Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: air flow mazda 121
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
bogdan_28
am desfacut senzorul de aer sa-l curat si din greseala am rupt cele doua rezistente.
unde pot gasi rezistente ? in cartea ei scrie ca trebuie sa aiba intre 3-5kohm.
se mai poate face? ca piesa in original la piese auto costa 7 mil.
Ma poate ajuta cineva va rog mult.
C a t a l i n
Pozele sunt nefericite rău, sunt foarte neclare...

Acolo nu sunt de obicei rezistențe simple, sunt niște termistoare din câte știu... Dacă nu cumva piesa e defapt un debitmetru...

Oricum îți trebuie codul acelor termistoare, sau măcar o valoare a rezistenței pentru o anumită temperatură și coeficientul de variație.
tatabobu
Cauta manualul de service, gaseste in el partea de diagnosticare a MAF-ului (banuiesc ca-i cu senzor de temperatura a aerului incorporat) si vezi cum trebuie sa varieze cele doua componente. Abia apoi te poti duce sa cauti piesele.
liviu2004
N-ai ce sa mai repari. Alta piesa.
bogdan_28
da cam asa ceva un debitmetru de aer.
in carte service scrie ca are rezistente 3-5 kohm
unde le pot gasi?pe la ce magazine ?
driverx
E gunoi. Nu mai ai ce repara la ele.

Oricum, inainte sa il desfaci, n-ai citit si tu un manual, un internet, unde zice super clar "handle with fucking great care".
bogdan_28
bah moderatori astia voi nu vedeti cum vorbesc astia cu mine.
cum adica e gunoi? daca mazda e gunoi atunci dacia ce mai e frate.am crezut ca sunte-ti si voi oameni dar nu ai cu cine vorbi pe aici numai analfabeti.
C a t a l i n
radmasa.gif
paul_damian
QUOTE(bogdan_28 @ 18 Feb 2009, 23:33)
bah moderatori astia voi nu vedeti cum vorbesc astia cu mine.
cum adica e gunoi? daca mazda e gunoi atunci dacia ce mai e frate.am crezut ca sunte-ti si voi oameni dar nu ai cu cine vorbi pe aici numai analfabeti.
*


Jeeeeeeeeeeeeez, man! Ai sarit de am crezut ca esti ala de la gaze! Omu' se referea la PIESA nu la masina!

Ia piesele si du-te la un electronist priceput, daca n-ai bani de alt ansamblu. Poate te lamureste omul daca-s rezistente sau termistori sau mai cine stie ce.
driverx
PIESA ii gunoi ma. De Mazda nu stiu...asa ca nu o sa ma lansez in afirmatii pripite. In schimb te asigur ca Mitsubishi e un gunoi smile.gif
Serje
QUOTE(bogdan_28 @ 18 Feb 2009, 23:33)
bah moderatori astia voi nu vedeti cum vorbesc astia cu mine.
cum adica e gunoi? daca mazda e gunoi atunci dacia ce mai e frate.am crezut ca sunte-ti si voi oameni dar nu ai cu cine vorbi pe aici numai analfabeti.
*



radmasa.gif Cine sunt analfabeti? radmasa.gif
cosmin_2300
QUOTE(bogdan_28 @ 18 Feb 2009, 23:33)
am crezut ca sunte-ti si voi oameni dar nu ai cu cine vorbi pe aici numai analfabeti.
*


Care-i analfabet pana la urma ? blink.gif rolleyes.gif
bogdan_28
nimeni
a fost o persoana care sa simtit
variable_dynamics
@bogdan_28: acela este un debitmetru cu fir cald(se mai numeste MAF=Mass AirFlow).
DIn pacate pentru tine, daca este stricat, NU este reparabil.
QUOTE
in carte service scrie ca are rezistente 3-5 kohm
unde le pot gasi?pe la ce magazine ?

Firul cald de care iti vorbesc eu este o bobina din Platina(deci nu orice metal) bobinata pe un suport ceramic, care este incalzita pana la ~200 grade Celsius in timpul functionarii. Deci nu e nichelina sau vreo sarma usor de gasit si in niciun caz nu este o rezistenta simpla sau vreun termistor chior(deci nu e ceva ce gasesti in magazine)! Acest senzor(MAF) se curata cu spray-uri speciale!!! Nu cu orice spray sau cu aer comprimat,carpa,deget, etc.
Sfatul meu este sa cauti la dezmembrari sau sa comanzi/cumperi piesa noua.

Numai bine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.