Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: placa de nationalitatea
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
paxgallodacica
Ma gadesc sa ma duc in cateva luni in Romania (locuiesc in Franta)

Cineva stie daca e obligatoriu sa se puna o placa cu nationalitatea masini mele pe spatele ei ? sau numai F-ul pe langa steagul european pe placa de inmatriculare e suficient ?

Multumesc pentru ajutor.
adostar
Nu e obligatoriu nimic din ce ai scris !
paxgallodacica
Mersi pentru informatii

Am un prieten care a fost amendat ca n-a avut placa asta in ciuda faptului ca avea pe placa de inmatriculmare steagul si litera F !!! Asta e !
MoneyTalks
A fost amendat unde si de cine?
paxgallodacica
A fost amendat in Romania (nu-mi aduc aminte exact unde) de Politia Romana !
costi
pai ia-ti un sticker cu F si il pui la granita care-i problema ?
bivolii astia de militieni sint in stare de orice daca nu-ti gasesc altceva;
il pui cind intri si-l scoti cind pleci;
si le arati degetul mijlociu cind treci pe linga ei.
mama lor de neispraviti !
paxgallodacica
Eu prefer sa ramani anonim in parcare in Bucuresti (din cauza hotilor). Am un sticker lipit pe un material magnetic, dar portbagajul e din plastic si nu sta pe el !
db
Cand am luat cartea verde de la asigurare mi-au dat si un sticker cu tara de origine stiind ca voi trece prin tarile baltice. Nu e mare lucru sa-l lipesti.
Eu spun sa-ti pui stickerul pe bara de spate ca nu se intampla nimic. Daca nu lasi nimic in masina sa bata la ochi ai sanse sa nu se intample nimic.
Ca fapt divers, Eu am lasat masina incarcata cu toate cadourile in parcarea hotelului din Arad plina ochi si nu s-a luat nimeni de ea.
Politia romana nu m-a oprit decat odata pe la 3 noaptea pe coclauri, si din toate actele nu a inteles decat ca permisul meu expira in 2045. laugh.gif
adostar
Da unde scrie ca trebuie sa-ti pui neaparat o placa cu nationalitatea masinii ?!!
Eu am fost prin toata europa si nu am avut nici un fel de placa RO.
db
La mine scria in actele de la asigurare. Cu mentiunea de recomandare.
Din cate stiu era specificat in vechiul cod rutier. Acum cu numerele noi nu mai este nevoie, decat daca nu treci prin tari pe unde militenii se iau de orice nimic sa te ciupeasca.
costi
Asta spuneam si eu;
Pax oricum vei avea nr de Franta asa ca un sticker in plus nu mai conteaza ...
lastun
QUOTE(costi @ 20 Feb 2005, 20:59)
Asta spuneam si eu;
Pax oricum vei avea nr de Franta asa ca un sticker in plus nu mai conteaza ...
*



In afara u.e. ai nevoie du o placuta/ s-au de exemplu un abziehbild in geam cu F = France.
RIon
Eu stiu ca e obligatoriu (ca roman, si probabil si in RO) sa ai emblema in calatorii in afara granitelor...
danu
QUOTE(costi @ 20 Feb 2005, 18:27)
pai ia-ti un sticker cu F si il pui la granita care-i problema ?
*



sau il faci tu pe calculator, il scoti la imprimanta si-l lipesti cu f putin scotch (cred ca asa ii zice) ca sa-l poti da usor jos fara sa lase urme.
paxgallodacica
Am calatorit deja in Franta, Anglia, Germania, Austria, Ungaria, Cehia, Romania, Slovenia si Italia cu masina mea fara stick. N-am avaut nici o problema, dar nu vreau sa am cand ma duc data viitoare.
FotoGabi
Din cate stiu eu numele tarii se regaseste pe placuta de inmatriculare!Ai nevoie de stick daca ai numere vechi in care nu se regaseste initiala tarii!Eu calatoresc de 5 ani prin Europa si niciodata nu am avut lipit acel RO si nici nu am avut probleme cu politia de nici un fel (2 radare Germania,unul pe stalp si stiam de el,si unul in masina privata pe trecerea de pietoni in dreptul scolii,25+25 euro) biggrin.gif !
mihaibob
Cunosc soferi austrieci care au primit amenzi de 65 de euro in Italia deoarece nu au avut lipit stikerul cu A, desi aveau numere noi conf. comunitatii europene........ deci se poarta sicane de genul asta si in alte parti.
sstanescu
Hai ca mi-am facut eu timp sa caut in legislatie:

REGULAMENT de aplicare a Ordonanței de urgență a Guvernului nr.195/2002 privind circulația pe drumurile publice:

QUOTE
"Art.224. – (1) Autovehiculele și remorcile înmatriculate în România care circulă în trafic internațional trebuie să aibă la partea din spate simbolul “RO” de formă ovală, cu dimensiunile de 175/115 mm, și scrisul de culoare neagra pe fond alb, cu dimensiunile de 80/10 mm, plasat în mijlocul simbolului oval.
(2) Autovehiculele și remorcile înmatriculate în străinătate care circulă în România trebuie să poarte, în partea din spate, simbolul statului în care sunt înmatriculate."


Cred ca ne-am lamurit...
AL
Puteti arunca un ochi si aici:
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=4648

Situatia referitoare la RO fiind lamurita, ar trebui sa inchid topicul.... il voi lasa insa deschis DOAR pentru a fi postate informatii despre necesitatea de a avea lipit autocolantul cu RO in diferitele tari europene.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.