Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Agroturism Pensiuni
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
burliu
Am de gind in aceata vara sa merg prin tara doresc sa stiu si eu unde a-ti petrecut cel mai bine la o pesiune agroturistica
litza
www.cheilenerei.ro - Daca ai de gand sa vizitezi Cheile Nerei.
adostar
www.dordemunte.ro - o pensiune superba in caza ajungi pe la Bran. eu am fost anul trecut.
ar_logan
In Apuseni ,loc. Arieseni (1200alt.). Sunt niste chei superbe si poti vizita in zona si Ghetarul de la Scarisoara si alte pesteri, iar cazare este foarte buna in toata comuna chiar si pe valea Coblesului sunt pensiuni frumoase. Eu am o mica casa de vacanta si imi place foarte mult zona.
asarban
Daca ai drum in Moeciu-Bran spune si te trimit la ceva calumea si "eftin"
mihail75
daca nu e prea departe, incearca valea Neagra Sarului, linga Vatra Dornei, suceava. eu am stat in vara la Panaci, un sat de acolo, si a fost frumos. calimanii sunt aproape, traseele sunt rezonabile si multe de vazut. plus, ce mi-a placut mie, putini turisti.
alta varianta, mai indepartata, borsa in maramures, insa tre sa cauti o pensiune mai putin aglomerata, pt. ca in ultima vreme a inceput sa fie cautata zona si e tot mai multa lume (in special in weekend). peisajele sunt insa demne de vazut (muntii rodnei, maramuresul istoric...)
cauta info si pe www.antrec.ro, mai sunt si alte siteuri.
m75
burliu
salut!
am fost pina la urma linga sibiu la o pensiune in satul gura raului , unde se maninca foarte bine cu mancaruri traditionale si obiceiruri care inca nu s-au pierdut , de acolo am mers cu masina pa cheile cibinului si pe un drum forestier bunicel apoi spre paltinis tot pe un asemenea drum
intr-un cuvant a fost foarte bine merita sa petreci citeva zile in acea zona!
costi
Curaj mare cu Solenza pe drum forestier ! Eu m-am saturat de cite burti ia masina asta iar spoilerul fata e o mare pacoste.
Cum te-ai descurcat ?
asarban
Auzi..nu-l mania pe Dumnezeu..SLZ e PARFUM fata de unele facute doar pt autostrada..cu 8 cm de la scut la asfalt...
laur
Cine merge la Lepsa, in Muntii Vrancei, linga Soveja, la o ora de Focsani, ii recomand pensiunea Bianca. Am fost de 3 ori acolo si e superb. Plus ca exista rezervatia Tisitei, cascada Putnei, pastravarie, etc....si e LINISTE. Sint 4 camere duble cu baie proprie.
burliu
eu am mai fost in iarna de sarbatori la balvanyos jos la cabana nu la hotel , este exceptional din toate punctele de vedere unde mai recomand sa merge-ti este la sirnea la pensiunea aceea cu struti
laur
QUOTE
este la sirnea la pensiunea aceea cu struti


Da detalii ca nu stiu despre ce vorbesti. Unde e SIRNEA (cu Sh, i, i de la indoi?)....
asarban
ªirnea este in zona Bran-Rucar.
Dupa Bran-Moeciu, se face la dreapta spre ªirnea
burliu
satul sirnea este dupa ce treci de bran venind dinspre brasov spre fundata , acolo este o pensiune gen hotel unde se poate servi ca specialitate carne de strut , am gustat asa ceva si crede-ma este foarte buna 124.gif au site pe net unde poti vedea tot ce poti gasi acolo!
asarban
OFF..Ba..da' n-avem somn..
Ake
QUOTE(asarban @ 2 Mar 2005, 17:28)
Daca ai drum in Moeciu-Bran spune si te trimit la ceva calumea si "eftin"
*


Poti da niste detalii, please!
dacicuss
chestia aia unde poti hali carne de strut se numeste "Valea cu Struti"...acum 2 ani cand am fost eu era indicator la sosea plus un banner mare peste sosea...numai ca drumul e prapad, rupi masina si dai marunt din buze pana ajungi biggrin.gif Am incercat si preparatele cu carne de strut: excelente, ff gustoasa carne dar sa stiti ca e destul de putina in portie si pretul invers proportional excl.gif ...sa nu va asteptati la halci intregi. In ansamblu complexul arata super, doar ca nu aveau camere libere. Preturile la cazare erau in jur de 800.000 atunci camera de 2, daca imi amintesc eu bine ! Si asta dupa ce cu o zi inainte statusem pe la Balea Lac la motelul ala ( sau hotel de dracu o fi) de pe vremea lui Ceasca, camere ca buda, mizerie, etc...la 950.000 camera pe noapte...NU VA CAZATI ACOLO !
http://www.valea-cu-struti.ro/
cg_ivan
Poti gasi detalii la link-ul de mai jos (inclusiv preturi si rezenvari on-line)
Eu l-am folosit si am fost multumit.
Turism rural/
crama
daca va intereseaza sa faceti o ecovacanta in Bucovina
eu am gasit un site interesant, care promite:
excl.gif http://www.vacanteinbucovina.ro/
prin zona au inceput sa se repare si drumurile ca s-au prins si baietii astia ca singura sansa a zonei, bine ca exista si asta, e turismul cool.gif
adrloc
as dori sa plec in august in statiunea stana de vale din judetul bihor. Are cineva informatii despre cazare, preturi si alte asemenea?
leinad
Cateva sugestii:
1. Zona Bran: pensiunea HERMES 750000 dubla cu baie in camera. eu merg de 5 ani numai acolo. oameni cumsecade, primitori, curatenie. nu prea are mult spatiu verde, si este asezata chiar la soseaua principala

2. zona Fundata: Valea cu struti, s-a scrsi si mai sus, am stat acum 3 ani cred, abia se deschisese, foarte curat, camere super, are 4 stele parca, drumul era bun atunci

3. zona albac/arieseni (in apuseni): fugiti cat puteti de pensiunea (vila VANK) din arieseni...pe site-ul lor arada bine, dar conditii jalnice, si mi-au luat si 800 000 dubla vara trecuta...am avut senzatia ca am fost furat pe fata mad.gif ...ca o concluzie general, aceasta zona nu prea mi-a placut, destul de multa mizerie, am cautat alte pensiuni, dar nici una nu m-a multumit, te cazau toti in dormitorul lor de acasa biggrin.gif ....imi cer scuze fata de ce care au pensiuni sau s-au cazat in zona aceea, poate nu am cautat eu suficient, dar oricum, n-am de gand sa ma mai duc vreodata pe-acolo mad.gif

4. moeciu: luna trecuta am descoperit o pensiune in moeciu de sus, super, noua, la poalele muntelui, langa rau, dar am imprumutat cartea de vizita, la anul sigur trag acolo, am sa va spun cum se numeste
Ciombe
Daca doriti putina salbaticie...
pensiune-icponor.idilis.ro/

E nitel mai sus drumul care mere la Arieseni, spre Stei. Se merge spre Pietroasa, apopi se continua drumul : Padis, Ponor. Apoi, cine are chef de off-road tine drumul spre Ic Ponor. Intentionez sa plec maine, 16.07.2005... pt 2 zile.
Peisaje superbe, cheile Ponorului, Cheile Somesului Cald, Valea Somesului, Lacl Fantanele etc.

Later Edit:
Vrusai sa spun: Salbaticie si LIPSA RETELEI TELEFONICE!!! Nu exista semnal GSM ,deci in sfarsit voi avea LINISTE; nu va suna telefonul!!!
Ghidioneanu
-Panaci pentru zona Calimani
-Carlibaba pentru a merge pe Ineul Rodnei si la Lacul Lala
-Albac , pentru zona Scarisoara ( am stat la Cabanuta Ancuta , super !)
-Moeciu de sus , eventual de urcat in Bucegi de acolo daca aveti antrenament , trasee aproape nebatute de turistii obisnuiti , nu o sa va intalniti cu tipe cu pantofi cu toc pe acolo , asa cum se intampla la Babele cand merge telecabina !
-Sirnea sau Pestera daca vreti sa urcati pe Piatra Craiului
-Durau , sat Schit sau in com. Ceahlau

CristianH
In Maramures ati fost la vreo pensiune la care v-a placut ?
Stiti voi : mancare, curatenie, posibilitati de a face trasee diverse in zona, pret ....
mihail75
pt. maramures, poti incerca Baile Borsa, acolo sunt f. multe pensiuni si poti urca in muntii Rodnei, care mie mi-au placut f. mult (cascada caillor, pietrosul, lacuri glaciare etc.). singurul lucru care mi-a displacut a fost ca au aparut prea multe pensiuni si e cam ingramadeala in statiune (insa poti merge la una mai inspre margine, daca vrei mai mult aer).
pensiuni mai sunt si in satele din zona, vezi ce gasesti pe site-urile recomandate mai sus.

p.s. preturile anul trecut erau cam 400mii camera pe noapte cu baie pe hol; anul acesta nu cred ca au urcat mai mult de 500 ca nu se ingramadeste lumea (sezonul cam ploios e de vina); prin urmare, poti merge si negocia direct la fata locului.
burliu
am gasit o pensiune la o familie linga sibiu la gura raului si a fost excelent merita un sfirsit de saptamana acolo!
L!nuX
Haideti sa inviem acest topic , daca stiti de pensiuni "speciale" care nu trebuiesc ocolite , sa postati aici , numele pensiunii , zona , acces la ea si eventuale poze ale zone in care se afla

vara asta vreau sa ajung prin apuseni , m-am gandit sa caut prin garda de sus sau arieseni
Alexu7
QUOTE(adostar @ 2 Mar 2005, 16:35)
www.dordemunte.ro  - o pensiune superba in caza ajungi pe la Bran. eu am fost anul trecut.
*




vai ce teapa ordinara mi-am tras la bran anu asta, daca stiam de pensiunea asta... unsure.gif
evitati pensiunea constanta, ciudati oameni.
koldun
Stie cineva ceva de Pensiunea Codrin din Retezat?
bogdan10
Am fost in vara aceasta in Moldova si am fost multumit de conditiile de la urmatoatele locatii:

http://www.pensiunea-ingrid.ro/

http://www.pensiunealagape.ro/index.html

http://www.casahumor.ro/

http://www.mmb-cazare-iasi.ro/

b34uen
pana acum am fost multumit de: pensiunea Larisa - Bran, Casa Boiereasca - Pestera (Moeciu), Bradul Inalt - Bran, Sohodol (drum destul de prost, dar e la poalele muntelui).
rombul
pensiunea HORA CU BRAZI in muntii Piatra Craiului
-curatenie
-oameni de calitate
http://www.horacubrazi.ro/contact.php
Meghitzanul
am si eu nevoie de cateva recomandari de pensiuni pt revelion capacitate pt 16-20 pers, obligatoriu camere de doua persoane cu baie proprie, scara interioara, living, etc.. suntem cu copii mici
eventual daca proprietarii ne servesc si masa ar fi ok
distanta max 300 km sa zicem de Bucuresti
ideea e sa fie conditii placute, preturi decente sa zicem si proprietarii ok
e si urgent!! smile.gif rolleyes.gif
multumesc.
b76bgaarh
romaina sau...bul;garia????

http://www.jinfotours.ro/detalii_revelion-...-dec-3-ian.html
Meghitzanul
Romania smile.gif
multumesc dar ce mi-ai dat tu depaseste cu mult bugetul rolleyes.gif
eu caut ceva de genul asta.. si ieftin si bun biggrin.gif http://www.pensiuni-montane.ro/Cazare-Corb...unea-No-Comment
bine.. asta ar fi idealul... merge si ceva mai scump sa zicem.. hai sa zic chiar la un 10-15 mil/familie cu masa inclusa dar nu mai mult
b76bgaarh
succes...

eu gasisem asta pe siteul lor.....
cj98czh
QUOTE(Meghitzanul @ 14 Oct 2009, 13:47)
hai sa zic chiar la un 10-15 mil/familie cu masa inclusa dar nu mai mult
*




Nu stiu daca la 10-15 mil de familie gasesti.... cel putin in zona Clujului la munte prin Apuseni, cabanele care arata ok, camere cu baie etc.... se inchiriaza de la 1200 euro in sus.... fara masa... doar chiria... si ajung pana la 4000 ...

Si noi suntem in cautari... deci sunt cat de cat la curent cu preturile...
Meghitzanul
se gasesc, sunt convins.. dar trebuie sapat adanc smile.gif
catal1n2000
Noi am gasit o cabana cu 16 locuri la 5000 ron doar cazarea pe 3 zile.
Este in Satic - Podu Dambovitei.
Cu mancarea ne descurcam cu m putem.
ipiq
cj98czh: neneeeaaaa... si io caut prin apuseni, da' chiar asa sar preturile????? daca gasesti ceva mai omenesc indura-te si pune un link si aici. smile.gif multumiri
L!nuX
Cautati pensiunea aurora
http://www.albac.ro/
Dati un telefon .

Este o vila in Albac , printre cele mai frumoase , doamna de acolo e super de treaba , mancarea este foarte buna si preturile erau decente , in august varf de sezon era 110 lei o camera .

Camerele sunt super ok , mari , curate , evitati mansarda cam scartie dusumeaua smile.gif


Nu am stata insa arata intr-un mare fel Cabana Poaiana Verde , avea pastravarie si hipism , mult spatiu verde , arata superb in august , pun pariu ca si iarna arata divin , dar si pretul era pe masura , 300 lei pe noapte , camera dubla cu mic dejus inclus

E bine sa va documentati inainte sa rezervati , unele cabane nu arata atat de bine , de ex pe net in garda de sus e bine cotata "mama Uta" da nu mi-a placut deloc zici ca e popas de tiristi , in schimb "Vila Danciu " arat foarte bine .
nairam
http://www.cabanavalentina.ro/
Este pe langa manastirea Humorului. Urmeaza sa merg saptamana viitoare.... Este destul de laudata de cativa prieteni....
c_costel
@Nairam Tot pe aceeasi strada ,in Manastirea Humorului, este pensiunea Casa Bunicilor .Parerea mea ,mai frumoasa decat asta .
BZN
Prin Parang poate recomanda cineva vreo pensiune unde ma pot caza cateva nopti? Ma intereseaza in zona Rusu (inspre Petrosani) nu spre Ranca...
aqua
eu m-am intors astazi, plecat prin parang si apoi tg mures
in parang am stat de craciun, exact in spatele lui rusu, la bujor de munte, a fost f misto, iar oamenii de acolo de nota 10, ce sa zic ca ne-au dat si cadou in noapte de craciun ? f. ospitalieri, eu recomand cu caldura cand aveti de mers prin zona
nu stiu cat e camera in general, eu cu sotia am platit 660 de fiecare, 4 nopti, cu cina inclusa, si masa de craciun, dar s-a ajuns ca nu s-a mai tinut cont de masa, mancam cand simteam nevoia, dupa amiaza sau seara, oamenii si-au facut pe deplin datoria de gazde
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.