Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme Flash-uri
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
apostuviorel
Am si eu o Solenza Scala 2003 cu inchidere centralizata pe cheie. Sunt al-2-lea proprietar si am o nedumerire: de ce masina mea nu face flash-uri cand apas pe butonul de deschidere/inchidere?

Am localizat releul flash si l-am scos, nimic deosebit la el....totul ok d.p.d.v. vizual. Fara acel releu inchiderea centralizata nu mai functioneaza! L-am montat la loc dar in continuare nu se aprinde nici un beculet la masina.


Exista posibilitatea ca aceasta functie sa fie dezactivata din UCE/UCH?
ostilu84
Este posibil sa ai un scurt , punere la masa pe traseul intrerupatoarelor de la usi . Ca sa verifici asta , cand deschizi oricare din usi , se aprinde automat plafoniera pe pozitia mediana ? Sau mai poti incerca astfel : Cu toate usile inchise , tu fiind in masina aprinde pozitiile cu motorul oprit si zi-mi daca se aude bipuitul ala care se aude normal numai la deschiderea unei usi . Daca se aude , trebuie sa ai punere la masa pe taseul sus - mentionat . Eu am ciupit firul in cauza cand am pus husa la bancheta din spate si din neatentie am prins firul in locul unde intra un picior al banchetei . Cat m-am mai canonit sa gasesc ...... Multa bafta si asteptam vesti !
apostuviorel
Plafoniera functioneaza fara probleme. Voi incerca si a-2-a metoda si voi scrie aici concluziile.
Nec
eu cred ca nu te-ai uitat bine la releu sigur contactele alea sunt impuscate ,verifica cu un aparat de masura releu daca iti da continuitate cand se ating contactele din releu
Ionel 1966
Cu releul scos trebuie sa ti se inchida usile. Eu il am scos de mult timp si inchiderea imi functioneaza. Contactele releului sunt duse.
apostuviorel
.....pai daca eu am scos releul flash si inchiderea din telecomanda nu functioneaza....sa insesmne ca problema nu este la releu(ptr ca el nu este montat) ci in alta parte! Dar unde?
ostilu84
Ai incercat ce am zis eu ?
apostuviorel
Am mai facut o proba fara releu si a functionat inchiderea din telecomanda....fapt ce m-a hotarat sa cumpar alt releu flash ai observ ca totul este ok acum. Multumesc tuturor pentru sfaturi:)
hrs
ai gasit releu flash??? Eu am cautat la toate magazinele din Iasi si am sunat si la Caremil, dealer-ul dacia din iasi, si nu se mai fabrica.... Din ce oras esti? Si la ce pret ai gasit?
apostuviorel
Releu am gasit la un magazin de cartier din Galati. Cei de acolo nu stiau la ce foloseste.....bine ca aveam cu mine releul defect si le-am comparat. Este Bosch wub.gif
ZLATE58
apostuviorel ai pm
razvan solenza
nu este adevarat eu am releul ars este scos afara si merge inchiderea 70 lei nu dau pe un releu ci imi fac eu unu din 2 diode de 6 amperi(asa a comandat electricianu care va face manopera) iar plafoniera merge fara acel releu dar nu mai temporizeaza
apostuviorel
Ai grija sa nu improvizezi acum ceva acolo si sa iasu fum....sad.gif
Mare grija
razvan solenza
QUOTE(apostuviorel @ 24 Feb 2009, 21:49)
Ai grija sa nu improvizezi acum ceva acolo si sa iasu fum....sad.gif
Mare grija
*


de iprvizat improvizez dar fum nu va fi cine face o face cu simt de raspundere nu e prima masina care face asa ceva la ea electricianul respectiv a luat locu 2 pe tara la electrica auto
apostuviorel
Acum am rezolvat cu releul flash insa....scapi de una dai de alta....cand semnalizez se aprinde avaria:(
Daca scot releul flash semnalizeaza bine.

De ce oare?
Nec
Cred ca e devina electricianu tongue.gif




PS:Cumpara unu nou si nu o sa iti mai faca asa
i96nds
Eu am avut problema asta dar nici plafoniera nu mergea cum trebuie.... Deci nu sunt exact aceleasi simptome. S-a rezolvat simplu prin inlocuirea unei sigurante - desi am cautat-o cam 15 minute....

Ma mira pretul ala de 70 lei. Parca nu era mai mult de 15 lei un releu....
Ionel 1966
Daca puneti diode in mod sigur ardeti integratul ULN2003 din UCE decodor. La mine sa ars o parte din integrat din cauza apei din acest releu. Imi da un singur flash, celelalte doua nu mi le mai da. Am cumparat integratul si trebuie sa-l inlocuiesc. In Bacau un releu in 2007 =330 RON. Scuze 33 RON
Nec
Ionel 1966: 330 ron adik 3300000 mil mi se pare exagerat de mult nici la reprezentanta nu cred ca e asa de scump cu tot cu montaj nu crede.gif eu am dat pe un releu 15 lei
razvan solenza
imi poate oferi cineva codul de la releul flash sa il caut in alt magazin decat cel de reprezentanta dacia unde are pretul de 68 lei eu nu mai am releul de fel
Nec
sunt 3 codurii
apostuviorel
Deci nu stie nimeni de ce apare aceasta anomalie? wacko.gif
Nec
Eu zic sa cumperii un releu nou



ps:spera sa nu sa se fi intamplat ca la Ionel 1966
Ionel 1966
Nec, vezi ca mi-am cerut scuze, am dat 66 ron pe 2 relee. Unul l-am montat pentru a intra avaria cand dau inapoi, iar pe celalalt l-am folosit pentru flasuri. Dupa un timp din cauza apei a distrus integratul din UCE decodor (releul flash).


apostuviorel: poti pune un desen cu shema de pe releu? El trebuie sa aiba 2 contacte normal deschise.
crick
QUOTE(apostuviorel @ 26 Feb 2009, 20:13)
Deci nu stie nimeni de ce apare aceasta anomalie? wacko.gif
*


Releul original are 2 contacte normal deschise;fiecare contact trimite cite un + la cele 2 parti ale semnalizarii,stinga si dreapta,cind bobina e alimentata.Cele 2 contacte au rolul de a separa cele 2 parti ale semnalizarii pentru ca aceastea sa functioneze separat.Nu se poate pune releu cu un singur contact decit daca se separa cele doua ramuri cu 2 diode .Daca ai pus un asemenea releu si ai legat cele 2 parti impreuna(fara diode) ,la semnalizare stinga vor fi aprinse si becurile pe dreapta si viceversa.Poate ai facut aceasta greseala.

1 Mar 2009, 00:21:
Atentie la montarea diodei pe bobina la varianta B;sa fie pe aceiasi directie cu cea de la releul original ,astfel se arde integratul.Releele cu un singur contact (cele de faruri) e posibil sa nu aiba dioda.
apostuviorel
Eu nu am umblat in releu. L-am cumparat de la magazin si atat. Deci unde eproblema?
crick
Din cite inteleg,la scoaterea releului,semnalizarea functioneaza corect(adica separat stinga de dreapta),deci problema este in releu(sau in priza releului sa se atinga cele 2 parti ale semnalizarii ,dar ma indoiesc).Asa cum am explicat ,specific acestui releu sint cele 2 contacte care se inchid simultan si separat;insa in acea priza se poate introduce si alt model de releu cu alta configuratie de conexiune interna(cu alt cod) si care sa creeze acea problema.Deci fii sigur ca releul cumparat este cel cu codul corect(asta cu conditia ca cineva sa nu fi facut cine stie ce modificari in cablajul masinii).
Ionel 1966
Cod releu 60 01 543 619 - releu intermediar (cod Dacia Renault)
ursul_bipolar
Am schimbat si eu acel releu pentru ca imi clipeau avariile doar pe partea stanga in momentul cand inchideam/deschideam masina. Pozele vb de la sine.
Ionel 1966
O sa incerc shema urmatoare pentru a inlocui releul:
sapte62
Deoarece am alarma, pana acum 2 saptamani nu am incercat inchiderea din butonul de pe cheie...la primul test am observat ca nu semnalizeaza, desi usile se inchid. Plafoniera functioneaza(temporizat) doar la deschiderea usii de la sofer. E de la releul flash? Am gasit mai multe relee langa uce decodor, care e impricinatul? Multam
i96nds
Baftosilor.... la voi doar era problema ca nu mai clipeau semnalizarile.
La mine... a ramas scurt intre pinii releului, deci ... mi-a descarcat de tot bateria. Nici macar nu mai clipea ledul, va dati seama...

Deci unde si cum gasesc un releu flash la pret rezonabil ? Ca nu as da 70 lei doar pentru clipiri de semnalizare....
drog
QUOTE(hrs @ 24 Feb 2009, 18:14)
ai gasit releu flash??? Eu am cautat la toate magazinele din Iasi si am sunat si la Caremil, dealer-ul dacia din iasi, si nu se mai fabrica.... Din ce oras esti? Si la ce pret ai gasit?
*



Daca esti prin zona zi si mie daca ai mai gasit releu flash prin Iasi tongue.gif
Gyno86
Am avut si eu aceeasi problema , nu se mai aprindeau semnalizarile la inchiderea de pe cheie si nici lumina de pe plafon nu mergea...
De vina a fost o siguranta smile.gif
reddacy
eu gasisem la 50 ron dar m-am apucat de mesterit la cel vechi si am reusit sa-l fac......desi am stat o ora cu pistolul de lipit pe el......


incredibil cat de multa rugina era in el.....
Danny20
Stie cineva unde gasesc acest releu??? Semnalizarile trebuie sa mearga daca il scot??? Multumesc
reddacy
semnalizarile merg....este doar pt. inchiderea centralizata.......
Danny20
ai idee unde pot gasi acest releu? In Iasi am cautat la toate magazinele, iar la reprezentanta nu are termen de livrare de la fabrica sad.gif
Iulikk
Pe la magazine gen Dioda sau magazine de profil ai incercat?
dede_alex_87
eu din cate stiu e scump ca sa il cumperi si se aduce doar pe comanda. Mie mi l-a facut un nene electrician, din doua relee, pe cel flash
drog
Danny20 daca gasesti releu anunta-ma si pe mine te rog ! tongue.gif
marius80_eugen
e vre-o 80 ron , il gasisem la o reprezentanta . De atunci am scos pe rand releele , le-am dat cu WD40 la contacte , am pufait si prin zona si de atunci nu am mai avut alte probleme , desi inainte de asta cedase nervos cel de stergatoare .
crick
Cu putina indemanare se poate inlocui acest releu dublu contact (destul de scump) cu unul clasic de faruri simplu contact(soclul pare acelasi,dar este bine de verificat inainte daca se potriveste).Mai trebuiesc 2 diode,care sa reziste la cel putin 5A,tub termocontractabil(la diametrul diodei pentru a o izola),un letcon pentru lipituri conexiuni(pentru un contact sigur) si putin timp.Este aceiasi schema folosita si la alarme.Se sectioneaza cele 2 fire care pleaca la cele 2 ramuri ale semnalizarii(stg-drp) din 87 si 87a(legatura originala este figurata cu negru), se interconecteaza cele 2 diode si se conecteaza in 87(schema figurata cu rosu).Noua schema va functiona atat cu releul vechi ,cat si cu releul nou,la alegere !
Ming
@crick
cred ca diodele de 5A sunt cam mici, eu am avut diode de 6.4A la circuitul de semnalizare al alarmei si se incalzeau de numa' :|
augustin87r
QUOTE(Ionel 1966 @ 25 Feb 2009, 12:59)
Daca puneti diode in mod sigur ardeti integratul ULN2003 din UCE decodor. La mine sa ars o parte din integrat din cauza apei din acest releu. Imi da un singur flash, celelalte doua nu mi le mai da. Am cumparat integratul si trebuie sa-l inlocuiesc. In Bacau un releu in 2007 =330 RON. Scuze 33 RON
*




Nici mie nu imi mai face cele doua semnalizari cand se inchid usile. Releul meu e terminat. I-am reparat putin pastilele sa vad daca e de la el si tot nu se aprind de doua ori. Daca merg o data, ar trebui sa semnalizeze si de doua ori. Daca ar fi stricat complet, nu ar face nici un flash....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.