Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Amortizoare spate berlina...
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
DaciaPower
Va salut!!!



Din nou va deranjez cu intrebarile mele biggrin.gif


Un prieten de al meu isi duce batraioare la rabla, problema este ca are amortizoare noi Bilstein (sau cum se scrie) pe ea, montate anul trecut, au maxim 2000 Km. El a zis ca mi le da daca se potrivesc.
Intrebarea mea este: Se potrivesc? biggrin.gif
Cele din fata stiu ca se potrivesc dar pe spate.......


PS: Amortizoarele mele de pe masina sunt pe masina din fabrica, nu au curs inca dar parca nu mai functioneaza cum trebuie.
freddybb
Se potrives ce mai astepti dar atentie amortizorele daca sunt cu lichid se tin 24 de ore inainte de montare in pozitie verticala in care functiuneaza nu culcate ca lichidul sa se aseze; sau lasi masina nemiscata de pe o zi pe alta
DaciaPower
cred ca sunt pe ulei de fapt sunt cam sigur.
pai ele sunt montate pe masina lui, le demontez si le montez pe a mea... si pe ale mele le pun pe a lui.
ydaniel
normal;)scrie si pe ambalaj:)smile.gif
DaciaPower
Nu stiam ca trebuie tinute in pozitie verticala inainte de montare.
Deci pana la urma se potrivesc, exista vreo diferenta intre amortizoarele de berlina si cele break?
Nu de alta dar e ceva de munca.
ydaniel
sunt la fel.nu trebuie sa le ti in nici o pozitie ci doar sa tragi de cateva ori de ele.
Club12TRS
Amortizoarele telescopice cu lichid hidraulic se depoziteaza NUMAI in pozitie verticala. Iar cele de berliba / Break / 1320 / 1325 Liberta sunt identice, difera doar grosimea spirei la arcuri.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.