Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: incalzire frana 1310 L
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
cornelio_27
ma poate ajuta si pe mine cineva?
mi-am schimbat placutele frana la dacia 1310L
fata stanga e ok, dreapta nu prea.
- ce se intampla?- imi freaca placutele pe disc si se incalzeste roata (am crezut ca pistonu e de vina) si l-am schimbat...........dat tot asa, am crezut ca etrieru e de vina si l-am schimbat si p'ala......... dar tot asa.
la sosea dreapta daca iau mana de pe volan trage dreapta
la 50 - 60 de km incepe si se incalzeste si janta.
va rog ajutati-ma
cu respect
sad.gif sad.gif sad.gif
argon
disc de frana 'ovalizat'?
ydaniel
etrierul culiseaza?placutele sunt montate corect?
cornelio_27
ASA DIN SENIN.................(ovalizat)......
nu tu accident, nu tu lovire, nimic

da placutele sunt montate corect, ca nu e prima oara cand le montez

dar asa placute groase parca nu am mai avut....., sau sa fie de vina foile de arc de pe fuzeta (care imping placutele)?
ydaniel
ce marca sunt placute????
grosimea in stare noua:14mm
brigada_diverse
inafara orasului(mers continuu, fara franari), fara sa pui frane se incinge? daca nu, n-ai probleme..in oras e normal sa se incalzeaza fata
neamtzu25
da furtunul e bun?ridica masina si invarte roata ,vezi cum se invarte,franezi dupa care o invarti si vezi daca dupa franare ramane infranataa ,eu am patit pe stg,se obturase furtunul....bafta
Mr_Devil83
schimba nenorocitul ala de etrier cu totul si nu-ti mai bate capul. Asta dupa ce verifici discul de frana sa nu fie ovalizat pe un strung.

Furtunul ala, de fapt racordul flexibil, iti poate face probleme de genul sa traga masina intr-o parte cand pui frana.

Placutele de frana de fermit au 13,95mm de noi si daca conduci relaxat, iti lasi putina distana fata de participantul la trafic din fata ta or sa te tina peste 60k km. Pe la 30k km le-am schimbat eu si mai au 12,8mm grosime.
cornelio_27
da asa este....placutele sunt fermit
si astazi o sa schimb si furtunul care este nou de altfel(ca le-am schimbat pe toate pt. revizie).
masina este din '99 si am schimbat etrierul original care se blocase cu un altul si tot asa... wacko.gif
argon
sa nu fie din pompa, supapa care permite intoarcerea lichidului blocata..
ydaniel
ce marca iei furtunu??
ia NUMAI de arteca jilava!!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.