Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Amortizoare noi, masina saltata de fata. Help!
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
cld
Am schimbat amortizoarele fata(ASAM facute la Iasi - 80 Ron buc.), am 300 km intr-o saptamana, dar masina e prea ridicata de fata, era mai ridicata si inainte pentru ca i-am schimbat arcurile fata acum 2 ani, dar acum este exagerat de ridicata. Ce as putea face?

1. Sa schimb arcurile spate: mi-e teama ca o sa fie barca
2. Sa-i mai tai un inel la arcurtile fata....
3. sau poate se vor lasa amortizoarele ?

E posibil ca amortizoarele sa fie blocate ?

De asemeni am schimbat planetara dreapta acum 9 luni, stanga acum 300 km, dar se aud niste sunete ciudate, ca niste trozente, mai ales la plecarea de pe loc si atunci cand o accelerezi mai serios in special la urcarea unei coaste.

Cine se pricepe la amortizoare si arcuri astept sugestii.

P.S. Pentru cine doreste am o cutie de viteze dezmembrata, are totul perfect afara de pinioanele de a -5- a. Se poate vinde cu totul sau pe bucati.

[attachmentid=1627501464][attachmentid=1627501463][attachmentid=1627501462][atta
chmentid=1627501461][attachmentid=1627501460][attachmentid=1627501459]
botdriver
ti-s slabe arcurile pe spate de aia sta asa,daca le schimbi si pe spate o sa se echilibreze
P.S. cat au costat amortizoarele?
Marco24
salut...si eu am schimbat arcurile, dar toate 4 si amortizoarele. Juma de an a avut o garda ca masinile de teren. Dar se lasa...acum nu stiu ce sa zic, poate sunt prea slabe arcurile tale de pe spate. Parerea mea este sa schimbi si pe spate. Asa, dupa cateva luni o sa ai o linie ok(daca nu faci asta o sa-ti cada pe rand si tot o sa fie diferenta).Numai bine. icon_mrgreen.gif
cld
Botdriver> amortizoare Asam de la Iasi 80 Ron bucata luate din Craiova
harry
Acele "sunete" ciudate le se aud deoarece planetarele nu stau in linie asa cum trebuie. Ele stau in linie atunci cand garda la sol este cea stabilita de producator, dar la tine garda la sol este mult mai mare (in fata)

Nu cred ca o sa te ajute mult daca schimbi arcurile pe spate....
Telescoapele daca sunt blocate, cand dai peste vreo denivelare simti.... (daca te apesi pe masina simti daca sunt sau nu blocate)
Relu_GTT
E foarte inalta pe fata nu am mai vazut niciodata o nova asa de inalta ceva nu este in regula ,fiind asa sus planetarele stau inclinate si se pot uza mai repede , ai verificat sa fie amortizoare montate cum trebe?
Inaltimea masinii e data de arcuri nu de amortizoare ,chiar de ai schimbat amortizoarele nu trebuia sa fie mai inalta decat cu cele vechi
Verifica apasand pe ea si vezi daca se lasa
Daca nu ai putea taia din arcuri vreo spira sau una jumate
Ce amortizoare ai pus?
marcykone
Doamne!!!!Da-i ridicata,nu gluma!Asa-i,arcurile sunt responsabile de inaltime,nu amortizoarele!eu am schimbat decat un amortizor duminica,pe stanga,fata,si nu e nici o diferenta de inaltime!vezi ce ii faci k nu e-n regula...
cristi87
sa nu imi zici k akm umblic cu perna sub fund cand conduci, ca sa vezi botul masinii:)) sigur ai cerut arcuri de DSN??
botdriver
cristi a schimbat amortizoare ,nu arcuri.amortizoarele sunt pe gaz sau ulei?
cld
Amortizoarele sunt pe ulei, azi am fost la vreo 2 mecanici care se pare ca nu se pricep mai deloc, ei zic ca trebuie luat pe incercate.
Am masurat amortizoarele si am intrebat si la un magazin de piese amortizoarele de Nova, Supernova Solenza sunt la fel.
Se pare ca voi incerca sa tai din arcuri dar nu stiu cat, probabil tot pe incercate.
Ce situatie frumoasa. Acum masina trage si dreapta si se pare ca a inceput sa consume si mai mult.
mosu86
QUOTE(cld @ 18 Feb 2009, 17:40)
Amortizoarele sunt pe ulei, azi am fost la vreo 2 mecanici care se pare ca nu se pricep mai deloc, ei zic ca trebuie luat pe incercate.
Am masurat amortizoarele si am intrebat si la un magazin de piese amortizoarele de Nova, Supernova Solenza sunt la fel.
Se pare ca voi incerca sa tai in arcuri dar nu stiu cat, probabil tot pe incercate.
Ce situatie frumoasa. Acum masina trage si dreapta si se pare ca a inceput sa consume si mai mult.
*


Daca tai din arcuri trebuie sa stii cum,dar nu este indicat,daca mergi cu ea asa in continuare o sa-ti faca planetarele zob si amortizoarele praf,singura solutie este sa cauti arcuri second-hand iar cele noi sa le dai celor de la magazin inapoi dupa ce faci o poza pentru protectia consumatorului.
Marco24
...acum am vazut pozele postate ohmy.gif . Si eu am schimbat arcurile dar asa inalta nu a fost niciodata. In doi ani sa nu se lase si sa arate asa..hmmm.Telescoapele nu sunt de vina aici...posibil sa para mai inalta pentru ca telescoapele stau intinse aproape de maxim. Cred ca si cursa amortizorului este mai mica....
barbutu
cum se simte masina cand treci peste denivelari,cand dai prin gropi?amortizeaza socul sau nu?din cate vad din poze eu cred ca nu iti amortizeaza mai nimic,se pare ca amortizoarele tale sunt deschise la maxim din cauza arcurilor.
o sa iti afecteze si directia pentru ca ti s-a modificat unghiurile.pune o poza cu masina si inainte de a schimba amortizoarele.
oricum trebuie facut ceva cat mai repede masina ta arata ca una care are motorul si cutia date jos pentru reparatii smile.gif
Marco24
Nu-ti ajunge la capat de cursa la gropi?...risti sa-ti smulgi amortizorul..
gcgeorgescu
cand am luat masina de la primul propietar era mai ridicata in spate, dar de cand sa nascut fimea nevastamea sta cu fata numai in spate si am impresia ca arcurile sunt cam lasate.e posibil sau mi se pare mie? ar trebui sa schimb arcurile pe spate?
Marco24
georgescu ....pai daca stau ele acolo, normal sa fie mai lasata(glumesc, nu cred sa fie ele asa grele incat sa se lase masina asa tare). icon_mrgreen.gif Pune o poza sa vedem cum arata masina.
gcgeorgescu
nu am . dar toata lumea a zis ca mi se pare. si ca e in mintea mea (treaba cu lasatu). dar am spus , am avut impresia cand am cumparat-o ca era un pic mai ridicata. am crezut ca daca nevasta-mea sta de 11 luni in spate numai si aumai in spate ori unde mergem s-o mai fi lasat 5 cm.scz scrisul dar gramatica nu imi functioneaza fara cafea , ca acum m-am trezit. laugh.gif
Relu_GTT
QUOTE(gcgeorgescu @ 19 Feb 2009, 12:37)
nu am . dar toata lumea a zis ca mi se pare. si ca e in mintea mea (treaba cu lasatu). dar am spus , am avut impresia cand am cumparat-o ca era un pic mai ridicata. am crezut ca daca nevasta-mea sta de 11 luni in spate numai si aumai in spate ori unde mergem s-o mai fi lasat 5 cm.scz scrisul dar gramatica nu imi functioneaza fara cafea , ca acum m-am trezit. laugh.gif
*


Posibil sa se mai fi lasat dar nu 5cm ,ar fi prea mult atat
cld
Am fost azi la un service, am taiat cate o spira din arcuri, am mai schimbat si capetele de bara, apoi unghiul de realizat, dar nu prea pot sa probez masina bine ca e o zapada foarte faina in Craiova.
Masina s-a mai lasat de fata nu chiar foarte bine, dar oricum multumitor, nu mai am zgomote desi am mers putin datorita vremii. Mecanicii nu au vrut sa mai taie inca o spira spunand ca nu-i mai da voie amortizorului sa-si faca cursa au ceva in genu, nu stiu ca am inghetat toata ziua pe langa ei.

Fotografiile sunt facute cu telefonu pe o nisoare foarte urata, deci sunt inclinate si luate la repezeala, asteptam vreme mai buna pt probe si foto concludente.

Am pus si vechile foto pentru comparatie.

[attachmentid=1627502090][attachmentid=1627502091][attachmentid=1627502092][atta
chmentid=1627502093]
dariusz
si mie mi s-a intimplat ceva in genu asta si nu pot intelege de ce . deci , aveam masina lasata binisor de tot de spate . am pus asta pe seama uzurii arcurilor , si a cirligului de remorcare pe care l-am montat nu de mult . asa ca am schimbat arcurile spate , e drept nu cu unele de uzina. masina s-a mai ridicat putin , dar tot nu suficient . e drept ca acel cirlig de remorcare cintareste cam multicel , dar nu cred sa fie numai el cauza . ideea e ca atunci cind am schimbat arcurile spate , am schimbat si telescoapele fata .
asadar , telescoapele de pe fata care sint noi , pot avea vreo legatura cu faptul ca masina sta mai ridicata de fata ?
si inca ceva . exista de cumparat tampoane de cauciuc care sa poata fi puse sub arcurile spate ? ca si acelea care se fabricau pentru vechile dacii.
Relu_GTT
QUOTE(cld @ 19 Feb 2009, 20:56)
Am fost azi la un service, am taiat cate o spira din arcuri, am mai schimbat si capetele de bara, apoi unghiul de realizat, dar nu prea pot sa probez masina bine ca e o zapada foarte faina in Craiova.
Masina s-a mai lasat de fata nu chiar foarte bine, dar oricum multumitor, nu mai am zgomote desi am mers putin datorita vremii. Mecanicii nu au vrut sa mai taie inca o spira spunand ca nu-i mai da voie amortizorului sa-si faca cursa au ceva in genu, nu stiu ca am inghetat toata ziua pe langa ei.

Fotografiile sunt facute cu telefonu pe o nisoare foarte urata, deci sunt inclinate si luate la repezeala, asteptam vreme mai buna pt probe si foto concludente.

Am pus si vechile foto pentru comparatie.

[attachmentid=1627502090][attachmentid=1627502091][attachmentid=1627502092][atta
chmentid=1627502093]
*


Se putea taia si mai mult nu era problema era suficient loc sa-si faca cursa amortizoarele
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.