Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [OFERTA]parazituchel e tepar!
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Probleme forum
Pages: 1, 2
wizkid
Am vorbit cu parazituchel sa iau de la el un nokia e51 cu 450RON. Si a ajuns coletul azi...si ghiciti ce. In colet se aflau 2 incarcatoare bulite si un router praf. Asa ca rog operatorii sa il inchida pe parazituchel pentru nesimtirea de a incerca sa dea teapa. Pe messenger il cheama "marian me".Bravo ma baiatule esti smecher tare. Uite asa moare forumul. Multumesc operatorilor
Fratzica
poti pune cumva o poza a coletului? Ma intreb ce se intampla daca finaliza tranzactia cu cristianxxl smile.gif
cosmin_2300
Si tu ai pierdut 450 ron ? Sau te-ai uitat in colet inainte ? Cum ai facut ?
Fratzica
iti recomand sa faci plangere la politie pentru inselaciune.
wizkid
l-am desfacut de fata cu soferul de la curierat, care m-a intrebat cum ia ala banii ca nu a facut cu ramburs. si m-am uitat in colet inainte sa dau banii si hopa...nu era nimic. si i-am spus soferului ca refuz coletu am dat 20 lei pe transport si am lasat coletul soferului sa-l trimita inapoi.Asa ca aveti grija sa va uitati in pachet inainte sa dati banii.
cosmin_2300
QUOTE(Fratzica @ 19 Mar 2009, 19:53)
iti recomand sa faci plangere la politie pentru inselaciune.
*




QUOTE(wizkid @ 19 Mar 2009, 19:55)
l-am desfacut de fata cu soferul de la curierat, care m-a intrebat cum ia ala banii ca nu a facut cu ramburs. si m-am uitat in colet inainte sa dau banii si hopa...nu era nimic. si i-am spus soferului ca refuz coletu am dat 20 lei pe transport si am lasat coletul soferului sa-l trimita inapoi.Asa ca aveti grija sa va uitati in pachet inainte sa dati banii.
*


In locul tau faceam cum a spus si fratica ... imprimam ce am vb cu el pe messenger ( asta daca ai activata arhiva la messenger ) si cu pachetul ( luam curierul cu mine daca era nevoie ) ma duceam la politie si depuneam plangere pt inselaciune !


L.E.: fa o poza chitantei pe care ai primit-o ca ai refuzat pachetul si pune-o pe forum smile.gif
george_slz
A..deci e la moda teapa. Credeam ca e doar accident.
Haide sa vedem . Pe 14.03, userul Robertsuk19, care are vreo 92 de posturi pe forum, imi promite, in urma unui anunt dat la bursa, o placa de baza +procesor. Si cu ce ma aleg eu?! Pai cu o placa de baza si un procesor normal arse, pt ca asa inteleg unii user sa faca curatenie de primavara prin ograzi.
Rog si eu un moderator de la Bursa sa blocheze pe veci accesul unui astfel de user tepar.
Iata dovezile aici:
cosmin_2300
Propun schimbarea denumirii topicului si mutarea acestuia , astfel incat sa putem scrie in el persoanele cu care am avut probleme cand am cumparat ceva !
Fratzica
george_slz iti recomand si tie ce i-am recomandat lui wizkid.

wizkid cum adica nu a venit cu ramburs? cum se astepta sa ii platesti?
wizkid
chitanta nu o am ca am refuzat coletul iar eu am pastrat chitanta cu transportul unde scrie si awb coletului si numele curierului. dar pana face politia ceva...
Fratzica
pai pe asta se bazeaza si cei care dau tepe. Eu in locul tau primul lucru pe care il faceam era sa ma duc la politie sa fac plangere.
wizkid
pai soferul de la curier a intrebat daca am cont la firma lor (adica la Curiero).Probabil banii se virau in contul de la firma respectiva. In fine sfatul meu e sa va uitati in colet de fata cu soferul inainte sa dati banii:)
Va las in seara asta ca m-ai am treaba, in caz de mutati topicul va rog sa-mi lasati si mie un mesaj
$$ilvviu
Foarte util un astfel de topic. Nu am citit pana acum despre tepe intre colegi de forum, dar uite ca apar si nesimtiti printre noi.
Ar fi bun de facut "lipicios" la Bursa.
gotty
ar fi bun si reversul lui,cu membrii seriosi care activeaza la bursa...teparii ar trebui dovediti cu probe ca e usor sa arunci cu vorbe....
cosmin_2300
QUOTE(gotty @ 19 Mar 2009, 20:31)
ar fi bun si reversul lui,cu membrii seriosi care activeaza la bursa...teparii ar trebui dovediti cu probe  ca e usor sa arunci cu vorbe....
*


Eu de ce-am cerut chitanta ???

@initiator ... pune poza cu chitanta pe care ti-au dat-o la refuzarea pachetului !

Si tinand cont ca nu era ramburs ... nu crezi ca poate a incurcat pachetele ? Poate a vrut sa-i doneze cuiva acele lucruri ( arse sau cum sunt ele ) si i-a trimis un telefon de 450 ron !
dan.gutu
Cand nu sunteti sigur de un furnizor sau de cineva de la care cumparati,cereti ca pachetul sa fie deschis inainte de plata,mai toate serviciile de curierat au aceasta optiune.Pana acum nu am patit sa cumpar de la un user ceva si sa nu fiu multumit,poate ca am avut noroc smile.gif.
wizkid
pentru gotty: Pe colet scria numele meu si adresa mea,numarul meu de telefon, iar ca expeditor era numele lui (trufasu marian) si o adresa dar fara numar de contact sau altceva. Si uite cu oameni ca astia se pierde increderea formului. pacat
logan1.5dci
Nu cred ca se pierde increderea in forum, trebuie sa ne asteptam ca printre noi sa fie si tepari, hoti de casetofoane, politisti, vanzatori de masini etc. wink.gif

Dar parazituchel nu are nimic de spus, in apararea lui?
aleksanders
poate la sectiunea bursa ar trebui sa existe un sistem de verificare a vanzatorului - ceva de genu okazii - si asa poti avea siguranta ca este un user de incredere sau nu - aveti grija cu parazituchel, el mai avea unele lucruri la bursa -


apropo - aviz celor din brasov -Renault Megane Sedan 2 2004 - BV-11-ASU - asta este masina din semnatura lui parazituchel
puiu82
Domnilor,frumoasa initiativa........dar trebuie si dovedita vinovatia.
Si eu am luat cateva tepe de la forumisti......dar au fost demult si nu le-am facut publice,pt ca nu imi place scandalul.

@ Cosmin_2300,sa te vad cum ma tarasti tu pe mine la politie,eu fiind curier....

@ Wizkid,daca nu a specificat ca e cu ramburs,de unde stia curierul ca ai de dat bani?
Si daca ai refuzat coletul,de ce ai platit transportul?

@ Dan Gutu,treaba e mai complicata daca expeditorul nu doreste acest lucru.
Daca doreste,trebuie sa isi dea acordul in scris si sa se oblige la plata expeditiei tur-retur daca e refuzat coletul.Firma la care lucrez nu are o astfel de optiune,asa ca mai bine intrebi intai.
Daca scrie doar pe awb(nota de transport) nu are nici o valoare,si eu,curierul nu pot de la mine putere sa te las sa verifici coletul,daca nu iti convine continutul eu trebuie sa il platesc si o sa fiu si sanctionat.
Eu il ridic sigilat si il predau sigilat contra rambursului si taxelor de transport.

@Logan1.5dci,bine punctat,astept cu interes replica userului Parazituchel.
Bafta!
dan.gutu
Eu cand expeditorul nu prezinta garantie ii cer ca atunci cand pune pachetul sa specifice ca eu pot deschide pachetul inainte sa platesc.Am folosit aceasta metoda la vreo 3 servicii de curierat si nu a platit expeditorul nici o taxa in plus,eu am platit si transportul si returul banilor.Acum cati dintre noi nu ar avea incredere intr-un user cu peste 200 de posturi, sau mai citesti un pic, din posturi, sa vezi cam ce debiteaza si iti faci o parere. smile.gif
argon
Sa fiti voi sanatosi cati useri vechi cu mai mult sau mai putina credibilitate pe forum si fac clona cu care activeaza doar la bursa, nu dam nume ca inca nu cunosc tepe dovedite, si daca au dat, nu a facut nimeni sesizare. Unii sunt asa de talambi ca-i poate descoperii oricine cand se incurca in useri si dau 'up' cu celalalt.
cosmin_2300
QUOTE(puiu82 @ 20 Mar 2009, 10:45)

@ Cosmin_2300,sa te vad cum ma tarasti tu pe mine la politie,eu fiind curier....

*


Era o expresie blink.gif
Pot sa-i cer sa-mi dea o declaratie ( cu semnatura ) ca in coletul deschis de fata cu el erau 2 incarcatoare si 1 router .... care-i problema ?
BioHazarD
Dar ce faci daca nu iti trimite prin curier, ci prin posta? Atunci poti desface pachetul inainte sa platesti/semnezi? Eu incerc sa ma feresc la maxim de transportul din alta localitate. Dar am fost nevoit sa comand niste senzori de parcare si niste becuri prin posta. Becurile erau total diferite fata de ce vroiam eu (am vrut albe si ele erau verzi), l-am sunat pe tip, i-am explicat faza si a fost de acord sa i le trimit inapoi, ca sa-mi trimita ceea ce comandasem. Dupa 3 zile in care l-am tot sunat ca sa-mi dea adresa, imi pierdusem orice speranta, am dat de el pana la urma si totul s-a rezolvat. Cel putin teoretic, ca n-am probat becurile. biggrin.gif
sorin1983
QUOTE(puiu82 @ 20 Mar 2009, 10:45)
@ Dan Gutu,treaba e mai complicata daca expeditorul nu doreste acest lucru.
Daca doreste,trebuie sa isi dea acordul in scris si sa se oblige la plata expeditiei tur-retur daca e refuzat coletul.
*


Eu la o anumita firma de curierat am dat 5 lei baiatului pt ca m-a lasat sa ma uit in colet! deschis frumos si verificat! pt ca pe hartie nu era specificata desfacerea lui.Zau daca as fi dat banii pe cutia pe care mi-o adusese el fara sa vad daca contine ce vroiam.

Si de aia nu prea accept eu sa fac chestii cu posta, curier etc pt ca pot interveni diverse probleme oricand.
Serje
QUOTE(wizkid @ 20 Mar 2009, 09:59)
Si uite cu oameni ca astia se pierde increderea formului. pacat
*


Ce legatura are forumul? Oricine poate pune anunturi, nu exista nici o selectie, deci ... ar trebui sa te astepti si la chestii nasoale.
puiu82
@ Sorin1983,i-ai dat 5 ron pt.ca ti-a cerut,sau ca ai vrut tu?
Daca regulamentul firmei ii permite sa faca asemenea favoruri,e ok,dar sa ceara bani pt asta e nesimtire.
Daca regulamentul firmei,nu ii permite,e un mare bou si o sa isi planga de mila mai devreme sau mai tarziu.
Stii tu vorba aia,cu facerea de bine,e f.......de mama?
Eu am probat pe buzunarul meu treaba asta cand eram nou angajat si credeam ca e normal ca omul sa vada pe ce da banii........si de atunci nu mai fac favoruri nimanui,poate sa planga,sa ma roage cat vrea,sa refuze primirea,datoria mea e sa aduc coletul si sa plec cu banii sau cu marfa retur cu ambalajul sigilat.
Daca sunt probleme dupa aia,incerc sa te ajut cum pot,dar nu ma poate obliga nimeni.
Vorbesc din experienta si din punctul de vedere al unui om cinstit.
Scuze pt. postul lung.
Astept in continuare si postul userului Parazitulchel.
Bafta!
burnout
Mai bine ii faceti o potera si-i smulgeti tendoanele, pitecantropii astia nu pricep altfel decat prin brutalitate, bataie, violenta...chestii d-astea fine.

Mai sunt si pe alte forumuri, nu numai aici...unii...nu mai sunt momentan disponibili biggrin.gif
demin2609
Nu stiu daca este corect sa postez denumirea vreunei firme rog moderatorii sa stearga daca gresesc.

Am primit prin Curiero un pachet, si m-am uitat sa vad ce primesc, si am facut tranzactia, am dat banii la primirea coletului pentru ca am fost multumit de produs.

Inainte de primirea pachetului am vorbit cu expeditorul sa imi permita sa verific continutul + ca am platit o suma modica pentru asigurarea bunurilor.

asa trebuie procedat sa nu te prajesti...
ydaniel
eu am trimis prin posta/primit dar nu am avut probleme.
CriSTI68
eu propun ca sa se faca la bursa si la anunturi un topic sticky unde sa se poata raporta teparii de pe forum smile.gif
logan1.5dci
QUOTE(wizkid @ 19 Mar 2009, 19:43)
...............In colet se aflau 2 incarcatoare bulite si un router praf. ........
*




QUOTE(wizkid @ 19 Mar 2009, 19:55)
.............................. si m-am uitat in colet inainte sa dau banii si hopa...nu era nimic.
*




blink.gif nedumerire.gif





QUOTE(wizkid @ 19 Mar 2009, 19:55)
l-am desfacut de fata cu soferul de la curierat, care m-a intrebat cum ia ala banii ca nu a facut cu ramburs.
*



Deci parazituchel ti-a trimis o cutie goala si nu ti-a cerut nici un ban.
Pai unde-i teapa?
puiu82
UPS.......Ce atent la detalii esti,Logan1,5dci wink.gif
wizkid
pai daca nu deschideam cutia si o achitam si pleca...atunci abia consideri tu ca e teapa? cand verifici si nu gasesti continutul care-l vroiai, ce e doar tentativa de teapa,nu? smile.gif
$$ilvviu
Daca nu a cerut ramburs nu iti putea incasa banii curierul.
cosmin_2300
QUOTE(CriSTI68 @ 21 Mar 2009, 22:47)
eu propun ca sa se faca la bursa si la anunturi un topic sticky unde sa se poata raporta teparii de pe forum smile.gif
*


Asta am propus si eu cu o pagina in urma .... degeaba smile.gif
marksman
Sa se faca topic, dar cu obligativitatea postarii de probe atunci cand cineva e declarat tepar, ca altfel o sa fie un topic de platit polite mai vechi sau mai noi.
sorin1983
QUOTE(puiu82 @ 21 Mar 2009, 14:18)
@ Sorin1983,i-ai dat 5 ron pt.ca ti-a cerut,sau ca ai vrut tu?
*


I-am dat pt ca am vrut eu... eu doar l-am rugat sa il desfaca. Omul l-a desfacut frumos la un capat, am vazut ce e in el si dupa aia l-am desfacut de tot. Oricum omul care l-a trimis trebuia sa specifice deschiderea pachetului.Mie asa mi se pare normal.
logan1.5dci
QUOTE(wizkid @ 22 Mar 2009, 09:44)
pai daca nu deschideam cutia si o achitam si pleca...atunci abia consideri tu ca e teapa? cand verifici si nu gasesti continutul care-l vroiai, ce e doar tentativa de teapa,nu? smile.gif
*



In raportul tepar- tepuit, e clar ca sunt antitepar, adica sunt de partea ta.
La stilul de narare, sunt impotriva ta. happy.gif

Pana la urma era sau nu ramburs, ca m-ai zapacit de tot. laugh.gif
QUOTE(wizkid @ 19 Mar 2009, 19:55)
l-am desfacut de fata cu soferul de la curierat, care m-a intrebat cum ia ala banii ca nu a facut cu ramburs.
*



" RAMBÚRS, rambursuri, s.n. Sistem de expediere a unei mărfi conform căruia destinatarul este obligat, la primire, să achite expeditorului contravaloarea mărfii sau a taxei de transport. "
GoGu
Nici mie nu mi-e clar. Sa folosim niste definitii:

1) taxa transport: taxa platita pentru transportul coletului (doh...). Se poate plati de catre expeditor sau destinatar.
2) taxa ramburs: taxa pentru transportul banilor ceruti ca ramburs pt. colet inapoi la expeditor. Se poate plati de catre expeditor sau destinatar.
3) valoare ramburs: suma de bani ceruta pentru continutul coletului, fara legatura cu taxele de mai sus. Evident, doar destinatarul o poate plati.

Asadar, folosind definittile de mai sus, ce s-a intamplat exact? Ca daca omu' ti-a trimis niste gunoaie da' nu ti-a cerut bani (ci doar, poate trebuia sa platesti transportul), care-i problema? unsure.gif
clr
Deci: tine de noi ca atunci cand facem tranzactii sa specificam finalitatea. Un simplu reply direct pe topicul cu pricina in care spunem cat de multumiti sau nemultumiti am fost. Eu asa am facut intotdeauna. Singura tentativa de teapa pe care am avut-o a fost cand am cumparat un buton de geamuri electrice de la cineva care dezmembra un Megane. S-a intalnit cu un amic de al meu care era din aceeasi localitate cu el si a incercat sa scoata de la el mai multi bani decat se intelesese cu mine. Noroc ca prietenul meu stia exact despre ce e vorba si nu a cazut in plasa. Daca a vazut asta a acceptat pretul initial agreat. Am pus aceasta informatie pe topic chiar daca nu i-a convenit. Tranzactia in final a fost "corecta", s-a facut la banii agreati initial, iar butonul a fost bun. Nu putem sa mergem pe premisa ca toti userii sunt corecti, e firesc sa ne luam niste masuri de siguranta.
wizkid
coletul a fost asa: taxa transport = 20lei, taxa ramburs = 450lei. expeditorul avea cont la firma respectiva, soferul urmand sa depuna banii in contul lui. ati inteles? Curiozitatea mea e alta, la cate reply-uri au fost date pe aceasta tema de ce "parazituchel' nu a dat macar un reply? iar pe mess i-am scris ca a fost nesimtit si ca nu i-a mers,si nimic. Acum daca omul era nevinovat venea si el cu un mesaj macar. Sunt de acord sa se faca cum a zis "clr". Un reply pe topicul respectiv si gata, sau macar o iconita cu 100% ok.
C a t a l i n
Și cum dovedești legătura între un ID și o persoană reală?
Zippy
Pana se face sticky cu "Tepari" as vrea sa denunt si eu una:
Domnul flavius1611 vinde un opel astra care are chipurile doar 120.000 km. Vezi aici: http://www.daciaclub.ro/-VAND-astra-g-hatc...t122224-s0.html


De fapt a trecut lejer de 200.000 km. Dovada aici: http://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=42827
A l e x
Mai ales ca un cont de Yahoo se poate fura usor daca "victima" foloseste calculatorul tau (sau ai tu acces la al lui/ei)... Si fisierele din arhiva eu zic ca se pot edita. Poate nu usor, dar se pot...

Si spre deosebire de fotografii, clipuri video sau audio (ca si alea se pot falsifica, dar foarte greu sa le faci sa para 100% reale), textul daca e editat, e bun editat, nu lasi nicio urma...

Cu alte cuvinte, inseamna fix zero, si mi-ar fi frica sa traiesc intr-o tara in care o discutie de pe net poate fi folosita ca proba in instanta.
Serje
QUOTE(wizkid @ 22 Mar 2009, 14:13)
...Curiozitatea mea e alta, la cate reply-uri au fost date pe aceasta tema de ce "parazituchel' nu a dat macar un reply?...
*


Te-ai gandit ca poate nici nu a observat topicul asta? Poate nici nu se uita prin sectiunea asta a forumului?
R19/16v
Nenea flavius se tine de d-astea de multa vreme. Aruncati un ochi la profilul sau de la okazii, sa vedeti ce fel de om este...
$$ilvviu
Si ce calificative interesante da....
Motreanu Sorin
QUOTE(A l e x @ 22 Mar 2009, 16:04)
[...] mi-ar fi frica sa traiesc intr-o tara in care o discutie de pe net poate fi folosita ca proba in instanta.
*



Mie din potriva mi-ar place sa traiesc intr-o tara in care inclusiv discutiile de pe net pot fi folosite in instanta.Ca utilizator cinstit nu am de ce sa ma tem de asa ceva si s-ar teme doar cei care au de ascuns ceva.Pe net,fiind la distanta,anonimi practic multi se cred ce de fapt nu sunt sau, (mai abitir ca-n viata reala) poti cadea victima unor tepari precum cei descrisi mai sus (si cati altii).Prin urmare,din moment ce si prin net poti fi victima unor infractiuni si poti fi pagubit sub diverse forme nu vad de ce nu ai putea apela la cei meniti sa te apere.Sau unii considera ca pe net ai voie sa faci orice?
La fel ca-n viata reala si prin aceasta metoda de comunicare trebuie sa ramanem (unde este cazul) la fel de seriosi ca in viata reala si mai mult,sa putem fi trasi la raspundere la fel ca in viata reala daca facem "magarii".

argon
Descoperit de Valerika_str, Roberto$ e tepar, 120.000 km vs 210.000 km.

http://www.daciaclub.ro/-VAND-RENAULT-LAGU...01-t140302.html

http://www.reno.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=132992&hl=


presupun ca fabricatie nov 2001 si prima inmatriculare 2002, d'aia zice dincolo 2002, dar toate amanuntele o fac aceasi, zice 'laguna mea', in poze are numarul, in semnatura la fel, ma mir sa aiba doua lagune, una din 2001 alta din 2002, aceasi culoare, aceleasi motor, dotari.

EDIT: mai are doua topicuri sterse, acum in cosul de gunoi(poate sa verifice orice moderator), sterse din motive de 'up', cu aceasi laguna de vanzare, dar inmatriculata cu numarul din profil, in topicul vizibil a pus poze cu numere rosii, probabil vechi, facute cand a adus-o, dar unele poze(ex cea cu husa) sunt identice.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.