Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme reparatie Casco
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Service autorizat Dacia
ady_ro
Salut.

Am o dacia logan de la firma la care lucrez cu care am avut un accident in perioada sarbatorilor de iarna.
Am bagat masina in service(are casco) in Cluj la SC Mipa pe Traian Vuia.
A durat cam 3 saptamani pana a fost gata dar cand am scos-o am ramas masca de problemele pe care le are.

In primul rand cand am ridicat masina la roata fata dreapta aveam numai pamant intre cauciuc si geanta si roata foarte moale.
Am renuntat sa mai astept la ei si am fugit cu masina intr-o vulcanizare. Acolo mi-au spus ca e descentrata si cand i-au facut un test am ramas masca cat de stramba putea fi.
Am hotarat sa o las acolo sa o repare si sa platesc cash.

A doua problema este ca am un huruit ce se aude destul de persistent in fata dreapta si cateva persoane mi-au spus ca e de la un rulment.
Problema e ca nu ma pricep deloc la masini, spre rusinea mea.
Oricum o sa ma intorc luni in service cu ea.

A treia problema si cea mai grava este ca la orice groapa imi fuge masina intr-o parte.
Daca dau cu roata stanga in groapa imi pare ca fuge dreapta si daca dau cu roata dreapta imi pare ca fuge in stanga.
La o viteza mai mare e o adevarata problema.
Daca drumul e drept si fara denivelari nu am nici o probema in a mentine directia(deci nu trage deloc intr-o parte).

Volanul in mers drept nu mai e la pozitia initiala. Adica sta putin intr-o parte ceea ce este deranjant la privire.

Acum la factura pe care au facut-o mi se pare rusinos tare. Au reusit sa faca un cost total de 195 milioane pentru reparatie.
O sa atasez si cateva poze cu masina dupa accident si cu devizul de la service.
Am facut niste modificari la poze sa nu se vada firma sper sa nu va suparati.

Acum v-as ruga pe cei care va pricepeti la masini sa imi spuneti si mie ce sa le cer luni.
Ca daca ii las tot de capul lor mi-o dau inapoi dupa o zi doua si nu am rezolvat nimic.


user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image

Ps: Nu am putut urca pozele direct pe forum(tot imi aparea blank page cand apasam pe upload)
bobo77
Sa le ceri sa faca o proba cu tine sa vada daca lor le place cum merge.Apropo cind ai ridicat masina ai facut proba cu cineva de la service sa vezi cum merge? ai semnat de primire?
Geox16v
Dupa ceea ce spui tu arata clar a bataie de joc , daca tu nu te pricepi si ai observat toate astea insamna ca masina a fost reparata mai mult repede decat bine
Ai cumva atasat la deviz si o digrama a reglajului de directie? (nu reusesc sa vad pozele tale) Daca volanul nu sta drept inseamna ca directia e reglata prost si de aici poate sa iti faca problemele pe care le sesizezi tu.
Ai garantie la lucrare si poti oricand sa le dai cu factura in cap
Apropo fa-ti copii daca factura merge la asigurare
cris06
Scuze ca scriu asta, dar cum arata masina in poze dupa accident si mai ales sistemul de directie nu cred sa se mai inscrie in parametrii constructivi dupa reparatie! Cred ca si structura de rezistenta (lonjeroane, oale amortizoare etc) a fost serios avariata. Si dupa cum scrii masina are casco. La costul total al devizului nu iesea dauna totala? Sincer, eu personal n-as mai umbla cu o asemenea masina!
ady_ro
Nu am facut nici o proba.
Eu m-am bucurat ca mi-au dat masina inainte sa aduc confirmarea platii de la Asiban.
Am lasat talonul in original la ei.

Luni sigur o sa ii iau la o proba sa vada si ei cum merge masina.
La deviz nu am atasata nici o diagrama.
Ar trebui sa le cer asta, ca sa vad ca intradevar au facut un reglaj al directiei?

Copii am facut si dupa facura ca deja am predat-o la asigurare de vineri.
Masina am lovit-o in partea dreapta direct cu roata lateral de un stalp de beton.
Si cand am incercat sa o scoatem din carosabil a cedat de tot dupa cum se vede in poze.
Acum daca nu scap de problema la trecerea prin denivelari nici eu nu mai am chef sa ma urc in ea.
Dauna totala nu stiu cum se calculeaza?
Pe anul asta vad ca pe asigurare scrie suma de 7.041 euro.
cris06
Dauna totala= valoarea reparatiei (costul dat prin devizul de reparatie) este mai mare decat suma (valoarea) asigurata prin polita casco. Deci, masina nu mai renteaza sa o repari. Patronul firmei unde lucrezi ce zice de treaba asta?
LE: cred ca topicul nu se inscrie unde trebuie.
ady_ro
De ce sa nu se se inscrie unde trebuie?

Eu ceream in acest topic un ajutor pentru luni cand voi merge din nou cu masina in service.
Vroiam sa stiu ce anume sa le cer celor din service pentru ca mi se pare ca cei de acolo nu isi dau deloc interesul.
De aceea am atasat poze cu masina si cu devizul cu ce mi s-a schimbat la masina.

Nestiind deloc termeni tehnici si nici proceduri standard in reparatia unei masini am incercat sa ma informez putin inainte sa merg iar la ei.
Probabil tocmai pentru ca au vazut ca nu am nici o treaba cu toate piesele alea au si facut o asemenea lucrare.

Multumesc pentru raspunsuri.
Serje
Scuza-ma dar cum de ati putut sa lasati masina in service-ul ala? Io cand am vazut ce-i acolo am zis ca decat sa las masina acolo mai bine ma duc cu ea la badea gheorghe din spatele blocului ca sigur lucreaza mai bine.
Pai si roata de ce nu ai cerut sa-ti fie schimbata pe casco? Ca banuiesc ca tot de la accident i se trage.
Iar costul nu pare prea mare, la Dacia probabil era mult mai mare, de aceea ti-au cerut sa-l faci la service-ul ala.
roland
Intreb pe cine stie: doar Asiban-ul face figuri d-astea cu service-uri de cacao? Sau si alte firme de asigurari (Omniasig, Asirom, Tiriac, etc)
AL
1. problemele tale nu sunt numai tehnice (!), asa cum rezulta din intrebarile pe care le pui...
2. orice problema se prezinta separat, la locul unde deja se discuta (de ex. huruitul de rulment)
3. cel mai probabil remedierea problemelor de dupa accident s-a facut de mantuiala... nu au reglat geometria... nu au repozitionat volanul etc.

problema se muta la sectiunea service-uri autorizate, fiind de fapt un fel de reclamatie/nemultumire la adresa reparatiei facute in urma accidentului.
ady_ro
Am fost azi la service si au facut si ei o verificare a directiei pe banii lor.
Restul mi-au zis ca trebuie sa platesc ca s-a inchis dosarul.

E corect?
Se poate chiar daca nu am semnat de primire?
Am luat devizul si l-am dus la Asiban dar nu am semnat nicaieri, nici macar pe factura.
Traim in Romania din pacate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.