Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cum se schimba macaraua geamului din fata?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
adicorbos
salutare la toata lumea, am si eu o rugaminte, vreu sa-mi schimb macaraua de la geamul soferului si nu stiu cum, as avea nevoie de cateva idei de la cei care au facut acest lucru. cred ca mi s-a stricat macaraua din cauza paravantului, cert e un lucru, las geamul in jos,ok, cand il ridic patesc ca in imaginea atasata, adica partea de catre parbriz ramana jos si se ridica cealata parte a ageamului, daca trag cu mana geamul merge, cada nu se blocheaza
va rog niste informatii despre schimarea macaralei
alexandrusiri
ai incercat sa dai paravantul jos si sa vezi daca merge normal?spun asta pt ca si eu am avut paravanturi pe fata si la geamul de la sofer nu se inchidea bine geamul.cam ca la tine numai ca mult mai putin .trebuia sa il ajut cu mana sa etanseze bine.s-a rezolvat prin renuntarea la paravanturi.
adicorbos
problema apare doar atunci cand ridic geamul(deci in cazul asta paravantul nu are nici o vina) cand cobor geamul coboara normal, mai mentionez faptul ca daca cobor geamul de-tot il pot ridica normal, daca il cobor jumatate cand il ridic trebuie sa trag putin de el in spate sa se ridice normal
am uitat sa va spun ca nu am geamuri electrice
bogdanmardare
Trebuie demontata fata de usa pentru a schimba macaraua. Piesa care culiseaza pe sina de ghidare este din plastic, si se toceste neuniform (si din cauza paravantului care forteaza geamul spre capatul cursei). Problema apare si daca nu ai paravant, exact ca tine am patit eu la macaraua din dreapta. La mine se ridica normal doar daca ghidam geamul pe toata treimea superioara a cursei.
adicorbos
mersi mult
sper sa ajute si alte persoane care au aceeasi problema
i96nds
cauta pe aici pe forum cum se face reglajul.
Incearca sa strangi geamul de macara in punctul cand geamul e aproape sus. Pentru asta ai la dispozitie niste gauri tehnologice in tabla prin care exact bagi cheia de 10 ca sa strangi. Intai un surub, apoi celalalt.

Daca strangi geamul cand e jos, risti sa patesti ce ai patit tu - adica merge stramb pe canal si se blocheaza. Mie mi-a luat 3 incercari ca sa reusesc sa il potrivesc.

Exista intr-adevar si un caz de uzura cand nu ai ce sa ii mai faci. Dar poate e de la reglaj.

Bafta !
Bogdan90
Buna ziua! Am lasat si eu peste noapte geamul la sofer putin deschis sa iasa fumul de tigara rolleyes.gif si dimineata cand sa il inchid era inghetat. Asa ca am fortat ca un... blush.gif . A facit dintr-o data poc si acum se invarte maneta in gol, in ambele sensuri. Ce e de vina si daca se poate indicatii pentru montare va rog. Multumesc anticipat!
ovidiu87
ti s a rupt cablul macaralei ori suportii ce tin camasile prin care trec cablurile.Oricum ar fi , trebe macara noua si o schimbi cum e in PDF-ul de la postul #4.Nu e foarte complicata operatiunea.(eu am dat 45 lei pe una in vara, nu era de origine )

Bafta ! si sa nu mai fortezi niciodata geamurile cat sunt inghetate .Astepti sa incalzesti un pic masina si apoi.
Bogdan90
Inteleg din pdf ca trebuie dat geamul jos?
bogdanelkva
Geamul trebuie sa-l desfaci din cele 2 suruburi care il prind de macara,nu trebuie sa-l dai jos de tot,il fixezi ca si cum ar fi in pozitia inchis pana schimbi macaraua sau o repari pe cea veche.
Eu zic mai bine pui mana pe niste chei si te apuci de treaba,decat sa tot intrebi una-alta...
Bogdan90
Am dat macaraua jos. Sufa e buna, doar axul ala se invarte in gol. Banuiesc ca are un fel de clicket acolo si cand am fortat sau rupt. Caut macara.
vitamina
Salut,
Eu am geamul electric si mi se intampla exact la fel ca in poza atasata de adicorbos dar in momentul in care il cobor.Si trebuie sa il indrept usor cu mana ca sa il inchid din buton.Nu se intampla mereu doar daca merg cu viteza sau este f frig afara!Inca nu m-am apucat sa demontez!
Relu_GTT
Alta macara.. cred ca s-a tocit patina aia de plastic care culiseaza pe sina
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.