Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: amortizoare....stiti cv?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
casto vs03skp
....scz ink odata pt ca abordez acest subiect... biggrin.gif dar vreau cv mai exact...sh d asta am abordat sub asta...se poate ca la 8 luni amoprtizoarele sa fie gata?mai exact la orice hopuletz se aude asa o "zdruncinatura"cv...o bataie...cv asa..nu e tare dar e enervata ca se sh aude...e d la amortizoare?stiind ca am schimbat akum 8 luni?(amortizoare,bucse stabilizatoare,)sh p spate fiind....se mai poate sa fie sh pt ca fata e un pik mai lasata sh spatele ridicat?astp opinii....pt cv mai detaliat casto_forest unsure.gif
romanvs
Nu am inteles nimic din ce ai zis.

regulamentul.gif
Banu1974
QUOTE(romanvs @ 14 Mar 2009, 21:16)
Nu am inteles nimic din ce ai zis.

regulamentul.gif
*


sad.gif Cred ca nu scrie in romana.... wink.gif
bolek_bolek
QUOTE(casto vs03skp @ 13 Mar 2009, 14:31)
....scz ink odata pt ca abordez acest subiect... biggrin.gif dar vreau cv mai exact...sh d asta am abordat  sub asta...se poate ca la 8 luni amoprtizoarele sa fie gata?mai exact la orice hopuletz se aude asa o "zdruncinatura"cv...o bataie...cv asa..nu e tare dar e enervata ca se sh aude...e d la amortizoare?stiind ca am schimbat akum 8 luni?(amortizoare,bucse stabilizatoare,)sh p spate fiind....se mai poate sa fie sh pt ca fata e un pik mai lasata sh spatele ridicat?astp opinii....pt cv mai detaliat casto_forest unsure.gif
*




dA $e p0@te a$$@ cv...d|_|P@ num@! , dA@

0pt luni mer$$e numa' pr!n c0c|@ur! $! pe campiiii $I pr|n grr000ppyy

fu+|_|i m0rtz!! ma$$!! de |!mb@ rrr000mmmaaannnaaaa....
Banu1974
coffee_spitsk.gif radmasa.gif
ionut81
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
tataiedaciotul
o fi klingorian?!... ohmy.gif ohmy.gif wub.gif 10561582.gif 168.gif 1zhelp00.gif radmasa.gif radmasa.gif gun3.gif party.gif cheers.gif
koolshen
eu cred ca este "sh-it" un pic (de la ssit) smile.gif
AdrianGTA
scz ink odata pt ca abordez acest subiect... biggrin.gif dar vreau cv mai exact...sh d asta am abordat sub asta...se poate ca la 8 luni amoprtizoarele sa fie gata?mai exact la orice hopuletz se aude asa o "zdruncinatura"cv...o bataie...cv asa..nu e tare dar e enervata ca se sh aude...e d la amortizoare?stiind ca am schimbat akum 8 luni?(amortizoare,bucse stabilizatoare,)sh p spate fiind....se mai poate sa fie sh pt ca fata e un pik mai lasata sh spatele ridicat?astp opinii....pt cv mai detaliat casto_forest

Traducere (sper):

acum 8 luni de zile. omuletu si-a schimbat amortizoarele, bucse, stabilizatoare. Acum, la orice hop, se aude o "zdruncinatura, bataie". Fața mașinii este putin mai lasata decat spatele, oare de aceea se aude zdruncinatura? (eu cred ca nu). Este posibil, ca in 8 luni de zile, de cand si-a schimbat alea, sa faca masina urat?

cred ca asta vrea sa zica!
psychoo
lasand la o parte tentativa de a`l indruma pe initiator la o scriere corecta din punct de vedere gramatical ma rezum doar la a`i oferi solutia la problema: schimba bucsile de la bara stabilizatoare pentru ca alea se duc extrem de repede!
bafta.
Daedalus
Eu cred ca sunt cam proaste de fel. Nu merg eu super ingrijit cu masina dar nici nu dau in toate gropile. Am schimbat amortizoarele pe spate la 30.000km si la 45.000km am constatat ca sunt curse amandoua sad.gif. Asa mor
daciist
eu am avut o bataie pe spate mult timp...am fost in service...mi-a pus alt amortizor pe partea aia si nu mai batea......cica era de vina amortizorul in conditiile in care abia le pusesem si aveau abia 10000 km...
m-am gandit si eu uitandu-ma la amortizorul vechi... si culmea.. era bun...
...problema era urmatoarea:
-amortizorul are peste teaca de plastic o saiba mare....daca se uzeaza un pic tamponul de cauciuc care sta intre caroserie si saiba mare (care e in contact direct cu capul amortizorul)...ghici...saiba bate direct in caroserie...rezulta ...mare galagie...
e adevarat ca batea numai pe o parte...dar sugestia mea...scoateti ambele saibe...si va fi mult mai liniste...
marius80_eugen
QUOTE(casto vs03skp @ 13 Mar 2009, 13:31)
....scz ink odata pt ca abordez acest subiect... biggrin.gif dar vreau cv mai exact...sh d asta am abordat  sub asta...se poate ca la 8 luni amoprtizoarele sa fie gata?mai exact la orice hopuletz se aude asa o "zdruncinatura"cv...o bataie...cv asa..nu e tare dar e enervata ca se sh aude...e d la amortizoare?stiind ca am schimbat akum 8 luni?(amortizoare,bucse stabilizatoare,)sh p spate fiind....se mai poate sa fie sh pt ca fata e un pik mai lasata sh spatele ridicat?astp opinii....pt cv mai detaliat casto_forest unsure.gif
*



1. incearca sa scrii mai ok si vei evita misto-urile de mai sus .

2. la mine dupa 6 luni de zile , pe fata , amortizoarele de origine se comportau la fel ca cele vechi , adica , cu putina greutate era barca masina . NU bateau sau ceva de genul , dar eu banuiesc altceva la tine si anume faptul ca tu nu ai schimbat si flansele si , schimband restul , adica bucse , amortizoare si restul , socurile au inceput sa forteze mai tare in flanse , care au cedat . Eu le-am schimbat pe toate acum 2 ani si nici acum nu am zgomote pe fata , in schimb amortizoarele sunt fleasca atunci cand am greutate .

3. umfla cauciucurile la 2.1 , NU mai tare si mai mergi putin si vezi daca simti vre-o diferenta . Eu cateodata ajung cu ele la 2.4 si apoi mi se pare ca ma zdruncina prea tare .

4. mergi pe spate cu ceva greutate sau cel putin cu rezervorul plin si vezi cum se comporta , pentru ca spatele e prea usor si normal ca topaie la gropi , maia les daca nu i-ai facut cateva imbunatatiri , sau cel putin sa fi strans bancheta spate tapan .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.