Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sfat diferite piese
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
harry
Dragi colegi de forum: help smile.gif

masinuta mea are ~71.000 km ... si dupa sfatul mecanicului meu ar cam trebui schimbate urmatoarele:

1:Discuri frana (initial erau ovalizate dar dupa ultimul schimb de placute... s-au . cam evaporat cu toate ca au fost placute de origine)
2:Placute frana (mi se pare normal daca schimb si discurile)
3:Bascula stanga (are putiiiin joc in pivot, dar cand mi-am facut directia, ma sfatuia . sa schimb toata bascula ca "pare" a fi putin indoita... "a luat vreo . bordura")
4:Saboti frana (sunt uzati)
5:Cilindru frana (am inteles ca e recomandat sa se schimbe o data cu sabotii)

Am fost prin magazine si prin vitan....

sunt indecis din cateva puncte de vedere:

1: Discuri de frana, dupa recomandarile voastre, Klaxcar... sunt la 60-70 ron bucata (le-a folosit cineva pana la uzura maxima ? cam cat tin ?)

2: Placute de frana... am gasit ceva de origine parca pe la 40-55 ron (zicea cineva de marca Ferodo.. unde le gasesc ca nu am vazut?

3: Bascula stanga, am gasit de origine la 120-130 lei sau 60 lei de srl... tins sa iau de origine, ce ziceti ?

4: Saboti frana... eh, aici e marea dilema. De origine cu tot cu autoreglaj este aproximativ 180-190 lei. Am gasit de asam iasi, la 150 lei. Fara autoreglaj, (cica se foloseste cel de pe sabotii actuali! dar nu stiu daca sistemul de autoreglaj este prins cu nituri sau sigurante? se poate muta de pe un sabot pe altul ?? ) 60-70 lei sau 28 lei doar ferodourile. Ce-mi recomandati? produsele de asam iasi cum sunt? merita diferenta intre asam si origine? aa, era sa uit, avea un baiat ceva saboti polonezi pe la 65 lei cu tot cu autoreglaj.. .

5: cilindru frana... oare chiar trebuie schimbat ? este 50 ron cel de asam. merita, e bun?

scuze daca raspunsurile mele se gasesc deja in forum si nu le-am vazut.


Cu respect,


Harry
mariusdanielchelariu
NU luati piese ASAM .Sunt f proaste . Cautati la Piese auto CLT, este topic dedicat despre discuri care crapa, racorduri scurte, etc.

Cu stima,
Daniel Chelariu
harry
De la asam gasisem cilindrul de frana si sabotii...
Discurile ma uitam dupa cele klaxcar care par ok...

multumesc pentru raspuns!
alinushy
subscriu si eu asam e un c*c*t, nu lua de asam, nici alea poloneze nu prezinta incredere
puiu82
@ Harry,eu as face asa:
1 Klaxcar.
2 Daca se fabrica(sincer,n-am cautat) tot Klaxcar.
3 De origine.
4 Chiar nu stiu ce sa zic.....e ceva diferenta de pret intre cei de origine si cei polonezi.....in functie de ce bani am si de cat de urgenta e reparatia.
5.De origine.Daca nu curge....de ce sa il schimbi?

Pana acum n-am schimbat decat 1 data placutele si un cilindru de frana.....ambele de origine.
Subscriu parerii generale despre piesele asam.
Bafta!
harry
da, va multumesc pentru informatii!

referitor la cilindrul de frana... intradevar, nu curge.. nu stiu ce sa zic.. eventual de siguranta se pot schimba numai garniturile ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.