Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: S-a rupt CRACU'
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
cristyyy2003
Buna Seara lume....
Invetibilul s-a produs...materialele proaste au iesit la iveala...
MI s-a rupt cracu ala de la placa ( cel cu care se fixeaza )
Cum naiba fac sa il lipesc? Sa il fac la loc cum a fost?
Am incercat cu Poxipol...nimic; cu Bison ...nimic ( aici poate nu am ales bine tipu' de lipic, dar nu cred... )

Are careva vreo idee cum se lipeste? Ca nici nu vreau sa ma gandesc cat costa una noua... sad.gif


Atasez si doua poze ca sa va dati seama despre ce este vorba....
Gabi
mare lucru nu prea ai ce sa ii faci
o idee pe care am avut-o si crec ca o voi pune in aplicare este un fier subire inchis care sa se infiga in placa ( unde ai pus tu acu bison) si o alta parte inrosita in piciorus.
E o rezolvare , nu stiu cat de buna. o alta ar fi sa gasesti un fier lung cat toata bara si sa il inlocuiesti
bogdan_o
Au mai fost persoane cu aceeasi problema. Si rezolvarea e similara cu cea data de Gabi, rezolvare care dupa parerea mea merita toata atentia.

Uite si aici:
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=10467
De la postul #5 in jos.
bomicabomic
QUOTE(Gabi @ 20 Feb 2005, 23:50)
o idee pe care am avut-o si crec ca o voi pune in aplicare este un fier subire inchis care sa se infiga in placa ( unde ai pus tu acu bison) si o alta parte inrosita in piciorus.
*


Gabi, nu merge. Am incercat eu. Nu stiu ce fel de plastic e, dar fierul incins intra greu de tot si in plus face si gaura aiurea.
Cel mai bine este sa dai gaura cu bormasina si sa tai un surub sa_l faci prezon. Dar, trebuie indoit putin surubul ala.
Gabi
ideea cu fierul incins mi-a venit doar insa nu am pus-o si inaplicare.
Astept vremea calda si atunci ma apuc sa schimb toata bara cu una de fier. mi se pare o solutie mai din topor insa care sper sa tine.
O alta polita la mine deocamdata nu se pune problema ca boxele imi sunt montate pe tablia actuala

p.s. la mine eu am rupt piciorusul de la tablie cand eram in BV si mi-am dat seama ca am uitat cheile in portbagat si eu eram in fata in masina.
bomicabomic
Hehe, la mine s-a rupt din prima zi. Am incercat la inceput cu poxipol, a tinut 1 luna, dupa care cu fierul incins (n-a mers), dupa care mi-am bagat picioarele in ea de polita si am lasat-o asa, urmind sa fac chestia aia cu prezonul (mult spus, un surbel mic fara cap), dar asta cind voi avea chef.
Ce e nasol, este ca nu mai calca bine unde s-a rupt si alta treaba naspa, e ca miezul de fier trebuie indoit cam in Z.

Una noua, niciodata, ca nu deranjeaza cu nimic.
costi
bai o sa ajungem de risul curcilor cu titlurile astea
Ala cu Loganul "a ramas cracanat" tie ti s-a rupt "cracul". smile.gif
La mine-i rupt din primele zile dar sta bine mersi. E adevarat ca nu am boxe pe ea.
bomicabomic
Da mai Costi, dar avem si Miracole. biggrin.gif
cristyyy2003
costi te rpg sa imi dai tu denumirea stiintifica pentru acel dispozitiv
klaus
Pivot tableta spate.
pedrovl
Nu pot sa cred ca nu sta lipit cu poxipol transparent amestecat cum trebuie. La mine sta asa de un an de zile si tot timpul uit ca a fost rupt si pun tot felul de tampenii deasupra. Daca ai boxe e posibil sa vibreze si atunci.....nu mai garantez.
Mai e o solutie : incearca sa "sculptezi" doua santuri pe bucata rupta si doua pe placa cea mare isi incearca sa inserezi doua bucati de metal lipite astfel incat sa fie ca o intaritura creindu-se astfel un schelet exterior. Dupa ce le-ai lipit, bandajezi cu un izolir negru ca sa nu se vada urat si avand grija sa nu depasesti prea mult diametrul. Eu am vazut la cineva caruia i s-a rupt exact ca la tine si arata foarte bine.
toto
am mai spus si o mai spun...pt cei patiti si cei nepatiti:
mare atentie cand va puneti huse...dublura de pe spate a husei freaca de tableta si aceasta nu mai cade singura..sau nu mai merge cum trebuie
am observat inainte sa se rupa si la mine si am distantat bancheta cu saibe
bogdanescu

incearca si cu 'picatura'
Cib
cel mai sigur e sa dai ogaura cu un burghiu mic in ambele parti care ti-au ramas. In ele se baga o bucatica de metal, ideal ar fi un surubel subtire si lung care sa intre mai fortat prin infiletare, se da cu ceva de lipit la ruptura, se ansambleaza si gata.
Atentie ca la capete se afla o bucatica de plastic care se scoate inainte sa ii dati gaura. Acea bucatica de plastic joaca rolul de balama pentru polita.
Cib
Completari pentru a se intelegemai usor...
se da gaura in ambele parti, se ia un surubel se taie capatul unde are floarea, se baga fortat in polita(prin insurubare), se stramba capatul liber al surubelului, se insurubeaza si cealalta parte si gata. Eventual daca nu vine pe pozitie se pune o saiba mica de teflon


Ce era mai sus este pentru ruptura acolo unde este balamaua...


O alta solutie, dar mai inestetica:
se da o gaura perpendicular pe bara, apoi in piciorusul rupt. Se pune adeziv la ruptura, se introduce o sartmulita printre gauri sau un inel de plastic, se ansambleaza, se strange sarmulita si o sa stea. Totodata trebuie intarit si prinzand piciorusul de polita prin alta sarmulita si gaura data in piciorus. Atentie ca in cazul acesta trebuiesa folositi ceva ca distantier intre piciorus si polita.
bomicabomic
Mai Cib, hehe, mi-ai furat ideea. De un an juma tot zic ca fac la fel si niciodata n-am avut timp.
Totusi bine, ca se poate .
Cib
eu nu am avut problema asta, dar e singura posibila(prima) pentru o situatie de genul acesta fara ca sa se vada inestetic. Totusi trebuie facuta cu mare atentie sa nu crape de tot plasticul acela. Adica diametrul gaurii trebuie sa fie cu putin mai mica deacat surubelul si cand il strambi surubelul e mai sigur sa o faci afara dupa ce in prealabil ai masurat si vezi de unde trebuie indoit
bomicabomic
Cu un surub de 3 se rezolva, numai ca trebuie putin indoit.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.