Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Antifonare berlină
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
alin_xyk
Salutare.
Se apropie timpul să-mi antifonez mașina și am citit pe forum că ar fi bun antifonul cauciucat. Vreau să îl aplic pe partea de sub mașină. De unde pot cumpăra convenabil (până în 60 lei) aproximativ 12 kg de antifon cauciucat? Dacă deranjează reclama, deși cred că mulți vor fi interesați, lăsați-mi pm.
Mulțumesc.
Adrian_Boy
antifon bun : Body
romanesc: de la policolor, Autovopant wink.gif
dobre
aline, nu stiu ce sa-ti recomand...dar eu nu recomand antifonul "cauciucat", de fapt mie mi se pare o manevra denumirea de cauciucat, mai ales la unele firme producatoare, deoarece nu se intareste. Cel mai bine astepti pana creste temperatura peste 10 grade Celsius si dai masina pe o parte, speli, cureti, degresezi, dai doua maini de grund de-al bun, una de antifon Body sau Policolor ( dar nu cauciucat) si apoi finisezi cu vopsea de preferinta alchidica.
radu_
"antifon bun : Body" - te referi la Sprint ExtraBody? asta ii cel mai bun, costa 25-30 lei un bidon de 2kg si bidonu il pui direct pe un pistol special de vopsit,
dupa uscare se intareste
G I M
Eu am nimerit un antifon cauciucat care nu prea s-a intarit. Eu am dat masina pe o parte ,am curatat pe unde era rugina,am dat grund si apoi antifon . Apoi am facut un amestec de ulei ars cu vaselina si am dat peste antifon. Atasez si niste poze sa ai idee cum a iesit.
alin_xyk
Am vazut pe undeva ca firma CHIMTITAN din Bucuresti are un grund bun. Cica grund epoxidic bicomponent. Cam de cat as avea nevoie? Pentru 2 maini. Ma gandeam la antifonul cauciucat pentru ca nu cred ca se crapa. Cum face cel normal. Sau poate fac asa cel de proasta calitate. Nu stiu ce sa zic. Voi ce folositi?
Sorin_18
dar cu antifonul vechi de pe masina ce facem?il lasam acolo sau il indepartam?
CriSTI68
eu l-am indeparatat in favoarea la unul proaspat smile.gif
Adrian_Boy
daca incepe sa crape, da-l jos, daca nu, mai lasa-l si dai peste el, ca nu are nimica wink.gif
Sorin_18
in mare parte este ok,antifonul este cel din fabrica dar se tine excelent,exceptand zona suporturilor de cric

<span class='edit'>20 Feb 2009, 12:38:</span>
QUOTE(CriSTI68 @ 19 Feb 2009, 23:49)
eu l-am indeparatat in favoarea la unul proaspat smile.gif
*


cu ce l-ai indepartat??(cu ce unelta)
G I M
Eu va sfatuiesc sa-l dati peste daca nu aveti rugina sub el si a prins bine prima mana .La mine este a treia antifonare (cu cea din fabrica) si a rezistat foarte bine .
Sorin_18
QUOTE(Neagu Ionut @ 20 Feb 2009, 14:20)
Eu va sfatuiesc sa-l dati peste daca nu aveti rugina sub el si a prins bine prima mana .La mine este a treia antifonare (cu cea din fabrica) si a rezistat foarte bine .
*


la asta ma gandeam si eu,dar imi era frica sa nu se desprinda cu timpul,multam mai lamurit,curat doar zonele care necesita

20 Feb 2009, 15:07:
dar in usi are cineva idee cum pot sa bag antifon???(exclus pistolul) in usi as vrea sa bag mai mult pt a scapa de acel sunet infec de tabla cand inchizi usa si pt a reduce zgomotul
argon
cu pensula...dooh?!
Sorin_18
dar stiu ca este cam dificil cu pensula,nu prea ai acces in toate ``coltisoarele``
G I M
Sorin_18 cureti doar unde e cazul ,unde vezi ca e rugina ,restul dai peste ,se "conserva" mai bine. Si in usi cu pensula ,cu ce altceva ai vrea? Dar te sfatuiesc daca faci usile sa dai un strat de antifon ,unu de panza ,unu de antifon si inca unu de panza si la sfarsit ultima mana de antifon,iar dupa ce se usuca o mana mai groasa de vaselina .Se va cunoaste...daca am timp asta o sa-mi fac eu in vara asta cand o sa-mi pun si inchidere centralizata . Spor la munca
Sorin_18
QUOTE(Neagu Ionut @ 20 Feb 2009, 19:39)
Sorin_18 cureti doar unde e cazul ,unde vezi ca e rugina ,restul dai peste ,se "conserva" mai bine. Si in usi cu pensula ,cu ce altceva ai vrea? Dar te sfatuiesc daca faci usile sa dai un strat de antifon ,unu de panza ,unu de antifon si  inca unu de panza si la sfarsit ultima mana de antifon,iar dupa ce se usuca o mana mai groasa de vaselina .Se va cunoaste...daca am timp asta o sa-mi fac eu in vara asta cand o sa-mi pun si inchidere centralizata . Spor la munca
*


multam,maine ma duc sa fac pragurile si ce mai se gaseste pe langa si cand da caldura incepe ``marea antifonare``,la usi ma gandeam sa torn direct in usa apoi sa zgaltai usa,dar in fine o sa dau cu pensula,e buna folia de parchet,pt usa?,si inca ceva,daca tot ma apuc,m-am inspirat dint-un topic si o sa fac si o mica insonorizare,ce parere aveti daca pun pe toata podeaua pe langa grunt si antifon material cum se gaseste pe peretele de foc?(nu ii stiu denumirea exact
ydaniel
rolleyes.gif
QUOTE(alin_xyk @ 19 Feb 2009, 22:36)
Am vazut pe undeva ca firma CHIMTITAN din Bucuresti are un grund bun. Cica grund epoxidic bicomponent.  Cam de cat as avea nevoie? Pentru 2 maini. Ma gandeam la antifonul cauciucat pentru ca nu cred ca se crapa. Cum face cel normal. Sau poate fac asa cel de proasta calitate. Nu stiu ce sa zic. Voi ce folositi?
*




nu mai exista chimtitan dry.gif
eu iti recomand autovopant de la policolor cool.gif
tzepesch
QUOTE(Sorin_18 @ 20 Feb 2009, 19:45)
multam,maine ma duc sa fac pragurile si ce mai se gaseste pe langa si cand da caldura  incepe ``marea antifonare``,la usi ma gandeam sa torn direct in usa apoi sa zgaltai usa,dar in fine o sa dau cu pensula,e buna folia de parchet,pt usa?,si inca ceva,daca tot ma apuc,m-am inspirat dint-un topic si o sa fac si o mica insonorizare,ce parere aveti daca pun pe toata podeaua pe langa grunt si antifon material cum se gaseste pe peretele de foc?(nu ii stiu denumirea exact
*




ce-ti recomand. la usi. da cu antifon si vaselina amestecate in usi

iar pe fata de tabla a usii, 1-2 straturi de antifon apoi folie de parchet. insonorizeaza si fata de usa, nici nu mai bate vantu asa prin ea.

acelasi lucru tre sa-i fac si eu pt ca la mine pielea e lipita pe placaj si ala mai vibreaza pe tabla si e f enervant
ydaniel
QUOTE(Neagu Ionut @ 19 Feb 2009, 18:15)
Eu am nimerit un antifon cauciucat care nu prea s-a intarit.
*


...e de guzu antifonu tau??
eu asa cred,dupa proprietati radmasa.gif
engime
antifonu de la guzu e praf, nu e bun de nimic, la mine in compartimentul motor dupa ce se incalzeste bine motorul parca abia l-am dat, vara nici nu mai zic...
CriSTI68
QUOTE(Sorin_18 @ 20 Feb 2009, 16:33)
dar stiu ca este cam dificil cu pensula,nu prea ai acces in toate ``coltisoarele``
*



chiar deloc, recomand sa dai un strat mai gros pe fata de usa din interior (foaia care este la exteriro, sper ca intelegi la ce marefer) mai ales pe dunga de la jumatatea usii, fare economie, eu am dedicat 2 cutii numai pentru usi smile.gif

si grundul vechi, nu aveam cine stie ce, sa luat la peria de sarma (nu manuala)

dupa ce dai cu grund, cauta sa pui la loc doapele care le are usa, si nu mai pune sacul ala la orificii, pune un aluband ceva, si daca tot umblii la usi reconditioneaza si unge macaraua si incuietoarea ca este pacat daca tot umblii acolo.

la 4 straturi de antifon se simte diferenta la usi, nu se mai aud usile de "Dacie" smile.gif

engime POLICOLOR smile.gif

in poze abia primul strat dat in lene smile.gif
G I M
Nu cred ca e de la guzu,o sa ma uit sa vad ca mi-a mai ramas jumatate de cutie, era singurul antifon pe care il aveau la magazin ( pe eticheta este o masina rosie din cate imi aduc aminte) . Mine ca nu am antifonat si compartimentul motor ca de la caldura degajata de motor se facea ca naiba ...pateam ce a patit engime smile.gif
Adrian_Boy
in locurile importante, gen peretele de foc sa folositi body la spray si pe la unele locuri unde nu ajunge pensula.
La usi eu zic sa nu dai cu antifon pe unde se scurge apa, ci doar vaselina si ulei, merge dat la usi doar pe la partile superioare.
ydaniel
cool.gif ma bucur ca lumea foloseste policolor rolleyes.gif
cel de guzu-e mereu proaspat blink.gif nu se usuca niciodata dry.gif
engime
e scump policolor?
CriSTI68
cam 50 - 60 ron fata de 10 - 15 ron cat costa guzu
G I M
Am meu sigur nu a fost de la guzu ,a costat vreo 18 ron o cutie de 5 l dar e intotdeauna proaspat...acum nu stiu daca o fi el asa prost sau o fi din cauza ca nu prea l-am lasat bine sa se usuce si am dat peste o mana de ulei cu vaselina . Pe praguri pe unde nu am dat vaselina s-a uscat blink.gif Cu timpul...se va usca el ...
CriSTI68
eu prima oara am folosit un antifon cauciucat, foarte cauciucat dupa parerea mea in comparatie cu policolor, nu mai stiu firma dar cutia venea cu multe patratele pe ea
ydaniel
ala de guzu-nu se usuca.
autovopant de la policolor e 51lei/4kg.merita fiecare $.
CriSTI68
am mai discutat pe un alt topic, dar cred ca are legatura cu antifonat-ul, recomand antifonatul compartimentului de la aeroterma/calorifer cu cel putin 2 straturi si un strat de aluband smile.gif
alin_xyk
Și încă o întrebare. Am ales de pe situl Policolor următoarele produse (și cantitățile) în vederea îndepărtării ruginei și tratarea părții inferioare a mașinii:
1. 1 litru Feruginol
2. o cutie de 500 ml de Protecta
3. 2 cutii de 750 ml de Emaur Grund Auto 1K
4. o cutie de 4 litri de Autovopant
5. o cutie vosea neagra, simplă

Mă interesează în ce ordine se aplică și dacă îmi sunt suficiente cantitățile alese. Vopseaua m-am gândit să o aleg pentru a da un strat înainte de aplicarea Autovopantului. Nu mai știu pe ce forum am văzut că ar fi bine să se aplice un strat de vopsea între grund și antifon.
Mulțumesc.
tzepesch
faceti-ma si pe mine v rog sa inteleg.

care e mai recomdat dintre DuraChild si Klar profesional, ca si gama. as vrea sa iau produse dintr-o singura gama
gangara
dupa ce ii raspundeti lui tzepsch v-as ruga din suflet sa imi dati un sfat.
nu de alta dar vine caldura, iar eu am facut cea mai mare neghiobie dand compartimentul motor inclusiv capota cu prostia aia de GUZU. nici nu pot sa pun apa pt spalator ca ma murdaresc in ultimul hal. Pot sa dau cu niste vopsea neagra peste antifon asta intr-un moment cand il prind cat de cat mai intarit?
ms mult
ydaniel
-se aplica in ordinea in care ai scris:)

-emaur e pt lucrari facute acasa.
klar e pt profesionisti.


cine te-a pus sa dai cu guzu????
gangara
cine m-a pus sa dau cu guzu? pai sincer...pretul. mama lui.
pai si pana la urma, as putea sa dau cu vopsea neagra?
neamtzu25
sal
se pare c am,a luat tzeapa dar nu asta e faza ca na costat mult antifonul ded guzu,bine ca nu lam dat icon_mrgreen.gif dar o intrebare unde e cel mai bine sa antifonezi pe dedesubt sau interior;sau si si???
gangara
parerea mea ca peste tot...doar sa nu dai tapiseria jos biggrin.gif . eu am dat si in interiorul portierelor, iar peste antifon am lipit folie PPE (din aia de sub parchet melaminat), iar peste folie inca un strat de antifon. cel putin pe aici nu am cum sa ma murdaresc. iar ca efect...simtitor. am dat chiar si pe "oalele" de plastic care se monteaza pt a proteja aripa si semiaripa. efect...se aude ceva mai putin cand trec peste un drum pietruit sau in gropi
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.