Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Masina fara "greieri"
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
bae
Salut!

Spuneti-mi si mie, daca stiti, vreun model de masina, pana la vreo 15.000EUR la preturile actuale (ca au scazut binisor) si care sa nu faca cine stie ce zgomote ciudate macar vreo 40-50mii de km, condusa in conditii normale (adica fara sa dau prin toate gropile si fara alte excese). Multumesc!

EXCLUS DIN DISCUTIE ORICE MODEL RENAULT!!!
C@talin
vise taica vise wink.gif
ssilviu
Bae cred că a condus toată viața doar Logan biggrin.gif
romanvs
Daca te muti in Germania poti lua si Logan si nu o sa faca zgomot nici dupa 100000km. biggrin.gif
bae
Sunt curios daca va posta cineva on-topic pana la urma ca de blabla mersi, n-am nevoie.
volint
covorasul fermecat al lui Alladin
Stefan
Orice masina nemteasca wink.gif
ssilviu
QUOTE(bae @ 28 Mar 2009, 23:47)
Sunt curios daca va posta cineva on-topic pana la urma ca de blabla mersi, n-am nevoie.
*




Nu e clar mesajul? Cam orice mașină are greieri pe drumurile din romania. Iar dacă nu are greieri cel mai probabil posesorul nu are urechi suficient de bune (din mai multe motive). Nu e treabă de dacă ci de când ... o să aibă mașina greieri.

Având în vedere adversitatea ta față de Renault îți recomand și eu tot o mașină nemțească. Sigur nu vei auzi nici un greier in ea. Chiar dacă ei vor fi icon_mrgreen.gif
Kruger
Ti-as recomanda multe variante, dar nu stiu ce preferinte ai in materie de marime, motorizare, viteza, etc.

De exemplu seria 5, in bugetul tau te incadrezi pentru un BMW E39 (preferatul meu). Neparat luat de afara, in bugetul tau daca iei un motor de 2.0 (la capacitatea asta neaparat benzina) calculand inclusiv taxa poti lua o masina frumoasa.

Daca vorbim de masini noi, din nefericire la noi e spinoasa problema (pentru ca Ford face prin Turcia, altii prin Polonia, etc). Daca vrei o masina facuta in Germania si sa fie si noua, vorbim de sume ametitoare, si modele pe masura. BMW seriile 5 si 7 doar, Ford Mondeo, etc.

Am auzit lucruri foarte bune despre noua Fiesta. Cam mica pentru gustul meu, dar fara-ndoiala o masina mistocutza.

Fabia cum ti se pare ? Mie urata.



bae
Nu vreau masina SH, vreau noua. Fabia asta noua e urata rau, dar ma gandeam totusi la un model de masina testat, nu la un model nou care poate fi misto, dar cu zgomote suspecte prin ea. Eu vreau liniste!
Kruger
Eu incercam sa subliniez un alt aspect. Si anume faptul ca suma e mica pentru ceea ce iti doresti tu.

La o masina de 15k, testele de zgomot se fac dupa alte standarde decat la o masina mai scumpa. Materialele sunt mai proaste, antifonarea e inferioara...etc. De undeva trebuie scos, ca acea masina sa o poti cumpara tu la 15k.

Ca si discutie constructiva, iti pot enumera masinile care m-au surprins placut, care se incadreaza in banii tai (oarecum si in variante chele), si care sunt destul de noi incat sa nu fie discontinued:

- Golf
- Focus
- Fiesta

Pe primul loc ar fi Golf-ul.
bobo77
Nu o sa gasesti masina fara greierasi pe soselele din Romania...asta-i parerea mea.
C a t a l i n
Toyota Avensis rulată de nouă în Romania, acum la 25000 km, nu are absolut niciun greier. Parol.

(dacă te întinzi puțin la buget, găsești acum la ofertă modelul de care zic, adică anterior)
bae
Buun, sa zicem ca asa e, ca nu gasesc una fara zgomote. Atunci reformulez: stie careva vreun model de masina (pana in 15.000EUR) la care nivelul de zgomote in habitaclu este minor pana pe la 40-50 de mii de km? (La fel ca mai sus, exclus orice model Renault.)
Mirciulik
Am condus Opl Vectra C 2003. Adus din belgia la 160.000 km si rulat in romania pana la 220.000 . Absolut nici un greiere. Doar cand dadeai tare intr-o groapa mare se auzea ceva in rest nimic.

Acum un an o vectra se invartea la 16.000-17.000. Cu criza asta poate s-au ieftinit. Nu stiu insa daca se mai fabrica.
Kruger
Omul a spus ca vrea masina noua, si i-am recomandat Golf 6. VW s-a batut cu pumnul in piept ca s-au facut teste fonice temeinice.
dizzy
Eu iti recomand un consult la psiholog. Cred ca stai prost cu nervii.
La 15000 masina noua iti vei lua ceva de clasa mica, eventual compacta. La banii astia sunt masini destul de bune, care duc destul de mult dar sunt departe de a fi masina perfecta, fara greieri si zdranganici. Poti sa iei oricare masina, apoi sa te apuci de cautat greieri si de scazut numarul lor. Instalezi pasla, izolezi si fixezi firele, pui purfix, ungi balamale, pui silicon, etc-uri.
corbex
Off topic: Sorry unsure.gif
Mi se pare normal sa nu vrei greieri. Dar, insa, totusi, un casetofon mic, de 200W, ar merge?

On topic: n-avem ! post-336-1110552475.gif
argon
QUOTE(Kruger @ 30 Mar 2009, 07:46)
Omul a spus ca vrea masina noua, si i-am recomandat Golf 6. VW s-a batut cu pumnul in piept ca s-au facut teste fonice temeinice.
*




bai acesta, a facut teste referitoare la zgomotul exterior, dar daca zgomotul vine din bord sau din usi e alta problema.
bucatzel
Ford Crown Victoria.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ford_Crown_Victoria

Folosit ca taxi, si frecat prin New York de un tigan de import, pe niste gropi de m-o facut sa-mi fie dor instant de drumurile noastre. Greieri: zero. Motor: elv-ul de pe dacie face mai mult scandal.
Kruger
QUOTE(argon @ 30 Mar 2009, 10:54)
bai acesta, a facut teste referitoare la zgomotul exterior, dar daca zgomotul vine din bord sau din usi e alta problema.
*




Da-te cu el si apoi comenteaza.


QUOTE(bucatzel @ 30 Mar 2009, 11:25)
Ford Crown Victoria.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ford_Crown_Victoria

Folosit ca taxi, si frecat prin New York de un tigan de import, pe niste gropi de m-o facut sa-mi fie dor instant de drumurile noastre. Greieri: zero. Motor: elv-ul de pe dacie face mai mult scandal.
*



Io n-am vrut sa dau exmple din astea, ca multi zic ca mananc rahat. Nici eu nu am greieri si zgomote, si masina mea are 300 de mii rulati exclusiv in Romania.
C@talin
QUOTE(bucatzel @ 30 Mar 2009, 12:25)
Ford Crown Victoria.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ford_Crown_Victoria

Folosit ca taxi, si frecat prin New York de un tigan de import, pe niste gropi de m-o facut sa-mi fie dor instant de drumurile noastre. Greieri: zero. Motor: elv-ul de pe dacie face mai mult scandal.
*


parca am vazut un reportaj despre masinile astea pe taxi in america.si ziceau cas facute ca niste tancuri ,sunt mai bine ranforsate decat o masina de serie tongue.gif .
Kruger
Cred ca alea de care vorbesti tu sunt interceptoarele de le are militia peste ocean. Dar, se prea poate ca si taxiurile sa fie asa. Crown Victoria e work-horse-ul lor.

L.E: Cred ca firmele de taxi din state si-ar tripla profitul cu niste tedeiuri. Nu vreau sa ma gandesc cum haleste un V8 - 4.6 litri mergand bara la bara in New-York.
aphophis
QUOTE(ssilviu @ 29 Mar 2009, 00:22)
Nu e clar mesajul? Cam orice mașină are greieri pe drumurile din romania. Iar dacă nu are greieri cel mai probabil posesorul nu are urechi suficient de bune (din mai multe motive). Nu e treabă de dacă ci de când ... o să aibă mașina greieri.

Având în vedere adversitatea ta față de Renault îți recomand și eu tot o mașină nemțească. Sigur nu vei auzi nici un greier in ea. Chiar dacă ei vor fi  icon_mrgreen.gif
*


radmasa.gif radmasa.gif true true radmasa.gif
Trofin Liviu
Si-a facut cineva mila de mine si m-a dat cu un Audi A8 4.2tdi. Si crede-ma ca nu avea nici un greiere-masina fiind rulata cam 70000 intr-un singur an pe drumurile patriei. charge.gif
bogdan_90
daca tot vorbesti de a8 am mers in unul da cu motor mai mic si avea 200.000 de km nu auzeai nimic la 160 pe un drum plin de gropi. eu a8 nu o mai consider masina, e prea putin spun.
on toppic eu zic sa incerci sa-ti iei vw
Kruger
Cam toti producatorii au inceput sa faca economie la materiale. Calitatea pe care acum 10 ani o gaseai intr-o masina mainstream, acum o gasesti numai la modele de lux.


Retineti ca nu am spus dotari, ci calitate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.