Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: La semafor pe linia de tramvai
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2, 3
andu911
Exista urmatoarea situatie... Drum cu 3 benzi pe sens, dupa care linie continua, dupa care liniile de tramvai, apoi celelalte 3 benzi ale sensului opus.

Este vorba de intersectia Vacaresti-Mihai Bravu, inainte de Mercedes Benz.

Din cauza aglomeratiei, s-a mai format o coloana de masini pe linia de tramvai. Dimineata era un politist in mijlocul intersectiei, imbracat normal, fara echipament reflectorizant, cu o camera video HD de cateva mii de euro, care filma ceva... nu stiu ce...

Initial am zis ca a filmat coloana de masini de pe linia de tramvai... Dar nimeni nu oprea pe nimeni... Sau poate trimit prin posta ?

Asta e noua moda ? biggrin.gif

Ce sanctiuni se aplica pentru asta ?
rtBK
azi dimineata in drumul taberei la fel, dar nu am vazut nici o camera de filmat si sincer nici nu am fost prea atent. dry.gif
M i h a i
QUOTE(andu911 @ 6 May 2009, 10:30)
Ce sanctiuni se aplica pentru asta ?
*



30 zile fara permis...(din cate stiu) unsure.gif
Duyu
Poate se mai "curata" drumurile de smecheri...
Danezu
Fii serios,smecherii scapa....tot noi,care stam la coada ca fraierii tot timpul dar ne grabim odata,suntem cei sanctionati! Ai vazut mercedes,bmw,sau alte masini de lux oprite?

Bafta!
ArtVandelay
si eu ma bag daca ma grabesc, pe cine incurc si cu ce? se numeste eficienta in conducere biggrin.gif
M i h a i
QUOTE(Duyu @ 6 May 2009, 10:49)
Poate se mai "curata" drumurile de smecheri...
*



duyu-le....daca cele 3 benzi sunt full mie mi se pare ok sa se creeze o a patra banda pe linia de tramvai...asta inseamna ca pe ambele sensuri se poate creea inca o banda..mie mi se pare asta fluidizare nu nesimtire....nesimtire este atunci cand numai numai 1 sau 2 conducatori auto fac treaba asta....sunt unele cazuri in care politia indeamna soferii pe linia de tramvai pentru fluidizare...asta se intampla la intersectia aia de la Apaca destul de des..
alex.vano
Pai daca pe acolo nu mai circula nici un tramvai... nu e normal?
M i h a i
Faza este valabila de pe timpul cand circulau si tramvaie..
C a t a l i n
Nu cunosc zona în cauză, dar dacă din alea 4 benzi, toate mașinile se vor înghesui după intersecție, pe cele 1 sau 2 benzi de pe strada următoare, cum e? Fluidizare sau nesimțire? Clar intersecția se va bloca...
Andy_ACS
In situatia descrisa mai sus legea e incalcata. Se poate circula pe linia de tramvai cu conditia ca intre linia de tramvai si celelalte benzi sa nu fie linie continua. Cum in apropierea intersectiilor, statiilor si refugiilor este linie continua...
Oricum nu mi se pare fluidizare ci nesimtire sa te bagi pe liniile de tramvai pe dupa refugiu, apoi sa intri in fata celor care stau regulamentar la coada, prin manevra aceasta blocand intersectia, aglomerand si facandu-i pe cei care stau linistiti la coada sa mai prinda 1-2-3 semafoare.

Bafta!
Como
Si aia care stau pe banda 3 ca sa vireze la stanga in intersectie, si trebuie sa se fie atenti la rachetele de pe linia de tramvai? Pe ei cine ii mai fluidizeaza? Ca de obicei marcajul de banda la stanga e pe banda 3, nu pe linia de tramvai.
Kojak
QUOTE(Andy_ACS @ 6 May 2009, 11:25)
Oricum nu mi se pare fluidizare ci nesimtire sa te bagi pe liniile de tramvai pe dupa refugiu, apoi sa intri in fata celor care stau regulamentar la coada, prin manevra aceasta blocand intersectia, aglomerand si facandu-i pe cei care stau linistiti la coada sa mai prinda 1-2-3 semafoare.
*



Gresit!

Majoritatea celor care merg pe linia de tramvai in acea zona, fac stanga jos in intersectie, manevra interzisa dealtfel prin indicatoare specifice.

Oricum daca nu stii, nu vorbii, ptr. ca nimeni nu blocheaza pe nimeni acolo, in cel mai rau caz influentezi circulatia tramvaiului prin intersectia respectiva.

Ca sa faci legal stanga tre' s-o iei pe banda 1 si sa te inscrii "cu bucla" dupa un scuar special amenajat ptr. manevra, caz in care prinzi 3-4...etc semafoare (desi e intermitent la dreapta, insa multi "se proptesc" acolo ptr. inainte).

Pe scurt, e o intersectie "imputita", dar de care scapi dupa caz in 2-3 minute sau 20minute. wink.gif

<span class='edit'>6 May 2009, 11:47:</span>
QUOTE(Como @ 6 May 2009, 11:38)
Si aia care stau pe banda 3 ca sa vireze la stanga in intersectie, si trebuie sa se fie atenti la rachetele de pe linia de tramvai? Pe ei cine ii mai fluidizeaza?
*



Aia "dupa" banda 3 executa aceasi ilegalitate in a face stanga acolo ca si cei care vin pe linia de tramvai. wink.gif

Stanga faci ori de pe breteaua la dreapta ori in prima intersectie de dupa cea cu pricina
C a t a l i n
Deci ar trebui să urmeze suspendarea permisului pentru coloanele 3 și 4, da? smile.gif
Como
Pai andu911 a desenat ca si cum n-ar fi intersectie, dar in text spune ca e intersectie. Deci nu e ilegal (de ex., Mihai Bravu cu Vatra Luminoasa).
Thanatos
Cei de pe linia de tramvai nu fluidizeaza circulatia ci se baga ca nesimtitii in fata. Pentru ca ei nu merg de-a pururi pe linia de tramvai. La un momentdat se baga inapoi in coloana. Iar pentru fiecare smecher care reintra in coloana, un fraier ramane in urma si este obligat sa puna frana ca sa intre smecherul in coloana. Inmultiti cu numarul de smecheri de pe linia de tramvai si recalculati pentru fiecare dintre ei cu cat scade viteza medie de deplasare a fraierilor pentru ca viteza medie a smecherilor sa creasca.


Daca pentru fraieri viteza medie scade, consumul creste. Deci smecherii de pe linia de tramvai baga mana in buzunar la fraieri. Adica pe sleau ii talharesc.

Iar fraierii gentlomi ii lasa sa se bage inapoi in coloana pe smecheri in loc sa ii forteze sa ramana pe linia de tramvai.

Eu niciodata nu merg pe linia de tramvai, dar nici nu las pe nimeni care vine pe linia de tramvai sa mi se bage in fata. Macar mai cresc un pic sansele ca smecherul sa fie vazut de vreun politist.
Kojak
QUOTE(Thanatos @ 6 May 2009, 11:55)
Cei de pe linia de tramvai nu fluidizeaza circulatia ci se baga ca nesimtitii in fata.
*



Repet, multi fac stanga "pe najpa" acolo, insa intr-adevar sunt si cei care se infiltreaza in coloane pe benzile curente pana la urmatoarea intersectie.
Oricum, se poate si mai rau, uneori se merge si pe celalata linie de tramvai (contrasens, de data asta)
Thanatos
Eu nu ma refeream la un caz particular. Ma refer la toate cazurile de circulatie pe banda de smecher (aka linia de tramvai)
Andy_ACS
@Kojak - exemplul dat in primul post duce la o discutie putin mai generala despre acest obicei de a 'se baga' pe linia de tramvai, despre legalitatea manevrei si despre moralitatea ei. Asa ca nu are rost sa faci pe durul cu noi. Probabil ca tu esti unul dinala de pe linia de tramvai din moment ce te simti lezat.

Bafta!
C a t a l i n
În codul rutier se menționa că este interzisă circulația pe linia de tramvai pe segmentele de drum cu minim 2 benzi pe sens. Așa îmi amintesc, acum n-am reușit să găsesc articolul.
Andy_ACS
Oricum daca este linie continua e clar ca nu e legal sa treci peste, asa ca oricum ar fi in situatia descrisa mai sus cei de pe linia de tramvai incalca legea.

Bafta!
Kojak
@Andy_ACS:

Ce incercam sa evidentiez eu si ce ai inteles tu...pacat. biggrin.gif

E relevant ptr. tine daca circul sau nu pe liniile de tramvai?
Te ajuta la o statistica, sau ce?

Si inca ceva "durule" tongue.gif : vorbeste in nume propriu, pentru ca din cate stiu nu cred ca te-a declarat nimeni purtator de cuvant al stimatilor nostri colegi forum-isti.

Numa' bine, hai succesuri. biggrin.gif
M i h a i
QUOTE(Kojak @ 6 May 2009, 12:00)
Repet, multi fac stanga "pe najpa" acolo, insa intr-adevar sunt si cei care se infiltreaza in coloane pe benzile curente pana la urmatoarea intersectie.
*



mai nou ai voie sa faci stanga chiar in intersectie..semnul ala cu obligatoriu inainte nu prea mai este de mult timp..cam de 3 luni...oricum daca se merge pe linia de tramvai inainte nu ai cum sa blochezi intersectia...poti sa inscrii lejer pe banda 2...in intersectia aia sunt de parere ca este fludizare treaba asta si nu nesimtire...in cazul prezentat de Maersk..da poti spune ca este nesimtire daca ''ceri pomana'' ca sa intri in banda 2...dar repet: in intersectia aia nu este cazul.. wink.gif
Kojak
@MHY:

Sunt absolut de acord cu tine! aplauze.gif
DannyY
Daca nu e un politai acolo care sa permita lucrul asta, e clar ca e ilegal.
Cine crede ca are o solutie la situatiile descrise, e liber sa faca un memoriu si sa-l trimita la Primarie sau la Politia Rutiera.
Dar pana la schimbarea semnelor si/sau marcajelor, cei ce se baga pe linia de tramvai peste linia continua sunt niste imbecili nesimtiti si sunt complet de acord cu Thanatos.


Danny
Kojak
QUOTE(DannyY @ 6 May 2009, 12:33)
...cei ce se baga pe linia de tramvai peste linia continua sunt niste imbecili nesimtiti[I] si sunt complet de acord cu Thanatos.
*




Una e sa-i faci nesimtiti, ceea ce e cat se poate de adevarat (dupa caz tongue.gif ) si alta e sa-i faci gratuit imbecili. De unde pana unde?
Mestere, pot sa zic si si eu ca cei care ii considera imbecili (nu nominalizez pe nimeni tongue.gif ) pe cei care circula pe linia de tramvai sunt niste frustrati impotenti? biggrin.gif
Asa, just for fun...apropos de afirmatii aiurea-n tramvai
DannyY
QUOTE(ArtVandelay @ 6 May 2009, 10:04)
si eu ma bag daca ma grabesc, pe cine incurc si cu ce? se numeste eficienta in conducere biggrin.gif
*



Pe mine ma incurci, atunci cand re-intri in coloana fix in fata mea, ca trebuie sa franez si sa-i suport claxonu' aluia din spatele meu, iar eu sunt foarte sensibil si timid. Oare numai tu te grabesti? Eu n-am voie? Si...daca te grabesti asa...de ce n-ai plecat ceva mai devreme? Sau...de ce n-ai ales alt traseu...sau...de ce n-ai luat taxiul, metroul, elicopterul sau alt mijloc de transport in comun? Sunt cateva optiuni alternative, dar trebuie sa ne iasa coarnele prin parbriz...


Danny
bendix
QUOTE(ArtVandelay @ 6 May 2009, 10:04)
si eu ma bag daca ma grabesc, pe cine incurc si cu ce?
...
*


1)Pe cine ? - Pe domnul Tramvai.

2)Cu ce ? - Cu a ta masina.
DannyY
QUOTE(Kojak @ 6 May 2009, 11:45)
Una e sa-i faci nesimtiti, ceea e cat se poate de adevarat (dupa caz tongue.gif ) si alta e sa-i faci gratuit imbecili. De unde pana unde?
Mestere, pot sa zic si si eu ca cei care ii considera imbecili (nu nominalizez pe nimeni  tongue.gif ) pe cei care circula pe linia de tramvai sunt niste frustrati impotenti? biggrin.gif
Asa, just for fun...apropos de afirmatii aiurea-n tramvai
*



Sigur ca poti, mestere! Nu te poate impiedica nimeni!

Numai ca... eu ii fac pe aia imbecili in mod documentat (incalca legea cu buna stiinta si isi pot pierde permisul daca sunt prinsi). Faptul ca iti faci rau cu buna stiinta mi se pare ruda cu imbecilitatea.

Dar tu... ai gasit niste cuvinte fortuite in dictionar si hai sa ne arati ce stii si ce bun esti he he...
Problema ta e ca eu pot dovedi ca una dintre afirmatii e falsa. Pe cea cu frustrarea n-o pot dovedi ce-i drept, asa ca ma multumesc sa o contest smile.gif

Iar daca avatarul tau este chiar poza-ti, ma tem sa fac si cealalta demonstratie, mai ales daca-mi zambesti fermecator tongue.gif (just kidding)

Afirmatiile-s aiurea-n birou, nu in tramvai... mestere...
M i h a i
QUOTE(DannyY @ 6 May 2009, 12:46)
Pe mine ma incurci, atunci cand re-intri in coloana fix in fata mea, ca trebuie sa franez si sa-i suport claxonu' aluia din spatele meu, iar eu sunt foarte sensibil si timid.
*



Cine te pune sa opresti si sa-l lasi.. blink.gif
ArtVandelay
QUOTE(DannyY @ 6 May 2009, 12:46)
Pe mine ma incurci, atunci cand re-intri in coloana fix in fata mea, ca trebuie sa franez si sa-i suport claxonu' aluia din spatele meu, iar eu sunt foarte sensibil si timid. Oare numai tu te grabesti? Eu n-am voie? Si...daca te grabesti asa...de ce n-ai plecat ceva mai devreme? Sau...de ce n-ai ales alt traseu...sau...de ce n-ai luat taxiul, metroul, elicopterul sau alt mijloc de transport in comun? Sunt cateva optiuni alternative, dar trebuie sa ne iasa coarnele prin parbriz...
Danny
*




nu se circula chiar bara la bara, pot sa ma bag la loc fara sa fortez pe nimeni sa franeze sa ma lase, ca doar nu sunt taximetrist

QUOTE(bendix @ 6 May 2009, 12:49)
1)Pe cine ?  - Pe domnul Tramvai.

2)Cu ce ? - Cu a ta masina.
*



pai nu astept la semafor pe linie, ies din coloana cand se face verde
e o singura intersectie la fac asa, aia cu autobuzele se baga si ei cam tot timpul
DannyY
QUOTE(MHY @ 6 May 2009, 11:55)
Cine te pune sa opresti si sa-l lasi.. blink.gif
*



Mila obisnuita fata de masina mea si fata de voi aia care sunteti deja blocati in trafic si n-aveti nici un chef sa ne ocoliti masinile busite. in mijlocul strazii.

Si fata de mine, ca nu sunt gen Arnold si o pot lua pe cocoasa de la multi "suparati" din astia. Sunt aproape convins ca are si o bata de baseball acolo, just in case...

Kojak
QUOTE(DannyY @ 6 May 2009, 12:46)
iar eu sunt foarte sensibil si timid.
*



QUOTE(DannyY @ 6 May 2009, 12:54)
Iar daca avatarul tau este chiar poza-ti, ma tem sa fac si cealalta demonstratie, mai ales daca-mi zambesti fermecator
*



Sa mori tu ca-ti place avataru' meu mestere? biggrin.gif
Ma tem ca nu e doar atat...chen ai taci iu, iu lital ghei? radmasa.gif
C a t a l i n
Autobuzele au prioritate când pleacă din stație, dacă la asta te referi... E reglementată treaba de codul rutier.
ArtVandelay
doar daca e cu alveola si doar daca esti pe banda 1
dar aici nu are legatura, ma refeream la faptul ca se baga pe linia de tramvai (si evident, depasesc coloana)
la intersectia respectiva nu se poate face stanga, sunt benzi doar pentru inainte
vijelie
Bietul Cod Rutier, cate sunt scrise acolo... laugh.gif
Kojak
QUOTE(DannyY @ 6 May 2009, 12:54)

Numai ca... eu ii fac pe aia imbecili in mod documentat (incalca legea cu buna stiinta si isi pot pierde permisul daca sunt prinsi). Faptul ca iti faci rau cu buna stiinta mi se pare ruda cu imbecilitatea.

*



Kindare, cu fiecare post nou (sau vechi) ma dai gata cate-un pic. biggrin.gif

Ce te....pe tine grija de permisul altuia?
DannyY
ArtVandelay:

Daca sunt cazuri de exceptie, OK. Se poate intampla oricui. Dar astea se vad: masina din provincie si/sau soferul dezorientat, s-a incadrat gresit si are nevoie sa faca o manevra de genul asta, altfel ocoleste juma' de ora.

Dar ca sa-mi spui ca te grabesti si de aia mergi pe linia de tramvai...scuza-ma, dar nu voi putea niciodata sa inteleg. Repet: ies coarnele prin parbriz sau (la cei care au) trapa.


Danny
Kojak
QUOTE(DannyY @ 6 May 2009, 13:11)
Daca sunt cazuri de exceptie, OK. Se poate intampla oricui. Dar astea se vad: masina din provincie si/sau soferul dezorientat, s-a incadrat gresit si are nevoie sa faca o manevra de genul asta, altfel ocoleste juma' de ora.

*



Aha! Deci ipocrizia e al doilea nume al tau.
Ca sa pricepi, m-am uitat la semnatura cu nr. tau de inmatriculare. (daca ala o fi)
DannyY
QUOTE(Kojak @ 6 May 2009, 12:04)
Sa mori tu ca-ti place avataru' meu mestere? biggrin.gif
Ma tem ca nu e doar atat...chen ai taci iu, iu lital ghei? radmasa.gif
*



nau iu chent. ai em sori bat iu misundastud mi bedli. ai ment iu cud witnis it, bat ui chen faind samoan els iu chen taci if iu laic...

Iar la alalalt... esti departe, cu mana caus la ochi: nu-mi pasa de permisele lor, iti explicam ceva mai limpede de ce sunt imbecili... mor de necaz ca n-ai inteles nici asa...

Sau te numeri printre stimabilii "grabiti" si trebuie sa-ti aperi muschii?

Ei? Ia mai zi una de-aia adanca, de-a ta...pe care sa o inteleaga plebea...
Kojak
QUOTE(DannyY @ 6 May 2009, 13:20)
... mor de necaz
*



N-ai crapat inca?
vis-a-vis
La mine e o chestie de abstinenta si de respect. Am facut-o de N ori, o pot face si in continuare, dar nu mai vreau. Plec cu un sfert de ora mai devreme de acasa si stau la orice coada. Mai scap in porumb, dar foarte rar.
Incepe din ce in ce mai mult sa nu ma mai intereseze ce face celalalt. Important e sa nu ma deranjeze direct.
Altfel, exista vehicule alternative... biciclete, scutere. De ce nu le folosim? Ca suntem prea snobi si egoisti, d-aia.
DannyY
QUOTE(Kojak @ 6 May 2009, 12:15)
Aha! Deci ipocrizia e al doilea nume al tau.
Ca sa pricepi, m-am uitat la semnatura cu nr. tau de inmatriculare. (daca ala o fi)
*



hi hi dilema mare, nu (o fi, n-o fi numarul, dar poate sta in Bucuresti, da' poate lucreaza pe acolo, da' poate vine des, etc, etc, etc...)? Sau poate nu...

Daca tot ai gasit niste cuvinte in dictionar, ia cauta si "provincie", ce o insemna? O fi "din alte localitati decat Bucuresti", sau mai e vreo chestie mica pe acolo?


QUOTE(Kojak @ 6 May 2009, 12:22)
N-ai crapat inca?
*



Nu, si nici nu sunt semne. Poate dai tu cu masina peste mine, ca esti in stare, la ce elucubratii sustii.


Danny
Kojak
QUOTE(DannyY @ 6 May 2009, 13:31)
Poate dai tu cu masina peste mine, ca esti in stare,
*



Ti-e frica mestere, ti-e frica... biggrin.gif

Te-am dat la ruleta, daca te prind in trafic prin Bucale, ai pus-o de mamaliga.
dantes
QUOTE(MAERSK @ 6 May 2009, 12:12)
În codul rutier se menționa că este interzisă circulația pe linia de tramvai pe segmentele de drum cu minim 2 benzi pe sens. Așa îmi amintesc, acum n-am reușit să găsesc articolul.
*



HG 1391/2006 -Regulament de aplicare a Codului Rutier
Art. 103
Pe drumul public cu cel mult doua benzi pe sens si cu o a treia banda pe care este amplasata linia tramvaiului lânga axa drumului, conducatorii de vehicule pot folosi aceasta banda, cu obligatia sa lase libera calea tramvaiului, la apropierea acestuia.


Cred ca e evident....Orice alta discutie e inutila...
DannyY
QUOTE(Kojak @ 6 May 2009, 12:35)
Ti-e frica mestere, ti-e frica... biggrin.gif

Te-am dat la ruleta, daca te prind in trafic prin Bucale, ai pus-o de mamaliga.
*



Pune si tu nr tau de inmatriculare (nuuuu...nu ti-e frica, stiu, ai omis...) ne cautam reciproc...avem mai multe sanse de coliziune...dar sa stii ca trebuie sa mergi pe sosea, nu pe linia de tramvai...ca sa reintram in topic.

Danny
Kojak
Nr. meu de inmatriculare "a dainuit" la datele mele personale mai bine de un an si ceva, nu ma feresc de nimeni, insa e irelevant aspectu' asta.

In fine, ok, hai sa terminam ca oricum ne luam warn amandoi ptr. offtopic la greuceanu, si e pacat de tine ca vazui ca esti nou prin ograda, eu am pielea tabacita biggrin.gif
DannyY
Sure buddy!
Let's cut it off smile.gif

Danny

6 May 2009, 12:59:
QUOTE(dantes @ 6 May 2009, 12:38)
HG 1391/2006 -Regulament de aplicare a Codului Rutier
Art. 103
Pe drumul public cu cel mult doua benzi pe sens si cu o a treia banda pe care este amplasata linia tramvaiului lânga axa drumului, conducatorii de vehicule pot folosi aceasta banda, cu obligatia sa lase libera calea tramvaiului, la apropierea acestuia.


Cred ca e evident....Orice alta discutie e inutila...
*



In articolul mentionat e vorba de altfel de drum: cu cel mult doua benzi pe sens.

O precizare din postul original:
"Drum cu 3 benzi pe sens, dupa care linie continua, dupa care liniile de tramvai."
Nu ai ce cauta pe linia tramvaiului in situatia asta. Sorry, dar pur si simplu nu ai voie.

Ceea ce duce discutia inapoi la "smekkerii grabiti"


Danny
klaus
QUOTE(vis-a-vis @ 6 May 2009, 13:22)
Plec cu un sfert de ora mai devreme de acasa si stau la orice coada. [...]
Altfel, exista vehicule alternative... biciclete, scutere. De ce nu le folosim? Ca suntem prea snobi si egoisti, d-aia.
*

Ce faci mai, te autodenunti ca esti snob si egoist? tongue.gif
Kojak
Bine ca noi ne agitam p-aici si initiatoru' topicului nici n-a mai binevoit sa-si dea cu parerea dupa primu' post.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.