Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme frana
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
geo bgv
De ceva timp pedala de frana este cam moale si nici nu mai franeaza ca inainte.
Am facut aerisire si nu iese aer deloc, cu toate acestea pedala se duce aproape de podea si pentru o frana instant, trebuie apasata pedala de 2-3 ori, lucru ce nu mi se intampla si mai inainte.
Cilindrii sunt noi, etrierii au vreo 2 ani, dar nu cred sa fie asta problema, banuiesc.
Ce poate fi?
lapcat
Probabil garniturile de la pistonașele pompei de frână.
Tiberiu-Andrei
Frana de mana tine?Regleaza frana pe spate.Da jos tamburii pe rand si regleaza prin metoda "dinte cu dinte" astfel incat distanta dintre ferodou si tambur sa fie cea mai mica posibila,fara insa sa-l blocheze.Cursa pedalei de frana se mareste in momentul in care ferodoul trebuie sa parcurga o distanta mare pana ajunge sa intre in contact cu suprafata tamburului.De asta zici tu ca dupa 1-2 pedale pedala tine mai sus....asta daca zici ca aer in sistem nu ai.
Spor la reglat!
Minel
Frana de mana , odata trasa , " intareste " pedala de frana ?

Daca frana de mina nu "intareste" pedala si nu scurteaza cursa arata ceva aer in instalatie.

Din cauza cilindrilor/garniturilor proaste va recomand ca frana de mina s-o trageti dupa ce ati calcat pedala de frana. Altfel, pistonasele pot fi agatate de saboti la actionarea franei de mina, arcul din cilindru impinge garnitura, se creaza depresiune care, nefiind compensata rapid de lichid, trage aer.

Bafta !
argon
am posibilitatea sa iau o servofrana comefin nou nouta, fabricata in 1999, de la un batranel(ala cu rulmentii biggrin.gif ), o zis ca o lasa cu 20 ron mai putin ca in magazin, merita, ma bag?
Minel
Gata am editat ....

Mersi, Andrei ...blush.gif



Argoane, pai nu ai zis ca iti pui de papuc ... huh.gif acum te dai cu mosu' ... happy.gif



Tiberiu-Andrei
Adica pompa de frana cu tot cu oala servo?Ia-o ca nu cere de mancare! tongue.gif

LE:Minele,nu cu 20 de ron o cumpara.......20 de ron mai scade mosu' fata de pretul din magazin.
argon
numa' tulumba. Nu stiu cat de firma e Comefin, de aia intreb, sa inteleg ca-i buna.

22 Apr 2009, 13:28:
geo bgv, pompa de frana cum se prezinta? e veche cat masina? eu zic ca aia e buba.
ydaniel
pai una noua de comefin e max 100lei.
mai mult de 50lei NU merita>
rusu_i
aveti idee de ce cand calc frana sa incetinesc (la semafor de exemplu, ambreiaj+frana) scade turatia pana pe la 600 rpm si cateodata se opreste si motorul? de aseara imi face figura asta si azi la vreo 2 semafoare o murit motoru, iar cand am ajuns acasa, pe loc cu motorul la relatiu calcam frana si scadea turatia de la 800 la 5-600 si dadea sa moara.
pompa de frana e noua de autonova, etrierii sunt Pulsor (nu sunt blocati, ii am de anul trecut), limitator de uzina (de 8 luni) si cilindrii spate is de uzina autonova aproape de 1 luna, iar servo e comefin de 2-3 ani pe masina.
ce poate sa fie ?
ydaniel
furtun servo e bun?
supapa servo e buna?
sigur membrana servofranei nu e sparta?
asculta daca la relanti trage aer in pozitia franat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.