Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: faruri
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
mihaidca
sal . unde pot face si eu sticla de la faruri clare ... ??
br03gnn
dar sunt destul de clare farurile originale
vdaniel
poate sticla de la proiectoare?
smecheras
se refera probabil la sticla farurilor clara pentru a pune xenon.
Era cineva in bucuresti care facea dar costa destul de mult...
B 31 BRE
se poate face din plexiglas wink.gif
tutankmon
QUOTE(B 31 BRE @ 29 May 2009, 18:16)
se poate face din plexiglas  wink.gif
*



Si nu se matuieste in timp? Nu devine opaca? Am vazut si la masini straine faruri matuite.
B 31 BRE
asta nu mai stiu ,stiu doar ca se pot face smile.gif
smecheras
dap din plexi se matuieste...am eu la bmw si s-a matuit
G I M
Pentru asta exista Xerapol....super eficient ,nu fac reclama dar l-am folosit la espero si au iesit farurile ca noi si erau matuite destul de rau.
C a t a l i n
Se mătuiesc pentru că nu folosiți becuri de calitate, cu filtru UV.
Executron
QUOTE(Neagu Ionut @ 29 May 2009, 22:10)
Pentru asta exista Xerapol....super eficient ,nu fac reclama dar l-am folosit la  espero si au iesit farurile ca noi si erau matuite destul de rau.
*



Nici eu nu vreau sa fac reclama dar e pe forumul dedicat VW un "do it yourself" contra maturii farurilor si se foloseste Xerapol.

Rezultatul este extrem de bun smile.gif

@Maersk. Tu ai dreptate dar nu este o conditie necesara pentru matuire. Sa stii ca mi-am schimbat farurile la passat cu ocazia unui incident si erau relativ matuite (masina veche totusi) si erau Hella originale cu becurile originale smile.gif

Nu se matuiesc DOAR de la becuri. De la mersul repede ( mai mare de 120-140) constant stil autostrada din afara combinat cu un mediu bogat in pietricele rezulta faruri matuite smile.gif
volint
QUOTE(Executron @ 30 May 2009, 12:56)
...

Nu se matuiesc DOAR de la becuri. De la mersul repede ( mai mare de 120-140) constant stil autostrada din afara combinat cu un mediu bogat in pietricele rezulta faruri matuite smile.gif
*




Si/sau saplatoriile de cartier care mai de care mai ieftine/dotate unde se folosesc tot soiul de substante "active" pt curatare.
"Frectiiile" pt spalat (nu stiu daca toate) ataca plasticul. Testat pe far de Matiz la modul : demontat far si pus in galeata cu "solutie" pt a curata depunerile acumulate in cca 5 ani. Rezultaul ... dezastru.. oglinda si "geamul" matuite in proportie de 40-50%.
Solutia am luat-o de la spalatoria din colt si nu stiu ce contine, nici cine o produce/comercializeaza. Solutia aia a fost deja diluata de masinatia de spalat, Recipientul in care am luat-o (de plastic - PET) era deja matuit cand l-am primit.
Executron
De acord. Uite eu Passatul din semnatura (care are bandouri cromate) il spalam la spalatorie pana cand am realizat ca mi se patau partile cromate.... In urma unor incidente le-am schimbat si il spal extrem de rar la spalatorie (sa zicem de 2-3 ori pe an) in rest il spal eu cu solutiile mele si ornamentele cromate nu s-au mai "patat". Exemplele pot continua.

Unele solutii de spalat sunt extrem de agresive, cum a mentionat si Volint.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.