Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cateva nelamuriri
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
B-03-YHD
Salut,

Sunt fan Dacia, dar sunt nou pe aici. Am cateva nelamuriri si nu stiu daca am postat bine.

Am avut pana acum 4 Dacii :

- O Dacia 1300 de prin '80 (o bijuterie de Dacia 1300 facuta pe la fabrica chiar sub indrumarea tatalui meu (inginer)). O masina cu cutie de viteza de urcare in coasta, modificari la motor, volan de raliu, scaune mai late (de nu stiu ce Renault)
- O Dacia 1310 break din 1988 (cu tapiterie de stofa deasupra, scune, bord, fete de usi interior, faruri de CN, CV in 5 trepte, motor 1400, etc)
- O Dacia 1310 break din 1997 (masina de serie) si cea mai proasta dintre toate.

Toate au fost vandute la vremea lor cu regrete si astazi.

Acum 2 ani am refacut o Dacia 1310 din 1993, care pe vremea aia era un cazan (cu gauri peste tot, fara frana, cu carburator terminat, etc) Am muncit mult si am facut-o. Nu am circulat cu ea pentru ca am vrut sa o menajez si mi-au lovit-o in parcare. Cand m-am dus la un vopsitor mi-a zis ca masina nu era vopsita cu Stanox (vopsea pe care am cumparat-o atunci) ci cu o combinatie ciudata de Policolor. Deci ar trebui revopsita... Dat fiind ca are tabla noua si ca vreau sa o tin ce vopsea sa pun pe ea?

De asemenea masina a fost vopsita initial gri metalizat, apoi albastru violet si vanduta asa. A fost cumparata de pe la Arad (de noua prin dec. 1993), avea volan cu sigla Delta, dar emblema Dacia 1310 L. In cartea de identitate era bleu si nu avea serie la motor. Ce sa fie cu ea ? Din ce am inteles era pt export, dar nu stiu ce sa cred.

Multumesc.
tzepesch
Conform afirmatiilor unor useri mai cunoscatori de pe forum, policolorul este f bun, gama Klar Professional. Si Durachild de la ei, dar mai sus ar fi Klar.

13 Mar 2009, 18:26:
nu stiu daca Kober face vopsele auto
Mr_Devil83
Klar!
B-03-YHD
Multumesc mult pt vopsea. Cam cat e litrul? In legatura cu originea masinii ma poate lamuri careva?
Mr_Devil83
io iti recomand sa nu mai fi atat de curios de lotul din care facea parte sau micile "customizari" aduse de fosti proprietari.

Mai bine vopseste-o pana nu se dezintegreaza din cauza ploii...daciile au prostul obicei sa rugineasca foarte repede.
radu_
saptamana trecuta am vopsit fata masinii cu klar de policolor bej metal(crem auriu), ii buna vopseaua, am dat 80 lei pe un litru 20 lei diluant klar d-15, 60 lei un litru de lac + 40 lei intaritor
B-03-YHD
Super multumesc. Vreau sa am grija de ea, deci, cat pot de repede voi purcede la treaba. La urma urmei, vreau sa ma mai tina, ca imi fac treaba cu ea si e foarte ieftina la intretinere si daca se duce pe apa sambetei, din nou, ma faultez singur. Tabla e buna ca doar e noua in proportie de peste 70% si e d-aia de Pitesti, tabla de cutii de conserve de cea mai buna calitate radmasa.gif.
nashu91
fratilor mai am o rugaminte daca imi puteti spune ce sa fac
------------------------------------------------------------------------------------------------------
am probleme cu portiera si cu geaemul - cand o inchid... inchisa ramane... nu pot sa o deschid decat din interior... si cand dau geamu jos merge doar pana la jumate apoi gata

cand am ushor panta sau drum drept incepe sa scape putin... prin viteza a 4-a ... in panta ushor uneori a 3-a.... am auzit variante cum ca ar fi discul de ambreiaj

dezaburirea pe spate ii lipseste un cablu... ea functioneaza (prin minune) dar omoara bateria de tot...

as vrea sa ii adaug un mp3 (pioneer) si niste boxe (blaupunkt) dar la vechiul casetofon care il avea... derula repede caseta si la radio cand masina mergea (sau accelera) nu prindea... scapa frecventza

pedala la frana are cursa foarte lunga... dar imi da si ipmresia ca e foarte nesigura
------------------------------------------------------------------------------------------------------
puteti va rog mult sa imi spuneti ce sa fac? ca eu am ajuns la capatul puterilor... si daca o vand... bani de alta nu am. Deci sunt impotmolit cu ea. Cum as putea sa rezolv toate astea ca sa ma pot si eu bucura putin de ea. Va rog mult. (raman dator tongue.gif )
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.