Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme in mers solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
crisadatyres
Salut ,am o slz batranica ,dar in putere,are 240.000 km,si de la un timp in mers imi face figuri.Mai exact face ca si cum s-ar intrerupe alimentarea,daca o tin in ambreiaj si o patinez pana trece de 3000 rpm totul e ok,daca dau drumul normal la ambreiaj parca se ineaca si face urat rau.Ma poate ajuta cineva cu un sfat?Nentionez ca am curatat clapeta de acceleratie si motorasul pas cu pas,am pus bujii noi,am schimbat planetare ,am schimbat filtrul de aer,toate executate azi.Ce sa aibe frate ca rupea loganul in 2 la cursa de 3000 m( eu slz,socra-miu logan cu 45.000 km ,aproape nou wacko.gif
Solenzul
Eu cred ca:
1. injectoarele sunt infundate (sau macar cateva din ele)
2. pompa de benzina nu pompeaza benzina catre rampa injectoarelor la presiunea
necesara
3.filtrul pompei de benzina este imbacsit cu impuritati

Una din ele sau poate 2 sau chiar toate ar putea fi cauza problemei tale.
Numai bine!
Banu1974
QUOTE(crisadatyres @ 16 Apr 2009, 19:11)
Salut ,am o slz batranica ,dar in putere,are 240.000 km,si de la un timp in mers imi face figuri.Mai exact  face ca si cum s-ar intrerupe alimentarea,daca o tin in ambreiaj si o patinez pana trece de 3000 rpm totul e ok,daca dau drumul normal la ambreiaj parca se ineaca si face urat rau.Ma poate ajuta cineva cu un sfat?Nentionez ca am curatat clapeta de acceleratie si motorasul pas cu pas,am pus bujii noi,am schimbat planetare ,am schimbat filtrul de aer,toate executate azi.Ce sa aibe frate ca rupea loganul in 2 la  cursa de 3000 m( eu slz,socra-miu logan cu 45.000 km ,aproape nou wacko.gif
*


Ai carat prea mult cu ea ,mosule... wink.gif .
On topic:asa imi facea si mie si am curatat injectoarele cu ultrasunete,30ron buc.acum e ok.
Bafta!!!
crisadatyres
unde se face chestia cu ultrasunete?e mai buna decat banala curatare a injectoarelor cum am vazut pe alte posturi?
Banu1974
QUOTE(crisadatyres @ 17 Apr 2009, 07:56)
unde se face chestia cu ultrasunete?e mai buna decat banala curatare a injectoarelor cum am vazut pe alte posturi?
*


Erau unii pe la ,,Luica"...dar am ,,trimis" pe cineva acolo si nu mai sunt...
E mai buna ca se curata mult mai bine ,prin ultrasunete se desprinde toata ,,calamina" depusa.
DoubleG
Posibil catalizator infundat, posibil injector cu probleme, contact imperfect la senzorul de turatie, etc.
Explica mai clar cum se manifesta. Trepideaza? Pompa de benzina ai schimbat-o vreodata? Esti sigur ca o bujie nu intrerupe? Firele de masa intre baterie, motor si caroserie sunt in stare buna?
crisadatyres
trepideaza rau,zici ca se rupe in 2,pompa nu am schimbat-o,masa este buna ca am schimbat firele,unde e acel contact la senzorul de turatie?
adicorbos
am avut si eu apoximativ aceleasi simptome, dupa ce mi-am spalat motoru`, atunci mi s-a ars bobina(aia care de curent la bujii), mi-a dat un mecanic cu 250 lei una second, si a mers fara probleme
crisadatyres
alarma falsa,era de la bujii. E normal sa se innegreasca dupa o luna de zile de cand le am schimbat? Le-am curatat momentan si merge bine masina ,dar am observat alta problema nu mai are forta,se duce kitul de ambreiaj?parca se tureaza in gol nu prinde viteza
andr3y_yoo
QUOTE(crisadatyres @ 21 Apr 2009, 18:53)
alarma falsa,era de la bujii. E normal sa se innegreasca dupa o luna de zile de cand le am schimbat? Le-am curatat momentan si merge bine masina ,dar am observat alta problema nu mai are forta,se duce kitul de ambreiaj?parca se tureaza in gol nu prinde viteza
*


pai daca se tureaza si nu printe viteza inseamna ca e ambreaju
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.