Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: planetare GKN
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Piese auto - Dacia Solenza
Pages: 1, 2, 3
Mario2114
buna seara solenzarilor!!!!!am o intrebare???ati montat careva pe solenzuca lui planetare gkn facute in germania(cica) sunt bune dupa cate zice cel care mi le-a recomandat!m-ar interesa daca ati avut probleme sau aveti idee cam ce e cu ele,pt ca sincer sunt f scumpe cele de origine!am mai discutat cu taximetristi si zic ei ca au depasit 40000 cu aceste gkn-uri si ceva preturi informative!!!!!astept ceva pareri!!!!!o seara buna tuturor
puiu82
Buna seara si tie!
Desi nu am solenza si inca nu am schimbat planetarele...pt.supernova am gasit planetare nemtesti(cica) la 500 ron setul in Vitan.
Mai poti incerca in Tunari,au si noi si reconditionate,unele pe bile,asa zicea un coleg de forum.
Alea noi erau parca 700 ron setul.....era pe undeva topicul,e destul de recent.
Bafta!
rratzoiusexos
noi sunt cam 950 ron.am pus eu indecembrie.dar fac toti banii si ai si garantie.
Mario2114
Buna seara!!!Revin....am gasit ceva planetare de Solenza de firma VEKA,cica sunt bune si au 1 an garantie!
Totusi m-ar interesa alea pe bile,stiti cumva la ce pret sunt,ce producator si unde gasesc???
i96nds
Pai era bine de puneai si un pret aici...

Veka parca faceau termopane bune, nu planetare... ??
Mario2114
VEKA-pret 247lei
chiar azi a montat cineva planetara dreapta,dar nu stiu sa va spun pareri,revin!!
Mario2114
Buna seara solenzari!!!Azi am gasit in Timisoara planetare de SOLENZA marca GKN(cica sunt germane).Vreau sa imi cumpar ca din ce am inteles ar fi mult mai bune decat altele,am inteles ca au "viata" mai multa de cat cele de origine.Asadar planetara stanga-314RON,iar dreapta-348RON cu garantie 18 luni!!!
As vrea sa imi spuneti daca ati montat careva si ce parere aveti despre ele???
Mario2114
nu ma ajuta nimeni???
b64chr
Te avertizez sa nu mai deschizi doua topicuri cu acelasi subiect. De data asta le-am unit, data viitoare se vor sterge si vei fi sanctionat. Multumesc.

On topic: Am montat eu de curand pe dreapta, dar e mult prea devreme sa-ti spun ceva despre cata "viata" au, nu au mai mult de 100km.
Mario2114
buna seara!!!scuze va rog!!!iar referitor la raspuns va multumesc si poate imi puteti spune cat au costat si de unde le-ati achizitionat!!!
PS;data viitoare voi fi mai atent!!!
Mario2114
ma ajuta cineva???nu m-am hotarat ce sa iau!!!!!!!!
misu78
Evitati Recoplanet din Tunari. Eu am reconditionat planetara dreapta la ei de 3 ori si nu au nimerit-o. Am renuntat in final. sad.gif
oldtet
Am intrebat si eu de planetare Gkn pentru Solenza dar vanzatorul mi-a spus ca Gkn nu face planetare pentru DACIA.Imi spune si mie cineva ce ar trebui sa cer(banuiesc ca sunt compatibile de la ceva model Renault)si daca se potrivesc la Solenza.
marius80_eugen
Vanzatorul ala e un vanzator si nu un expert ! Se fac planetare pt Dacia de GKN , am un magazin pe langa mine , dar au NUMAI de LGN de la firma asta !
Mario2114
sal!Sunt si de SOLENZA am luat eu pe partea dreapta pt ca pe stanga trebuie facute niste modificari la burduful dinspre cutie si nu se prea incumeta mecanicii pt ca e mult de lucru,trebuie schimat ca cel de pe GKN nu are acea flansa de prindere de cutie si schimbat acel burduf cica pierde ulei!Mare grija sa aveti ca e pacat ca se distruge cutia!
oldtet
Multumesc Mario2114 dar mai am o rugaminte.Daca poti sa-mi dai un cod sau de la ce model de masina este.Astazi am intrat in aproximati 15 magazine de piese auto din Cluj si in afara de ASAM,GENERAL RICAMBI si de uzina nu am gasit nimic.La magazinele de piese de import nu se prea obosesc sa caute dupa dimensiuni,poate daca le-as da un cod as putea rezolva problema.
Mario2114
Sall!Eu am cerut planetare de Solenza GKN si mi-a zis ca are dar dupa cum am mai spus la planetara stanga trebuie facuta modificare.COD Planetare GKN:
- stanga 303522
-dreapta 303521
sharkky
Deci ai schimbat-o pe dreapta ... Cum ti se pare? Ceva pareri? Cat a costat?
cristio_79
Cine a luat planetare de-astea GKN poate pune ceva poze? Atat cu planetarele, cat si cu ambalajul.
Multumesc!

L. E. Modificarea despre care se vorbeste consta doar in montarea unui burduf "de origine" sau mai trebuie facut si altceva?
Mario2114
salutare!sunt multumit de GKN momentan amparcurs deja 600km si e ok!mai multe nu pot sa zic!am dat pe GKN drt-348Ron + manopera 32Ron!
Sfat:nu fortati nota cu GKN pe stanga daca nu se gaseste cea cu flansa burdufului dinspre cutie,pt ca e riscant!eu am montat pe stanga de origine!
crion82
Salut,

Eu nu cred ca pe Solenza se poate monta o planetara de GKN. GKN nu face pentru Solenza, ci pentru Logan.
Iar diferente intre Logan si Solenza sunt destule: canelurile de la roata (20 caneluri la Solenza, si 21 sau 23 caneluri al Logan), diferenta intre Solenza si Logan este si de lungime (Logan-ul e mai lat cu in jur de 12mm fata de Solenza).

In schimb pot spune ca GKN sunt foarte Buni, lucreaza pt Renault, Ford, WW, Audi...si nu in ultimul rand Curse. Au farte multe trofee castigate cu Ford.

Mie-mi place foarte mult GKN, dar nu cred ca au ceva sa se potriveasca pe Solenza. Doar Dacia faceau in intern planetare pt Solenza (cu tripoda la roata), dar acum este NTN care le face si sunt cu bile, la fel si pe Logan.
george_scala_2004
ia vezi aici. fabrica sau nu ?
[attachmentid=1627651216]
Iulikk
Sunt 2 coduri acolo pentru una este pentru Stanga si una pentru Dreapta, nu? 04.gif
george_scala_2004
absolut... icon_mrgreen.gif vezi postul #17...
Andreyutz
salutare..vreau sa achizitionez si eu planetare nemtesti? unde gasesc ca am cautat peste tot..in vitan la magazine in pantelimon etc..va rog sa ma ajutatii...k o sa cheltui banii dupa smile.gif)
george_scala_2004
salut,

daca aveai rabdare si cautai gaseai...in fine. incearca la rune, unix, bardi, meteor - trost, elite, autototal...

bafta,
B205And
Am incercat la toti nu au nimik...unde sa mai caut?
george_scala_2004
si au zis ca nu au spidan sau gkn ? lobro ? mai sint cei de la satu mare - autonet. sau de la galati - frontal. autokarma ? augsburg ?
B205And
nu au spidan nu au deloc decat ricambi au zis aia de la auto total..dar am asunat la aia din Tunari si au zis asa..au planetare noi marca all Spark fabricate in UE pe bile.. pret 320 si 40 la montaj...si garantie 18luni.. dar nu stiu ce sa fac? sa iau de la ei sa nu iau ?
george_scala_2004
nu ! la preturile alea wacko.gif
http://www.euro07.ro/catalog/catalog.php?a...chByCar&id=1989

sau mai bine iesi pe e-bay.
B205And
am sunat si la astia au zis k nu tin.. 251.gif nu stiu unde sa mai caut ??
george_scala_2004
decit alea reconditionate la tunari mai bine general ricambi....sau dai o tura la turci...
B205And
Pai nu reconditionate...au zis k au noi pe bile tip tip Zeppa lala...firma aia care ti am zis da eu nu am auzit de ea...

6 Jun 2011, 13:12:
si am mai vorbit in vitan cu cineva si a spus k aia din stranga imi aduce de uzina la 350 si dreapta ricambi...dar ma gandeam sa iau dalea pe bile k cica sunt foarte bune acum numai stiu ce sa zic ....
Bullix
Acea marca GKN nu e cumva Glentzer?
george_scala_2004
nu, invers: gkn a cumparat lobro, spidan si...glanzer...
Bullix
Pai... misto. Deci poti spune ca au si "un pic de Glanzer in ele". (sau cum s-o scrie). Trebuie sa-mi schimb urgent planetara stanga, poate incerc una din asta.
alexsandu
pai bun. Desci se mai gasesc sau nu planetare GKN?????
Preturi locatii poze!!!!
sabinmq
Salut!
Poate cineva sa specifice clar cate caneluri sunt la planetara stg/drt de Solenza la capatul dinspre roata?....20 sau 21?...
In cazul unei comenzi pe net este bine de specificat si nr de caneluri....
Am "informatii" ca sunt Solenza care au la planetara, in parte dinpre roata 21 de caneluri...
In final cred ca cel mai sigur imi demontez planetara si ma apuc de numarat....
shake
care este diferenta intre planetarele pe bile si ce are masina din fabrica... ? sau sunt la fel ?
cristio_79
Nu sunt la fel.
Alea pe bile sunt mult mai bune, nu capata joc asa usor, duc fara probleme cel putin 150 - 200.000 km si chiar mai mult. In cazul in care capata joc, se schimba doar capetele, nu se mai rectifica.
shake
multumesc de raspuns

in legatura cu rectificarea , vad ca laudati pe cei de la tunari , insa am cautat ceva mai adanc si gasesc si multe critici ... , alt service ? de preferat prin sectorul 6
aluibasarabeanu
Astazi am comandat planetara dreapta:pe bile, autospeed, 220 ron pe poporului.In alte parti era 270 de ron.Am avut pe supernova dar dupa 20000 de km am vandut masina si nu stiu cat a mai tinut.Un prieten are pe solenza si a parcurs 50000 pana acum si nu a inceput sa bata.Mie nu mi-au trebuit alte argumente ca sa o cumpar!La cele de origine nici nu ma gandesc sunt aproape 500 de ron!!!O sa pun o poza dupa ce o iau.
AZY
Parca astea de autospeed nu erau pe bile, stiam ca sunt pe sistemul clasic , tripoda?!
aluibasarabeanu
Stiu sigur ca sunt pe bile, scrie si pe ele pe undeva si in oferta magazinului deasemeni apare planetara pe bile.
Axinte
Panetara dreapta am luat eu luna trecuta din vitan cu 380 lei de uzina...Nu cred ca e asa mult in comparatiecu astea care nu sti cat te tin.bafta
johny_bravo006
Salutare. Am si eu probleme cu planetara stanga ..imi cam bate in linie dreapta ..in curbe nu mai zic...si as vrea sa o schimb. Am gasit o planetara Breckner Germania cu 205 lei. Ce ziceti ,merita? Daca nu o sa iau tot Ricambi ca pe dreapta .
alex_dinu476
Astazi mi am luat planetara dreapta(lunga) Breckner Germania la 210 lei si aveau si stanga la 195 lei
johny_bravo006
Eu acum vreo 3 zile am schimbat-o cu Autospeed ca nu eram sigur ca Breckner e buna ...am vazut ca nu mi-a raspuns nimeni... oricum acum e alta viata ..pot sa merg si eu peste 100km/h smile.gif
GR 03 ZUG
QUOTE(johny_bravo006 @ 28 Feb 2012, 17:30)
Eu acum vreo 3 zile am schimbat-o cu Autospeed ca nu eram sigur ca Breckner e buna ...am vazut ca nu mi-a raspuns nimeni... oricum acum e alta viata ..pot sa merg si eu peste 100km/h smile.gif
*




Salutari, sa stii ca alea de autospeed sunt foarte bune (cel putin a mea ink e buna).
Eu am schimbat-o acum vreo 80.000km si nu imi bate nici aqm.
johny_bravo006
QUOTE(GR 03 ZUG @ 28 Feb 2012, 18:12)
Salutari, sa stii ca alea de autospeed sunt foarte bune (cel putin a mea ink e buna).
Eu am schimbat-o acum vreo 80.000km si nu imi bate nici aqm.
*


Inseamna ca am facut o alegere foarte buna. biggrin.gif
P.S planetarele din magazin au vaselina in burdufe nu ? ca mecanicu' asa mi-a zis...ca nu trebuie sa le puna ca au.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.