Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: prelungire, garantie?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Diverse - Dacia Logan
sacallul
Salutare,

Motorul loganului meu, 1.5 DCI a suferit o interventie capitala, la doar 30.000 km, mai precis: cuzineti, segmenti, curele, distributie, garnituri, (chiuloasa.....) si ce au mai gasit ei de schimbat. Problema a aparut dupa, Astia vor sa imi dea garantie pt. lucrare, doar pana iese masina din garantie, adica 4 luni. Dupa ma priveste, ...Asta mi se pare bataie de joc. De unde stiu eu ca dupa alti 30.000 nu va incepe din nou sa bata motorul. Am facut credit pt. cratita asta de masina, ca astia de la DAcia sa ma trateze in modul asta. Cum pot face sa am garantie pt lucrarea efectuata??
DMP
Imi pare rau pentru ce ai patit.
Insa in Carnetul de Garantie scrie ca piesele inlocuite in perioada de garantie merg cu garantia pana la expirarea garantiei masinii.
sacallul
nici macar pt piesele inlocuite ? .... cu toata ca nu m-ar avantaja foarte tare. In caz ca cineva a reusit sa obtina garantie, fiind in situatie asemanatoare cu a mea, sa imi spuna cum sa procedez. Va rog mult.
vijelie
Roaga-te de Dacia sa te trateze preferential.
sacallul
au mai fost cazuri, ...ce trebie sa fac ?
klaus
Dar care a fost cauza interventiei capitale?
adiya
Practic ti-a fost reparat un produs aflat in garantie. Nu ai dreptul sa ceri prelungirea garantiei decat cu perioada in care masina a fost in service.
bobo77
Ma indoiesc ca vei obtine ceva de la Dacia.
77sky
QUOTE(daniel_p @ 8 Apr 2009, 11:32)
Imi pare rau pentru ce ai patit.
Insa in Carnetul de Garantie scrie ca piesele inlocuite in perioada de garantie merg cu garantia pana la expirarea garantiei masinii.
*



Eram curios daca intr-adevar asa e precizat in documentul respectiv; la pagina 10 sta scris smile.gif
Ce e stupid...ca se poate a fi executata reparatia si sa mai fie doar o zi pana la acel termen cand expira garantia. Si, dupa... wacko.gif
Ar fi fost mult mai echitabil sa se acorde un alt termen de garantie (care poate sa nu concorde cu cel general), in functie de anumite criterii. In conditiile actuale poate exista si nepasare din partea servisantului, tinand cont de termenii de garantie stipulati de norma legislativa... sleep.gif
sacallul
ciudat, ca bataia motorului, a paraut dintr-o data. Nu cu mult timp inainte am facut revizia, verificart, chiar a mers si inginerul cu ea, si a spus ca totul e ok. Mergea perfect. Nu a trecut mult timp si hop, beleaua. Motivul nu l-am aflat nici in ziua de azi. Acum merge totul perfect, ma gandesc cu groaza ca se poate intampla oricand.
AL
ideea e urmatoarea:
1. responsabilitatea producatorului e asupra masinii, adica a produsului... el iti garanteaza functionarea produsului o perioada anume, legala (impusa de legislatie) sau contractuala (asumata prin contract, ca o continuare la cea legala)... dupa asta nu are nici o responsabilitate decat cel ult contractual asumata, ceea ce nu-i cazul... aceasta este explicatia...

2. in anii trecuti, cand legislatia in privinta protectiei consumatorului, respectiv in privinta garantiilor la produsele de intrebuintare indelungata era alta, ANPC-ul interpreta ca si piesele de schimb au propria lor garantie, care se extinde dincolo de a masinii... parerea aceasta era insa in opozitie cu cea a Dacia si altor producatori de produse...

3. in perioada de la pct. 2, in unele cazuri, s-a acordat garantie noua sau extindere de garantie... mi-e mi-au schimbat motorul la DSN cu 1 sapatamana inainte de iesirea din garantie si mi-au acordat "ca gest comercial" garantie de 1,5 ani la acesta (atat era termenul legal atunci... 2002)

4. parerea mea e sa le ceri "cu basca in mana" sa iti acorde, la fel, o extindere... succes!
sacallul
al, la cine ar trebui sa incep, cu miloaga, la vocea clientului sau service?
driverx
Vocea. Nu ai ce discuta cu serviceu
AL
confirm, la VC... respectiv prin VC cu conducerea Dacia... tu adreseaza-te directorului general Dacia si daca poti, utilizeaza faxul de la VC si nu email-ul... nu uita mereu sa ceri (in mod explicit) raspuns scris...

citeste bine legislatia aplicabila de la www.anpc.ro si argumenteaza si prin durata normala de folosire a produsului si prin existenta unui viciu ascuns care a dus la reparatia respectiva... adica incearca sa demonstrezi ca nu este un caz tipic de garantie la vreo piesa neimportanta ci este un caz grav care te poate pune in continuare daca se repeta in imposibilitatea de a folosi masina... fiind nevoie de monitorizarea in continuare a problemei printr-o... extindere de garantie la componentele inlocuite (nu la toata masina)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.