independent Mircia Giurgiu, sustinut de deputatul PSD Dumitru Bentu, a inregistrat o propunere legislativa de modificare a Lg. 41/1994. (Pl-x nr. 596/2008
Propunere legislativă pentru modificarea alineatului (3) al articolului 40 din Legea nr.41/1994 privind organizarea și funcționarea Societății Române de Radiodifuziune și Societății Române de Televiziune).
Cei doi deputati cer ca persoanele juridice sa fie obligate la plata taxei radio numai daca beneficiaza de acest serviciu si sa fie scutiti de taxa daca declara pe propria raspunere ca nu detin receptoare radio.Bineineles, in situatia in care, in urma controlului, se va va dovedi ca, de fapt, au radio, urmeaza sa plateasca taxa retroactiv si amenda de rigoare.
Propunerea legislativa nu este inclusa pe nicio ordine de zi in Camera Deputatilor. Conform legii, ea urmeaza sa fie adoptata TACIT pe 22 noiembrie, daca pana atunci, deputatii nu se pronunta asupra ei.
Chiar daca se adopta tacit, urmeaza Senatul...

CONCLUZIE......
Deschid acest topic in speranta formularii pe acest site a unor opinii/solutii pertinente... care sa-i ajute pe cei 2 milioane de intreprinzatori din Romania sa ia o decizie in urma primirii "Instiintarilor de plata" a taxei radio. DECI CE FACEM ???

Multumesc pentru atentie.

bebecool
dry.gif Da, stiam lucrul acesta. Ca orice roman nu stau sa mai iau in seama astfel de lucruri....
dragos_alx
ok, ma bucur ca stiai acest lucru....daca te-ai lovit de el, ce-ai facut? sau daca nu ce-ai face? ai plati sau ai astepta?
Fratzica
am primit si eu "factura" de-asta la firma. Inca o taxa abuziva, nu platesc nimic. Nu ascult radio ca nu-mi place.
DrK
TV / Radio... Obligatoriu pentru firme.. Nu e de ieri valabil.. Ce-i distractiv ca dobitocii aia cred ca la o firma lumea se uita la televizor... Lumea nu munceste... radmasa.gif
sadi
io nu am teve sau radio la munca dry.gif
DrK
si care-i problema? il platiti... doar tre sa aiba tvr bani de Șampion Lig si Formula McLaren 1
myky


Eu inca nu am primit instiintarea sau ma rog factura respectiva.
Daca am sa o primesc nu am sa o achit fiindca inti ei trebuie sa dovedeasca
ca am televizor sau radio in atelier.Bine inteles ceea ce nu am bine inteles.
Ce bine ar fii sa se uite angajatii la televizor in timp ce-si baga miinile la prese
sau in timp ce strungesc sa se uite la vreun serial.

Idiotenii ca multe altele la noi in Romania.

Fratzica
eu stau si ma gandesc cat timp va trece pana la urmatoarea revolutie.. In ritmul in care mergem nu va mai fi mult
al3
la ce au mai pus taxa asta radio si tv.. bine ca nu pun taxa ca respiram dry.gif
Laurentziu83
QUOTE(sadi @ 22 Jan 2009, 19:46)
io nu am teve sau radio la munca  dry.gif
*


Eu n-am voie sa ascult radio la munca. biggrin.gif La munca eu am alte activitati cultural-distractive, si anume...muncesc. biggrin.gif

Acasa eu nu platesc. Nu apare pe factura de curent, nu ma intereseaza de ce, nici eu nu-s prost sa ma duc sa declar.
Daca ei nu-s in stare sa-si codeze canalele, de ce sa le platesc eu lor?
Asta ar insemna si eu sa cer la toti locatarii din blocul meu o taxa pentru ca se pot folosi de netul meu wireless, daca ii scot parola. radmasa.gif
dragos_alx
laurentiu83.....mi-a placut faza cu parola la wireless. si eu am in casa, dar e neparolat...in schimb nu da dhcp si nici nu te lasa sa te conectezi la net. numai 3 mac-uri mari si late au net....
si ce ma mai distrez cand ii vad pe altii incercand...conectand....e chiar funny.

ca sa revenim la problema, si eu am zis ca astept sa vad ce se intampla....nu pot plati legal...ceva pe o foaie....macar de era o proforma...ceva....
si in plus nu au dovada ca am primut scrisoarea....nu e recomandata....nu are data....deci e cam nula....
Fratzica
uite inca o taxa "a la Romanica"

http://stirileprotv.ro/stiri/economie/19-a...rea-statul.html
dragos_alx
cred ca o sa vreau sa emigrez...departe de prostia de aici ...departe de aberatiile astora. parca e din ce in ce in mai rau.....astia de au venit acu la guvernare....nu fac nimic bun.....numai aberatii.....numai amanari....ufffffffffffffff
Laurentziu83
In ultimele 6 luni nu e zi in care sa nu ma gandesc sa emigrez...sad.gif
Prea multa prostie, prea multa infumurare, prea multa bataie de joc, etc, etc.
Urati-mi succes. smile.gif
aphophis
QUOTE(al3 @ 22 Jan 2009, 21:08)
la ce au mai pus taxa asta radio si tv.. bine ca nu pun taxa ca respiram  dry.gif
*


ar trebui sa ii zica contributia nebenevola ptr tvr, ca asta numai taxa de televizor nu e.
bogul
E o factura "proforma"(platforma pentru "fraieri") si foarte multi o platesc ma gandesc sa trmit si eu facturii "d'astea" la toti romanii pentru niste servicii "ex:taxa de epilare(delapidare) legala!" si asa acoperit de lege si sunt sigur ca ff multi o vor plati . bash.gif evil5.gif .Si uite asa trec zilele noastre...... si fraierii platesc uff.

Si da sunt acoperiti d.p.d.v legal trv-ul si mai spuneti cai economie "libera",capitalism nu e un fel de SocioComu-Handicapitalism romanesc ca in vestul salbatic.
un2si3de0
n-am un radio in toata casa si nah... asta e platesc : mad.gif
logan1.5dci
Eu am vrut sa platesc dar nu am gasit contractul....mai caut. sad.gif
namidee
1. Ca legea contravine concurentei libere, e o certitudine. Ca si-au amintit dupa atata timp sa va puna la plata, e o magarie. Ca nu vreti sa platiti, se cheama ca incalcati legea cu buna stiinta si riscati sa suportati consecintele.
2. In Germania taxa TV e de 17 Eur/luna, iar aia radio 5 Eur pe luna, si sunt obligatorii (inclusiv radio-ul masinii se pune). Si banii astia tot la TVR-urile lor se duc (ca fiecare land isi are TVR-ul lui). Nu stiu daca firmele sunt obligate sa plateasca.
3. Parerea mea: sunt de acord sa platesc taxe TV, cu conditia ca asta sa insemne si programe de calitate, stiri echidistante, filme bune etc. Si mie TVR-ul mi se pare ca se descurca onorabil.
RainHawk
Mi-a venit si mie hartiuta pentru firma. 480 RON pentru 4 ani. Platesc Radio - TV si ca persoana fizica, idiotenia aia bagata in abonamentul de la curent. Deci pe aceeasi adresa, 2 taxe.

Pana acum nu am platit din partea firmei. Am inteles ca in Cluj s-a castigat un proces deja.

Am sunat la telefonul ala din hartie si mi s-a spus la fel intai sa platesc si apoi mi se trimite factura.
catalin_tm81mis
no sa va povestesc si eu din prisma "fraierului" biggrin.gif

1. primesc proforma recomandata, stampilata si semnata in original cu termen de plata ("Sunt simple hartii tiparite, nedatate, nesemnate si nestampilate in original, netrimise cu confirmare de primire, si care nu contin termen de plata. Sunt pur si simplu lasate in cutiile postale" - asta nu e valabila in cazul meu)
2. proforma era pe ultimii 3 ani da firma mea fiind infiintata in 2007 nu avea decat un an si cateva luni
3. ma prezint mandru la sediul lor eu mirat ca e pustiu ei mirati ca nu fac scandal
4. domnita ma intreaba de cand am firma imi face factura noua pe perioada existentiala a firmei dovedita cu actele de la registrul comertului, platesc, emite factura sichitanta semnata stampilata si alea alea si imi zice ca imi vine de doua ori pe an sa platesc cate 6 luni sa nu umblu aiurea in fiecare luna pentru 10 lei
5. "Sunt patroni care incearca sa se apere aratand ca, in baza ctr. de inchiriere sau comodat pentru spatiile unde isi desfasoara activitatea, ei platesc taxa radio odata cu facturile de electricitate si ca plata este inregistrata in contabilitatea firmei. Legea spune insa ca aceasta plata se considera in seama proprietarului spatiului, si ca, daca la o adresa sunt inregistrate 20 de firme, 20 de firme trebuie sa plateasca taxa !!!, plus, bineinteles, proprietarul spatiului, de regula o persoana fizica, cea care detine apartamentul." - exact cazul meu sunt in comodat si proprietara plateste taxa. de ce sa o platesc eu? pai cica e destul de simplu - comodatul l-am facut fara taxe fara nimic doar benevol ma lasa sa folosesc spatiul. daca inregistrez facturile si cheltuielile proprietarei in contabilitatea firmei atunci aceasta este obligata sa declare venituri la finante si sa plateasca impozit pe ele deci mult mai multa alergatura si acte, decat sa platesc eu 10 lei pe luna
6. in toata poezia scrisa trimisa cu proforma se vorbeste de taxa radio si am platit-o la sediul radio timisoara. de tv nu zice nimic
7. e o taxa abuziva? o fi. sunt fraier cum zice bogul? probabil. firma mea e mica si nevoiasa dar nu a picat din cauza taxei radio biggrin.gif una peste alta aici incadram si rovignieta, si telpark (parcare in tm unde pe 300 lei te lasa sa cauti un loc de parcare gol radmasa.gif ), asigurarea rca desi eu aleg casco tot timpul, asigurare pe casa obligatorie de 20 euro - 20000 despagubiri desi eu am ales una care sa imi despagubeasca 100.000 cat cred eu ca imi acopera casa si multe altele pe toate le platesc desi sunt porcarii si aberatii. am invatat sa fac bani si sa imi platesc taxele la stat. ca nu sunt de acord cu ele asta e alta problema da macar nu stau cu ochii pe usa ca imi vin controalele

parerea mea


morala daca va e lene ca sa cititi tot e ca cei care platesc taxele sunt gashte
DigitalScribe
Cel mai corect ar fi sa platesti o singura data de locatie, si anume:
1. Ai contract cu cablu TV ? Daca da, atunci platesti taxa la pachet cu cablul. Comparati si voi cat dai pe cablu TV care iti ofera 30 - 40 posturi si cat dai pe 1 post (or fi 3 dar e o apa si un pamant) si ce obtii de la una si ce obtii de la cealalta ?!

2. Faxa cu curentul electric e o aberatie de pe vremea comunista, trebuia sa dispara instantaneu odata cu comunismul... dar cum comunismul n-a disparut inca...

3. Taxa pe firma e o aberatie ! Oricum exista contract pentru locatie si oricum platesti odata taxa radio si TV, ce #%$#! ma-si mai vor si de la firme nu inteleg, doar foamea poate explica asa ceva !

Deci astia trebuie dati in judecata si loviti pana lesina ca-i furt pe fata ! Problema romanilor e ca nu-s solidari si din cauza asta se intampla furtisaguri din astea. Daca am sari toti in apararea doar a unuia si am merge pana in panzele albe cu lupta sigur nu s-ar mai intampla chestii din astea. La noi insa mai degraba functioneaza treaba cu "sa moara capra vecinului"... Ne meritam soarta !
Cei care vor sa emigreze, si eu in ultima vreme ma gandsc tot mai des la solutia asta...
RainHawk
@catalin_tm81mis:

Nu prea poti incadra taxa radio - tv pentru firma in aceeasi oala cu celelalte taxe. Asta e o taxa abuziva inventata pentru sustinerea colosului falimentar de TVR si a salariilor lor monstruoase. Celelalte sunt putin diferite.

Iti dai seama ca nicio firma nu o sa dea faliment daca o sa plateasca taxa asta, dar aici e vorba de ideea de jaf in buzunarele noastre.

E o ineptie faptul ca la aceeasi adresa sa platesti 2 taxe tv pentru acelasi lucru + taxa de la operatorii de cablu care platesc si ei la randul lor catre TVR.

Asta si multe alte aberatii sunt rodul "sustinerii" mediului de afaceri privat de catre mediul politic.

Incet - incet, firmele se inchid sau pleaca din Romania, o sa ramanem cu praful de pe toba.

Off - topic:
O cunostinta s-a saturat sa mai fie umilit cu zeci de mii de taxe si impozite si cozi si si-a deschis o alta firma in Nevada, US. Pe firma aceea a trecut toate afacerile firmei din Romania si pe asta de aici a inchis-o.

El activeaza in domeniul IT: hosting, web - design, web - solutions, etc si de aceea a fost extrem de simplu. Si culmea, nu a pus piciorul in State in viata lui.
catalin_tm81mis
e abuziva si e jaf dar celelate tot asa mi se par deci le am in aceeasi "oala" la mine in cap. biggrin.gif
Ov
QUOTE(Fratzica @ 22 Jan 2009, 20:28)
eu stau si ma gandesc cat timp va trece pana la urmatoarea revolutie.. In ritmul in care mergem nu va mai fi mult
*



cu durere in suflet te anunt ca mai tb sa treaca vre-o 30 de ani ca 20 au trecut deja wink.gif
tatabobu
QUOTE(RainHawk @ 27 Jan 2009, 11:14)
.... + taxa de la operatorii de cablu care platesc si ei la randul lor catre TVR.
.....
*



Ai tu ceva date care spun ca si ei platesc pentru ca re-transmit? Ma indoiesc.
klaus
Intreb si eu, daca legea prevede expres cine incaseaza si unde platesc, deci zice expres expres (fara a lasa libertate si altor modalitati de plata), are un tert aceasta atributie?
Nu incalca tertul prevederea legala pentru ca legea nu-i permite sa incaseze acei bani?
RainHawk
@tatabobu

Stiu ca sunt obligati sa retransmita programele TVR intr-o anumita proportie.

Chiar daca cablistii nu ar plati acea taxa de redifuzare desi ma indoiesc tot nu se schimba datele problemei. TVR-ul oricum e o mare pacoste pentru buzunarul romanului.

Totusi nu am inteles de ce ai sarit asa, e ciudat.


******************************************
LE: Am vazut ca nu se plateste taxa de redifuzare TVR de catre cablisti conform

"PROGRAME LIBERE LA RETRANSMISIE PE TERITORIUL
ROMÂNIEI ( cf. art.82, alin.(1) din Legea audiovizualului nr.504/2002)".

http://www.cna.ro/IMG/pdf/Programe_libere_...niei_091208.pdf
denisCT
Bine ca nu ne pune sa platim taxa radio si pe masina, ca doar avem toti radio. Sau taxa de GPS..
vijelie
Taci, bah! Le dai idei.
RainHawk
@denisCT:

Pai o platim deja pe aia. smile.gif Ramane aia de GPS.


Vroiam sa va intreb: Daca e valabila chestia cu prescriptia dupa 3 ani si avand in vedere ca pana in Decembrie 2008 nu s-au sinchisit sa imi trimita vreo instiintare de plata, de ce imi calculeaza taxa si pentru 2004, adica cu 4 ani in urma?

E ceva ce pierd din vedere?
bambu
Pe mine m-au sunat direct, nu am primit nimic la sediu. Mi-au cerut o adresa de mail, si mi-au trimis acolo dar dupa foarte mult timp. Cica as avea de platit 37RON, firma e din octombrie 2007 wink.gif . Au calculat bine-pentru ei. As plati daca ar veni unu la usa sa-i dau banii dar pana acum nu a venit nimeni si habar nu am unde ar trebui sa ajung.
ipse
Se da o firma, la care activitatea este suspendata incepand cu luna februarie 2010, datorita "super" conditiilor economice nu mai are nici un ban in cont...(ceva maruntis)
In luna mai suna cineva ca cica vrea bani ..de taxa radio. I se explica situatia si sa astepte ca activitatea firmei este suspendata temporar....neavand de unde sa-i dea bani (pentru anul 2009)...dar persoana cica nu-i pasa, ca ea vrea. Ce ziceti? Sa-i dau?
marksman
Mai are ceva in patrimoniu firma aia sau mai exista numai pe hartie? In cazul 2, zi-le sa vina sa ia daca au ce.
Laurentziu83
@ipse: zi-le ca-i astepti descheiat la pantaloni sa le dai.
ipse
Eheee, avea sarmana un spatiu comercial, luat pe credit....numai ca, odata cu criza nu mai avea bani de rate si decat sa-l ia banca, l-a cumparat administratorul la un pret bun. icon_mrgreen.gif Asa ca acum e doar pe hartie, firma.

Multumesc pentru raspunsuri.
bob737
Deci....
Toti cei care primiti instiintari cu plata taxei radio/tv puteti sa le arunati linistiti la gunoi si asta deorece de aproape 1 an Curte Constitutionala (dupa enspemii de sesizari legate de constitutionalitatea ei) a admis ca este neconstitutionala, deci nu va mai trebui platita de firme. Dealtfel somatiile nici nu mai spun nimic de plata de 2009 final si 2010.
klaus
In porimul rand nu e vorba de curtea constitutionala. E vorba de Curtea de Apel Cluj, care prin sentinta 767/2008 a anulat prevederile art. 3 alin. (1) din HG 977/2003 (taxa radioa) si art. 3 alin. (1) din HG 978/2003 (taxa pt televiziune).
Insa art. 3 al. 1 se refereau la taxele platite de microintreprinderi, nu de toate societatile comerciale.
Insa treaba a fost reintrodusa prin HG 1020/2009, intr-un format care sa respecte motivatia deciziei curtii de apel Cluj.
Deci in acest moment exista text de lege valabil si aplicabil pentru plata taxei de catre firme, in orice forma de organizare ar fi ele.

Insa, bob737, daca ai alte informatii, poate faci o trimitere exacta la sentinta a Curtii Constitutionale pe care o invoci, de exemplu un numar de sentinta...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.