Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: proiectoare
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Pages: 1, 2
casto vs03skp
am o slz sh vreau sa-mi iau proiectoare...akum am vazut din alea care bat in mai multe culori...trb e ca nush exact cum vin puse....mai exact cum se pune acel buton de punere in functiune a lor....se poate pune sh p faza..ca atunci cand dai faza scurta sa se aprinda automat sau asa cv...ca am auzit ca ar merge . ..ast opinii... biggrin.gif
andr3y_yoo
la solenzele care au proiectoare din fabrica au pe maneta aia inca o "rotita" daia ca la pozitii/faza
eh...banuiesc ca tu nu ai asa ceva nu? atunci ori iti iei o maneta care are si rotita pt proiectoare ori iti pui u alt buton separat
te sfatuiesc sa nu legi proiectoarele la faza deoarece daca nu este ceata afara te poate lua garcea....si oricum dc sa mergi non-stop cu ele aprinse?
Boris08
De preferat sa le legi la ceata direct...sau daca nu vrei iti poti pune un buton separat cum au facut majoritatea care nu au avut din fabrica..
casto vs03skp
asa ma gandeam sh eu...sa le bag la ceata fara buton...faza e ca nam din fabrica e fara proiectoare....sh faza mai e...trb releu la proiectoare nu?ca sincer nu prea ma pricep la instalatia electrica... mellow.gif ...
andr3y_yoo
QUOTE(casto vs03skp @ 12 Mar 2009, 18:18)
asa ma gandeam sh eu...sa le bag la ceata fara buton...faza e ca nam din fabrica e fara proiectoare....sh faza mai e...trb releu la proiectoare nu?ca sincer nu prea ma pricep la instalatia electrica... mellow.gif ...
*


ca sa fiu sincer.....nici eu biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
nu sunt bata dar nici expert
nu prea ma pasioneaza electrica
casto vs03skp
da am si eu o intrb...?is bune asa zise pleoape la slz?se merita?tinand cont ca farurile sunt mici sh asa ca au o lumina mai slaba ca la logan sau altcv....stiti cv d pleoape? rolleyes.gif
Banu1974
Cauta si tu.
Sa discutat si paradiscutat...
iuliano_smile
QUOTE(casto vs03skp @ 12 Mar 2009, 19:43)
da am si eu o intrb...?is bune asa zise pleoape la slz?se merita?tinand cont ca farurile sunt mici sh asa ca au o lumina mai slaba ca la logan sau altcv....stiti cv d pleoape? rolleyes.gif
*


Eu zic ca dau bine pe masina. Acum nu stiu problema cu faru da mie imi lumineaza suficient cat sa vad si bici sa deranjez participantii la trafic si am becuri pe halogen. Cu toate ca am schimbat un far(avea sticla ciobita) pe casco, turcesc bineinteles, si e mai prost decat ala original. radmasa.gif
Banu1974
dau chiar foarte bine...uite aici:
casto vs03skp
da chiar arata bn... wink.gif eu am cautat pt a mea un set alb da nam gasit....sincer se gasesc cam greu p aici la mn in vs.....oricum o sa mai caut...wink.gif
Tetelu1980
Ziua buna domnilor!

Am o Solenza Confort pentru care am gasit un set de proiectoare SH cu tot cu instalatia aferenta (proiectoare, maneta, releu, cablaj).

Dat fiind ca nu am prieteni care sa aiba Solenze cu proiectoare din fabrica, dupa care sa ma inspir, care, unde, cum vine, rog frumos, puteti sa ma indrumati (preferabil cu poze, scheme, figuri) cu montarea acestora?

Multumesc anticipat pentru ajutor!

1 Apr 2009, 07:47:
In principiu m-am cam lamurit cum se leaga. Dar! Am un fir alb care are montate pe el doi papuci, care trebuie sa fie conectati la maneta comanda lumini respectiv la martorul luminos din bord. Cine are o schema, o poza din care sa-mi pot da seama la care pin al manetei de lumini si respectiv al bordului trebuie sa le conectez?

Multumiri anticipate!
alexandrusiri
daca ai solenza confort inseamna ca ai instalatie electrica facuta.dar e doar din bord pana in cutia de relee de langa baterie din compartimentul motor.acolo trebuie sa ai o mufa cu doua fire.unul alb si unul rosu parca.tot in acea cutie trebuie sa ajungi si tu cu instalatia electrica de la proiectoare si cu releul si sa conectezi acea mufa de care ziceam mai sus.la bord nu tre sa mai tragi nici un fir,decat ca tre sa schimbi maneta de lumini cu una cu pozitie pt proiectoare.eu asa am facut la a mea si e confort din 2003.a ta vad ca e din 2005.bafta si sa ne tii la curent cu ce rezolvi.
Tetelu1980
Multu' alexandrusiri!

Ar fi o veste buna faptul ca nu trebuie sa mai trag cablaj intre bord si compartimentul motor. Sper sa se fi pastrat "obiceiul" instalarii ei pana in 2005. smile.gif Poate mai am noroc si sa fie cablat si tabloul de bord (ceasurile) si sa nu trebuiasca sa intervin nici asupra lui, pentru a avea functional martorul de la bord. (cu mentiunea ca eu am bord de Logan). O sa av tin la curent cu realizarile.

Toate cele bune!
Boris08
Si eu am tot confort din 2005 si are mufa pt proiectoare in cutia aia neagra cu relee....
alexandrusiri
martorul din bord ar trebui sa fie mai ales ca ai ceasuri de logan.el era si la celelalte ceasuri.pt tine mai ramane sa decupezi bara,sa cumperi suportii daca nu ii ai si sa ii prinzi apoi proiectoarele,cablajul intre ele si de acolo in cutia cu relee.bafta si asteptam rezultate.
ionelpopa83
QUOTE(alexandrusiri @ 1 Apr 2009, 08:07)
daca ai solenza confort inseamna ca ai instalatie electrica facuta.dar e doar din bord pana in cutia de relee de langa baterie din compartimentul motor.acolo trebuie sa ai o mufa cu doua fire.unul alb si unul rosu parca.tot in acea cutie trebuie sa ajungi si tu cu instalatia electrica de la proiectoare si cu releul si sa conectezi acea mufa de care ziceam mai sus.la bord nu tre sa mai tragi nici un fir,decat ca tre sa schimbi maneta de lumini cu una cu pozitie pt proiectoare.eu asa am facut la a mea si e confort din 2003.a ta vad ca e din 2005.bafta si sa ne tii la curent cu ce rezolvi.
*


am stat langa electician cand le-a legat pe ale mele, si eu tot sh am cumparat proiectoarele, dar sunt ok, confirm tot ce s-a scris mai sus despre cablaj, cu metiunea ca eu nu am cuparat maneta din aia pt proiectoare, iar proiectoarele au fost legate pe butonul pt lumina de ceata spate si apoi a fost legat si martorul luminos din bord
Tetelu1980
E de bine, m-am uitat in cutia de relee si am gasit mufa cu fire alb si respectiv rosu, deci s-a simplificat mult problema. Ce nu am gasit inca, desi am cautat in multe locuri, freza circulara cu diametru de 90 mm. Cea mai mare era de 62 mm. Ar fi iesit frumos decupajul cu asa ceva daca gaseam. Sa vina vremea buna si timpul liber si ma apuc de treaba. Va tin la curent cu lucrarea. Multumiri!
Boris08
Aia pt spoturi nu se potriveste???
alexandrusiri
poti sa decupezi acolo cu un cutter.eu asa am facut.e mai mult de munca putin si trebuie o atentie mai mare dar a iesit bine.
g0dz3uS
mi-am luat si eu din vitan niste proiectoare...dar nu cele originale..sunt altfel..si-a mai montat cineva??...o idee de prindere ceva??... ..:| ..astept !! ms excl.gif excl.gif excl.gif excl.gif excl.gif excl.gif
am aici ceva asemanator..numai k sunt putin mai lungi in spate...ale mele si au si angel... http://www.zozoautolamp.ro/index.php?act=s...roductid=30313R
poate are cineva o idee de prindere smile.gif
Boris08
QUOTE(g0dz3uS @ 3 Apr 2009, 13:45)
mi-am luat si eu din vitan niste proiectoare...dar nu cele originale..sunt altfel..si-a mai montat cineva??...o idee de prindere ceva??... ..:| ..astept !! ms excl.gif  excl.gif  excl.gif  excl.gif  excl.gif  excl.gif
am aici ceva asemanator..numai k sunt putin mai lungi in spate...ale mele si au si angel... http://www.zozoautolamp.ro/index.php?act=s...roductid=30313R
poate are cineva o idee de prindere smile.gif
*


Asa m-a pacalit si pe mine unu in targ ca sunt de solenza si le tin prin balcon........Nu prea ai variante de prindere decat sa dai bara jos ,si NU GANTEZ ca se poate prinde de armatura si iti vin pe pozitie .....
g0dz3uS
offff..sad.gif..eu vroiam initial sa le pun in golul acela de langa numar..stanga respectiv dreapta..dar ma incurca cuiul de tractare..sad.gif..mai astept..poate a izbutit cineva.. sad.gif sad.gif
Boris08
Taie cuiul smile.gif))
Iulikk
Ma... in Mangalia e o solenza care are proiectoare d-astea cu "engel aiz". Deci s-ar putea monta... daca sunt acelasi model. Am sa fac poze cand mai vad masina. Este versiunea PRIMA (aia cheala cheala).
g0dz3uS
Am revenit si cu cateva poze..scuzati calitatea:(
[attachmentid=1627513241]
[attachmentid=1627513242]
[attachmentid=1627513243]
[attachmentid=1627513244]
[attachmentid=1627513245]
metrix4you
pentru g0dz3uS
Eu mi-am montat proiectoare ca cele din link-ul tau.A fost treaba destul de simpla.Am dat mai multe gauri in plasticul ala unde trebuie sa fie proiectorul sa-mi fie mai usor sa tai cu cuter-ul , apoi am indoit talpa proiectorului pe rotund , am insemnat si am dat 2 gauri.Am ridicat masina pe cric si m-am bagat sub spoiler si am pus 2 suruburi la fiecare proiector.
Instalatia eletrica eu am facut-o cu un releu si un buton la bord , dar care este alimentat numai cand este contactul pus , sa nu uit sa ramana aprinse vreodata.
Pun si cateva poze
ovidiu87
Eu am o solenza Rapsodie din 2003 , dar proiectoarele nu mi se aprind decat cand am faza scurta aprinsa.(asa este facuta din fabrica).
Nu pot sa i fac nimic sa mearga aprinse pe pozitii?
iuliano_smile
QUOTE(ovidiu87 @ 5 Apr 2009, 22:34)
Eu am o solenza Rapsodie din 2003 , dar proiectoarele nu mi se aprind decat cand am faza scurta aprinsa.(asa este facuta din fabrica).
Nu pot sa i fac nimic sa mearga aprinse pe pozitii?
*


Nu cred ca merge. Toata smecheria e facuta din maneta.
Incearca sa desfaci maneta si poate o sa reusesti. Daca merge spunene si noua.
g0dz3uS
@metrix4you am inteles in mare parte...dar nu si faza cu indoitu..si ce ai insemnat..
ai indoit talpa aia dupa proiector....pe profil rotund...si apoi...ai prins proiectoru cu tot cu talpa? sau in gaurile alea d la talpa ai pus suruburile de sustinere prin plasticu spoilerului?
multam' de indicatii smile.gif
ionelpopa83
QUOTE(g0dz3uS @ 3 Apr 2009, 13:45)
mi-am luat si eu din vitan niste proiectoare...dar nu cele originale..sunt altfel..si-a mai montat cineva??...o idee de prindere ceva??... ..:| ..astept !! ms excl.gif  excl.gif  excl.gif  excl.gif  excl.gif  excl.gif
am aici ceva asemanator..numai k sunt putin mai lungi in spate...ale mele si au si angel... http://www.zozoautolamp.ro/index.php?act=s...roductid=30313R
poate are cineva o idee de prindere smile.gif
*


cat au costat?

QUOTE(metrix4you @ 5 Apr 2009, 21:12)
pentru g0dz3uS
Eu mi-am montat proiectoare ca cele din link-ul tau.A fost treaba destul de simpla.Am dat mai multe gauri in plasticul ala unde trebuie sa fie proiectorul sa-mi fie mai usor sa tai cu cuter-ul , apoi am indoit talpa proiectorului pe rotund , am insemnat si am dat 2 gauri.Am ridicat masina pe cric si m-am bagat sub spoiler si am pus 2 suruburi la fiecare proiector.
Instalatia eletrica eu am facut-o cu un releu si un buton la bord , dar care este alimentat numai cand este contactul pus , sa nu uit sa ramana aprinse vreodata.
Pun si cateva poze
*


sunt eficiente?

6 Apr 2009, 16:45:
QUOTE(ovidiu87 @ 5 Apr 2009, 22:34)
Eu am o solenza Rapsodie din 2003 , dar proiectoarele nu mi se aprind decat cand am faza scurta aprinsa.(asa este facuta din fabrica).
Nu pot sa i fac nimic sa mearga aprinse pe pozitii?
*


ba se poate si din cate am inteles nu e deloc greu, un electrician care cunoaste instalatia electrica de pe solenza rezolva imediat
bogdanmardare
Aici despre cum se face, cu poze.
Am totusi o intrebare: ce nevoie este de pozitii + proiectoare? Ele sunt facute pentru a fi folosite pe timp de ceata, si impreuna cu faza scurta...
In conditii meteo normale, faza scurta lumineaza mult mai bine decat proiectoarele, nu "imprastie" lumina, si nici nu deranjeaza pe cei de pe celalalt sens de mers (nu de alta, dar despre reglat proiectoare nu a zis nime' nimic). De luat in calcul si ca proiectoarele se incing tare, iar cele no-name au prostul obicei sa se topeasca (55 w ca si becurile din far, dar incinta mult mai mica).
Eu unul am fost curios si le-am aprins la un drum de noapte intre localitati. Le-am stins aproape imediat, se vede aproape la fel ca cu ele stinse.
metrix4you
da , le-am prins cu tot cu talpa , pentru ca talpa aia am indoit-o pe rotund.
sa stii ca nu se incing , ele sunt din tabla si au geamul de sticla .
Lumina nu prea fac , poate unde ale mele sunt cu tenta curcubeu , dar daca ar fi sa le folosesti doar pe ele ai putea sa te orientezi
Eu le-am pus mai mult de forma , pentru ca arata urat fara el , unele originale erau scumpe , asa ca le-am alea pe-astea.Am dat vreo 60 de lei
g0dz3uS
@ all ->multam'
sper sa reusesc si eu sa le montez....problema e k sunt putin mai mici in diametru ale mele...ale tale am vazut ca sunt exact cat gaura initiala
eu am dat 50 ron p ele..avea si cu angel alb,dar nu stiu de ce mi-am luat albastru,ma gandeam la pozitii albastre,dar acum mam razgandit..in fine ..sa vedem ce iese..os a pun poze dak reusesc sa le montez
iuliano_smile
QUOTE(g0dz3uS @ 6 Apr 2009, 22:16)
@ all ->multam'
sper sa reusesc si eu sa le montez....problema e k sunt putin mai mici in diametru ale mele...ale tale am vazut ca sunt exact cat gaura initiala
eu am dat 50 ron p ele..avea si cu angel alb,dar nu stiu de ce mi-am luat albastru,ma gandeam la pozitii albastre,dar acum mam razgandit..in fine ..sa vedem ce iese..os a pun poze dak reusesc sa le montez
*


Ar fi o idee de angel eye in proiectoare, deoarece in faruri nu prea ai cum sa le pui.
cred ca o so pun in practica cool.gif
Iulikk
Ma abonez si eu la o pereche daca iti ies. biggrin.gif

Contra cost, evident.
metrix4you
nici la mine nu sunt exact cat gaura.a ramas un spatiu de 3-4 mm imprejurul proiectorului
adicorbos
Salutare
I-mi incerc si eu norocul aici cu o intrebare legata de proiectoare
Am o bara cu tot cu proiectoare, blocul de lumini cu proiectoare, insa cum trebuie sa-i fac instalatia electrica?
am vazut ca in cutiuta cu relee de langa baterie este o mufa alba cu 2 fire, unul alb, subtirel, si unul rosu gros
intrebarea mea este : care este "+" -ul potrivit?
eu a masurat cele 2 fire si cel subtire are curent doar cand invart de maneta iar cel gros este + permanent
trebuie sa-i pun releu?
multumesc anticipat
Iulikk
Solenzele cu proiectoare din fabrica au releu in acea cutie.
adicorbos
am uitat sa specific, masina nu a avut proiectoare din fabrica, a mea e rapsodie
Iulikk
Chiar daca... un cablaj costa vreo 80 de lei in vitan, loc pt releu trebuie sa ai in cutia de la motor.
adicorbos
si ideea care e? sa cumpar cablaj sau sa-mi pun eu un releu?
daca-mi pun eu releu care sunt modificarile?
marius80_eugen
Daca reusesti si stii sa faci modificarea , folosesti cutia "originala" a masinii si montezi ca si cum masina ar fi avut din fabrica proiectoare . Adica tragi cablurile si tot ce trebuie ca la o CLIMA/SCALA .
Daca nu stii cum se face si de ce ai nevoie , NU cumpara NIMIC , mergi la un service care monteaza alarme auto si intreaba cat te costa manopera / materialele .
NU monta proiectoare fara releu ! Nu iti va rezista comutatorul la 2 x 55 W !
Ideea este ca releul face comanda de aprindere si intretine comanda si nu butonul . De la buton vine doar un curent f slab , dar in rest releul face treaba de aprindere / protectie , lucru care un buton nu-l poate face !
Si daca vei face tu montajul , ia cabluri mai groase decat cele de pe masina , foloseste si releu si tot ce trebuie si numai asa vei avea incredere ca vor functiona multi ani fara probleme . Gandeste-te ca o lampa H11 pt proiector e 40-60 ron .
Daca iti vor spune ca te costa 100 ron montajul + piesele ( cabluri , releu , papuci , mufe , sigurante ... ) eu nu as spune ca e mult DACA e facut cum trebuie !
cristio_79
Eu cand am montat la a mea, am gasit cablaj pentru proiectoare prevazut cu releu. Pe fiecare capat de cablu era scris unde trebuie legat. Mai mult a durat sa trag cablurile noi pe langa cablajul masinii, din compartimentul motor in habitaclu sub bord.
Iulikk
QUOTE(marius80_eugen @ 9 Aug 2012, 14:18)
Gandeste-te ca o lampa H11 pt proiector e 40-60 ron .
*



O lae. Costa 12 lei in Mangalia. Nu e filipz, dar isi face treaba.
Proiectorul original, Valeo, cu tot cu bec costa 80 de lei la Casa de Cultura in Ct.
adicorbos
Pana la urma am cumparat si cablajul care a costat 45 lei
montajul l-am facut eu (intre timp eu mai montez alarme si incalziri in scaune)
eu aveam mufele de la becuri dar nu stiam ce curenti vin in mufa alba din cutia cu relee
Iulikk
Ai pus si releu presupun, nu?
adicorbos
am pus instalata electrica originala, cu releu inclus
Iulikk
Bun asa. Bravo. Sa ne luminezi cu placere!!
aluibasarabeanu
Sa ne luminezi doar pe ceata nu noaptea sa-mi scoti ochii!!!
Iulikk
E secsi sa mergi cu proectorili aprinse si cu pozitia biggrin.gif .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.