Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: disc ambreiaj dus sau ceva pe lacutie?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
DJMaxx
Salutare oameni buni ... am scapat de o problema si dau de alta treaba sta cam asa
- imi cam scapa ulei din cutia de viteze ... nustu pe unde se poate daca e prea mult bagat? sa dea pe din afara?
- la schimbarea treptelor de viteza apare un mic punct mort , adica smuceste la fiecare schimbare de treapta , un joc nustu cum sa ma exprim
- in panta daca accelerez intrantaia pe la 3 mi de ture cam merge in gol si in a doua trepideaza ca draci
Valet
....

29 Apr 2009, 09:57:
toata treaba e de la disc, arcurile care preseaza siau facut joc!! disc valeo cu diametrul de 215mm si 26 dinti la priza iti trebuie daca e motorul original de supernova, nu incerca altceva ca nu se potriveste la priza sau diametru!! solenza are diametrul de 180 sau 200 si 20 dinti la priza. ulei nu are pe unde sati piarda decat pe la planetara stanga pe la semering sau burduf! disc de ambreiaj la autocenter iasi 270 ron
DJMaxx
e uite ca am schimbat burdufu de la planetara st si tot imi mai curge , o fi de la simeringu cutiei ?
ronin33dan
Nu stiu ce sa mai zic, de supernova nu te saturi niciodata !!! blink.gif LA mine ori mananca ori pierde ulei(care-i diferenta), ptr ca de lasat vreo pata in parcare sau pe unde stationez nu lasa !!! Cum pot sa fac diferenta daca mananca ulei sau pierde ulei pe undeva daca ea nu-mi lasa nici o pata si nici fumul nu este gri sau albastru exagerat .

Multumesc!
CrysMM
Acum mai depinde si cat ulei pierde. Conteaza si stilul de conducere. Daca mergi cu turatii mari poti fi sigur ca se mai duce putin ulei. La mine la 10.000 km se pierde cam 300 ml ulei. Probabil se mai si evapora.
djasu82
Il papa pe admisie daca nu ai o mica supapa in furtunul dinte capacul culbutoriilor si filtru de aer.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.