Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Institutul National Statistica
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
DAVIDK
Salut. Anul trecut am fost contactat de unii de la INS ca cica ne dau sa completam lunar niste formulare legate de estimarile de crestere/scaderea a productiei, numar angajati etc. Ziceau ca am fost selectati aleator si ca dureaza un an treaba asta.
Am facut ce ziceau ei, iar acum primim iar un telefon de la una care e tot de la INS si cica IARASI am fost selectati aleator ca sa le completam lunar niste formulare si ca ni le trimite pe mail. De data asta, a iesit din imprimanta un teanc de hartii numa cu termeni contabili din care eu nu intelegeam nimic (noi avem o firma separata care ne face contabilitatea).
Intrebare: Cum pot scapa de parazitii astia de la INS, ca sa imi vad de treburile mele, ca nu am chef sa mai fac o facultate ca sa le raspund la intrebari, si nu cred ca contabila le va face hartiile alea pe gratis? Ei scriau in alea ca e cam obligatoriu si daca nu le fac, nus' ce legi incalc. Eu n-am primit nimic prin posta, n-am semnat nimic cu ei si nici n-a venit nimeni de la ei, asa ca pot pretinde ca nu s-a intamplat nimic, si sa ii flituiesc?
A, inca ceva: suntem o firma mica, cu 10 angajati, cred destul de greu de gasit "aleator" in 2 ani consecutivi.
klaus
1. O astfel de comunicare de date trebuie sa aibe la baza o adresa oficiala. Tu poti spune linistiti ca, chiar daca ai primit actele, dat fiind ca nu e ceva oficial ai tratat mailul ca fiind spam, ca ai auzit de multe povesti pe net. Plus ca poti sustine sus si tare ca nu ai primit asa ceva. Sa demonstreze ca ai primit...
2. Ar fi interesanta o mentiune a legilor invocate, sa vedem despre ce e vorba in mod real.
paul_p
Si eu primesc tampenii din astea de la INS, doar ca mie mi le trimit prin fax si mi le trimit destul de des.
Astia chiar cred ca nu avem nimic altceva de facut decat sa raspundem tampeniilor lor. Si nici macar nu te roaga ci cer imperativ, cum ca avem obligatia sa nu stiu ce. De parca nu e suficient ca avem obligatia sa le platim salariile frecatorilor de menta de la INS.

Cam asa arata ultima solicitare.
[attachmentid=1627499209]

Se pare ca exista un cadru legislativ care le da dreptul sa ceara aceste informatii ( OG 9/1992 ).
Dar , daca tot veni vorba, am gasit un paragraf intereresant in Legea nr. 311 din 22/05/2002 care completeaza OG 9/1992.

(4) Potrivit principiului transparenței serviciile de statistică oficială sunt obligate să respecte și să asigure dreptul furnizorilor de date statistice, al utilizatorilor și al altor categorii de persoane fizice sau juridice de a avea acces la temeiul legal și la scopul organizării cercetărilor statistice, la metodologiile, tehnicile și metodele folosite la elaborarea informațiilor statistice, la măsurile adoptate de protecție a datelor și la modul și termenele de difuzare a datelor și a informațiilor statistice.

Ma gandesc ca daca nu ma lasa in pace, paragraful de mai sus imi da dreptul sa-i stresez si eu pe ei si sa le cer sa-mi comunice tot felul de chestii ca sa le ocup timpul, cum ar fi :
- ce metodologie utilizeaza in sondajul x
- ce tehnici aplica in stabilirea parametrului y
- ce masuri au luat pentru protectia datelor

Conform legii sunt obligati sa-mi raspunda, asa ca daca nu ma lasa in pace nu o sa-i las nici eu.
DAVIDK
Astept sa ma sune si ii iau la rost. O sa va tin la curent.
Va rog pe cei ce ati mai avut de furca cu astia, sa scrieti aici cum ati rezolvat.
klaus
Rahatul ala de OG 9/92, modificat ultima oara in 2005 arata naspa.
zice:
QUOTE
Art. 10 Serviciile de statistică oficială sunt autorizate, în baza și cu respectarea prevederilor prezentei ordonanțe, să solicite și să obțină gratuit datele și informațiile statistice de la toate persoanele fizice și juridice care se află, dețin capital sub orice formă sau desfășoară o activitate de orice fel pe teritoriul României.
Art. 11. - (1) Persoanele juridice - regii autonome, companii și societăți naționale, societăți comerciale, indiferent de forma de proprietate, instituții ale administrației publice centrale sau locale, partide politice, organizații sindicale și patronale, organizații neguvernamentale și alte tipuri de organizații - sunt obligate să furnizeze gratuit serviciilor de statistică oficială, la termenele, periodicitățile și în forma solicitată, datele și informațiile statistice, în conformitate cu metodologia cuprinsă în instrucțiunile emise de Institutul Național de Statistică în baza prezentei ordonanțe.
  (2) Serviciile de statistică oficială sunt autorizate să efectueze cercetări statistice prin culegerea directă a datelor statistice, persoanele juridice de drept public sau privat fiind obligate să permită accesul personalului statistic în unitățile respective și la documentele de evidență a datelor primare, respectându-se prevederile prezentei ordonanțe.
  (3) Pentru asigurarea calității datelor statistice comunicate serviciilor de statistică oficială personalul acestora are dreptul să verifice modul de determinare a datelor raportate și corespondența lor cu evidențele deținătorilor de date primare, iar în cazul constatării unor abateri au obligația să încheie procese-verbale de constatare a contravențiilor și să aplice prevederile cap. VI din prezenta ordonanță.
:
Art. 22. - Persoanele juridice sunt obligate să organizeze evidența activității pe care o desfășoară, astfel încât să poată determina și comunica serviciilor de statistică oficială datele, în forma și la termenele stabilite prin normele emise în baza prezentei ordonanțe.
  Art. 23. - (1) Constituie contravenții următoarele fapte, dacă nu au fost săvârșite în astfel de condiții încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracțiuni:
  a) refuzul sau întârzierea din culpă a transmiterii datelor statistice solicitate, potrivit programului de cercetări statistice aprobat;
  cool.gif refuzul de a prezenta persoanelor autorizate de către conducerea serviciilor de statistică oficială documentele și evidențele necesare verificării datelor statistice;
  c) comunicarea de date eronate sau incomplete;
  d) neaplicarea măsurilor dispuse de serviciile de statistică oficială;

Iar normele lui peste conform carora orice agent economic din Romania ar trebui sa-si organizeze evidenta sunt mai subtireanu in MO, dar sunt publicate la ei pe site http://www.insse.ro/cms/files/aplicatie/metodologii.htm

Parerea mea e ca singura procedura viabila e cea birocratica, gen nu am primit adresa oficiala, avem filtre de spam pe mail, sa ne comunicati si normele necesare in baza carora trebuie sa organizam evidenta, ca sa vedem si sa analizam daca nu intra in contradictie cu evidentele contabile, nu avem om care sa se ocupe de astea dar va punem la dispozitie documentele primare pentru a stabili datele de care aveti nevoie etc,
DAVIDK
Da, dar daca aceasta procedura de a-i amana, folosind birocratia, e la fel de laborioasa ca munca in sine, pentru ca in final sa trebuiasca sa le dau ce imi cer, nu castig nimic. Curios mi se pare cum naiba tot pe noi ne-a ales aleator doi ani la rand, cand mai toti amicii mei habar n-au de treaba asta.
SI totusi, chiar daca s-a modificat OG-ul din 92, ramane valabila legea transparentei 311/22.05.2002? Ca eu nu pot sa ii aman invocand ca vreau sa stiu motivul, inteleg ca trebuie sa le dau datele la termenele stabilite, dar pot sa ii intreb despre ele si ei imi vor raspunde in baza legii.
Acuma, astia pot sa ma amendeze doar pe baza faptului ca nu am raspuns mail si pe baza faptului ca am purtat niste discutii telefonice (in care nu m-a anuntat ca sunt inregistrat) sau sa imi faca alte probleme?
klaus
Acu intreb si eu: te suna un politist si-ti spune: va rog sa ne comunicat cine a condus la data de... si va trimit formularul pe mail.
Exista obligatia raspunderii la mail in contactul cu autoritatea publica? Este mailul considerat comunicare oficiala? Este mailul sigur provenit de la comisia de statistica, sau e de la altcineva?

Si mai poti fi si vagabond sa-i intrebi: daca extragerea aleatoare la dvs da intotdeauna aceiasi subiecti, tot asa se face si calculul cosului de consum? Sau a inflatiei? Ca poate or fi niste erori ascunse in proceduri...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.