Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [INTREBARE]
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
Mario2114
Salutare solenzarilor spuneti-mi daca se potrivesc jantele de Supernova pe Solenza la fix fara sa trebuiasca inele de ghidaj sau alte cele!
Poate aveti si poze!
bolidu
Se potrivesc !
Mario2114
ms mult!!!
Am gasit ceva dar inca nu sunt hotarat si poate imi dati un reper si la pret !!!!!!!
wind
nu uita ca jantele de DSN sunt pe 13 ' .
matesan adrian
eu am pe masina jante snv
slider2
avand in vedere ca initiatorul are o solenza fara jante aliaj are deja anvelope cu diametrul r13, deci nu-i problema ca pune jante de supernova. din punct de vedere estetic nici eu nu prea sunt de acord (arata mai bine daca ii pui pe 14), dar fiecare face cum considera si mai ales dupa buget.
Boris08
Ca sfat pt cei care vor sa-si cumpere jante acum ,avand in vedere ca in taloanele noi nu mai sunt trecute dim rotilor va puteti orienta mult mai bine si puteti lua ce va place mai mult....
Eu mi-as fi luat de 15' dar nu am stiut de treaba cu talonul....
Brambus
Pai si cei cu taloane vechi?
aUd_SeMNe
QUOTE(Brambus @ 8 May 2009, 08:00)
Pai si cei cu taloane vechi?
*


Dau talonul pierdut si fac si ei talonu din nou si gata problema biggrin.gif
cristio_79
Poti sa mergi si sa-l preschimbi fara sa-l dai pierdut.
Dar la ITP cartea de identitate este de baza, asa ca nu prea mai conteaza ca nu sunt trecute dimensiunile.
Cam aceeasi situatie este si in cazul unui control politie+RAR, cei de la RAR avand o baza de date pe care o pot accesa imediat si afla dimensiunile.
puiu82
QUOTE(Boris08 @ 7 May 2009, 22:25)
Ca sfat pt cei care vor sa-si cumpere jante acum ,avand in vedere ca in taloanele noi nu mai sunt trecute dim rotilor va puteti orienta mult mai bine si puteti lua ce va place mai mult....
Eu mi-as fi luat de 15' dar nu am stiut de treaba cu talonul....
*



JOHN,stai linistit ca si cu talon nou,tot nu scapi......
Bafta!
andr3y_yoo
ma bagam si yo la niste jante pe 15-16 dar daca ziceti ca tot nu scap...mai bine imi iau pe 14
GeorDanny
nu afecteaza cu nimic daca pui mai mari de 13" , bucsaraie sau alte nenorociri ? smile.gif
cristio_79
Daca pui pe 13 sau 14 si latimea anvelopei de maxim 175, nu o sa afecteze.
Daca o sa cresti si diametrul si latimea, o sa ai.
Solenzul
Eu am probleme in spate cu niste cauciucuri de 175... Ciudat, nedumerire.gif cu alte cauciucuri de 175 nu am avut probleme. Cum pot afla dimensiunea jantei (e de opel)? Pe ea nu am observat nimic scris. sofer6.gif
cristio_79
Asa am si eu probleme pe spate cand pun greutate si am tot anvelope de 175, dar jantele sunt late de 6 inch. Cele de fabrica sunt de 5,5 inch.
Mai influenteaza si off-set-ul (ET-ul), care, in mod normal, trebuie sa fie pe la 36-39 mm. Daca este mai mic, jantele vor fi iesite mult in afara.
Am vazut pe o SRN jante cu ET 18. Anvelopele erau jumatate in afara aripii.
Normal, trebuie sa scrie ori intre gaurile de prindere, ori pe buza jantei. Daca nu scrie, masori si tu janta cu anvelopa data jos.
Mario2114
care ma poate ajuta????am gasit de vanzare niste jante pe 14 cu 6Jx14h2 si vreau sa stiu daca aveti idee daca ating pe undeva,s-ar potrivi la fix???mentionez ca are anvelope 165/70/14
gabyu
anvelopele alea nar atinge parerea mea..smile.gif
Vladd
daca chiar iti doresti jante aliaj pune unele pe 15, arata cu mult masina mai bine!
cristio_79
Dar si cu talonul in buzunar iti sta mult mai bine. Mai ales de cand au inceput sa controleze din ce in ce mai des dimensiunile rotilor.
akz0r
are cineva inafara de mine jeti pe 17..? 205/17/40 tongue.gif
cristio_79
Oh, Doamne, mare ti-e gradina...
andr3y_yoo
radmasa.gif
Bogyciu
QUOTE(akz0r @ 13 Oct 2009, 12:10)
are cineva inafara de mine jeti pe 17..? 205/17/40 tongue.gif
*




Daca tot ai jante pe 17 cauta gume 185/35/17... si taie din arcurile alea...
andreiy
Poate vrea s-o bage omu la offroad
Sunt curios cum ii merge directia intrebare.gif
akz0r
nu mai tai arcurile renunt la ele .. din pacate .. prea multi au pus ochii pe janele astea X( le dau ca sa nu imi faca paguba
Claudiu35
Adevarul e ca si eu am auzit pe la Londra niste discutii in lumea interlopa, cum ca ar fi pus ochii pe jantele tale. De fapt toata lumea e disperata sa iti fure minunatele jante. Nu era mai cinstit sa recunosti ca ai luat teapa cu ele si ca ti-ai distrus masina si acum nu stii cum sa mai scapi de ele?
rratzoiusexos
o intrebare despre jante...m am dus sa imi indrept jantele(de aliaj,originale ale masinii-scala),am gasit undeva pe calea ferentari cu 35 de lei de janta..da mi a zis mesterul ala ca nu garanteaza ca nu se crapa,ca astea de solenza ar fi mai dure decat cele de logan....voi pe unde le indreptati?cat costa?ati auzit de cazuri d astea,de crapat jantele?
gabyu
si io miam indreptat vara trecuta....tot cu 35 in iasi...da acu am vrut smaimai indrept una si au zis tot aceeasi poveste ca crapa ca nush ce....si vara tercuta miau zis da a fost unu care sa bagat....da sincer cand baga pistonu in ea nu parea sa fie greu.....adic s emula usor acu nahpoate or crapa cine stie...
misu78
QUOTE(Claudiu35 @ 12 Nov 2009, 13:44)
Adevarul e ca si eu am auzit pe la Londra niste discutii in lumea interlopa, cum ca ar fi pus ochii pe jantele tale. De fapt toata lumea e disperata sa iti fure minunatele jante. Nu era mai cinstit sa recunosti ca ai luat teapa cu ele si ca ti-ai distrus masina si acum nu stii cum sa mai scapi de ele?
*


CONSPIRATIE! Acelasi lucru l-am auzit si eu in Mizil si Baicoi. blink.gif
rratzoiusexos
unde in mizil indreapta jante?ca eu sunt de acolo si n am vazut..baietzii ma trimit in buzau,la bariera ploiesti
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.