Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Controale la softuri fara licenta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
radian
Mi-a soptit o pasarica... ca din dispozitia lui Boc, Politia a primit dispozitie scrisa sa verifice TOATE societatile comerciale inregistrate la Registrul Comertului daca folosesc softuri cu licenta si evident pe cei pe care-i prind in ofsaid sa-i arda cu amenzi grase. Asta cel putin in judetul Hunedoara, dar banuiesc ca nu numai.

argon
am pus-o blink.gif asta-i din ciclu nu ajunge bugetu'..
razvan_3asy
iei au licente din bani nostrii
argon
culmea ca n-au toti nici macar pe sistemul de operare, daramite pe softuri, unde foarte putini din sistemul de stat au... dar cine sa-i controleze..
logan1.5dci
Util:
cum sa demonstreaza licenta? Prin factura si chitanta pe numele firmei.
Adica daca am doar un bon de casa, pe care l-am platit eu, nu firma, nu merge?

Intrebarea este asa de exercitiu, ca eu ce am este totul cu chitanta si factura, pe firma. Numai ca sarmanul calculator e cam chel. smile.gif
radian
QUOTE(razvan_3asy @ 2 Mar 2009, 12:08)
iei au licente din bani nostrii
*


Care "iei" bre?
b34uen
cd original+timbrul special+factura (neaparat factura nu bon)
vijelie
Ehe, de cand primesc angajatorii mei tot felul de scrisorele de la diversi distribuitori de softuri prin care se sugereaza (mai mult sau mai putin discret) ca vin vremuri kkacioase.
andreiutzu
da da da....o spaga mica pentru controlori din partea conducerii si gata se rezolva!
vijelie
Nu merge asa, altfel merg lucrurile.
andreiutzu
QUOTE(vijelie @ 2 Mar 2009, 13:32)
Nu merge asa, altfel merg lucrurile.
*


esti sigur ca nu merge asa? in toamna unde lucreaza tatal meu a fost un control asemanator cu ce a spus radian si ghici ce in urma controlului totul e in regula pentru fiecare program exista licenta!
vijelie
Acum depinde si cat de mare e rahatul. Sunt cazuri in care se raporteaza catre ORDA/BSA, iar alora nu poti sa le spui ca in total s-au gasit un numar de 100 licente in conditiile in care ei nu au vandut decat 10.
De regula se cade la pace: se da o amenda mica, se mai vinde o licenta, se mai fac niste cursuri etc.
C a t a l i n
QUOTE(andreiutzu @ 2 Mar 2009, 12:33)
esti sigur ca nu merge asa? in toamna unde lucreaza tatal meu a fost un control asemanator cu ce a spus radian si ghici ce in urma controlului totul e in regula pentru fiecare program exista licenta!
*



la mititelu?
andreiutzu
QUOTE(MAERSK @ 2 Mar 2009, 13:44)
la mititelu?
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif nu nu nu...n-are nico treaba domeniul in care lucreaza tatal meu cu mititelu.
vijelie
Atunci mititica cool.gif
Marius97fer
bre eu ii astept pe la mine pe acasa biggrin.gif
radian
Daca ai sediul firmei declarat la tine acasa, cine crezi ca-i impiedica sa vina?
vijelie
Nici ca home user nu mai poti dormi 100% linistit.
Cativa au pus-o de mamaliga fara sa fie mari patroni.
argon
ce sa-mi faca daca as avea prin absurd xp black edition, ca asa l-am primit, nu a cerut nici un cod la instalare icon_mrgreen.gif binenteles ipotetic, normal ca am totul cu licenta happy.gif
klaus
la home-user mai trebuie si mandat...
SSilent
QUOTE(vijelie @ 2 Mar 2009, 14:05)
Nici ca home user nu mai poti dormi 100% linistit.
Cativa au pus-o de mamaliga fara sa fie mari patroni.
*




adica? ce treaba au ei cu ce am io in PC'ul meu PERSONAL si pe care nu il folosesc in interes de serviciu si alte alea... ma joc cantar straic si stau pa' mess... ce treaba au ei cu el? dry.gif
C a t a l i n
Vrei să aflii ce treabă au?smile.gif
QUOTE
Raportarea pirateriei
Sunteți preocupat(ă) de folosirea software-ului ilegal? Dacă credeți că un coleg de serviciu sau chiar un fost angajator folosește sau vinde software fără licență – folosiți numărul liniei de asistență telefonică pentru a telefona BSA sau trimiteți informațiile online. Nu vă trebuie decât câteva minute pentru a ne informa, iar informațiile oferite vor fi strict confidențiale; puteți chiar trimite un raport anonim.

Raportarea pirateriei: BSARomania@bsa.org

Telefonați la linia noastră de asistență telefonică: +4021.311.16.28 ; +4021.311.17.28

Telefonați la International Hotlines

www.bsa.ro


Sună-i și spune-le ce filme și ce melodii ai luat aseară de pe dc++.
SSilent
din context tind sa cred ca este vorba de companii... "angajator"

io nu am auzti de nimeni sa se trezeasca cu albastritii la usa si sa confiste calculatoru si sa te plesneasca cu amenda excl.gif
vijelie
Mai citeste si tu ceva almanahe.
PS Nu mai e amenda de cativa ani, e mai rau.
C a t a l i n
Păi dacă n-ai auzit ai de ales: mergi la un control / mai citește ziarele / informează-te privind legea drepturilor de autor / etc.
vijelie
Acum o sa apara iar opinii gen: da-i dracului, de ce sa nu ii furam, nu avem bani de licenta, exista Linux, e prost Linuxul etc.
Mai bine se inchide topicul.
yooonutz
Eu daca folosesc Ubuntu cu qcad comunity edition, blender si gimp pentru modelare si prelucare imagini, si oppen office impress pentru prezentari, se poate lua cineva de mufareza mea? Tot softul utilizat la mine e oppen source.
giany911
Exista Linux biggrin.gif.
vi_escu
Traiasca Linux si oppen source!
Jos guvernul ticalosit!

P.S. Ar fi totusi de mirare sa poata sa-i dea ceva prin cap lui boc. E prea de tot ....
marksman
Pirateria e treaba cu doua taisuri: daca se foloseste soft piratat, atunci se incalca drepturile de autor, se provoaca piederi financiare. Nu e bine.
Pe de alta parte, daca vrei sa inveti sa lucrezi in nu-stiu-ce soft de CAD sau altceva, nu iti permiti mereu sa cumperi o licenta sau sa mergi la cursuri (daca exista asa ceva) si folosirea unei copii pirat este singura solutie.

Piraterie e cand faci bani folosind softuri fara licenta.
vijelie
Obiectie: eu am invatat 2 softuri CAD absolut gratis, la facultate. Mai mult, notele la respectivele cursuri au contat la calculul mediei pentru bursa de studiu.
Haiducia asta cu ciordeli de pe net a condus in timp la o atitudine de nepasare din partea patronilor (indeoebi cei romani) la un aspect extrem de important: formarea profesionala a angajatilor. Nu odata mi s-a intamplat ca, la negocieri, sa primesc indemnuri de genul "Vii tu cu tot ce ai nevoie, ca am citit in CV-ul tau ca stii cutare sau cutare program".
Din punctul meu de vedere, m-as bucura sa ii ia la scuturat pe toti ghert(z)oii astia de patroni care angajeaza oameni cu tot cu folderul "De pe torente".
logan1.5dci
Hai mai vijelie nu fi asa de rau, "ghert(z)oii astia de patroni" i-ti dau un salariu, poate si o masina. smile.gif

Nu vezi ca toti trag de patroni? Guvernul, primaria, spagarii, hotii etc.
Laurentziu83
QUOTE(Illusi0n @ 2 Mar 2009, 17:38)
Piraterie e cand faci bani folosind softuri fara licenta.
*


Corect.
vijelie
@logan1.5dci: Imi pare rau ca inca nu ai cunoscut patroni care au aflat ca cheltuielile cu achizitia de softuri si cu traininguri pentru angajati sunt deductibile si angajati care nu se simt la serviciu ca la ciordeala.
djasu82
eu folosec linux asa ca ma doare in cot de cei cu castile albastre biggrin.gif Daca ar fi asa ar trebui ca tot globul sa renunte la calculatoare ca vezi doamne foloseste softuri cu litenta cracuita . Cu siguranta nu se ia aceste masuri fiindca tot ei ar da faliment sau daca ar fi sa se ia masuri sa se ia cu inchiderea torenturilor dc++ ... si nici atunci nu se v-a intampla fiindca intra rusi si mai bine in actiune impreuna cu chinezi care abia asteapta sa acapareze complet piata cu pirateria.
Ake
Folosesti Linux ca sa ce?
Scoti bani din el?
Eu inca n-am vazut multe firme sa foloseasca numai programe free. Nici nu cred ca sunt foarte multe (programele nu firmele)
Pana si cele pe care le folosesc curent pentru uz personal au atasat un avertisment ca nu se permite folosirea lor in scop comercial.

Ma refer evident la programe care se folosesc ca mijloace principale sau secundare de productie, nu la browsere sau editoare de texte.

Implicatiile folosirii softului fara licenta nu creeaza prejudicii numai producatorului respectivului soft. E destul de naspa credeti-ma sa ajungi la o licitatie cu pret putin peste unul care foloseste 99%soft piratat in conditiile in care amortizarea softului reprezinta cam 25-30% din pretul dat de tine. Mai ales ca nu exista de cele mai multe ori cai de contestare a licitatiilor pe motiv de soft piratat. De cele mai multe ori, e suficient ca unul prezinta una bucata licenta chiar daca el are o suta de angajati. Nu te asculta nimeni cand spui ca ala n-are cum sa produca ceva daca lucreaza toti angajatii la un calculator. Daca vrei sa rezisti pe piata sunt doua solutii: ori piratezi si tu ori il dai in gat pe ala. Cat a fost de lucru pentru toata lumea fiecare sia vazut de ale lui...acum cu foamea asta crde ca vor iesi si scantei.
radian
QUOTE(Ake @ 2 Mar 2009, 20:50)
... amortizarea softului  reprezinta cam 25-30% din pretul dat de tine...
*



Hai bre lasa-le dracu de amortismente.

Banuiesc ca te referi la contractele de servicii. La contractele de lucrari si la cele de furnizari nu prea vad ce implicatii semnificative ar putea avea licentele softurilor utilizate.

La contractele de servicii, plafonul de la care trebuie organizata licitatia este de 75.000 euro. Daca luam ca etalon pragul minim, ar insemna ca din pretul oferit de firma voastra, o suma din plaja 18750-22500 euro reprezinte amortizarea softurilor. Sa nu-mi spui ca voi folositi softuri de sute de milioane de euro ca nu te cred, si nu am sa cred nici ca va puteti amortiza achizitioanrea unui soft din 1, 2 maxim 3 licitatii castigate.

Pe de alta parte, posibiltati de contestare a unei licitatii sunt o gramada...
marksman
QUOTE(vijelie @ 2 Mar 2009, 18:26)
Obiectie: eu am invatat 2 softuri CAD absolut gratis, la facultate.


Obiectie la obiectia ta smile.gif

Un exemplu: administrare de domenii NT, Active Directory: nu s-au predat la faculta, dar s-au cerut. Alta solutie decat downloadarea unui ISO piratat, dupa care instalat si butonat in scop didactic n-a fost.

QUOTE(vijelie @ 2 Mar 2009, 18:26)
Haiducia asta cu ciordeli de pe net a condus in timp la o atitudine de nepasare din partea patronilor (indeoebi cei romani) la un aspect extrem de important: formarea profesionala a angajatilor. Nu odata mi s-a intamplat ca, la negocieri, sa primesc indemnuri de genul "Vii tu cu tot ce ai nevoie, ca am citit in CV-ul tau ca stii cutare sau cutare program".


Mai greu sa vii cu un Solaris sau cu un Win 2k3 server dupa tine biggrin.gif

QUOTE(vijelie @ 2 Mar 2009, 18:26)
Din punctul meu de vedere, m-as bucura sa ii ia la scuturat pe toti ghert(z)oii astia de patroni care angajeaza oameni cu tot cu folderul "De pe torente".
*


Imi aduc aminte de primul meu website (demult mort si ingropat) facut cu un Frontpage piratat smile.gif ca pe vremea aia fostu meu patron nu auzise de licente. In schimb am trecut intamplator pe la el acu vreo cateva luni: 3 XP-uri cu licenta, un Office 2k3 idem, editor de sunet Audacity (free, dupa ce folosise de la GoldWave la WaveLab piratate), Linux cu Apache + MySQL + PHP!
Placa video cumparata din banii de pe "saitu" ala o am si acum tongue.gif
radian
Actiunea care face subiectul acestui topic este in plina desfasurare, si conform informatiilor pe care le am, se deruleaza pana la sfarsitul lunii martie. Din firmele cu care sub o forma sau alta avem colaborari, stiu doua care au fost controlate, una gasita OK, iar la cea de-a doua, o reprezentata a unei firme de asigurari, la care au gasit diferite softuri puse de angajat fara sa aiba nicio legatura cu activitatea oficiala a firmei. Au primit 8.000 lei amenda.
vijelie
Cum s-a constatat ca autorul faptei a fost angajatul?
Pana una alta, PC-ul este proprietatea firmei, nu a angajatului.
radian
Pai era singurul cu acces la acel calc., si in plus, cand a fost luat tare a recunoscut.
bendix
Bun, si care este problema sa fie softuri cu licenta in firma, macar pentru un calculator ?
radian
Nu-i nicio problema, doar ca ar fi situatia ideala...

P.S. Degeaba ai pentru un calculator, daca nu ai pentru fiecare calculator in parte!
bendix
Nu ma refeream la sistemul de operare sau la office, care ar trebui sa fie pe fiecare calculator, ma refeream la softurile specifice fiecarei firme. Noi de pilda avem niste softuri nemtesti la firma, care nici nu pot fi instalate pe alte calculatoare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.