Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare curea distributie nr km/timp efectuat ?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Diverse - Dacia Logan
hspinache
Buna ziua domnilor,

Am un logan cu motor tip K7m-F7[1598 cm3] , care are vechime de 4 ani si 12800 km la bord .Marea mea problema este daca trebuie/ nu trebuie sa schimb cureaua de distributie ?
-conform cu cartea de intretinere ar trebui dupa 4 ani ,indiferent cit ai mers [de parca ar fi conserva de peste care se altereaza stind ]
-majoritatea masinilor stipuleaza ca la 60000 se schimba cureaua de distributie
-eu nu am vazut niciodata o curea de distributie noua , in pachet sa vad ce scrie pe ea ; scrie 60000 km sau 4 ani?
-la Solenta [are acelasi tip de motor [aproximativ] nu apare obligatia sa schimbe omul cureaua la 4 ani ; acolo este mai simplu : facem la 10000km revizie si la 60000 km [poate sa fie si in 100 ani] se schimba cureaua.
-acuma sa o luam in alt sens; daca sta ce se uzeaza la curea ? crapa plasticul de vechime? presupun ca daca merge se subtiaza si ajunge la structura de rezistenta cind este periclitata cureaua .

Voi ce parere aveti ?
testike
Eu nu am schimbat inca la 4 ani si 4 luni, cred ca o schimb peste vreo 3 luni.
Mai era cineva care a schimbat la 90 mii km, inainte de 4 ani, daca tin bine minte.
Mie asa mi-a recomandat mecanicul.
Exista totusi riscul sa se rupa biggrin.gif
logan1.5dci
Exista o marja pe care si-o ia fabricantul, e clar ca nu se va rupe la 4 ani si o zi, cum zicea un coleg, exista riscul sa se rupa, dar sigur nu se va rupe in .................. nu dau un termen, sa nu zici ca te-ai luat dupa mine. Acum intelegi?

Extrapoland, daca termenul de garantie al unui produs este de un an si el conform etichetei ieri a expirat, nu inseamna ca brusc s-a stricat, el cu siguranta mai este comestibil inca o perioada de timp, daca a fost pastrat in conditii prielnice, ca daca nu (exemplu, a fost tinut in soare) se poate strica chiar inainte de termen.

Cyrusmddd
QUOTE(hspinache @ 16 Mar 2009, 18:36)
Buna ziua domnilor,

Am un logan cu motor tip K7m-F7[1598 cm3] , care are vechime de 4 ani si 12800 km la bord .Marea mea problema este daca trebuie/ nu trebuie sa schimb cureaua de distributie ?
-conform cu cartea de intretinere ar trebui dupa 4 ani ,indiferent cit ai mers [de parca ar fi conserva de peste care se altereaza stind ]
-majoritatea masinilor stipuleaza ca la 60000 se schimba cureaua de distributie
-eu nu am vazut niciodata o curea de distributie noua , in pachet sa vad ce scrie pe ea ; scrie 60000 km sau 4 ani?
-la Solenta [are acelasi tip de motor [aproximativ] nu apare obligatia sa schimbe omul cureaua la 4 ani ; acolo este mai simplu : facem la 10000km revizie si la 60000 km [poate sa fie si in 100 ani] se schimba cureaua.
-acuma sa o luam in alt sens; daca sta ce se uzeaza la curea ? crapa plasticul de vechime? presupun ca daca merge se subtiaza si ajunge la structura de rezistenta cind este periclitata cureaua .

Voi ce parere aveti ?
*



Si eu am tot vreo 12.000 km si am efectuat revizia de 4 ani la un service privat. Mecanicul de acolo mi-a spus ca nu are nici un sens sa schimb acum distributia drept urmare nici nu am schimbat-o.
mihaimgm
Voi nu mergeti cu masinile. 12000km in 4 ani? Cand vindeti asemenea masini anuntati. Stiu pe cineva care a schimbat cureaua la 120k km
adiya
Producatorul RECOMANDA inlocuirea la 4 ani. Tu faci CE VREI cu motorul tau.
QUOTE(hspinache @ 16 Mar 2009, 17:36)
-acuma sa o luam in alt sens; daca sta ce se uzeaza la curea ?
*


Imbatraneste.
C a t a l i n
Și eu știu câțiva care s-au luat după "mecanici", iar apoi au schimbat supape strâmbe...
hspinache
Ar fi bine sa schimb setul de distributie pe moment si sa ramin cu setul de accesorii vechi ? Trebuiesc schimbate amindoua ?
AL
continuare discutiei pe topicul aferent reviziei respective... atrag atentia intiatorului ca in viitor sa scrie problemele sale acolo unde se potrivesc si sa nu inceapa un topic nou decat dupa ce a dat SEARCH...

cat despre schibmarea curelei la 4 ani eu nu cred ca scrie asa ceva in cartea de intretinere... din cate stiu e legata doar de numarul de km.. respectiv de o anumita revizie (numele comercial al aceteia in functie de nr. de km la care se face)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.