Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Casco
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Gescu
Vreau sa-mi repar cate ceva la masina pe casco dar ma impiedica ceva: fransiza.Zilele astea mi se termina contractul la Omniasig si as vrea sa stiu daca mai este vreo firma care nu cere fransiza.Am citit pe net ceva dar informatia este cam veche..un an...pe site scria ca Generalli nu avea dar nu sunt sigur daca intre timp s-a mai schimbat ceva sau nu.
Shush
Cand o sa faci un nou contract toate "bubele" masinii o sa fie pozate asa ca degeaba o sa ai contract fara fransiza ca nu o sa le poti repara.
Mai bine le repari acum pe actualul contract, bineinteles daca pretul reparatiei este mai mare decat fransiza.
kaspersky
QUOTE(Gescu @ 26 Feb 2009, 22:33)
pe site scria ca Generalli nu avea
*


are, 100 EUR
BlaueCorsa
FATA, divizia de asigurari agricole a Generali, parca nu are fransiza. Insa arunca un ochi prin sectiunea "Asigurari si daune", imi amintesc ca s-a trezit un coforumist cu contractul denuntat unilateral de angajator...
testike
Eu am la Allianz fara fransiza.
Dar am inteles ca nu fac din primul an fara fransiza, si oricum nu iti poti repara problemele de acum, pentru ca se fac poze la semnarea contractului.
Pe mine , cu toate ca am Casco fara fransiza, m-a impiedicat sa fac reparatii mai mici reducerea de 40% sau asa ceva pe care o am, pentru ca n-am avut daune 4 ani..
tdan08
eu am la asiban incheiata in noiembrie si nu am fransiza.
Mihay_88
nici cei de la ARDAF nu au franciza.
b34uen
e unul si acelasi lucru cu generali, o sa aiba franciza:

"Holdingul Generali PPF a finalizat achizitia asiguratorilor Ardaf si RAI, proces inceput in prima parte a anului trecut, valoarea tranzactiei fiind estimata de surse din piata la 80 mil. euro. Holdingul a preluat de la fondul PPF Investments 82% din Ardaf, unul din primii zece asiguratori de pe piata, si 99,9% din RAI, companie specializata pe asigurari de calatorie in strainatate. "Romania este o piata strategica pentru noi. Dupa finalizarea acestei tranzactii ne-am consolidat pozitia la o cota de circa 10%, fiind al patrulea mare grup", a declarat Ladislav Bartonicek, directorul executiv al Generali PPF Holding, un joint venture creat de grupurile Generali (Italia) si PPF (Cehia), care reuneste operatiunile acestora din Europa Centrala si de Est. Ardaf a fost anul trecut al zecelea jucator, cu prime brute subscrise de aproape 96 mil. euro, dublu fata de 2007. RAI a incheiat anul trecut cu subscrieri de 5,2 mil. euro."
ziarul financiar
Marty
QUOTE(Mihay_88 @ 28 Feb 2009, 11:33)
nici cei de la ARDAF nu au franciza.
*


Nici decontare directa, nici reputatie buna si nici viitor!
Generali... fugiti de ei ca de dracu'!
P.S.: Vorbesc din experienta, nu din auzite!
dutzu
salut
eu am la Generali si fransiza de 100 Euro
intimp sau adunat si la mine niste daune
bara fata sparta
parbriz spart
bara spate zgaraiata
aripa spare infundata putin

vreau sa ma duc la ei s-o fac
intrebare este:
imi vor cere cate 100 Euro pentru fiecare parte?
sau 100 euro 1 data pentru tot?
astept opinii
Shush
Daca tu reusesti sa le demonstrezi ca toate 4 au aparut in urma aceluiasi eveniment platesti o singur data fransiza.
Parerea mea e ca o sa-ti ceara pt fiecare in parte, sau in cel mai bun caz o sa reusesti sa combini parbrizul cu bara fata si bara spate cu aripa spate.
fictiv2004
Am Casco la Generali de 5 ani cand am luat masina; uneori am avut fransiza, in alti ani nu; nu stiu anul asta cum este. Cand am avut accident, , au fost foarte cooperanti in toate fazele(sotia a deschis dosarul, cand am revenit in localitate am deschis si un alt dosar pentru niste zgarieturi- fara comentarii; am dus masina in service, am ridicat capota, s-a completat primul dosar cu scaparile initiale, s-a reparat masina , confirmat dosarul fara nici o observatie( gen reparat, nu inlocuit); decontare directa; personal am fost foarte multumit. N.B. accidentul l-am avut intr-un an fara fransiza.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.