Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: radiere, desfiintare, renuntare la o firma.
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
CGB
problema e in felul urmator: in urma cu aprox 3 ani am infiintat o firma impreuna cu 2 prieteni. in ideea de-a deschide "forneti". treburile n-au mers cum am vrut (lipsa spatiu, lipsa bani...etc). ideea e c-am ramas cu firma pe cap.
firma n-a avut niciodata activitate. figureaza doar cu numele. cu toate astea trebuie duse la finante si camera de comert, periodic (conform legii) niste declaratii: (decl 100, 101)+declaratie pe propria raspundere cum ca nu avem activitate.

ideea e ca vrem sa renuntam la firma, ca ne-am saturat s-o tinem asa degeaba.
ce trebuie facut ptr asta. de la registrul comertului ni s-a spus ca ne-ar costa destul de mult, plus ca trebuie apelat la un lichidator autorizat. si toata treaba ar fi undeva peste 20 mil.
exista o metoda mai simpla si mai ieftina de-a scapa de firma asta?
sau macar sa nu mai trebuiasca sa tot ducem declaratiile alea.
b34uen
ar fi mai usor daca ar renunta la partile sociale doi din cei trei asociati si firma nu ar avea active si pasive, si foarte important sa nu aveti datorii.
tot prin lichidare se face oricum, dar asa costurile sunt minime - 1000-2000 lei.
adrianne
Se poate dizolva o firma si fara lichidare, prin transmiterea universala a patrimoniului catre cei 3 asociati (vezi L31/1990, actualizata); daca ai nedumeriri da-mi mesaj, am trecut prin asa ceva.
adrianne
Atasez fisierele folosite de mine la Registrul Comertului.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.