Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lenovo R60e
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
argon
am si eu un big problem cu un Lenovo R60e, de dimineata, nu mai incarca bateria, si cand pun cursorul pe simbolul ei, zice 'ireparable damage to the baterry has been detected, please replece whit new one' , avea 80 %, ea merge, a ajuns la 40, dar nu incarca cand conectez incarcatorul, cu el conectat zice no action, si indicatorul de nivel ramane la cat era. Ce naiba are, ca bateria e buna, a mers 1,5 ore de la 80 la 40 %, nu stiu ce fac cand se descarca de tot mad.gif
C a t a l i n
S-a prostit și IBM...
argon
culmea ca bateria tinea beton, din cauza un rht de cip din ea trebuie sa iau una noua?! e numa 100 de euro..
Andy_ACS
@argon - nu stiu ce sa zic, poate ar fi bine daca ai incerca sa pui bateria in alt laptop identic sa vezi ce se intampla. Daca nu poate incerci ceva cu vreun softulet, mai streseaza-o , mai mergi pe baterie, apoi incearca iar sa incarci... Daca nu poti incerca la un service sau... alta noua.
P.S. incercati sa mai folositi laptopul pe baterie din cand in cand (adica sa nu il tineti numai in priza cu bateria in el). Cate un ciclu de descarcare-reincarcare din cand in cand ii face bine.

Bafta!
klaus
Laptopurile lenovo au o serie de baterii proaste (la propriu). Eu am schimbat una pe garantie la un T61 dupa nici 3 luni cu exact aceleasi manifestari (nu se incarca). Eu nu m-as baza pe faptul ca ar fi bateria buna.
axabrt
Or fi facute pt piete gen Romania, Bulgaria, Albania & shit ?
Andy_ACS
Nu cred ca fac diferente dinastea, dar cine stie. Eu pe al meu (T61) l-am luat de la o firma care cred ca l-a adus pe "piata gri". Era un model pentru USA, cu priza dinaia cu 3 craci. Eu i-am inlocuit decat cablul de alimentare de la incarcator cu unul dinasta european. Bateria din cate imi aduc aminte e Panasonic.

@argon - sa nu fi tinut cumva laptopul intr-un loc foarte rece, frigul poate afecta bateria (ca si caldura excesiva). Daca s-a defectat bucura-te ca o sa ai alta cu autonomie mai mare, iti poti lua cu 9 celule smile.gif

Bafta!
klaus
Al meu este un lenovo pt norvegia.
marksman
M-ati facut sa ma uit si eu la al meu T61. Scrie pe el asa: "Manufactured for Lenovo Singapore. Made in China". Bateria e Panasonic.
LuluMOB
QUOTE(Andy_ACS @ 27 Feb 2009, 15:18)
P.S. incercati sa mai folositi laptopul pe baterie din cand in cand (adica sa nu il tineti numai in priza cu bateria in el). Cate un ciclu de descarcare-reincarcare din cand in cand ii face bine.

Bafta!
*



Cam la ce interval se recomanda chestia asta?
Si cum procedez, o descarc de tot, pana nu mai are nimic in ea?
Stiu ca la telefoanele cu acumulator LiIon nu se recomanda astfel de descarcari, cica daca-l tii mereu incarcat tine mai bine. Da' poate nu stiu bine...
Andy_ACS
Eu il tin in priza cu bateria in el de obicei. La 1 saptamana aproximativ il scot din priza si merg pe bateria pana aceasta atinde cam ~15%. Apoi il conectez la priza si il las asa sa se incarce full si apoi lucrez cu el in priza.
La bateriile Li-Ion NU se recomanda descarcarea definitiva. De altfel ele au un circuit intern care nu te lasa sa le descarci complet.
Daca vrei sa pestrezi bateria (sa o dai jos din laptop si sa nu o folosesti un timp) e recomandat sa o lasi incarcata la 40-50% si sa o pui intr-un loc racoros. Unii recomandau chiar plasarea intr-o punga in frigider, dar cred ca e prea complicat, oricum sa nu o lasi la caldura mare.

Bafta!
LuluMOB
Gata, o sa-l usurez si eu saptamanal.
Merci de sfat!
argon
Multumesc celui care a facut split.

QUOTE(Illusi0n @ 27 Feb 2009, 17:05)
Bateria e Panasonic.
*


sanyo here.

am stat pana s-a terminat de tot, si s-a stins, am conectat incarcatorul, si vad ca incarca, nu stiu pentru cat timp..

QUOTE(klaus @ 27 Feb 2009, 16:40)
Eu nu m-as baza pe faptul ca ar fi bateria buna.
*



pana mai ieri tinea 2-2,5 ore, deci am dedus ca elementii aia li-ion sunt OK, acum pe langa ei mai sunt niste circuite, care tot din baterie fac parte..care o fi proaste..
giany911
Pe linux primesc informatii legate de capacitatea bateriei, 74%, asta dupa aproximativ 2 ani.
Bateria mea e tot SANYO, laptopul este un Acer. Dar am avut probleme cu el, in interior s-au rupt firele care erau legate la acel mic 'soclu' in care intra mufa incarcatorului. Am desfacut laptopul si am prelungit acele fire in asa fel in cat 'soclul' sa iasa in afara laptopului.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.