Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema cu lamele stergatoarelor
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
ionutctn
Situatia se prezinta in felul urmator: trebuia sa schimb lamele la stergatoare. Masina era echipata cu stergatoare Aero. Sun la astia la reprezentanta si imi spun de 150-160 ron setul (dimensiunile sunt 600 la sofer cu 475 cel din dreapta) in functie de dealer. Toate bune si frumoase. Ma apuc si caut. Ajung pana la urma la magazinele din Autovit (unde normal trebuia sa fie mai ieftin). Asa a si fost: 120 ron setul la dimensiuni si prindere ok. Toate bune si frumoase. Le montez acasa si am neplacuta surpriza mad.gif sa observ ca lama de la sofer sare si lasa dare. Cand stropesti parbrizul (in mod normal) stergatoarele fac mai multe curse pana se opresc la pozitia initiala. La prima cursa cand stropesti si este apa pe parbriz, merg ambele bine (nici nu le aud) dar incepand cu a doua cursa cel din stanga face hrrr hrrr si lasa si urme de apa. Acum nu stiu ce sa fac. Pot sa ii fac ceva sa isi revina? Sa ma duc sa ma cert cu tanti de la magazinul cu pricina nu cred ca are rost pentru ca eu as vrea sa mi-l schimbe pe cel de la sofer sau ambele sau sa returnez produsul (am ambalajele) si sa imi dea banii inapoi (ceea ce cred ca nu se poate). Cat este apa pe parbriz cel din stanga functioneaza bine. Este enervanta situatia. Cumperi ceva din magazin si nu este ce trebuie.
argon
asta se intampla cand te zgarcesti la 300 de mii..
axabrt
omule la stergatoarele aero se schimba doar lama.

1. iei lame de Bosch (se vand la metru la ei, vreo 300 de mii) originale
poti sa iei alka grafitate din Carefour la 80 ron, da nu-s asa bune.
Ca sunt mai inguste la partea de prindere
Eu am luat alka, ma tin cam de 1 an.
2. iei stergatorul in casa.
3. Stergatorul are 2 capete. La un capat lamela de cauciuc sta fixa
4. La acel capat scoti capacul de plastic. Vezi ca iese greu. trage cu o surubelnita mare, o bagi pe dedesupt. La mine cand a iest a sarit in perete si apoi sub frigider. Credeam ca l-am rupt.
5. Metalul este indoit acolo ca sa tina lama fixa. Cu aceeasi surubelnita eliberezi lamela, care acum poti sa o scoti.
6. Tai lama noua la dimensiune si o bagi acolo.
Reiei pasii 5-2 invers

Poze ai pe wvforum. Destule.
Mai incearca sa tragi de brat ca presiunea aplicata pe lama sa fie mai mica. Evident ca s-ar putea sa nu mai stearga asa bine. Eu am facut prostia asta. Evident nu a fost bine. Poti incerca sa indoi stergatorul, se indoaie usor, idee proasta si asta. Deci stergatoarele mele sunt indoite si din brat si din stergatori si cu lamele Alka de 8 lei si sterg cam 90% corect. E greu pana le nimeresti, da cand le-ai nimerit nu le-as mai face ceva pt nimic in lume.

Daca vrei tu sa schimbi stergatoarele, n-am nimic cu tine. Pentru viitor insa e bine de stiut
ionutctn
Nu stiu cum s-a putut asta dar si-au revenit. Functioneaza foarte bine ambele (sofer+pasager). Le-am incercat aseara din nou si in dimineata asta si chiar nu intelegeam cum si-au revenit singure. Singurul lucru pe care l-am facut a fost sa ridic stergatorul de la sofer si sa il mai asez inca o data pe parbriz (foarte lin). De atunci functioneaza foarte bine: nici nu le aud. Acum astept o ploaie sa le vad la lucru ca pe stropitoare le-am vazut.
Imi cer scuze moderatorilor pentru deschiderea unui topic practic inutil. Problema a fost rezolvata (multumesc celor care m-au ajutat) si in consecinta din partea mea se poate inchide acest topic si chiar sterge avand in vedere ca ocupa un spatiu care ar putea fi folosit la ceva mult mai util.
denisCT
E vorba de rodaj! Trebuie sa se muleze pe parbriz wink.gif
Cornel001
tu ai gasit aero originale bosch/valeo in autovit ? ca eu n-am gasit.
caut si eu pt astra si focus.
ionutctn
Numai Valeo am gasit. Aveau si Bosch dar nu erau aero. Diferenta de pret intre Bosch si Valeo e mica. Nu cred ca e vreo diferenta de calitate. Eu pe astea nu le aud. Probabil ca Bosch tin ceva mai mult in timp.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.