Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pret delcou
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
1ustyn
Cat costa un delcou nou pentru dacia 1310 din '95 cu motor de 1,4l?
Multumesc!
ydaniel
depinde:)
-turcesc cam 70lei
-romanesc de sc electroprecizia sacele sa cam 170lei
1ustyn
multumesc mult pt raspuns!cred ca o sa iau romanesc.
ydaniel
de unde esti>?
Mr_Devil83
ia linistit turcesc. Ala romanesc e mult prea scump, obscen de scump.
ydaniel
ala turcesc e fff slab calitativ.unele nici macar nu intra fara ajustari:))
Merced
Cred ca am eu unul pe la tara, marti ajung pe acolo. Romanesc de EP, bineinteles, il am de ani buni. Insa nu stiu daca e de 1.4. Daca te intereseaza ma uit pe el cand ajung acolo si-mi spui.
Mr_Devil83
Lasa lasa, nici ala de EP nu are nici o justificare pentru pretul obscen.
Merced
Eu aveam vreo trei p-acasa, nu stiu ce pret obscen au acum si nici nu ma intereseaza. Am montat unul si nu cred ca o sa se uzeze cat mai merg eu cu galeata, ala vechi avea ani si ani, kilometri si kilometri. Am ramas cu doua cu care sigur n-am ce face
Da' decat sa iei turcesc si sa te chinui sa-l montezi cum zice Daniel, mai bine lipsa.
De asta de EP pe care l-am pus in iulie 2007 nu m-am atins, nici n-am desfacut capacul de atunci, platina cu care a venit asa am lasat-o, nici macar n-a fost reglata dupa ce l-am montat. Si merge brici. Bagi mana in foc ca si unul turcesc s-ar fi comportat la fel? Eu ma indoiesc...
argon
sub nici o forma nu lua de import, e varza, nici platina n'o poti schimba la el ca nu se potriveste, iar avansul centrifugal nici nu se apropie de specificatiile motorului.

Nu inteleg ce se leaga unii de pret, si au impresia ca piesele de Dacie trebuie sa se dea moca. Din cauza asta ne-au invadat cu mizerii gen Asam, din cauza acestei mentalitati . Asta e, nu va convine, la targ dupa gunoaie, sau rebuturi de import, delcoul de Dacie e chiar ieftin, ia vedeti cat e unul de Cielo, sau orice alta masina la care gasesti delcou nou.
Mr_Devil83
domnu' argon, delcoul de cielo nu este sub nici o forma comparabil cu prastia de delcou care il are dacia.

Puneti ce delcou vreti din partea mea, poate cand o sa si desfaceti motorul ala nenorocit o sa intelegeti ca se toceste si pinionul care il antreneaza si de asemenea si dantura de pe axa cu came se toceste. Si daca pun sublerul pe ele o sa vezi diferente intre 2 dinti ai axei. De acolo e clar ca avansul ala nu va mai functiona corect indiferent de ce delcoul lui peste are montat pe el.

Dracul mic sta cu motorul trantit pe o masa si studiaza cum poate monta un ansamblu de senzori calumea pe axa cu came. Primul loc unde a vrut sa-l monteze a fost in locul delcoului si s-a prins ca nu scoate performante daca il pune acolo.

Si da, multe piese de dacie ar trebui sa se dea moca. Pentru ca nici alea de "uzina" nu sunt de treaba.

Pana acum dacia venea proasta din fabrica, cu multe piese facute cu picioarele.

De ce cumperi tu argon platina bosch, lulea si capac delcou bosch oare?
De ce discurile de frana care le schimbati sunt bosh si asa mai departe?
Pentru ca sunt foarte proaste alea romanesti.

Ca si placutele de frana facute de fermit care m-au tinut de nu mai pot.

By the way, reno doisprazece s-a fabricat si in turcia mult si multe componente de reno doisprazece turcesti sunt mai bune decat alea de uzina.
Cum ar fi delcoul ala de electroprecizie de exemplu.
ydaniel
apreciez raspunsul lui argon:)
acuma,pretul pieselor romanesti este mare in raport cu cel straine,dar mic in raport cu preturile pieselor de alte marci.
valy051
Am eu delcou nou original la cutie(complet)Electroprecizia,daca va intereseaza.
argon
cu cat?
Merced
Nu vrei sa-ti dau eu unul? tongue.gif
DaciaPower
sunt cam offtopic, sper sa nu va suparati.
De ce intreaba toata lumea de delcou pt 1.3, 1.4, 1.6, ce difera la ele?
intreb de curiozitate, nu dati cu parul.
Merced
Din cate stiu eu, in primul rand curbele de avans. Merg puse de 1.4 pe 1.3 si probabil invers, dar unii prefera sa faca treaba ca la carte.
micri
eu am cumparat saptamana trecuta un delco fara platou, delco de EP cu 55 ron. platou aveam nou luat cu 18 Ron. cred ca am facut afacere buna. merge ceas.

pana duminica aveam un carburator care era infundat pe circuitul de relanti. duminica am fost in targ si am gasit unul de 27 si l-am luat cu 20 ron. nu a necesitat nici un reglaj caci era luat dupa masina
merge de asemenea brici.

de asemenea am gasit un delco 3239 la 15 ron dar nu l-am mai luat caci il am pe cel nou
valy051
Raspuns pentru Dnul.ARGON

Delcou complet,la cutie piesa de schimb de origine-6001538810
Tip 3239-12v
Pret:120ron
Merced
Am un 3230, asta e de 1.3 sa inteleg?
brigada_diverse
am si eu unu de pe o dacie sport....si oarecum se observa diferenta in ceea ce priveste functionarea motorului
utilizator86
NU ARE NIMENI UN DELCO IN PLUS ?
vladut88
am eu unu cat dai pe el?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.