Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema cheie
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
zeusreddog
Salutari!

De o vreme am o problema cu una dintre chei la supernova mea: uneori o citeste, alteori nu. Cealalta cheie nu are nici o problema. Intrebarea mea e: cum as putea s-o rezolv cat mai ieftin? Se poate rescrie codul pe aceeasi cheie, trebuie schimbata cheia, trebuie schimbate ambele chei ?! ph34r.gif Nu prea stiu ce sa fac.. daca o fac pe asta sa mearga e posibil apoi sa nu mai mearga cealalta ?

E cineva care se ocupa cu asa ceva? Sau eventual spuneti-mi unde as putea sa o repar (nu la service dacia ca aia jupoaie pielea de pe mine).

Multumesc!
ZLATE58
din pacate nu ai alta solutie decit sa schimbi ambele capete de cheie odata
zeusreddog
Tocmai ce am vorbit cu cineva care se ocupa cu asa ceva si mi-a spus ca imi poate pune un cip pe cheia asta care nu mai merge dar pierd inchiderea/deschiderea din buton (ceea ce nu prea imi convine). Mi-a cerut 150 ron pt asta.

Alte sugestii ? Daca, cunoasteti pe cineva care ma poate ajuta, sa o reprogrameze fara sa pierd inchiderea centralizata v-as ramane foarte recunoscator! 1zhelp00.gif
mx_ady
Contacteaza "Doctorasul"scapi ieftin si super multumit.
Bazilman
Salutare! Sunt la primul post si sper sa nu gresesc cu ceva! Postul meu se adreseaza celor care locuiesc in Iasi si ale caror chei nu mai pot fi “citite”
Acum o saptamana am devenit posesorul unei SuperNove din 2002 si o data cu ea am mostenit si problema “unei chei defecte”-cea cu inchiderea centralizata.
Dupa “n” topicuri citite pe acest forum si eliminarea treptata a celorlante posibile cauze (senzor turometru, fir electromotor, nu stiu ce fisa de la pedalier, curatat “ceva” la care se ajunge pe la filtrul de aer, etc ) am concluzionat: UCE decodorul. A urmat munca de “informare” si cautare pe la toti cunoscutii, mecanici, taximetristi si cu noroc am gasit atelierul potrivit.
Si acum motivul topicului:Pentru cei interesati din Iasi rezolvarea a venit de la atelierul de copiat chei de la rondul de tramvai din Tg. Cucu. Cu un aparat a citit codul de pe cheia de rezerva, facut clona la el pe un cip “virgin” apoi inlocuit in cheia defecta. Juma’ de ora cu tot cu probe.
Sper sa ajute pe cineva
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.