Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Suruburi motor.
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
tzepesch
sal...

m intereseaza sa schimb suruburile cu piulite de la culbutori.

am auzit ca ce se gaseste acu pe piata sunt f proaste. daca iau un set nou, se poate aplica un tratament de calire prin incalzire la rosu-racire in ulei, incalzire-racire... de cateva ori?

ar avea vreun efect?


si inca o intrebare, de ce naiba se deregleaza suruburile asta?

azi le fac o distanta la culbutori, maine e alta. generic vorbind. sa zicem ca ii verific peste o luna, si e alta distanta. mai mare de cele mai multe ori.

se strmaba tijele tachetilor, sau ce ma-sa? par la fel de drepte.
argon
poate odata ii verifici la cald, altadata la rece biggrin.gif
Mr_Devil83
si eu patesc la fel. Cred ca se tocesc putin in timp. Sau de la vibratii se misca suruburile.

Cred ca cel mai bine e sa fi resemnat si sa nu iti mai pese de ele. Oricum si cu o usoara bataie, nu influenteaza mersul sau consumul motorului. Era intr-un topic explicatia axei cu came a daciei si o descriere a reglajului, parca de PH-06-BOA facuta, care imi da dreptate tongue.gif
tzepesch
ai mai argon, normal ca verificai in acealeasi conditii, la rece intotdeauna. dupa o noapte de stat.


a, clar ca m-am resemnat. eventual antifonam capacu! radmasa.gif

ma gandeam chiar serios sa mai pun inca un set de piulite sa le stranga pe alea de pe surub. cum e la furca ambreiajului.
Muttley
Mergeti la dezmembrari de auto straine si luati-va o rampa INTREAGA de renault. Nu mai aveti probleme cu ea in veci.
tzepesch
aha, daca gasim de R12
sau ce renault????
argon
R9, R11...
tzepesch
got it. merci de info.
Muttley
9, 10, 11, 12, 13, 14...n

Orice motor renault care arata la exterior la fel ca ala de dacie. Sunt o tona!!!! Si de 1.1, si de 1.4. Cred ca gasesti absolut oriunde!
argon
9 si 11 sunt mai comune prin dezmembrari..d'aia ziceam. Vezi sa nu gasesti R12..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.