Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: caseta directie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mos_martin
salut!am si yo o problema cu caseta de directie,,are joc si se simte la orice gropita sau denivelare cum troncane!se poate regla jocul acela fara sa o demontez de pe masina???multumesc!
PH-06-BOA
- Da.
- Nu intrebi si cum?
- Ai doua variante : bucsa din dreapta schimbata, si tachetul (st.) sa-i bagi adaosuri.
Paca
poate fi ori joc din bieleta de directie...si se simte intradevar la aproape orice denivelare...poate fi din bucsa de teflon...caz in care se simte mai putin....sau poate fi din tachetul impingator...dar jocul asta este unu dealungul axei coloanei de directie...exact ca si cum ai trage si respectiv impinge de volan(ca si cum ai vrea sa-l scoti)...atunci se simte jocul din tachetul impingator
mos_martin
multumesc pt raspunsuri!!!daca ar fi duse si bucsele de bascula,cum mai face??,,ca nu cred ca bate doar din acea bieleta!!!
Sorin_18
cam de ce ar trebui sa tin cont cand dau caseta de directie jos? vreau sa inlocuiesc axu clemarier(cred ca asa ii spune)tachetul,arcul,bucsa,pinionul acela care invarte si ce o mai fi pe acolo si nu as vrea sa ma chinui sa o repar montata pe masina
CandyMan13
asa am vrut sa fac si eu dar cand am gasit la dezmembrari una aproape noua la 30ron(in ianuarie) am cumparat'o si pace.
eu zic sa mai cauti ca am descris pas cu pas cum se face.
se dau rotile jos,scoti capetele de bara,desfaci cuplajele la volan,dai bateria si tablita jos.Ai 4 suruburi(2 pe desupra si 2 pe dedesubtul masinii) le desfaci,scoti ansamblul prin partea DREAPTA a masinii.Floare la ureche mai ales daca ai si un canal.
SPOR!
Sorin_18
de dat jos stiu ca este usor,am mai dat,dar nu stiu daca pot strica ceva prin ea,daca nu tin cont de anumite ``masuratori``
Minel
In principiu ai de tinut cont de 2 aspecte,

1. saibile excentrice de la partea de jos a casetei de directie
2. cota de calare a directiei C=65 mm ( un nit de la la cuplajul elastic trebuie sa fie in sus ) .

Bafta !
Sorin_18
va multumesc pt raspunsuri,am rezolvat,am dat caseta jos am desfacut tot ce era de desfacut,am spalato,am inlocuit cam tot ce era de inlocuit(ax,pinion,tachet arc bucsa) rezultatul este unul foarte multumitor,o directie muuuult mai precisa mai usoara si nu mai troncane pe dum cu pietre,un singur off am,nu am reusit sa scap de trosnitura care se aude cand iau dreapta mai brusc de volan
kindeeru56
salut am si eu o intrebare inafara de bucsa de teflon, in cpatu celalalt mai exista ceva ?
gabone_xxl2000
exista un tachet impingator,care este presat de un arc,,se baga saibe pe post de distantiere,dar nu bagate in prostie,totusi cu simt de raspundere!la acel tachet poti umbla foarte usor pe sub masina,daca ai o cheie tubulara de 11
Adrian_Boy
Sorin - cat te-a dus toata investia pentru a inlocuii piesele de la caseta ?

Minel - ai o poza din care sa reiasa ceea ce zici ?
Sorin_18
toata investitia nu ma costat nimic:D:D:D am avut piesele de la vechiul propietar(pe eticheta scria an fabricatie 1999,presupun ca le avea de cand a cumparat masina)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.