Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pt examenul auto
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
djdark
Bun m-am chinuit pt a 4a oara am luat si eu examenu de teorie tongue.gif pe calculator ( ieri ) . Dar mi-am amintit ca eu nu mi-am facut toate orele de traseu adica din 30 de ore numai 10 am facut asta inseamna ca mai am 20 de ore adica 10 sedinte ... ciudat este ca peste 6 ziile am traseul tongue.gif ce ma fac ? Mi-am sunat instructoru mi-a zis sa ne intalnim maine (adica sambata) si o sa stabilim dar in 5-6 ziile e imposibil sa mai fac 20 de ore . Daca nu ai toate orele facute la traseu nu te baga in examen sau cum e ?? Deci la conducere nu am probleme , am masina mea , conduc de 1 an (nu pe strazi publice ci langa oras , poligoane .. etc ) dar no ce se intampla ? treb sa ai facute toate orele ? . Astept raspunsuri pareri .

P.S : cine e din brasov sa imi zica niste repere cum sunt politai de aici ... Chiao
klaus
Scoala de soferi trebuie sa-ti dea un atestat ca ai facut cursurile de pregatire in vederea obtinerii permisului auto, in speta la proba pactica pentru categoria B cel putin 30 de ore si 500 km, iar acest atestat are la baza niste inregistrari (foi de parcurs, d-astea)
Daca vrei sa aprofundezi problema poti analiza Ordinul nr. 3680/2004 cu privire la planul și programele de învățământ ale unităților care organizează și desfășoară cursuri de pregătire în vederea obținerii permisului de conducere
djdark
QUOTE(klaus @ 6 Feb 2009, 12:53)
Scoala de soferi trebuie sa-ti dea un atestat ca ai facut cursurile de pregatire in vederea obtinerii permisului auto, in speta la proba pactica pentru categoria B cel putin 30 de ore si 500 km, iar acest atestat are la baza niste inregistrari (foi de parcurs, d-astea)
Daca vrei sa aprofundezi problema poti analiza Ordinul nr. 3680/2004 cu privire la planul și programele de învățământ ale unităților care organizează și desfășoară cursuri de pregătire în vederea obținerii permisului de conducere
*



Deci eu am primit un atestat de la Scoala cand am dat examinarea finala la sc pe calculator am primit atestat si aia l-am bagat in dosar . Dosarul a ramas la politie cand am luat examenul de teorie ... hmm :-?
Batrânul
Daca ai primit atestatul, ba l-ai si dat la politie, atunci de ce mai intrebi ?
djdark
Pai intreb pentru ca nustiam in primul rand faza cu atestatul si in al doilea rand sunt tare curios cum o sa ma descurc cu 5-6 sedinte:))
Geox16v
Sa anunti cand iesi pe strada sa stau acasa! smile.gif
djdark
ehh pai nu e asa de periculos biggrin.gif
rtBK
si totusi... de 4 ori teorie?? :|... cred ca oricine poate sa apese o pedala ( nfs rulez )... ar fi bine sa iei in serios teoria aia, mai ales cum au facut bulevardele in brasov... ti-ar prinde bine.
Victoras2001
QUOTE(djdark @ 6 Feb 2009, 13:43)
sunt tare curios cum o sa ma descurc cu 5-6 sedinte:))
*





QUOTE(djdark @ 6 Feb 2009, 12:20)
Deci la conducere nu am probleme , am masina mea , conduc de 1 an (nu pe strazi publice ci langa oras , poligoane .. etc )
*



Sunt convins ca un an ai condus numai in poligon si prin lanul de grau. radmasa.gif
oricum, cu trecerea timpului oamenii se mai schimba. Imbatranesc si le vine mintea la cap. Asa ca bafta.
klaus
bine, adevaru' e ca eu as prefera ca oamenii sa ia carnetul de conducere DUPA ce le vine mintea la cap...
kaspersky
aoleo, pai in cind ii vine mintea la cap te trezesti cu el ca merge si da spaga sa-si ia permisu' dupa citeva "insuccesuri" ph34r.gif
BZN
Lasa ca sunt destui care si-au luat permisul fara ca macar sa vada cum arata o sala de curs sau o ora de conducere pe o masina cu dubla comanda. Si, majoritatea se descurca mult mai bine decat cei "invatati" !
Si , sunt de acord cu ce zicea @victoras2001... wink.gif
argon
eu nu stiu cum arata o sala de curs, nu se cerea/facea nici o ora de teorie atunci, si cu toate asta l-am luat din prima cu 26, se poate studia si acasa daca se doreste.
AL
eu as prefera ca odata cu trecere timpului sa mai fie examinati soferii din cand in cand pe teme de legislatie... ca unora le mai pleaca mintea de la cap sau cunostintele si traiesc cu impresia ca sunt a-tot-cunoscatori, in timp ce realitatile ii contazic... si de aici multe incidente si accidente... ideea esteca din 10 in 10 ani, cand se duc pentru prelungirea valabilittii permisului, aceasta sa se faca numai dupa ce au sustinut si au promovat in prealabil, dar nu mai mult de un an in urma, un examen de teorie...
vijelie
Eu as pune accent mai mult pe examinarea medicala.
Unul care are lacune in legislatie mai are sanse sa se indrepte, dar unul care e fie dement, fie chior, fie ametit de medicamente (nu toata lumea citeste prospectele) e mai periculos.
argon
noroc cu legislatia romaneasca, daca schimbi permisul la 9 ani si 11 luni de buna voie, nu mai trebuie nici o examinare dry.gif
bossake
Eu nu inteleg, adica tu ai facut doar 10 ore de condus? Cum naiba ti-a primit politia dosarul? Iti zic eu care e smecheria, mai mult ca sigur instructorul ti-a bagat de la el orele. Adica ti-a trecut in fisa, ca si cum le-ai fi facut.
altfel nu cred ca iti primea dosarul smile.gif.
Nu stiu cum mai sta acum treaba, insa daca tot ai luat sala, ai putea sa incerci sa iti amani traseul. Adica sa il dai peste o luna. Si in asta o luna sa faci si restul de ore.
djdark
Pai ... ce sa zic tongue.gif chiar daca toti ati zis ca no sa iau si tot tongue.gif azi ma intorc dupa stat in frig km 4 ore ... si tot .. ADMIS:X wink.gif am trecut baieti biggrin.gif
razvan_3asy
Felicitari si ai grija in trafic, respecta semnele !
Victoras2001
AL, nu sunt de acord. Chiar daca a trecut ceva timp de cand am luat permisul si chiar daca nu-ti pot spune cuvant cu cuvant ce scrie in lege, o stiu totusi. Apoi intervine experienta. Indemanarea. Daca ai invatat bine legislatia inainte de examen apoi ai condus fara intreruperi, nu mai uiti regulile de circulatie, n-ai cum. Ca mai schimba ei cate ceva, nu-i problema. Afli si bagi la cap. Dar, in mare, regulile sunt aceleasi de cand lumea. Ma indoiesc ca voi face vreodata un accident din cauza faptului ca nu cunosc legislatia. Poate din neatentie. Tu cate accidente ai facut din cauza faptului ca n-ai dat an de an, sau ma rog, la 10 ani examen la teorie? E ca n-ai facut niciunul? Daca circuli nu uiti legislatia, o folosesti zilnic. Mai pune si faptul ca ai capul pe umeri. Pentru aia care n-au capul pe umeri ar trebui alte masuri.
$$ilvviu
Dar regulile se mai schimba, iar soferii cu "experienta" nu isi fac update de legislatie.
Spre exemplu am observat ca multi nu stiu sa cedeze trecerea pe verde intermitent.
Victoras2001
Mai nene. Unii soferi, nu toti. Eu nu fac parte din categoria de soferi pomenita de tine.
Bun. Vreti reexaminare la reinnoirea permisului. Sa fie obligati doar cei care prin incalcarea regulilor de circulatie au produs un accident. De unde si pana unde sa-i bagati pe toti in aceeasi oala? Sunt o gramada de soferi buni, care cunosc regulile, care stiu sa circule prudent, care au permisul de 30 de ani si n-au un accident. De ce trebuie sa plateasca aia pentru toti putoii teribilisti si baietasii de bani gata?
$$ilvviu
Normal ca unii, marea majoritate sunt oameni responsabil, altfel nici nu am mai putea iesi din casa.

Nu faceam referire la nimeni in mod particular si nu am vrut nici sa generalizez, chiar daca recitind afirmatia mea cam asa reiese.

Ce am vrut sa subliniez este ca exista soferi care au permis de ani buni, care poate nici nu circula prea mult cu masina ca sa se loveasca de diverse situatii si care pur si simplu nu mai sunt la curent cu regulile rutiere.
Sa ne gandim numai la soferii din micile orase care poate nu au nici semafoare si care nu prea ies "in lume".
Nu ar fi rau macar o data la 10 ani sa se apuce lumea sa mai revada codul rutier.
Si spun asta din postura celui care anul asta trebuie sa isi reinoiasca permisul. Nu m-ar deranja un test de legislatie, chiar cred ca mi-ar prinde bine.

Adevarul e totusi ca marea problema raman putoii teribilisti, unii dintre ei cu niste tigai pe 4 roti.
Victoras2001
Atunci de ce sa se dea doar examen de legislatie? Sa se dea si traseu. Daca uiti legislatia, uiti sa si conduci, nu?
Eventual sa se dea teste de memorie la examenul pentru permis. tongue.gif
Unde ati auzit voi ca se reexamineaza soferii tam-nesam?
Au introdus chestia asta, in unele cazuri, la redobandirea permisului. Mi se pare suficient.
Ideea e simpla. Sa-si bage idiotii mintile in cap. Nu si le baga, la racoare cu ei. Da nu trebuie luata toata tara la puricat pentru niste cretini.
lucian_v
QUOTE(djdark @ 6 Feb 2009, 12:20)
Bun m-am chinuit pt a 4a oara am luat si eu examenu de teorie tongue.gif pe calculator ( ieri ) . Dar mi-am amintit ca eu nu mi-am facut toate orele de traseu adica din 30 de ore numai 10 am facut asta inseamna ca mai am 20 de ore adica 10 sedinte ... ciudat este ca peste 6 ziile am traseul tongue.gif ce ma fac ? Mi-am sunat instructoru mi-a zis sa ne intalnim maine (adica sambata) si o sa stabilim dar in 5-6 ziile e imposibil sa mai fac 20 de ore . Daca nu ai toate orele facute la traseu nu te baga in examen sau cum e ?? Deci la conducere nu am probleme , am masina mea , conduc de 1 an (nu pe strazi publice ci langa oras , poligoane .. etc ) dar no ce se intampla ? treb sa ai facute toate orele ? . Astept raspunsuri pareri .

P.S : cine e din brasov sa imi zica niste repere cum sunt politai de aici ... Chiao
*



eu cred ca ai facut si asa prea multe...scoala de soferi e doar asa la misto, trebuia sa iti faci mutatia in arges si rezolvai mai rapid...trebuie sa aiba si stirile de la ora 5 subiecte...
AL
victoras... motivele sunt urmatoarele:
1. legislatia se schimba, iar unele dintre schimbari au impact mare (blocaje, timp, nervi) si chiar potential pericol daca nu sunt aplicate de toti la fel... exemple: stanga in intersectie fara intersectarea centrului acesteia, regulile de prioritate in ronduri (sensuri giratorii), drepturile la verde intermitent (apropos... acolo NU TREBUIE nimeni sa fie claxonat sa se dea la o parte cineva care merge inainte si asteapta la semafor, pentru ca X vrea sa faca drapta... acolo doar POATE trece spre dreapta cel care doreste, daca are conditii... doar daca e banda dedicata pentru dreapta, atunci are DREPTURI fata de cei ce merg inainte!!!)
2. proba de teorie triaza mult mai bine decat cea practica... oricine stie sa umble cu volanul si schimbatorul dar putini stiu regulile.... ca le respecta sau nu, e alta poveste... dar putini sunt constienti de ce fac, in raport cu regulile scrise (!)
3. deformarea in timp a "cunoasterii" regulilor, potrivit psihicului si gradului de cultura al fiecaruia... adica multi au impresia ca regula X e cum cred ei ca este... dar de fapt ei nu mai stiu exact si inlocuiesc asta cu "credinta" ca e cumva... evident mereu deformarea e in avantajul lor, in functie de situatie... reimprospatarea, dincolo de responsabilizare (e un examen!), produce si efectul de "revenire la default", de reimprospatare a cunostintelor... incearca sa citesti legea cu atentie... vei fi surprins de cate chestiuni vei gasi asltfel decat aveai tu impresia ca sunt!
Marian66
daca scoala a eliberat fisa de scolarizare, inseamna da din punctul ei de vedere, tu esti ok pt examen, adica ai terminat instruirea teoretica si practica

cine a uitat, ii aduc aminte ca pe undeva pe la sala, mai nou la traseu, in masina, pe unu din borderourile alea iti da nenea politistu sa scrii cu mana ta ca declari pe proprie raspundere ca ai efectuat pregatire practica cu instructorul x de la scoala y din orasul capalnitza gara.

si eu sunt de parere ca nu trebuie ignorata pregatirea teoretica. cel mai bun exemplu, il am pe un vecin: intre blocuri, e o strada mai maricica, pe care incap mereu 2 masini una langa alta, si care se intersecteaza cu mai multe stradutze. s'a impamantenit ca aia care ies de pe stradutze sa se opreasca sa dea prioritate la ailalti (e ok, de bun simtz). si mergea vecinu cu vreo 50-60la ora pe strada aia mai principala (scuzatzi pleonasmu), si ii iese unu din dreapta cu botu, omu mergea incet de tot, da tot la luat si i'a bulit bara si putin din aripa. si se duc oamenii linistiti la politie, ala lovitu nu a zis nimic, a crezut ca e vina lui, obisnuit cu strazile astea dintre blocuri.
si acolo, surpriza: intersesctia era nedirijata (asa e, nu erau semne), vecinu trebuia sa dea prioritate de dreapta si sa mearga cu max 30km/h, pt ca asa e din 2007 cu intersectiile nedirijate. si a luat vecinu amenda, permis suspendat 60 d zile, casco p**a ....
daca stia legislatia, macar poate incerca s'o mai dreaga cu ala, ii dadea ceva, se intelegeau la o poveste mai convenabila, etc.
Batrânul
Ai perfecta dreptate: aleile dintre blocuri sunt si ele tot drumuri publice, deci se aplica prevederile codului rutier. Din pacate, multi nu acorda prioritate de dreapta in intersectiile nedirijate.
bendix
Multi ?! Eu as zice ca majoritatea nu mai stiu ce e aia prioritate de dreapta, cel putin asa vad eu in Timisoara.

Tin minte ca la scoala de soferi ni se spunea ca exista doar doua semne care se disting si din spate/lateral: "cedeaza trecerea" si "stop". Asta pentru a ne putea asigura ca la intersectii, drumurile din partea dreapta au sau nu au unul din aceste doua semne de circulatie.
Se mai spun astfel de lucruri in scoli ? Dupa cum conduc tinerii, mi-e teama ca nu.
Victoras2001
Al, tu ai dreptate. Numai ca si eu am. tongue.gif De ce spun asta? Pentru ca eu, cum au modificat legea, cum am luat-o si-am citit-o. Si da, am gasit chestii care credeam ca-s altfel. Dar m-am pus la punct cu ele fara sa ma oblige cineva. Intr-adevar, as fi cretin sa sustin ca toti fac asta. Din acest motiv tu vrei sa se dea examen din cand in cand. Pe undeva e normal. Dar eu ma oftic ca, desi sunt la curent cu noutatile, ma baga in aceeasi oala cu aia care-s praf.

LE. Decat un examen (ai vazut cum se ia si cati tampiti sunt in trafic), ar fi mai bine sa aloce TVR-ul 10min/zi la ora de varf. Sa cheme un profesor de legislatie care, in functie de statisticile politiei, sa se apuce sa explice diferite paragrafe de lege. In genul emisiunii "Doar o vorba sa-ti mai spun" a lui Pruteanu.
Mult mai practic mi se pare. Categoric ca se vor uita foarte multi. Nu te streseaza nimeni cu invatatul sau cu examenul, in schimb clar iti va ramane ceva in cap.
Dar de ce sa se gandeasca militienii la o asemenea solutie? Siguranta in trafic le trebuie lor? Ei se gandesc sa interzica detectoarele. radmasa.gif Voi chiar nu vedeti cat de evidente sunt interesele lor?
Jumatate din cei care merg cu viteza, habar n-au ce li se intampla din punct de vedere legal. Daca le-ar spune toata ziua, n-ar mai merge asa. Chiar aici deschisese cineva un topic ca l-au prins cu 105 in localitate. Ii era frica ca-i iau gaborii permisul. Pai daca ar fi stiut legislatia, ar mai fi mers cu 105? Eu cred ca nu.
D-aia spun. Mai bine-i inveti cu televizorul decat cu examenul. Sau cel putin asa cred eu.
bendix
Parca a fost o emisiune la TvR cu prezentari de accidente. La sfarsit se dadea cate o problema de legislatie. Mi s-a parut interesant. Pacat ca nu au dezvoltat ideea.
supremeon
QUOTE(djdark @ 6 Feb 2009, 12:20)

P.S : cine e din brasov sa imi zica niste repere cum sunt politai de aici ... Chiao
*



Draga Dark, din pacate, politia rutiera din Brasov este o colectie de oameni fara nici un pic de bun simt, care profita de orice situatie pentru a aplica strict legea, si, unii dintre ei, mai sunt si mandri de acest lucru; oricum, reiese clar complexul de superioritate...
Exemplele sunt multe... iata cateva:
1. cand stau cu radarul, in mod normal ar trebui sa stea la vedere; dar, ei stau de multe ori ascunsi...
2. stau cu radarul la coborarea de pe poduri: pe Harmanului, si la intrarea dinspre Codlea... pai, sa avem pardon, normal ca daca este un pic de vale, masina ea viteza... frate-miu era cu duba, si a luat amenda, pentru viteza de 61 km/ora, pe rampa podului... imoral...
3. au pus niste semne de interzicere a circulatiei cu peste 30 km/ora, in unele locuri in care nu te astepti, si, acolo stau ei cu radarul. Spre exemplu, in urma cu ceva ani, taica-meu a luat amenda pentru ca circula cu Dacia, la vale, la intrarea in Brasov dinspre Predeal. Avea 46 km/ora, si, vezi doamne, e un indicator acolo, care limiteaza la 30, k sa nu mai spun ca masina cu radarul era pitita in drapta unui autobuz, care si el era parcat in dreapta drumului... adica, sa nu se vada...
4. folosesc masini de radar pe care nu scrie politia, ci sunt masini civile... au un logan galben, o masina albastru-inchis, nu mai stiu marca, si mai au si altele...
5. pun semne de circulatie, si uita sa le anuleze. un exemplu: cobori de la poarta schei, intalnesti limitare la 30, de mai multe ori, dar, nu se termina nicaieri. Intrebare: daca ajung pe la Patria, tot numai cu 30 am voie sa circul? dar pe la judetean, etc? Alt exemplu: pe centura intalanesti limitarea la 70. Dar, nicaieri nu intalnesti o limitare la 50. Adica, daca vine cineva de la Bucuresti si vrea sa mearga la Sf Ghe, merge cu 70 si pe la cet, si pe strada harmanului, pana iese din brasov...
6. au mutat semnele de intrare in localitate in plin camp, si stau cu radarul k nesimtitii... ex: intrarea dinspre Bran: dintotdeauna, semnul de intrare a fost la bariera dinainte de Agrovit; acum, este pe camp, pe partea dreapta, printre copaci, iar ei stau cu radarul... un exemplu si mai grav: vii dinspre Sf. Gheorghe, si semnul de intrare in localitate este pus pe camp, pe drumul national, intr-o zona in care, pe partea dreapta, de f.f.f. multe ori stau parcate camioane, si risti sa nu vezi semnul. Orice om normal la minte ar presupune ca a intrat in brasov abia cand a trecut podul peste timis, caci atunci vezi blocuri in jurul tau, etc... pana acolo e camp, si politia sta la panda...
7. au pus hop-uri din acelea de cauciuc, si stau la panda noaptea, sa amendeze pe cei ce le ocolesc. Noaptea, cand nu sunt pietoni, sau altceva. K sa nu mai spun ca sunt puse si in locuri aiurea, ex: pe Pictor Luchian... ei numesc acele hop-uri "limitatoare de viteza", dar nu este asa! "Limitatoarele de viteza" sunt niste linii albe trasate pe asfalt, in forma de zig-zag, langa linia axei drumului, si, eventual, dublate pe liniile dintre sensuri si pe linia marginala din dreapta... adica asa cum intalnesti in multe localitati pe dn1, daca mergi spre bucuresti... acelea sunt limitatoarele de viteza, nu hop-urile acestea care strica masina..
8. suntem tot timpul filmati de zeci de camere micute, montate pe stalpi. Ex: pe iuliu maniu, pe stalpul dinainte de Blue Viking, la Modarom, etc... sunt zeci in oras... Mai sunt si camerele cu radar fix, pentru viteza, norocul nostru ca nu se mai aplica, deocamdata...

ar fi multe multe de spus, dar am obosit... cam asa e politia din Brasov... care lucrezi la politie, da-ti demisia...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.