Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Trapa
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
vierme_ha
ma tenteaza de la un timp sa imi montez trapa pe masina.(nu acum,la vara).am intrebat prin vitan nu am gasit.
cei7pitici mi-a zis ca a gasit undeva in pitesti la o firma cu 3 milioane cu tot cu tva

am mai intrebat pe cativa de pe forum dar nu m-am lamurit
am inteles e ca trapa sh(de la dezmembrari) nu are haz pentru ca garniturile ei au prins forma tablei pe care a fost.

RIon
Dupa ce ca securitatea Daciei e asa cum e smile.gif tu vrei sa mai dai o sansa hotilor...
De ce crezi ca nu se mai prea fabrica masini cu trapa??
free_fiber
S-a mai discutat pe forum despre asa ceva (su stiu daca mai exista topicul ala...) dar concluzia era ca oricat de scumpa ar fi trapa, tot o sa-ti intre apa mai devreme sau mai tarziu. Plus ca preturile sunt destul de mari, nu doar 3mil.
paulp
Rares, fii serios, nici un hot nu va forta trapa la o Dacie, cind poate intra pe usa wink.gif.
Vierme, sint cel putin 2 modele de trapa.
Una batanta, care se ridica cam 5-6 cm in partea din spate, costa cam 3-4 mil, si se gaseste in magazine (in Iasi am vazut in cel putin 2).
Una culisanta, care se retrage manual sau electric pe un gidaj, dar care are un pret pe masura. N-am vazut decit pe MASINI (BMW, Mert, Audi...).

Problema trapei gasibile, este faptul ca are probleme de etansare, si te trezesti ca-ti ploua in cap. Am un vecin, care si-a pus pe berlina asa ceva, si e destul de nemultumit, de faptul ca nu reuseste s-o etanseze perfect.

Succes, daca chiar ai chef sa-ti mai cauti o sursa de nervi wink.gif
steph
cred ca voua nu va mai ajung locurile prin care intra apa in dacie biggrin.gif
Daddy
Intra apa ca sunt montate prost.
La montare e necesar un silicon adecvat, din acel care se pune la parbrize care nu se intareste niciodata, si asfel nu o sa aveti probleme niciodata.
La fel si la parbrize si lunete ( a se vedea cazul la nova spate )
vierme_ha
oricum bagam silicon la greu intre garnitura de cauciuc si caroserie,dar am inteles ca garnitura in care sta trapa se strica pt ca bate soarele in ea.cazul in care bag silicon si intre "geam" si garnitura lui.
poate sa imi zica cineva un pret exact la trapa care se ridica 5-6 cm?
ydaniel
haideti sa va spun ceva!un prieten de-al meu si-a montat pe nova lui acu 4 ani o trapa made in uk!nu ploua are si un fel de jaluzea e tare rau de tot!acum costa cam 10mil(de fapt asta era pretulpron oct.)garantie 1 an!
anndi
QUOTE(Daddy @ 16 Feb 2005, 01:30)
Intra apa ca sunt montate prost.
La montare e necesar un silicon adecvat, din acel care se pune la parbrize care nu se intareste niciodata, si asfel nu o sa aveti probleme niciodata.
La fel si la parbrize si lunete ( a se vedea cazul la nova spate )
*



la nova stai linistit ca si prin fata intra apa si pe la usa dreapta spate in particular la mine! daca vreti sa va puneti tarapa faina figa la dezmembrari, taiati jumate de plafon de la un bmw audi reno sau mertan , decupati aceeasi suprafata din plafonu de la a voasta dacia si sudati. atunci sigur nu o sa ploua la nimeni in cap biggrin.gif
hai ca numai am glumit. Trapa se poate pune. Un prieten a pus pe o supernova una de aia cu 3 mil de care ziceti voi si nu are nici o pb masina(trapa ii montata de 2 anisori). Tipul asta a folosit silicon negru pt geamuri care se gaseste pe la mag de vopsele.
Have FuN
Ciumonk
Vedeti ca unele trape sunt curbate (urmeaza forma plafonului)si s-ar putea sa nu se aseze bine.
marius-gabriel
trapa e frumoasa,dar daca nu vine montata din fabrica si mai ales daca e luata si la second cu 500mii sunt sanse 100% sa curga apa ca la balamuc.
si atunci sa va vad cu siliconul pe ea.scotch,etc
aveti grija sa nu va montati teapa! smile.gif
Ciumonk
Tzeapa=TzH2O
paulp
Vierme, am vazut trapa. Costa 5.3 mil. Se gaseste la Autocenter Iasi.
torvalds
mah io am o trapa pe care scrie "Aerozen" , nu stiu unde e facuta , daca e pusa din fabrica sau dupaia , dar sunt multzumit de ea . Are un punct(in care trebuie sa pui maneta ) in care nu cuge niciodata . Din cate am vazut io trebuie schimbate nishte bolturi pe acoo , dar mi-a fost lene ,si, atata timp cat nu curge , e bine . Mentionez ca dacia e din 96 si am cumparat-o anul trecut. Oricum e super fain sa te uitzi la semafor pein trapa smile.gif ( odata am luat teapa cu masina unui unchi ... m-am bagat " sub" semafor si am vrut sa ma uit la el ... de unde? ... prin tabla nu se vede !!)
marius-gabriel
nimeni nu cred ca a contestat cat de bine arata o trapa pe masina.
numai ca e greu sa iti pui o trapa sa nu-ti curga
BOBINATOR
Si eu am trapa pe masina mea din 96! Am luat-o acum 4 luni si propietarii mi-au spus ca asa au luat masina de la dealer cu tot cu trapa .La semafor e intradevar misto !Si vara e si mai misto numai sa fii atent sa nu o uiti deschisa si sa vina vreo ploaie!Nu am avut probleme cu apa vad ca vechii propietari au bagat silicon din belsug pe la garnituri!
vierme_ha
QUOTE(paulp @ 17 Feb 2005, 19:17)
Vierme, am vazut trapa. Costa 5.3 mil. Se gaseste la Autocenter Iasi.
*



duuuuh!cam mult...sa inteleg ca e d-aia universala?
mersi oricum...
a_aslau
Salut,

In drum spre mare, mi s-a spart trapa de la masina. Stie cineva unde pot gasi o trapa pentru a inlocui cea sparta?
Sunt din Timisoara si am cautat in oras in multe locuri (magazine piese auto, in piata in Mehala, la centrul de parbrize, la Schroturi) fara succes.
Chiar daca stiti in alte orase, se poate sa imi ziceti cat costa si niste detalii de contact de la acel magazin pentru a comanda una?

Mersi.
driver
la gimarom (centrul de parbrize) in cluj au si trapa de aia cu deshidere in sus vreo 4 mil si trapa electrica cu vreo 10 mil
a_aslau
Dupa cum am mai scris pe un alt thread:

Eu am gasit in Praktiker (Timisoara), la pretul de 3 milioane, trapa pt masina. Am avut noroc si sa potrivit pe locul celei vechi.
De montat am montat-o eu, folosiind garnitura cu care a venit si ceva silicon negru, si lucrarea tine de minune.
Dreamer
Voi chiar aveti chef de un dus in masina ?? smile.gif
Nu ajunge cate gauri are dacia si cat de bine e etansata ...
Dupa ce ca intra curentul si apa prin toate colturile acum mai faceti voi o gaura deasupra capului wacko.gif
Numai aveti grija sa nu faceti vreo prostie si apoi sa va para rau !
Oricum .... BAFTA !
tuner
eu am pe aro si nu ploua pe langa ea dar face condens si tot ploua asa ca mai bine fara am caldura buna in aro poate de aia tongue.gif
netextrem
si totusi indiferent ce auto` ai in romania nu ai siguranta ca a doua zi o mai gasesti in fata blocului dry.gif sau in garaj... cine are
""" vreau sa montez o trapa pe o dacia 1310 L si nu prea am idee cum sa incep si cum o pozitionez """ blink.gif ma ajuta careva si pe mine ??? va rog
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.