Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia Supernova Racing
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2
bosshaky
Salut! Eu sunt nou pe acest forum. Plus ca sunt si novice in ale tuning-ului. As dori sa-mi dati cateva sfaturi despre cum as putea sa maresc puterea si rapiditatea la o supernova. Concret vreau mai multi cp si demaraj mai bun. Va rog sa postati tot ce merita incercat si are rezultat cu avantaje si dezavantaje. Multumesc. Astept sfaturile voastre
puiu82
Si cam la ce putere ai fi multumit?
djasu82
cum s-a mai spus si pe alte topicuri mai mult de 85 cp nu scoti restu nu vad pe niciunu sa cumpere din germania un compresor care se poate monta in locul compresorului de aer conditionat pentru a ridica cu 30% puterea motorului.
BeatMAN
Poti incerca cu NOS cu ochiul.gif
saftonel
sau incerci cu o panta f abrupta smile.gif
costin_bad
sau sa dai cu s e a r c h = search si sa cauti cu manuta ta cele ce te intereseaza, caci sunt destule topicuri in acest sens.
Succes la documentare!
vyalli
sa iti pui pe plafon o coada de rechin=2 cai
sergiu-iulian
o remapare de la 75 CP la 82 CP.esti multumit?pret 200 ron.(nu eu ma ocup,dar cunosc un prieten,si daca cauti bine si aici,pe daciaclub.ro o sal gasesti.cred ca are ceva anunturi.nu stiu exact)dar revin cu site lui.
ti3sto
incearca prin o aderenta mai buna adica cauciucuri mai mari o sa ai aderenta mai buna la plecare wink.gif


bai dar nu se merita mai bine ingrijeste-te de ea ca e batrana tabla altii au pe masinile lor 10 ani garantie pe tabla ( toyota ) si a mea dupa 8 ani e cam bolnava nu as baga nici un motor sport pe a sa decoleze cand plec de pe loc nu vreau sa fie decat o SUPERNOVA nu un bmw sau etc... happy.gif



bosshaky
pentru puiu82 as vrea sa obtin 100 hp. tu ce crezi? pot sa scot 25 hp?

5 Mar 2009, 16:27:
pentru djasu82 doar 10 hp sa scot din motoru asta? doar atat?
26-Kbe
Salut ,
Lasind bascalia la o parte mai mult de 85 cp nu poti scoate decat:
Schimbat set motor
Schimbat axa cu came
Pus turbina
In mare peste 3000 de euroi si nu se merita pt ca blocul motor este de cacao ......asa ca schimbai filtru de aer, punei tobaraia borla sport si resofteazo = 85cp
Bafta
bosshaky
pentru BeatMAN Ar fi ceva tare. Dar ar trebui sa schimb tot motoru'. Aici intervin banii care ma opresc. Eu ma gandeam la un amestec de kerosen cu acetilena bagat sub presiune in pistoane in cantitate foarte mica bineinteles. Sa mai intreb si pe altii iar daca merge te tin la curent cu rezultatele.

5 Mar 2009, 16:33:
pentru saftonel Da foarte haios. Dar eu chiar vreau sa scot ceva din motoru asta. Daca ai putea sa ma ajuti cu un sfat ti-as fi recunoscator.
26-Kbe
Omule nu-ti rezista motorul la ce spui tu .... blink.gif
AR-18-MOS
QUOTE(bosshaky @ 5 Mar 2009, 13:55)
ce merita incercat
*


O masina sport, nu una de familie.
bosshaky
pentru costin_bad Da, ai dreptate, dar vreau prin intermediul acestui topic sa adun toate modificarile care au rezultate pentru motorul de supernova. Vreau sa fac un pachet de modificari postate de niste oameni care se pricep. Poate nu sunt singurul care vrea asta. Am citit majoritatea topic-urilor despre supernove dar am gasit putine solutii si foarte raspandite si plus ca nu erau dovezi ca functioneaza. As dori ca cei care posteaza solutii de tuning pentru motor sa puna si poze, schite sau eventual filmulete. Multumesc pentru intelegere.

5 Mar 2009, 16:41:
pentru vyalli Da haios. Dar in afara de aspect, rechinu nu face nimic altceva.

5 Mar 2009, 16:43:
pentru sergiu-iulian Da as fi interesat. Da-mi mai multe detalii. Ce inseamna asta? In ce consta? Macar tu oferi un ajutor real fata de altii care posteaza.

5 Mar 2009, 16:47:
pentru ti3sto Nu-mi permit alta masina. O fac pe asta. Da si la cauciucuri trebuie umblat dar nu rezolva mare lucru. In privinta caroseriei bineinteles ca o s-o ranforsez dupa eventualele modificari la motor; poate chiar si un rollbar.

5 Mar 2009, 16:50:
pentru 26-Kbe Mda. Normal k nu vreau sa bag atatia bani in ea. Dar totusi doar 10 hp sa scot cu modificari de astea mai putin scumpe? Speram la un pic mai mult. Deh asta e.
26-Kbe
Din pacate doar atat se poate scoate ...
Tonypardaf
QUOTE(bosshaky @ 5 Mar 2009, 16:32)
pentru BeatMAN Ar fi ceva tare. Dar ar trebui sa schimb tot motoru'. Aici intervin banii care ma opresc. Eu ma gandeam la un amestec de kerosen cu acetilena bagat sub presiune in pistoane in cantitate foarte mica bineinteles. Sa mai intreb si pe altii iar daca merge te tin la curent cu rezultatele.

<span class='edit'>5 Mar 2009, 16:33:</span>
pentru saftonel Da foarte haios. Dar eu chiar vreau sa scot ceva din motoru asta. Daca ai putea sa ma ajuti cu un sfat ti-as fi recunoscator.
*


ce e ala Kerosen?? acetilena poti face cu carbid si oxigen ala da motor cu reactie biggrin.gif poti sa pui si un con mach si pompa de fortaj si e avion,dar trebuie ajutaj reglabil,comandat cu verine hidraulice.Lasand gluma la o parte lasa motorul asa cum e ca merge foarte bine. smile.gif smile.gif
bosshaky
pentru Tonypardaf Kerosenul e combustibil pentru avioane. Amestecul e bun. Kerosenul mareste cifra octanica iar acetilena intensifica arderea. Bineinteles in cantitati foarte mici. Dupa eventualele modificari o s-o incerc si pe asta. Sa vedem ce iese. Sper sa nu crape motoru.
C a t a l i n
Mai bine faci un duș rece. Sau mai multe...
klaus
As putea sa intreb care e raportul de compresie la avioanele de merg cu kerosen?
cosmin_2300
QUOTE(26-Kbe @ 5 Mar 2009, 16:31)
Salut ,
Lasind bascalia la o parte mai mult de 85 cp nu poti scoate decat:
Schimbat set motor
Schimbat axa cu came
Pus turbina
In mare peste 3000 de euroi si nu se merita pt ca blocul motor este de cacao ......asa ca schimbai filtru de aer, punei tobaraia borla sport si resofteazo = 85cp
Bafta
*


Daca-i pune turbo si urca puterea la 100 cp nu cred ca trebuie schimbat nimic din motor ... poate garnitura de chiuloasa ( sau cum naiba se scrie ) . In rest , admisie , evacuare , chiptuning , frane mai bune , suspensie mai buna , sistem de racire pt ulei + sistem de racire mai bun si lista poate continua smile.gif
bosshaky
nu stiu cat au compresia avioanele dar stiu ca cifra octanica a kerosenului e in jurul la 200 si ceva. La origine e tot benzina dar mult mai rafinata si prelucrata de multe ori. Am vazut la un tip facea 100 ml kerosen la 10 l de benzina si mergea tun. Dar nu trebuie sa exagerezi ca apoi crapa motoru. Eu o sa folosesc cantitati mai mici oricum.

5 Mar 2009, 19:50:
la ce pret s-ar ridica un turbo?
AR-18-MOS
2.000-2.500E cu toate adaptarile si modificarile.
saftonel
dar nu era nici o rautate...dar fara bani e cea mai buna solutie...unde mai pui ca o sa ai si consum bun
iulian sn2001
Tati eu spun pentru inceput sa te ocupi de adevaratele probleme ale super-novei(rugina...apa...consumabile skimbate la zi...si lista poate continua) Cat despre kerosen te rog sa anunti ziua in care ai de gand sa incerci.Vreau sa vad fatza lu Andreea Esca cand va prezenta stirea.
Oricum...faza cu tuningul este trecatoare asa ca iti urez Bun Venit printre noi si nu uita sa iti completezi profilul.
Tince1290
completez....sa si citesti regulamentul daca ai timp tongue.gif....

nu stiu de ce vrei sa obti putere atat de mare....motorul e 1.4 8v...si eu cred ca pentru marimea motorului....masina merge foarte bine...are o acceleratie de la 0 la 100 destul de buna (cu un chip tuning obti chiar mai bine) iar viteza maxima de 160 (cat scrie in talon) eu zic ca e buna...si suficienta pentru masina asta smile.gif...care pana la urma e o masina de familie...daca ai fi vrut neaparat putere trebuia sa iti cumperi o masina cu un motor mai mare si mai multe posibilitati de modificare...motorul de 1.4 benzina...nu prea are multe posibilitati...oricum eu spun sa cauti la sectiunea imbunatatiri...sigur vei gasi mai multe sfaturi in acest sens wink.gif
sergiu-iulian
deci cum am postat anterior se poate modifica puterea:de la 75 CP la 82 CP prin remapare.va dau un link unde va puteti convinge singuri si sa luati legatura cu cei de acolo.bafta!

5 Mar 2009, 22:15:
P.S.linku respectiv: http://remapariauto.110mb.com/index.php?p=1_2_Remap-259-ri
iulian sn2001
ehhh tizule...in ce consta remaparea de care vorbesti tu?Adik..ce inseamna? huh.gif
Relu_GTT
QUOTE(iulian sn2001 @ 5 Mar 2009, 21:19)
ehhh tizule...in ce consta remaparea de care vorbesti tu?Adik..ce inseamna? huh.gif
*


Remapare inseamna schimbarea parametrilor de functionare ai computerului adica chip-tuning
iulian sn2001
Aha.Merci Relu.Pai iata...asta este de facut daca vrei cai mai multi(si nici nu costa mult).(asta era pentru cel care a deskis topicul) wink.gif
Maskatu
Oameni buni, reveniti cu picioarele pe pamant. Nu am citit eu bine? Voi vorbiti de kerosen pe super nova, si tuning de mii de euro. Turbine de mii de euro, transformari de benzina in kerosen... oameni buni vorbim de SUPER NOVA!!! Sunt singurul care citeste printre randuri? Da sunt de acord cu o evacuare, cu un filtru sport, cu un cip tuning. Atat! Restul e fictiune, poveste, science-fiction.

Dupa cum a spus si colegul iulian sn2001, mai bine cu banii care vad ca esti dispus sa ii bagi pentru "tuning" motor, ai incerca sa o repari pe ea... ma indoiesc ca nu iti curge apa in ea cel putin printr-un loc, ca nu iti troncane vreun amortizor, ca nu ai cel putin 3-4 puncte/pete de rugina pe la oalele spate sau pe caroserie, sau ca nu ai nici macar o piesa de schimbat pe la roti, etc !

Tot respectul pentru colegii care chiar au habar despre detalii tehnice in ceea ce priveste tuning-ul de motor si tot ce tine de acest subiect, dar unii de pe aici s-au uitat prea mult la pimp my ride. blink.gif Nu zic ca nu ar fii posibil dar pur si simplu nu se merita asemenea investitii de mii de euro.

Pe link-ul de mai sus am vazut un pret de 200 ron pentru o remapare de 82 de cai. Chiar e acceptabil pretul si cred ca e ok de la 75 la 82. Mai adaugi o evacuare + filtru sport si e suficient, mai mult decat suficient. Daca nici asa nu esti "satisfacut" atunci schimba masina. Atat poate ! Mai mult nu poate.

Sa nu uitam ca daca puterea motorului devine mai mare atunci intervin si alti factori, si trebuiesc facute modificati la frane/suspensii, etc. Masina a fost proiectata sa "duca" 75 de cai... nu 100+.

Imi cer scuze daca am ofensat pe cineva, dar asta este parerea mea. Uneori trebuie sa recunoastem limitele masinii, si astea sunt!
djasu82
....iar cu o evacuare sport de la motor pana la toba finala mai urca 3 cp aici depinde daca isi face serpisori . S-ar face mult mai usor cum am spus pe prima pagina se face rost de compresor care e adus din germania nu stiu cepret are dar nu depaseste 800 de euro fiindca nu e cine stie ce si in final o remapare.
O remapare o sa o fac eu oricum nu voi atinge puterea maxima la 5200 de ture.
C a t a l i n
Vezi sã n-o atingi pe aia minimã...
26-Kbe
Salut @cosmin_2300,
Si cum pui tu turbina pe dsn fara sa schimbi galerie, axa cu came"de 16v", si restu...... si facem un pariu mic ca la prima cheie cand intra turbo bulesti pistoanele?.... de 2 ani de cand am masina anul asta 3,.... numai la motor ma gandesc cum sa scot mai mult din el si nu pt curse ci pt mine personal smile.gif
djasu82
QUOTE(MAERSK @ 6 Mar 2009, 00:01)
Vezi sã n-o atingi pe aia minimã...
*


ai grije sa nu te haleasca rechini de pe coasta somaleza biggrin.gif
iulian sn2001
QUOTE(MAERSK @ 5 Mar 2009, 23:01)
Vezi sã n-o atingi pe aia minimã...
*



Ironic ca de obicei DAR...de data asta kiar am ras cand am citit raspunsul tau.

Intrebare:modificarea parametrilor nu atrage dupa sine si alte probleme?(ma refer aici la scurtarea vietii motorului sau a altor componente) huh.gif
kmykze
bosshaky poti sa iti faci o instalatie de nitrous oxide (nos) nu e prea scumpa, o faci sa fie aspirata prin filtru de aer, treaba e ca pe langa consum o sa mai schimbi cate ceva la motor din cand in cand datorita arderii foarte puternice.
nu pe bune acu nu se merita sa bagi bani in masina asta so faci "racing" si vad ca toti colegii forumisti iti spun asta, mai ales ca tu nu vrei sa cheltuiesti bani pe tuning...
in concluzie: filtru sport montat corespunzator(adica s aia aer rece de afara), esapament sport de diametru marit + saxofon schimbat si facut pe comanda + toba sport, remapare, dai jos compresoru de la AC si iti ajunge biggrin.gif dupaia sa nu te intalnesti cu mine pe strazile publice tongue.gif

off topic: cati ani ai?
iulian sn2001
Poti sa iei legatura cu un alt coleg forumist(interesant...tot incepator) care vrea sa monteze pe super-nova un motor 15Dci de 85Cp.Poate reusiti cumva din 2 sn-uri si un motor diesel sa faceti un Bugati ceva.
Dai search "motor diesel pe super-nova".O sa gasesti acolo toate detaliile.
"Succesuri" si numa' bine. cool.gif
slider2
QUOTE(bosshaky @ 5 Mar 2009, 13:55)
Salut! Eu sunt nou pe acest forum. Plus ca sunt si novice in ale tuning-ului.
*



se vede. cred ca nici nu trebuia sa mentionezi, ca deduceam singuri chestia asta.

pentru a-ti afla raspunsurile la intrebarile tale, citeste toate topicurile de imbunatatiri (si nu la probleme tehnice) legate de marire putere motor, schimbare motor de la toate sectiunile de pe acest forum. teoretic ar trebui sa-ti dai seama ca mare lucru nu se poate, practic, vazand felul in care gandesti, s-ar putea sa le citesti degeaba.

eu sunt de aproape un an pe acest forum, si deja m-am plictisit de astfel de topicuri, nici nu vreau sa ma gandesc la userii cu vechime mai mare. ar fi o idee ca astfel de topicuri sa fie interzise prin regulament, avand in vedere ca o data la doua luni mai apare cate unul.
kmykze
QUOTE(iulian sn2001 @ 5 Mar 2009, 23:31)
Poti sa iei legatura cu un alt coleg forumist(interesant...tot incepator) care vrea sa monteze pe super-nova un motor 15Dci de 85Cp.Poate reusiti cumva din 2 sn-uri si un motor diesel sa faceti un Bugati ceva.
Dai search "motor diesel pe super-nova".O sa gasesti acolo toate detaliile.
"Succesuri" si numa' bine. cool.gif
*



Dacia Super-Veiron sofer5.gif

puiu82
@Bosshaky,ti-au enumerat colegii mai sus variantele prin care poti mari puterea.
Cu bani relativ putini-remapare,filtru sport si evacuare marita si castigi maxim 10 cai.
Cu bani mai multi si atentie in ilegalitate-poti monta turbo,compresor mecanic sau alt motor.
Toate astea vor atrage si alte modificari .....frane,suspensii,ranforsari,alte dimensiuni ale anvelopelor......daca merita riscurile si daca iti permiti tu stii.
Spor la treaba!
Bafta!
kmykze
eu astept sa bage NOS pe bune naughty1.gif e mai simplu si nu modifici multe, e ceva de gen tuning de carpaci, ca tot vrea el cu bani putini.
klaus
QUOTE(bosshaky @ 5 Mar 2009, 19:49)
nu stiu cat au compresia avioanele dar stiu ca cifra octanica a kerosenului e in jurul la 200 si ceva. La origine e tot benzina dar mult mai rafinata si prelucrata de multe ori. Am vazut la un tip facea 100 ml kerosen la 10 l de benzina si mergea tun. Dar nu trebuie sa exagerezi ca apoi crapa motoru. Eu o sa folosesc cantitati mai mici oricum.
*

Pai e si greu cu compresia la avioanele ce merg pe kerosen, ca alea sunt cele cu motoare turbo-jet, nu cu pistoane.
Kerosenul are niste proprietati spre motorina, nu spre benzina.
Sa inteleg ca de bag ceva motorina in benzina o sa mearga masina brici?
Maskatu
Da pana la urma el ce vrea sa faca cu "caii astia"? Se duce la curse pe aeroport sau e vorba de "mama coae am super nova cu NOS pe ea si 100 de cai si prind 250 la ora dar la viteza aia nu prea ma mai simt in siguranta ca a cam luat-o rugina si se descompune...." ??????????

QUOTE(kmykze @ 6 Mar 2009, 00:54)
eu astept sa bage NOS pe bune  naughty1.gif  e mai simplu si nu modifici multe, e ceva de gen tuning de carpaci, ca tot vrea el cu bani putini.
*


Cand o sa vezi NOS pe super nova inseamna ca o sa fie inceputul unei noi ere radmasa.gif Nu mai visa la sf-uri pentru ca nimeni nu o sa fie de acord cu montarea unei astfel de instalatii pe o DACIE SUPER NOVA !! Si cum ziceam si mai sus , PENTRU CE??? Sa ai NOS cand mergi la mall sa ii dai in parcare sau ce? Get real! blink.gif
tataiedaciotul
Mai oameni buni!...Nu am auzit pe nimeni ca din "c...t sa faca bici si pe deasupra sa mai si pocneasca"!Asa ca ... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif tongue.gif
saftonel
@tataiedaciotul pe alt topic am spus acelasi lucru ca si tine...dar lumea a avut grija sa ma atentioneze...ca ei macar incearca smile.gif))))))))....se stiu ei care: ))
26-Kbe
Da @saftonel colegi incearca dar si reusesc ?
vyalli
QUOTE(bosshaky @ 5 Mar 2009, 16:39)
<span class='edit'>5 Mar 2009, 16:41:</span>
pentru vyalli Da haios. Dar in afara de aspect, rechinu nu face nimic altceva.
*



si semnul nike pe spate iti aduce 1 cal putere radmasa.gif

QUOTE(iulian sn2001 @ 5 Mar 2009, 20:13)
Tati eu spun pentru inceput sa te ocupi de adevaratele probleme ale super-novei(rugina...apa...consumabile skimbate la zi...si lista poate continua) Cat despre kerosen te rog sa anunti ziua in care ai de gand sa  incerci.Vreau sa vad fatza lu Andreea Esca cand va prezenta stirea.
Oricum...faza cu tuningul este trecatoare asa ca iti urez Bun Venit printre noi si nu uita sa iti completezi profilul.
*



Si eu vreau sa fiu prezent la experiment cu pompieri cu tot arsenalul.

QUOTE(Maskatu @ 5 Mar 2009, 22:03)
Oameni buni, reveniti cu picioarele pe pamant. Nu am citit eu bine? Voi vorbiti de kerosen pe super nova, si tuning de mii de euro. Turbine de mii de euro, transformari de benzina in kerosen... oameni buni vorbim de SUPER NOVA!!! Sunt singurul care citeste printre randuri? Da sunt de acord cu o evacuare, cu un filtru sport, cu un cip tuning. Atat! Restul e fictiune, poveste, science-fiction.

Dupa cum a spus si colegul iulian sn2001, mai bine cu banii care vad ca esti dispus sa ii bagi pentru "tuning" motor, ai incerca sa o repari pe ea... ma indoiesc ca nu iti curge apa in ea cel putin printr-un loc, ca nu iti troncane vreun amortizor, ca nu ai cel putin 3-4 puncte/pete de rugina pe la oalele spate sau pe caroserie, sau ca nu ai nici macar o piesa de schimbat pe la roti, etc !

Tot respectul pentru colegii care chiar au habar despre detalii tehnice in ceea ce priveste tuning-ul de motor si tot ce tine de acest subiect, dar unii de pe aici s-au uitat prea mult la pimp my ride.  blink.gif Nu zic ca nu ar fii posibil dar pur si simplu nu se merita asemenea investitii de mii de euro.

Pe link-ul de mai sus am vazut un pret de 200 ron pentru o remapare de 82 de cai. Chiar e acceptabil pretul si cred ca e ok de la 75 la 82. Mai adaugi o evacuare + filtru sport si e suficient, mai mult decat suficient. Daca nici asa nu esti "satisfacut" atunci schimba masina. Atat poate ! Mai mult nu poate.

Sa nu uitam ca daca puterea motorului devine mai mare atunci intervin si alti factori, si trebuiesc facute modificati la frane/suspensii, etc. Masina a fost proiectata sa "duca" 75 de cai... nu 100+.

Imi cer scuze daca am ofensat pe cineva, dar asta este parerea mea. Uneori trebuie sa recunoastem limitele masinii, si astea sunt!
*



Foarte mare dreptate ph34r.gif

QUOTE(kmykze @ 5 Mar 2009, 23:22)
bosshaky poti sa iti faci o instalatie de nitrous oxide (nos) nu e prea scumpa, o faci sa fie aspirata prin filtru de aer, treaba e ca pe langa consum o sa mai schimbi cate ceva la motor din cand in cand datorita arderii foarte puternice.
nu pe bune acu nu se merita sa bagi bani in masina asta so faci "racing" si vad ca toti colegii forumisti iti spun asta, mai ales ca tu nu vrei sa cheltuiesti bani pe tuning...
in concluzie: filtru sport montat corespunzator(adica s aia aer rece de afara), esapament sport de diametru marit + saxofon schimbat si facut pe comanda + toba sport, remapare, dai jos compresoru de la AC si iti ajunge biggrin.gif dupaia sa nu te intalnesti cu mine pe strazile publice tongue.gif

off topic: cati ani ai?
*



Nos pe DSN. E clar ma si gandesc in trafic cand ma dau cu bmw apas nos cool.gif si zboara motoru, dar numai motorul.Oare masina e prea perfecta si pusa la punct si nu ai nici o problema cu ea?
djasu82
QUOTE(Maskatu @ 6 Mar 2009, 08:52)
Da pana la urma el ce vrea sa faca cu "caii astia"? Se duce la curse pe aeroport sau e vorba de "mama coae am super nova cu NOS pe ea si 100 de cai si prind 250 la ora dar la viteza aia nu prea ma mai simt in siguranta ca a cam luat-o rugina si se descompune...." ??????????
Cand o sa vezi NOS pe super nova inseamna ca o sa fie inceputul unei noi ere  radmasa.gif Nu mai visa la sf-uri pentru ca nimeni nu o sa fie de acord cu montarea unei astfel de instalatii pe o DACIE SUPER NOVA !! Si cum ziceam si mai sus , PENTRU CE??? Sa ai NOS cand mergi la mall sa ii dai in parcare sau ce? Get real!  blink.gif
*


nai vazut tu pe youtube dacie 1310 cu nox biggrin.gif cum il facea pe unu cu o rabla straina adica un pasat biggrin.gif doamne a ramas ala tampit ai dadea inguse si astia tot se tinea dupa el pana cand a fost depasit. Asa ca mai vezi si stai linistit ca se poate. Se poate schimba axa cu came si mai obti si de acolo ceva mai schimbi pistoanele ca sa tine la temparaturi mult mai mari montezi injectoare de logan ca au 4 orifici si pulverizeaza mai bine benzina ruzultand un amestec si mai bun...
Ramane de vazut cu franele ... sunt alte rable straine care au la frane pe spate tot tamburi si prind 230 fluierand si franeaza in maxim 50 de metri. Problema la super nova e ca e usoara .
Ca sa obti perfomante mai mari se mai taie 1-2 spire la acruri ca sa se lase mai jos... in viteza mare arul o tine mai bine apasata de asfalt.
Parerea mea mai bine o remapare o admisie foarte buna nu cum e acuma la dsn care trage aer pe la roata stanga fata si o galerie modificata nu cum e cea actuala care scade din perfomantele motorului.
iulian sn2001
Nu va mai bateti capul....asta a postat si a fugit.Ca si cel cu 15dci-ul.A era sa uit...si ala care zicea ca are nos pe sn a disparut de pe forum. wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.