Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: transformare papuc propulsie in 4x4
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
sugar22
va salut

ma intreb in ce ar consta sa ajung la o transmisie 4x4 la papuc. Acum are transmisie spate(propulsie), motor benzina injectie, 2001.

1zhelp00.gif
TM 03 MUY
Pai in primu rand iti trebe o cutie de viteze 4x4, 2 fuzete pt planetare, planetare si sa faci instalatia electrica pt cuplarea 4x4.

23 Feb 2009, 12:30:
Dar nu stiu daca s-au facut papucuri pe benzina cu tractiune 4x4, deoarece cutia de la diesel nu stiu daca se potriveste.
Siconi
Sunt si papuci benzinari cu 4x4.
sugar22
uitandu-ma la cutia de viteze pe care o am acuma(tractiune spate) vizavi de una tractiune fata, ceea ce lipseste e diferentialul din cutie necesar punti fata. Dar sa stiti ca in cutia mea se gasesc cele doua locasuri(unde ar trebui montate planetarele pe diferentialul din cutie) doar ca sunt inchise cu un fel de capac de unde ar => posibilitatea montari diferentialului in cutie. Asta va zic doar asa dpdv estetic(la exterior); in interiorul cutiei nu stiu daca e posibil, fizic, sa introduc diferentialul + ce mai trebuie. Sa fie loc si posibilitatea montarii respectivul diferential pt puntea fata? cel putin carcasa cutiei ar prmite 4x4
Cunoaste cineva?

thx
dizzy
Exista cumva posibilitatea sa sa montezi cutie de ARO 10 cu cutie de demultiplicare si transfer? impreuna cu diferential fata separat?
razvan solenza
montarea de cutie de aro 10 nu merge si daca merge merge numa spatele pe fata este cgup care daca il pui va fi lipit de pamant grupu fata si reductoru fa fi la o distanta de maxim 5cm, de pamant si planetarele pe fata oricum nu le poti pune ca nu este pe aceeasi linie grupu cu rotile
Siconi
Oare chiar asa de greu e sa scrii in limba noastra romaneasca?! Eu nu am inteles nimic de acolo. Mai foloseste si tu o VIRGULA, un PUNCT sa se vada diferenta intre propozitii si fraze.
sugar22
Pe mine ma intereseaza, strict, sa o aduc la parametri 4x4 clasic, fara alte "imbunatatiri".
As dori, dupa cum am zis, daca e posibil sa adaug in cutia actuala un diferential pt puntea fata+cuplarea 4x4
adyss
nu merge nici cutie de aro 10 si nici sa pui diferential in cutia actuala.trebuie sa iei cutie facuta pt camioneta 4x4.asta pt ca arborele secundar de la cutia pt tractiune fata difera de cel de la tractiune spate,iar cel de la 4x4 le inglobeaza pe amandoua la un loc,iar cuplare fetei se face cu ajutorul unui sistem vacumatic(parca). smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.