Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: schimbat scaune
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Pages: 1, 2
Banu1974
M-am saturat de aceste scaune care se bataie ca toti dracii,asa ca de maine voi avea doua scaune de opel vectra b....
A mai schimbat cineva scaunele?de pe ce masini le-ati ,,procurat"?
C a t a l i n
Și-a pus cineva scaun electric, dar n-a funcționat decât o dată...
user posted image
Banu1974
radmasa.gif ce ironic... sad.gif
26-Kbe
Ca de obicei smile.gif))
Cu mici modificari se pot pune smile.gif
Succes
Banu1974
QUOTE(26-Kbe @ 23 Mar 2009, 20:08)
Ca de obicei smile.gif))
Cu mici modificari se pot pune smile.gif
Succes
*


STIU CA SE POT PUNE,ERAM DOAR CURIOS DACA A MAI SCHIMBAT CINEVA SCAUNELE...
AleXuTzU_Tau
QUOTE(MAERSK @ 23 Mar 2009, 19:30)
Și-a pus cineva scaun electric, dar n-a funcționat decât o dată...
user posted image
*



pe asta l-as recomanda celor care critica aiurea ..........si ei habar n-au sa faca......
Banu1974
aplauze.gif victorie.gif
rratzoiusexos
eu as fi bucuros macar sa nu mai scartaie ca toti dracii.cel putin ala de la sofer.ma enerveaza.cred ca o sa incerc la dezmembrari.are idee cineva cam cat costa nou/sh?

23 Mar 2009, 21:13:
as fi interesat de unul/unele cu reglaj lombar care sa se potriveasca pe solenza
andr3y_yoo
QUOTE(rratzoiusexos @ 23 Mar 2009, 21:11)
eu as fi bucuros macar sa nu mai scartaie ca toti dracii.cel putin ala de la sofer.ma enerveaza.cred ca o sa incerc la dezmembrari.are idee cineva cam cat costa nou/sh?

<span class='edit'>23 Mar 2009, 21:13:</span>
as fi interesat de unul/unele cu reglaj lombar care sa se potriveasca pe solenza
*


me too
Banu1974
QUOTE(rratzoiusexos @ 23 Mar 2009, 21:11)
eu as fi bucuros macar sa nu mai scartaie ca toti dracii.cel putin ala de la sofer.ma enerveaza.cred ca o sa incerc la dezmembrari.are idee cineva cam cat costa nou/sh?

<span class='edit'>23 Mar 2009, 21:13:</span>
as fi interesat de unul/unele cu reglaj lombar care sa se potriveasca pe solenza
*


Asa sunt astea care le pun eu....reglaj lombar,reglare pe inaltime ,cel de la sofer... wink.gif
nenestean
QUOTE(Banu1974 @ 23 Mar 2009, 19:28)
M-am saturat de aceste scaune care se bataie ca toti dracii,asa ca de maine voi avea doua scaune de opel vectra b....
A mai schimbat cineva scaunele?de pe ce masini le-ati ,,procurat"?
*


maine zici ca le pui ........
ok
asteptam poze biggrin.gif
.... o sa fi tu "cobai"
smile.gif) daca iti ies tie ....poate punem si noi.......daca nu ...
.........keep walking
BoomPunk
Vrem poze indecente cu scaunele....
Banu1974
QUOTE(BoomPunk @ 23 Mar 2009, 21:55)
Vrem poze indecente cu scaunele....
*


o sa caut o ,,bunaciune" si fac si poze indecente... radmasa.gif
daciist
le-am schimbat eu...dar ai grija ca nu se potrivesc alte modele de scaune de la alte masini...si daca vrei sa le schimbi trebuie sa tai suportii scaunelor care sunt sudati de caroserie si sa-i reconstruiesti...ca sa zicem asa...mi-a luat destul timp (nu stiu cat exact...dar cred ca vreo 10-15 ore efectiv munca)...si eram terminat psihic ca nu mai terminam (ca lucram dupa ce veneam de la servici)...
rezultat... foarte multumit...scaunele care le-am pus sunt de la un peugeot sport in doua portiere...au protectie laterala (te tin in ele foarte bine in curbe)...au reglaj pe inaltime...
momentan n-am poze ...dar o sa fac...cred
gandeste-te de doua ori inainte sa te apuci de treaba...
Banu1974
QUOTE(daciist @ 24 Mar 2009, 04:01)
le-am schimbat eu...dar ai grija ca nu se potrivesc alte modele de scaune de la alte masini...si daca vrei sa le schimbi trebuie sa tai suportii scaunelor care sunt sudati de caroserie si sa-i reconstruiesti...ca sa zicem asa...mi-a luat destul timp (nu stiu cat exact...dar cred ca vreo 10-15 ore efectiv munca)...si eram terminat psihic ca nu mai terminam (ca lucram dupa ce veneam de la servici)...
    rezultat... foarte multumit...scaunele care le-am pus sunt de la un peugeot sport in doua portiere...au protectie laterala (te tin in ele foarte bine in curbe)...au reglaj pe inaltime...
  momentan n-am poze ...dar o sa fac...cred
  gandeste-te de doua ori inainte sa te apuci de treaba...
*


Nu ma dau batut asa usor...numai ca astazi a intervenit altceva...o sa le fac poze inainte sa le pun si dupa....
radiozipp
e clar... o da in diferse...
Banu1974
QUOTE(radiozipp @ 24 Mar 2009, 12:44)
e clar... o da in diferse...
*


cine ma?
andr3y_yoo
QUOTE(Banu1974 @ 24 Mar 2009, 13:00)
cine ma?
*


de obicei cine intreaba smile.gif
iuliano_smile
QUOTE(andr3y_yoo @ 24 Mar 2009, 14:09)
de obicei cine intreaba smile.gif
*


radmasa.gif

Da alea de opel astra clasic nu merg, sau sunt incomode?

De care aveti, ca si un pret. Ca ma bate gandu, da vreau full option radmasa.gif . Cu reglaj peste tot, chiar electric daca se poate ca nu strica. Cu incalzitu mai vedem, ca poate imi iau perne din acelea cu masaj si incalzire.
Banu1974
asa arata scaunele...dar e de munca....
si off...noile ,,incaltari" agreate de ,,dacia club... radmasa.gif
radiozipp
lol smile.gif) sunt belea scaunele... cele de astra clasic sunt bune... nu sunt incomode deloc.. sunt chiar bune... dar.. de unde le iei?
rratzoiusexos
cat costa scaunele pt solenza(sh)sau macar unu.poate si cu reglaj lombar.de la ce marci se potrivesc?si in final unde gasesc,in bucuresti?
Banu1974
problema este ca sunt mai inalte decat cele de solenza....necesita ceva modificari,dupa cum spunea si un coleg mai sus,dar nu asa de speriat...
astea de le montez eu sunt de opel vectra b...se gasesc pe la dezmembrari.
sunt mai inguste decat cele vechi,deci ramane mai mult spatiu,pt. cotiera si pt reglaj.... wink.gif
andr3y_yoo
QUOTE(Banu1974 @ 24 Mar 2009, 19:46)
asa arata scaunele...dar e de munca....
si off...noile ,,incaltari" agreate de ,,dacia club... radmasa.gif
*


nu prea imi place tapiteria dar merge dry.gif

QUOTE(Banu1974 @ 24 Mar 2009, 22:19)
problema este ca sunt mai inalte decat cele de solenza....necesita ceva modificari,dupa cum spunea si un coleg mai sus,dar nu asa de speriat...
astea de le montez eu sunt de opel vectra b...se gasesc pe la dezmembrari.
sunt mai inguste decat cele vechi,deci ramane mai mult spatiu,pt. cotiera si pt reglaj.... wink.gif
*


da ca nu prea am loc sa bag cotiera intre scaune
adica intre rotitele alea de reglaj
rratzoiusexos
eu as vrea unele sa se potriveasca pe platforma scaunului.din ce stiu eu nu ai voie sa tai dun suporti,sa i micsorezi sau sa mai sudezi ceva.asa ca as dori sa stiu ce scaune s ar potrivi pe solenza
benkenobi
andrey- se pare ca o iei usor usor pe urmele unuia cu solenza rosie. ai grija.......
on topic-scaunele mi se par ok, dar trebuie slefuite plasticele si vopsite frumos. apoi gresate bine pe dedesubt sa nu scartie si hai cu ele pe masina. apoi un nou set de poze sau prezentare la carol pe podium in lumina reflectoarelor ( farurilor)..
iuliano_smile
QUOTE(benkenobi @ 25 Mar 2009, 17:18)
andrey- se pare ca o iei usor usor pe urmele unuia cu solenza rosie. ai grija.......
on topic-scaunele mi se par ok, dar trebuie slefuite plasticele si vopsite frumos. apoi gresate bine pe dedesubt sa nu scartie si hai cu ele pe masina. apoi un nou set de poze sau prezentare la carol pe podium in lumina reflectoarelor ( farurilor)..
*


Andrey nentule, cu gagicili cum mai stam radmasa.gif ?
On topic: set de poze + un pret pls
andr3y_yoo
QUOTE(benkenobi @ 25 Mar 2009, 17:18)
andrey- se pare ca o iei usor usor pe urmele unuia cu solenza rosie. ai grija.......
on topic-scaunele mi se par ok, dar trebuie slefuite plasticele si vopsite frumos. apoi gresate bine pe dedesubt sa nu scartie si hai cu ele pe masina. apoi un nou set de poze sau prezentare la carol pe podium in lumina reflectoarelor ( farurilor)..
*


e de bine??sau de rau???? blink.gif

QUOTE(tilix_boss2008 @ 25 Mar 2009, 17:52)
Andrey nentule, cu gagicili cum mai stam radmasa.gif ?
On topic: set de poze + un pret pls
*


stau ghini cu gagicilii
hai costine pune scaunele odata ca vrei sa vedem capodopera
benkenobi
de rau dle. andr3y-yoo. de rauuuuuuuuuuuuu.
Banu1974
A wink.gif cum am terminat cu scaunele...multa munca frate...poze pun mai tarziu...a trebuit sa schimb si alea de la centuri,ca scaunele au sistemul pe ele,...dar am scapat si de ,,stiuletii" aia din podele...multa munca...dar si rezultatul pe masura.
Ma scotea din sarite alea vechi,de parca astea ar fi noi,cand acceleram se ducea spatarul pe spate....cand franam se ducea in fata...astea sunt tepene.... wink.gif

26 Mar 2009, 16:32:
QUOTE(benkenobi @ 25 Mar 2009, 17:18)
andrey- se pare ca o iei usor usor pe urmele unuia cu solenza rosie. ai grija.......
on topic-scaunele mi se par ok, dar trebuie slefuite plasticele si vopsite frumos. apoi gresate bine pe dedesubt sa nu scartie si hai cu ele pe masina. apoi un nou set de poze sau prezentare la carol pe podium in lumina reflectoarelor ( farurilor)..
*


Te referi cumva la cine ma gandesc si eu?
Avea pe capota un stiker mare ca o litera japoneza sau ce dracu o fi insemnand? radmasa.gif
slider2
domnul incognito de care pomeniti pe aici, a cam tras chiulul, nu l-am mai vazut postand, decat in topicul de anvelope.
iar semnul ala de pe capota, era intr-adevar japonez, si era simbolul grupului din care face parte. presupun ca este un grup de arte martiale, sau ceva de genul....
Banu1974
coffee_spitsk.gif poate ,,grup organizat"...tu ai pus botu" la povestea aia?
slider2
e si cu tine acum, eu doar am spus ce a afirmat el....
oricum multe sf-uri pe forumul asta... tongue.gif
marius80_eugen
QUOTE(slider2 @ 26 Mar 2009, 17:17)
domnul incognito de care pomeniti pe aici, a cam tras chiulul, nu l-am mai vazut postand, decat in topicul de anvelope.
iar semnul ala de pe capota, era intr-adevar japonez, si era simbolul grupului din care face parte. presupun ca este un grup de arte martiale, sau ceva de genul....
*



Sa inteleg ca-mi duceti dorul ? Deci e rau cu mine dar si mai rau fara mine ? Unii se pare ca isi schimba nick-ul , dar naravul ba , de parca-i intereseaza pe ei de viata altora . Domnu' instalator , vezi-ti de viata dumitale , ca nu te-am mai deranjat pe nicaieri si tot o cautati cu lumanarea .

On topic : Daca re-tapitati scaunele si puneti niste huse bune pe ele ( cu suport lateral si lombar ) si va trebuie scaunele altor masini la care sa va chinuiti sa faceti tot felul de adaptari .
benkenobi
ai inteles total gresit!
de fapt nici eu nu am inteles absolut nimic din ultimele doua randuri pe care le-ai postat. oare ce ai vrut sa zici?
Banu1974
QUOTE(marius80_eugen @ 26 Mar 2009, 23:36)
Sa inteleg ca-mi duceti dorul ? Deci e rau cu mine dar si mai rau fara mine ? Unii se pare ca isi schimba nick-ul , dar naravul ba , de parca-i intereseaza pe ei de viata altora . Domnu' instalator , vezi-ti de viata dumitale , ca nu te-am mai deranjat pe nicaieri si tot o cautati cu lumanarea .

On topic : Daca re-tapitati scaunele si puneti niste huse bune pe ele ( cu suport lateral si lombar ) si va trebuie scaunele altor masini la care sa va chinuiti sa faceti tot felul de adaptari .
*


ALOOO,domnu,despre dvs. era vb. in propozitie?nu stiam,dar se pare ca va simtiti....
am facut eu vre-0 afirmatie la adresa. dvs?o caut cu lumanarea?mai nou ,noi instalatarii folosim lanterne,domnu...(mai subtire cu astfel de amenintari,avertismente!!!)
scaunele nu le-am schimbat din pricina tapiteriei,ci pt. faptul ca se balangane spatarul,cum de altfel se intampla si la dvs,ca la toate solenzele ,fara exceptie...Apropo"s...nu-ti duce nimeni ,,doru"...doar ca ne mai amintim ,,cu drag"...din cand in cand de dvs... radmasa.gif
Boris08
QUOTE(Banu1974 @ 27 Mar 2009, 08:27)
ALOOO,domnu,despre dvs. era vb. in propozitie?nu stiam,dar se pare ca va simtiti....
am facut eu vre-0 afirmatie la adresa. dvs?o caut cu lumanarea?mai nou ,noi instalatarii folosim lanterne,domnu...(mai subtire cu astfel de amenintari,avertismente!!!)
scaunele nu le-am schimbat din pricina tapiteriei,ci pt. faptul ca se balangane spatarul,cum de altfel se intampla si la dvs,ca la toate solenzele ,fara exceptie...Apropo"s...nu-ti duce nimeni ,,doru"...doar ca ne mai amintim ,,cu drag"...din cand in cand de dvs... radmasa.gif
*


Daca vrei sa nu se mai balangane scaunele pune mana si slabeste un pic smile.gif)...
radiozipp
QUOTE(Boris08 @ 27 Mar 2009, 08:34)
Daca vrei sa nu se mai balangane scaunele pune mana si slabeste un pic smile.gif)...
*



zise bamse... smile.gif) si mai lua o gura smile.gif)
ia gata cu galagia... nenea banu ... ai cu pozele alea.. odata...
Banu1974
Am promis poze...apropo"s,eu am pus scaune cu reglare lombara,nu cumpar ,,husa cu suport lateral si lombar"..
Am pregatit-o si de meci...
solenza_scala
Tu sigur n-ai pus invers scaunele alea? Butoanele pt reglaj nu trebuiau sa fie pe centru??
Marian66
superb, si cu reglaj pe inaltzime :X
mai trebuie niste huse akum macar wink.gif)
totusi, ce e aia de sub cotiera? surub, scrumiera???

off topic: antena aia scurta merge bine, se aude radio ok? eu oricum folosesc un modulator fm pt ipod, si mi-as pune si eu una scurta, da ma gandeam k poate nu "bate" bine
andr3y_yoo
QUOTE(Banu1974 @ 26 Mar 2009, 16:30)
A wink.gif cum am terminat cu scaunele...multa munca frate...poze pun mai tarziu...a trebuit sa schimb si alea de la centuri,ca scaunele au sistemul pe ele,...dar am scapat si de ,,stiuletii" aia din podele...multa munca...dar si rezultatul pe masura.
Ma scotea din sarite alea vechi,de parca astea ar fi noi,cand acceleram se ducea spatarul pe spate....cand franam se ducea in fata...astea sunt tepene.... wink.gif

<span class='edit'>26 Mar 2009, 16:32:</span>

Te referi cumva la cine ma gandesc si eu?
Avea pe capota un stiker mare ca o litera japoneza sau ce dracu o fi insemnand? radmasa.gif
*


nuuuuuuuuuu
nu se poate.......nu vreau asta sad.gif sad.gif
psychoo
QUOTE(solenza_scala @ 27 Mar 2009, 13:33)
Tu sigur n-ai pus invers scaunele alea? Butoanele pt reglaj nu trebuiau sa fie pe centru??
*



unele masini au rotitele cu reglaje in partea cealalta. daca te uiti mai bine are sistemul de prindere al centurii de siguranta fixat de scaun si daca le punea invers nu mai avea cum sa isi puna centura.

dl SAC foarte frumos arata si imi imaginez ca si confortul s`a modificat simtitor. se poate sa ne spuneti si noua exact ce modificari au suferit suportii initiali in care erau prinse vechile scaune? a trebuit taiat si sudat in alta pozitie? sau s`a prelucrat un sistem de adaptare? daca da, cum arata?
Banu1974
QUOTE(Marian66 @ 27 Mar 2009, 14:10)
superb, si cu reglaj pe inaltzime :X
mai trebuie niste huse akum macar wink.gif)
totusi, ce e aia de sub cotiera? surub, scrumiera???

off topic: antena aia scurta merge bine, se aude radio ok? eu oricum folosesc un modulator fm pt ipod, si mi-as pune si eu una scurta, da ma gandeam k poate nu "bate" bine
*


Daca vii diseara la Carol,poate iti dau eu o antena....

27 Mar 2009, 19:01:
QUOTE(psychoo @ 27 Mar 2009, 14:29)
unele masini au rotitele cu reglaje in partea cealalta. daca te uiti mai bine are sistemul de prindere al centurii de siguranta fixat de scaun si daca le punea invers nu mai avea cum sa isi puna centura.

dl SAC foarte frumos arata si imi imaginez ca si confortul s`a modificat simtitor. se poate sa ne spuneti si noua exact ce modificari au suferit suportii initiali in care erau prinse vechile scaune? a trebuit taiat si sudat in alta pozitie? sau s`a prelucrat un sistem de adaptare? daca da, cum arata?
*


Da .am taiat din suporti,pt. ca erau inalte...dar cum le-am prins si cum le-am adaptat...nu spun. wink.gif

27 Mar 2009, 19:02:
QUOTE(Boris08 @ 27 Mar 2009, 08:34)
Daca vrei sa nu se mai balangane scaunele pune mana si slabeste un pic smile.gif)...
*

,,
,,Rade ciob de oala sparta"....
g0dz3uS
Misto scaunele,dar totusi mi se par inalte,nu stiu de ce..smile.gif..in rest e ok
psychoo
nu am vrut sa par indiscret si imi cer scuze daca am fost asa smile.gif
ma interesa doar ca sa imi fac o idee despre cata bataie de cap este cu schimbatul scaunelor sa stiu daca imi trec pe lista pentru o eventuala imbunatatire.
multumesc pt raspuns oricum smile.gif daca e vba de taiat eu ma las pagubas. speram la ceva sistem de sina adaptoare care sa nu modifice structura originala a masinii.
rratzoiusexos
unde se gasesc huse cu suport lateral si lombar...?si cam cat costa?in bucuresti
Banu1974
QUOTE(psychoo @ 27 Mar 2009, 21:30)
nu am vrut sa par indiscret si imi cer scuze daca am fost asa smile.gif
ma interesa doar ca sa imi fac o idee despre cata bataie de cap este cu schimbatul scaunelor sa stiu daca imi trec pe lista pentru o eventuala imbunatatire.
multumesc pt raspuns oricum smile.gif daca e vba de taiat eu ma las pagubas. speram la ceva sistem de sina adaptoare care sa nu modifice structura originala a masinii.
*


Nu ai fost indiscret,dar la aproape 3 zile de munca,cate 6-7 ore pe zi,cu tot cu curatenia finala,ar trebui sa scriu un pomelnic,,,

28 Mar 2009, 02:10:
QUOTE(rratzoiusexos @ 27 Mar 2009, 23:07)
unde se gasesc huse cu suport lateral si lombar...?si cam cat costa?in bucuresti
*


in targ,vitan.am luat eu,100 ron.

28 Mar 2009, 02:12:
QUOTE(g0dz3uS @ 27 Mar 2009, 21:25)
Misto scaunele,dar totusi mi se par inalte,nu stiu de ce..smile.gif..in rest e ok
*


doar par mai inalte....
radiozipp
hmm interesant... p`arca m-as baga si eu sa imi iau un rand de scaune la solenza... dar sa vb la opel unde am avut masina in service poate.. fac rost de pe acolo de scaun biggrin.gif
marius80_eugen
QUOTE(rratzoiusexos @ 27 Mar 2009, 23:07)
unde se gasesc huse cu suport lateral si lombar...?si cam cat costa?in bucuresti
*



Cora , Carefura si targ , sunt in jur de 110 ron , sunt un fel de imitatie de piele , eu le am de peste 3 ani si sunt ok . Nu zic ca este acelasi lucru cu schimbatul scaunelor , dar costa mai putin . Si daca iti schimbi scaunele , huse tot iti trebuie , apoi daca ai scaune cu suport lombar si lateral iti trebuiesc si huse adecvate pt ele .
Deocamdata ma gadesc in vara sa le re-tapitez pe cele originale si sa le imbrac in alt material , poate si cu incalzire in ele pt iarna , dar ... mai dureaza .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.